Nostalgija za komunizmom

Amateracu

Zainteresovan član
Poruka
493

Nostalgija za razdobljem komunizma u Mađarskoj u porastu je, pokazalo je ispitivanje instituta za istraživanje tržišta GfK Hungaria.
U proseku 6 od 10 odraslih izjavilo je tokom ispitivanja da su imali srećniji život pre demokratskih promena, a među ispitanicima starijima od 50 godina 80 % njih izjavilo je da je razdoblje prije 1989. bilo srećnije, objavljeno je u dnevnom listu Nepszabadsag.
Među ispitanicima u dobu između 40 i 49 godina udeo "nostalgičara" iznosi 75 %, a među onima koji su u vreme promena bili školarci i studenti 55 % njih smatra komunistička vremena boljima.
Najmanje je "nostalgičara" među Mađarima u dobu između 15 i 29 godina. 24 % njih izjavilo je da je u komunizmu bilo bolje.
Gledano prema obrazovanju, 50 % akademski obrazovanih, 60 % maturanata i 65 % stručnih radnika smatra da su ljudi u komunizmu bili srećniji.

ŠTA MISLITE, KAKVO JE “STANJE” PO TOM PITANJU KOD NAS?
 

Nostalgija za razdobljem komunizma u Mađarskoj u porastu je, pokazalo je ispitivanje instituta za istraživanje tržišta GfK Hungaria.
U proseku 6 od 10 odraslih izjavilo je tokom ispitivanja da su imali srećniji život pre demokratskih promena, a među ispitanicima starijima od 50 godina 80 % njih izjavilo je da je razdoblje prije 1989. bilo srećnije, objavljeno je u dnevnom listu Nepszabadsag.
Među ispitanicima u dobu između 40 i 49 godina udeo "nostalgičara" iznosi 75 %, a među onima koji su u vreme promena bili školarci i studenti 55 % njih smatra komunistička vremena boljima.
Najmanje je "nostalgičara" među Mađarima u dobu između 15 i 29 godina. 24 % njih izjavilo je da je u komunizmu bilo bolje.
Gledano prema obrazovanju, 50 % akademski obrazovanih, 60 % maturanata i 65 % stručnih radnika smatra da su ljudi u komunizmu bili srećniji.

ŠTA MISLITE, KAKVO JE “STANJE” PO TOM PITANJU KOD NAS?

Za pocetak,kolena su ti O.K a maramu crvenu ne vidim
(jel' to suknja mini?):rotf:
 
pa naravno da osobe starije i srednje generacije osjećaju nostalgiju prema nekim prošlim vremenima,medjutim,mislim da je to u značajnijoj mjeri nostalgija za mladošću nego za društveno-ekonomskim sistemom.Isto tako,mladje generacije,osim ukoliko nije riječ o ideološkim slijedbenicima ove doktrine,nemaju nekakav poseban emocionalni odnos prema komunizmu,jer je on prosto definitivno stvar prošlosti.Uopšte,mislim da je daleko razumnije razmišljati i razgovarati o sadašnjosti i budućnosti,odnosno,o načinu kako da ih čovjek učini što pogodnijim po svoju egzistenciju.
 
Komunizam se na nasim prostorima pokazao kao odlicna vodilja u daljnjoj poitici samo sto su se u zadnjim decenijama pojavili na sceni lazovi koji su sebe nazivali komunistima i uradili ono sto su uradili.svet je duboko ogrezao u divljem kapitalizmu gde se poznaje samo jezik novca,normalno je da stariji zale za vremenima kad se zivelo normalnije,druzilo,a uskoro ce to saznati i mladi.kapitalizam sam sebi pravi grobara,a to je radnicka klasa.mislite li da ce studenti vecno trpeti da placaju na stotine hiljada dinara skolarine ili to sto pola miliona gradjana srbije nema pravo na lecenje!!!
 
kod nas je zavaldala obamrlost i nezainteresovanost za sopstvenu sudbinu.lopovi su to odlicno uradili,napravili su tako da svaki radni covek mora da brine kako da prezivi od danas do sutra i da nema vremena da razmislja o svojoj buducnosti.svi ocekuju da neko drugi nesto radi za njih,e pa tako ne moze,svako treba da gradi svoju sudbinu i dok god radnicka klasa bude bila slaba,buducnosti nece biti.
 
komunizam iako nije savrsen manje produktivan, po meni je mnogo bolji od kapitalizma, sto se kaze kopitalizam je moderno robovlaznicko drustvo,onaj koji ima milijarde taj ne mora vise ni da radi a ni njegovi potomci stavi u banku i dobija procenat od toga, jedno 500 godisnjih plata tvojih ili tvojih bliznjih, on uziva putuje pijucka pica u bazenu obilazi koktele dok njegovi robovi neki malo bolje placeni a neki na minimalcu u zavisnosti od radnog mesta se brinu o njegovoj imperiji,
ljudi koji prave rojs rojs mogu samo da sanjaju o njemu dok drugi ih kupuju po 2-3 svakog meseca,
to je bolestan nehuman drustveni sistem koji ce se zahvaljujuci tim milijarderima i moci koju poseduju odrzati, a ne zato sto je bolji od komunizna, i naravno krvavo ce ga braniti jer moraju da brane svoj raj na zemlji i kapital,

mogli su ljudi da usavrse komunizam da bude i demokratcki samo to nije odgovaralo onima koji imaju 1 000 000 puta vise imovine i kipitala od drugih, sto bi se odrekli svega toga i svojih robova tako lako naravnod a su gledali da uniste komunizam, a komunisti su nazalost bili suvise totalitarni i zatvoreni nisu propagirali dobro to uredjenje, mi smo bili ja mislim najbolji primer dobrog komunizma koji je bio daleko od savrsenog falila nam je demokratija to je sve.
 
Poslednja izmena:
fatal error,nekoliko ljudu u svetu ima i drzi svetsko bogatstvo dok na televiziji danas gledam kako se deca u iraku i africi tuku da dobiju malo vode....dete u africi kupi lavorom blatnjavu vodu dok tamo neki bil gejts,dzordz bus se sepuri po svom rancu i misli da je planeta njegovo dvoriste a stanovnici planete njegove domace zivotinje.
 
pa ga je ustaša Tito nazvao - "Hrvatskim jezikom"!8)

tito je bio prica za sebe on je stvarao mocnu drzavu koja se zvala jugoslavija,da smo bili te srece da je vise ljudi zaboravilo ko su i sta su, da su se izjasnjavali kao jugosloveni kao sto je to titova zelja oduvek bila sada bi bili jedna bogata i velika drzava u evropi i stvarala bi svoju tradiciju, jos je samo faliflo da posle tita se uspostavi demokratija ali posle njegove smrti naravno svi krenuli da jure vlast i da budu tito,
trebalo je podeliti drzavu na federacije da budu kao autonomije [neka vrsta decentralizacije kao sto su trazile slovenija i hrvatcka] i da se uvede prava demokratija i sada bi bili bogovi.
 
fatal error,mnogo koji su se nazivali komunistima bili su sve samo ne komunisti,zato je ta drzava zavrsila kako je zavrsila.kazu bila diktatura,a u toj jugoslaviji svako se izjasnjavao kak oje hteo mada niko nije ni pitao,a u zemlji "vrhunske demokratije/SAD"postoje samo amerikanci i ostali.
 
Ebiga, u kapitalizmu mora se radi, krv, suze i znoj...To je prob...Gde crvene ruje prođu i ostave svoje navike to se teško da izečiti...

tacno krv i znoj i opet si rob, i neki klinac koji ce da nasledi milione ce ti biti gazda i sve tako u krug ,robovlasnistvo novog doba, miskovis drzi pola srbije bira koju ce platu da im da, to ce i njegov sin radi,tacnije radi verovatno vec nije klinac,mora da se mnogo namucio u ovom kapitalizmu.

nema tu navike iz komunizma, ja nisam najsiromasniji i imam neke skole,ali 1000 puta bi se odrekao svog kapitala ako bi svi i kada se ne bi nekada ponovo vratio kapitalizam, a videces kapitalizam nece dugo jer gladnih ljudi ima mnogo vise glad i ove MTV emisije o bogatima ce ih naterati da pokucaju bogatima na vrata.
i jer normalno drustvo gde se jedna grupa ljudi zatvara u neke obezbedjene kolonije sa kamerama strazarima i visokim zidovima itd a tako izgleda zapad uglavnom.
mislim da se razume ja sam sada za evropu LDP-ovac sam sta da kazem i spreman sam ja i na ova pravila, ali mislim da kapitalizam tek nefunkcionise gde neki imaju 65 milijardi a neki rade za 1 golar.
i ako si imalo vernik [a ja nisam ali eto to je jedna dobra stvar u bibliji] tamo isus deli hleb i vino sa ostalima.,rade zajedno i sve to lepo izgleda a kad pogledas ovaj hriscanski svet gle cuda kapitalizam nema da se deli hleb nego sine ja sam vise radio bio snalazljiviji u proneveri poreza ukrao sam vise itd a kasnije njihovi potomci budu cisti i sa parama novi robovlasnici.

samo evo sada citam svoj post i kada sam rekao da treba da se odreknem svog kapitala vec me nesto steze u grlu:D jer znam koliko su moji a i ja rintali da bi dosli do toga legalnim putem bez nekih povlastica i malverzacija. ali svejedno komunizam je buducnost i nece meni oduzimati nemam ja toliko:D ali ko zna ako za 10 godina me u k e nj a pa zaradim nekim slucajem dovoljno da budem solidan robovlasnik verovatno su i ja promeniti pricu i ima da pobijem komunjare koje oce da mi oduzmu imovinu.:D
 
Poslednja izmena:
Licno mislim da nostalgija koja se javlja za komunizmom potice samo od jedne navike koja inficirala nase drustvo za njihove 50-to i kusur vladavine a to je Nerad (niko nemoze da me plati toliko malo koliko malo ja mogu da radim) (radio ne radio svira ti radio) slogan njihovog vremena.
Mozda i lenjost ne bi bila toliki problem koliki je problem neobrazovanost......jednostavno svi funcioneri i direktori kao i sada se biraju po politickoj liniji a nemogu "vola da ubodu".
Preko noci svi zavrsavaju fakultete, vole bih da ih vidim kada bi zalepili guzicu za stolicu i polozili 54 ispita sa svim kolokvijumima i vezbama da li bi bili tako nostalgicni prema komunizmu.......
 
Licno mislim da nostalgija koja se javlja za komunizmom potice samo od jedne navike koja inficirala nase drustvo za njihove 50-to i kusur vladavine a to je Nerad (niko nemoze da me plati toliko malo koliko malo ja mogu da radim) (radio ne radio svira ti radio) slogan njihovog vremena.
Mozda i lenjost ne bi bila toliki problem koliki je problem neobrazovanost......jednostavno svi funcioneri i direktori kao i sada se biraju po politickoj liniji a nemogu "vola da ubodu".
Preko noci svi zavrsavaju fakultete, vole bih da ih vidim kada bi zalepili guzicu za stolicu i polozili 54 ispita sa svim kolokvijumima i vezbama da li bi bili tako nostalgicni prema komunizmu.......

to jeste ali zato je trebalo komunizam razvijati uvesti tamo demokratiju napraviti mehanizme za sprecavanje korupcije i mehanizme nagrade za vecu produktivnost,znaci nadograditi komunizam a ne razvijati bolestan nehuman kapitalizam koji je inace i gledao da unisti komunizam i sigurno nije radio za dobrobit komunizma zatvarao te drzave u izolaciju i ratovao sa njima itd pogledaj samo holivudske filmove u svakom drugom filmu vidis mrznju i raspirivanje straha u vezi sa komunizmom. [nazalost komunizam u rusiji kao najpoznatiji je stvarno bio diktatorski i ne znam sto je komunizam morao da bude takav verovatno mu je trebalo vreme da evoluira u demokratiju a to vreme nije imao jer ga je kapitalizam gusio ratovima i izolacijom,kapitalizam je trajao, 200-300 godina koji je nastao iz robovlasnistva mislim sta reci ,nije mogao komunizam za 50 godina da postane savrsen i da pokaze da je to ustvari pravi put]
i ne bi se slozio da se kao u komunizmu ne radi a u kapitalizmu se radi to nije tacno.
tacno je da su kod nas ljudi radili 90-tih za 3 marke a za za vreme tita su radili itekako samo se tamo nisi plasio i birnuo sta ces raditi ako se razbolis, kolega bi te odmenio i ti bi mu se posle oduzio i td
bilo je mnogo vise medjuljudskih odnosa i u politici i u fimama i medju komsijama
to je mozda i bila najveca greska e tu je trebalo uvesti sistem .
ali garantujem ti da nije komunizam propao jer je to utopija [njega je trebalo samo modernizovti uvesti demokratiju i njene mehanizme kontrole], vec je propao jer oni koji drze milijarde u svojim dzepovima nisu hteli da se odreknu svoga raja na zemlji i svojih robova.

a robovlasnistvo je ocigledno u ljudskoj prirodi, i ja sanjam da imam milione da me sluze [da bacam pare na dijamancke ogrili za mog psa to malo manje:D] i da mogu da naredjujem i da se pravim gazda, da igram monopol, riziko i druge strategijske igrice sa ziviim ljudima. samo dokle ce svet funkcionisati tako?
i zar ne vidis problem da trenutno najbogatiji covek na svetu ima 65 milijardi ili tako nesto dok u africi ljudi, deca nemaju ni za vodu?
ima jos prostora za novo uredjenje,ne mora da se zove komunizam ali ovo cude nece opstati.
samo sto naravno treba uci u e.u prihvatiti ta bolesna pravila igre i igrati po njima najbolje sto se moze sve dok nedodje taj trenutak,a jednog prvog maja ce doci do kolapsa.
 
Poslednja izmena:

Back
Top