Wireless Access Point

Po mom mišljenju apsolutno najbolja kupovina za home usera, wireless router TP-Link TL-WR340G.

Košta u BG manje od 3000 dinara, a bolje radi od nekih access pointa koji koštaju deset puta više. (Imam dvadesetak različitih access pointa u firmi, i ovo ne pričam napamet.) Kome god sam ga preporučio, svi su prezadovoljni.
 
Po mom mišljenju apsolutno najbolja kupovina za home usera, wireless router TP-Link TL-WR340G.

Košta u BG manje od 3000 dinara, a bolje radi od nekih access pointa koji koštaju deset puta više. (Imam dvadesetak različitih access pointa u firmi, i ovo ne pričam napamet.) Kome god sam ga preporučio, svi su prezadovoljni.

Kako bi on radio sa "D-Link DWA-547 Draft 802.11n Wireless PCI Adapter"
Treba da uzmem wireless internet,ali od kompa do krova(do antene) imam vise od 20m.I trazim neku kvalitetnu opremu.
Moze li i neka preporuka za wireless karticu koja je slicna po ceni sa ovom D-link,a boljeg kvaliteta.
 
Mozda da probas sa ovisom 5460 il 5470 i universal repeater funkcijom, pa da stavis antenu na rub zgrade i od dole da iz wireless kartice gleda opet jos jedna antena na ovu,iako ne vidim zasto bi to radio kad lepo mozes pa tutnes lan do gore i da sve lepo i stabilno radi :) Inace i od mene jos jedna preporuka za 5460,imam ga 3 godine i extra je ;) Ne vidim odakle si,al isto preporuka uzmi ga u Media Artu,em sto su uvoznici,em sto su serviseri i najjeftiniji je kod njih.
 
Poslednja izmena:
Kako bi on radio sa "D-Link DWA-547 Draft 802.11n Wireless PCI Adapter"
Treba da uzmem wireless internet,ali od kompa do krova(do antene) imam vise od 20m.I trazim neku kvalitetnu opremu.
Moze li i neka preporuka za wireless karticu koja je slicna po ceni sa ovom D-link,a boljeg kvaliteta.

Nisam bas neki ekspert za ovo al mislim da AP ne ide u kombinaciji sa PCI adapterom. U ovom slucaju ako zelis bezzicno povezivanje izmedju antene i PCI kartice umest AP - a ide Ruter. Znaci ruter ide gore ispod krova sto blize anteni i tako mozes povezati bezzicno PCI karticu sa Ruterom. A kako ce to funkcionisati to vec ne znam al bi trebalo da radi solidno. Dva prijatelja mi koristi ovu kombinaciju.
Ako ipak zelis AP onda ti ide ovako: AP ispod krova sto blize anteni, kupis UTP kabel i povezes AP sa mreznom karticom u kompu i sisaj :super: UTP kabel moze da ide do 100 meteri bez ikakvog gubitka signala (u mom slucaju je duzina 25 meteri). Ja koristim ovu drugu kombinaciju bez problema skoro godinu dana sa Ovislinkovom WL-5460v2 Access Pointom.
 
Meni treba najbolja kombinacija za bezicni net.Stvar je u tome sto provajder bas ne odrzava predajnik,pa mi treba oprema koja ce da pruzi najbolji prijem signala.
U cemu je razlika izmedju AP i Router-a,za sta koji sluzi?
 
Meni treba najbolja kombinacija za bezicni net.Stvar je u tome sto provajder bas ne odrzava predajnik,pa mi treba oprema koja ce da pruzi najbolji prijem signala.
U cemu je razlika izmedju AP i Router-a,za sta koji sluzi?

Razliku ti ne znam kazati izmedju ovih aparata :rumenko: al samo je na tebi koju kombinaciju ces izabrati, oba dva ce ti savreseno odraditi posao.
Raspitao sam se kod kolege o vezi funkcionalnosti ruter-kartica i sasvim su zadovoljni a i prednost mu je da nisi vezan na jedno mesto a to znaci da ako npr. koristis lap-top za net onda mozes bilo gde da se konektujes na net sve dok imas signal od rutera. Samo u ovom slucaju treba da lock-ujes ruter da bi ogranicio pristup drugima da koriste TVOJ internet.
A i ako si vec unapred kupio wireless PCI karticu onda je bolje da kupis ruter i koristis bezzicno povezivanje, da ne bi kasnije trebalo da kukas nekome da ti kupi karticu ako ipak predjes na varijantu od AP-a. Ali ako jos nemas PCI karticu onda je na tebe koju kombinaciju ces izabrati. Ja bih pre svega otisao u neku radnju pa se raspitao za cene pa sve na papir i izaberes najpovoljniji:
1. kombinacija: Treba wireless antena, ruter i PCI kartica
2. kombinacija: Treba antena, AP (access point) i UTP (mrezni kabel) kolko god ti treba do granice od 100 meteri
Stavi sve ovo na papir pa se odluci, ne znam sta drugo da ti kazem
 
Svaki ap ti je u stvari na neki nacin ruter,iako je ipak vise bridge.Skoro je dodata funkcija cistokrvnog rutera ovislinku 5460.Ja ocu da ti kazem da za neke relativno male pare (5460 + Reinkjet antena 24,sa sto kracim antenskim kablom) je dobitna kombinacija.Ako planiras ipak to sve da koristis jos 50 godina onda lepo uzmes HL 24 antenu (oko 50eura,reink je 30) i zavrsio si celu pricu sa time.Razlika izmedju bridge-a i rutera je u tome sto ti ruter deli interne adrese i usmerava (rutira) saobracaj,dok bridge sluzi za razdeljivanje iste konekcije izmedju vise kompova,sa adresama dobijenim od dhcp-a provajdera posebno za svaki komp.
Nadam se da sam samo malo razjasnio situaciju i naravno opet najpametnija varijanta ti je da razvuces lan od krova do sebe...
 
Svaki AP ce pre da bude switch (komutator), ruter ne moze biti nikako, jer je razlika izmedju pametnog umseravanja saobracaja i radjenja magareceg posla prilicno velika
Hajde ako mozes malo detaljnije da objasnis ovaj tvoj komentar! Ako sam dobro razumeo bolji je AP od rutera.I ako mozes da objasnis sta je konkretan zadatak AP-a, a sta rutera.
P.S. Nemam puno iskustva ni sa jednim od ova dva uredjaja!
Poz svima!!!:ok:
 
Zadatak AP-a je da bude zaseban uredjaj na koji ce moci da se kace drugi wireless uredjaji ili u tvom slucaju da skrati kabel od antene do uredjaja,da bi on dalje tebi lanom davao net tebi,posto su inace veliki gubitci u kablu od antene do uredjaja (bila to kartica u kompu il ap) i povecavaju se sa povecanjem duzine kabla.Inace moze da bude i ruter,tj dodata je f-ja na 5460 u novom firmveru,a i skuplji apovi to odavno i jesu.

@Кулиража:To si u pravu za magareci posao itd,al treba objasniti sta je pametno usmeravanje saobracaja ;)

Nije ti jedno bolje od drugog,jednostavno oboje ima svoju namenu.Ruter (ruta=put) u svakom slucaju usmerava saobracaj,dok switch to ne radi.Switch jednostavno deli lan kabel,ako se uopste i tako moze reci,dok ruter ima ,aj sad najcesci kucni primer,posao da kad dobije od provajdera jednu ip adresu da ti mozes na tu ip adresu da okacis koliko god oces kompova,on ce im razdeliti privatne ip adrese,a on ce biti taj koji ce usmeravati saobracaj,tj jedan komp salje zahtev,ta adresa se u ruteru pretvara u spoljnu i kad se zahtev vrati on jednostavno zna kojem kompu to sledi i ondak mu to prosledjuje.Sad ti je verovatno vise jasno sta je nat,nego ruter,al aj,tek da se predoci da postoji velika razlika izmedju switcha i rutera.Nemam pojma kako drugacije pojasniti sta je sta....

Mislim da smo suvise otisli u offtopic...
 
Poslednja izmena:
Da li wireless access point moze da zavrsi sledeci posao? Dakle kablovski internet, imam laptop i hocu da kablovski napravim bezicnim u kuci. Da li to moze da zavrsi wireless access point, da li u njega mgu da ukljucim kabl za internet i povezem se preko ap bezicno sa kompjuterom i na kraju dobijem bezicni net u kuci? Hvala na pomoci.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da li wireless access point moze da zavrsi sledeci posao? Dakle kablovski internet, imam laptop i hocu da kablovski napravim bezicnim u kuci. Da li to moze da zavrsi wireless access point, da li u njega mgu da ukljucim kabl za internet i povezem se preko ap bezicno sa kompjuterom i na kraju dobijem bezicni net u kuci? Hvala na pomoci.

To može da odradi i običan AP, samo pod uslovom da tvoj kablovski modem ima i funkciju rutiranja saobraćaja (što 90% njih ima), kao i da tvoj kablovski modem ima običan LAN priključak (RJ45), a ne USB konekor (što takođe 90% njih ima).
 
To može da odradi i običan AP, samo pod uslovom da tvoj kablovski modem ima i funkciju rutiranja saobraćaja (što 90% njih ima), kao i da tvoj kablovski modem ima običan LAN priključak (RJ45), a ne USB konekor (što takođe 90% njih ima).


u pitanju je adsl modem sa 3 umrezena kompjutera, ja koristim ruter za vezu izmedju njih, e sad, potreban mi je bezicni net za donji sprat, od rutera ide kabl do laptopa, a htela bih da taj kabl ubodem u AP i tako povezem bezicno moj lap na net, u pitanju je
http://www.prestigioplaza.com/products/Networking/Wired/Router/CNP-WFAP
 
u pitanju je adsl modem sa 3 umrezena kompjutera, ja koristim ruter za vezu izmedju njih, e sad, potreban mi je bezicni net za donji sprat, od rutera ide kabl do laptopa, a htela bih da taj kabl ubodem u AP i tako povezem bezicno moj lap na net, u pitanju je
http://www.prestigioplaza.com/products/Networking/Wired/Router/CNP-WFAP


Treba da mu pristupiš preko nekog od računara, njegova ip adresa je upisana u knjižici, ukucava se kao adresa u explorer, a najčešće je 192.168.1.1 ili 192.168.0.1. Tada ćeš dobiti njegov meni te sledi uputstvo, ali uzmi papir i olovku te sve što radiš upisuj jer će ti trebati da podesiš drugi računar ili na kraju setovanja odaberi opciju da setovanja snimi kao fajl te tako podesi računar sa donjeg sprata.
 
Treba da mu pristupiš preko nekog od računara, njegova ip adresa je upisana u knjižici, ukucava se kao adresa u explorer, a najčešće je 192.168.1.1 ili 192.168.0.1. Tada ćeš dobiti njegov meni te sledi uputstvo, ali uzmi papir i olovku te sve što radiš upisuj jer će ti trebati da podesiš drugi računar ili na kraju setovanja odaberi opciju da setovanja snimi kao fajl te tako podesi računar sa donjeg sprata.


cekaj, kod mene dolazi kadl koji je povezan sa ruterom, i ako njega stavim u AP dobijam bezicni prenos za laptop u toj prostoriji, zar ne?
 
Ako kod tebe (predpostavljam sprat niže) dolazi kabl, taj kabl kad ubaciš u AP dobijaš bežični net tamo. Na slici (proizvod čiju si adresu navela) je kombinovani ruter+AP, iz modema u njega ubacuješ kabl te iz njega ideš prema računarima kablovima ili kablovima i wireless konekcijom kada je uspostaviš, tada ti ne treba kabl do računara dole.
 
Ako kod tebe (predpostavljam sprat niže) dolazi kabl, taj kabl kad ubaciš u AP dobijaš bežični net tamo. Na slici (proizvod čiju si adresu navela) je kombinovani ruter+AP, iz modema u njega ubacuješ kabl te iz njega ideš prema računarima kablovima ili kablovima i wireless konekcijom kada je uspostaviš, tada ti ne treba kabl do računara dole.


:) hvala na novom obavestenju, ali meni treba bezicni internet samo na donjem spratu za laptop, valjda mi je tako jednostavnije da taj postojeci kabl utaknem u AP i valjda je to to:)
 

Back
Top