СРБИЈИ ПРЕТИ СЛОМ ДЕВИЗНОГ СИСТЕМА !!!

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
KOVAČEVIĆ: Srbiji preti opasnost od sloma deviznog sistema
spacer.gif

ekonomija1_3.jpg

Inflacija veća od 12 odsto: Mlađen Kovačević
spacer.gif
spacer.gif

spacer.gif
Beograd - Ukoliko se nastavi dinamičan rast deficita tekućeg platnog bilansa i spoljnog duga, Srbija će se suočiti sa opasnošću sloma deviznog sistema i opštom krizom sa teškim ekonomskim i socijalnim posledicama, izjavio je ekonomista Mlađen Kovačević. On je na konferenciji o elementima strategije spoljne politike Srbije beogradskog Instituta za međunarodnu politiku i privredu procenio da bi moglo doći do krize slične onoj koja je zadesila Rusiju i Argentinu, odnosno do smanjenja samostalnosti u vođenju ekonomske, spoljnotrgovinske i ukupne spoljne politike.

- Projekcije tehničke vlade, koja je 15. maja usvojila Memorandum o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici za 2009. godinu sa projekcijama za 2010. i 2011. godinu, nerealne su. To pokazuje i stopa ovogodišnje inflacije koja je trebalo da bude osam odsto, ali nijedan ozbiljan ekonomista ne može da kaže da će ona biti manja od 12 procenata. I situacija u sferi ekonomsko-finansijskih odnosa Srbije sa inostranstvom sistematski se pogoršava. Spoljni dug Srbije krajem marta ove godine premašio je 29 milijardi dolara, uvoz raste brže od izvoza, kao i spoljnotrgovinski deficit, ali i deficit tekućeg platnog bilansa, koji trenuno iznosi oko 20 odsto bruto domaćeg proizvoda - upozorio je Kovačević i dodao da je od početka 2001. godine (zaključno sa martom ove godine) devizni priliv, po raznim osnovama, iznosio 107 milijardi dolara.
Beta

**********************************************************

Лепо ми је припала мука од овог текста. Па господо, тј. ДРУГОВИ ЖУТИ, има ли кога ко уме да објасни и нама који нисмо економисти О ЧЕМУ СЕ ОВДЕ РАДИ и КО ЈЕ КРИВ ЗА ОВУ КАТАСТРОФУ ???????????:rtfm::rtfm::rtfm:
 
ja sam to pricao ovde naivnim demokratskim sobaricama al oni su to ismevali i nisu verovali

pricao sam ja da sto se vise drzi kurs na vestackom niskom nivou da je sve blizi argentinski scenario ali nisu verovali

sad ce valjda malo da se uzmu u pamet . a mozda i nece.

ma nema da brines sve ce to radikali i sps srediti:klap:
sada kada pohrle strane investicije kada vide da su dosli na vlast oni koji ne traze procenat i td bla bla bla ima da budemo mala amerika, posebno penzionerima ima da cveta
 
Poslednja izmena:
ja sam to pricao ovde naivnim demokratskim sobaricama al oni su to ismevali i nisu verovali

pricao sam ja da sto se vise drzi kurs na vestackom niskom nivou da je sve blizi argentinski scenario ali nisu verovali

sad ce valjda malo da se uzmu u pamet . a mozda i nece.

Ma lupetao si ti sve i svašta. Među ostalim i to da narod neće na svojim leđima osetiti ako kradikali devalviraju dinar na 120 din.
E kad bi se ti makar malo uzeo u pamet,svima bi ovde bilo lakše. Ali i manje smešnije.
 
Tih famoznih 29 bil. nije samo dug drzave Srbije vec i dug privrede kao i stanovnistva. Koliko ja znam, dug drzave Srbije je oko 15 bil. Sto je opet jako nisko. Odnsno dug cini 37% BDP-a sto je jako dobro. Cini mi se da je npr. dug u Hrvatskoj skoro 50% BDP-a. Nisam siguran, ali provericu. posto se kako privreda tako i drzava zaduzuju kod njih kao ludi....

Veze ti nemas sa ekonomijom, mali. Sve se racuna u spoljni dug. Sta je ekonomija jedne drzave nego njeni gradjani i privreda. A oni su zaduzeni sa tim iznosom prema inostranstvu.
 
Veze ti nemas sa ekonomijom, mali. Sve se racuna u spoljni dug. Sta je ekonomija jedne drzave nego njeni gradjani i privreda. A oni su zaduzeni sa tim iznosom prema inostranstvu.

Da li su ti sva preduzeca koja posluju u Srbiji drzavna? Ajde budi ljubazan i prosvetli siroke narodne mase....

A za ovog sto se iscudjava, imali ste spoljni dug pre petog oktobra od 11 bil.
 
Inostrani dug predstavlja dug države prema potražiocima u inostranstvu, odnosno dug koje je raspisan u inostranstvu i može biti prema inostranim vladama i finansijskim organizacijama-bankama. Njega država uzima da bi ga, uglavnom, upotrebila za investiciona ulaganja,monetarne rezerve, deficit u bilansu plaćanja sa inostranstvom, vanredno stanje i sl.

Definicija za ovog ekonomistu...................
 
Da li su ti sva preduzeca koja posluju u Srbiji drzavna? Ajde budi ljubazan i prosvetli siroke narodne mase....

A za ovog sto se iscudjava, imali ste spoljni dug pre petog oktobra od 11 bil.

Glup si, pa o tome ti i pricam, ne mora preduzece biti drzavno da bi njegovo zaduzenje ulazilo u obracun spoljnog duga. Svugde na planeti se spoljni dug obracunava uzimajuci u obzir i zaduzenje privrede prema inostranstvu. Ne mozes ti sad izmisliti neko novo racunanje i porediti dug Srbije u koji je uracunato samo zaduzenje drzavnih organa i takav iznos porediti sa obracunom zaduzenja neke druge drzave u koji ulazi obracun zaduzenja kompletne ekonomije kako bi spoljni dug Srbije prikazao nizim nego sto jeste.
Spoljni dug Srbije je iznosio 27 milijardi dolara sa pocetkom 2008. godine, to potvrdjuje i NBS: http://www.nbs.yu/export/internet/cirilica/40/40_5/40_5_9/index.html
 
Da li su ti sva preduzeca koja posluju u Srbiji drzavna? Ajde budi ljubazan i prosvetli siroke narodne mase....

A za ovog sto se iscudjava, imali ste spoljni dug pre petog oktobra od 11 bil.

800 000 марака ,земља је била под санкцијма и није било већег промета капитала
или задуживања а то 11 бил. је ноторна глупост и Млађани је у једној емисији где је гостовао онај лик из ДСС Дракулић и Борка СПС када су нешто млатили о дугу изашла цифра око 800 000 до 1 милијарде а Млађа рекао да све велике светске економије морају прво много да се задуже.тако да то 11 бил. је ноторна глупост
 
Glup si, pa o tome ti i pricam, ne mora preduzece biti drzavno da bi njegovo zaduzenje ulazilo u obracun spoljnog duga. Svugde na planeti se spoljni dug obracunava uzimajuci u obzir i zaduzenje privrede prema inostranstvu. Ne mozes ti sad izmisliti neko novo racunanje i porediti dug Srbije u koji je uracunato samo zaduzenje drzavnih organa i takav iznos porediti sa obracunom zaduzenja neke druge drzave u koji ulazi obracun zaduzenja kompletne ekonomije kako bi spoljni dug Srbije prikazao nizim nego sto jeste.
Spoljni dug Srbije je iznosio 27 milijardi dolara sa pocetkom 2008. godine, to potvrdjuje i NBS: http://www.nbs.yu/export/internet/cirilica/40/40_5/40_5_9/index.html

niko ne spori sumu spoljnog duga. vec sta pod taj dug potpada. Imas definiciju post iznad.
 
800 000 марака ,земља је била под санкцијма и није било већег промета капитала
или задуживања а то 11 бил. је ноторна глупост и Млађани је у једној емисији где је гостовао онај лик из ДСС Дракулић и Борка СПС када су нешто млатили о дугу изашла цифра око 800 000 до 1 милијарде а Млађа рекао да све велике светске економије морају прво много да се задуже.тако да то 11 бил. је ноторна глупост


Spoljni dug Srbije 19,8 milijardi $
08:30 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Spoljni dug Srbije, zaključno sa martom, iznosio je 19,8 milijardi dolara i bio je za 83,3 odsto veći nego 2000. godine.


Miloje Kanjevac direktor Instituta za tržišna istraživanja, je izjavio da je spoljni dug Srbije zaključno sa martom za 83,3 odsto veći nego 2000. godine, kada je bio 10,8 milijardi dolara.
Kanjevac je, na konferenciji za novinare, upozorio da najveća opasnost dolazi od toliko velikog duga i naveo da učešće privatnog sektora u spoljnom dugu iznosi 58 odsto.

Pri tome, spoljni dug privatnog sektora beleži stalni rast, posebno ako se ima u vidu da je 2000. godine iznosio svega dve milijarde i da je u ukupnom dugu učestvovao samo sa 18,8 odsto.

Nasuprot tome, spoljni dug javnog sektora opada, posle maksimuma od 10,4 milijarde dolara koji je dostigao 2003. godine, je smanjen na 8,25 milijardi.

Kanjevac je zaključio da opasnost od prezaduženosti zemlje dolazi pre svega iz privatnog sektora, a u okviru njega od poslovnih banaka, koje se stalno zadužuju u inostranstvu, kako bi zadovoljile povećanu tražnju za kreditima, pre stanovništva, a ne privrede, što je, takođe, nepovoljno.

Ovo je za domacina analingusa ili kako vec. Obojeno crvenom. \samo da pokazem da ima razlike izmedju drzavnog i privatnog sktora i njihovog nacina zaduzivanja. Iz prethodnog pasusa vidi se da je tada spoljni dug javnog sektora smanjen.
 
Poslednja izmena:
Ma lupetao si ti sve i svašta. Među ostalim i to da narod neće na svojim leđima osetiti ako kradikali devalviraju dinar na 120 din.
E kad bi se ti makar malo uzeo u pamet,svima bi ovde bilo lakše. Ali i manje smešnije.

generalno to ne mozes da sprecis. bolje zato sad da ode na 120 nego za 2 godine na 240.

generalno drzava ne treba uopste da devalvira dinar. treba samo da prestane da intervenise na deviznom trzistu i da prestane da trosi tesko stecene devizne rezerve na odbranu kursa od 80 dinara za 1 euro.

treba samo pustiti da trziste u putpunosti odredi kurs. i to ce biti realan kurs.

kad god drzava intervenise na deviznom trzistu bilo da povlaci devize ili ih upumpava taj kurs nije realan.
 
Tih famoznih 29 bil. nije samo dug drzave Srbije vec i dug privrede kao i stanovnistva. Koliko ja znam, dug drzave Srbije je oko 15 bil. Sto je opet jako nisko. Odnsno dug cini 37% BDP-a sto je jako dobro. Cini mi se da je npr. dug u Hrvatskoj skoro 50% BDP-a. Nisam siguran, ali provericu. posto se kako privreda tako i drzava zaduzuju kod njih kao ludi....

opet gluposti. sve se racuna u devizni dug prema inostranstvu.

glavninu hrvatskog duga od 40 milijardi cine dugovanja njihove privrede pa se opet to racuna u dug. sve ulazi u tu cifru a ne samo sta se tebi svidi.
 
opet gluposti. sve se racuna u devizni dug prema inostranstvu.

glavninu hrvatskog duga od 40 milijardi cine dugovanja njihove privrede pa se opet to racuna u dug. sve ulazi u tu cifru a ne samo sta se tebi svidi.

O idiote jedan sa tri cuvene firme u Delaveru. Niko nije sporio ukupnu sumu javnog duga, vec ucesca privatnog i javnog sektora u njemu. Ova tvoja gospoda tvrde kako i u javni (drzavni) dug ulazi i privatni sektor. 'ajde priznaj da nisi ni procitao postove iznad nego si odmah lupio sta ti se svidelo. Priznaj pesterski velikomucenice i katunski jebacu ovaca....:rotf::rotf::lol::lol:
 

Back
Top