RaKiJa

June, koliko ti nemaš pojma o nekim stvarima, prođe me i želja da odgovorim kako jeste, da ne bi ušli u raspravu. Gradi nemaju veze sa kvalitetnom rakijom, samo sa jačinom, dobra rakija sadrži kvalitetne alkohole (koliko to oni mogu biti, barem su manje štetni po čoveka i lakše razgradljivi jednom kada uđu u organizam) i takva je zbog odabira plodova, postupka vrenja i destilacije. Svako će ti reći da nije skupljao trulež, da je prebirano, kako odvajaju semenke, ne dodaju šećer i metil, ne razbijaju sa vodom prepek, ne boje rakiju... Nažalost, to je retkost, i naći dobru rakiju za prodaju je zaista teško, ne i nemoguće. Jako je teško postići da iz dve "berbe" budu jednake po svojim osbinama i zato mnogi preteruju sa čuvanjem nekih arhivskih primeraka "jer takve više nema". Rakija ipak nije vino i nije za odlaganje desetinama godina.
 
June, koliko ti nemaš pojma o nekim stvarima, prođe me i želja da odgovorim kako jeste, da ne bi ušli u raspravu. Gradi nemaju veze sa kvalitetnom rakijom, samo sa jačinom, dobra rakija sadrži kvalitetne alkohole (koliko to oni mogu biti, barem su manje štetni po čoveka i lakše razgradljivi jednom kada uđu u organizam) i takva je zbog odabira plodova, postupka vrenja i destilacije. Svako će ti reći da nije skupljao trulež, da je prebirano, kako odvajaju semenke, ne dodaju šećer i metil, ne razbijaju sa vodom prepek, ne boje rakiju... Nažalost, to je retkost, i naći dobru rakiju za prodaju je zaista teško, ne i nemoguće. Jako je teško postići da iz dve "berbe" budu jednake po svojim osbinama i zato mnogi preteruju sa čuvanjem nekih arhivskih primeraka "jer takve više nema". Rakija ipak nije vino i nije za odlaganje desetinama godina.


Probaj rakiju stariju od dvaez pet godina... tad valjda izpari etilalkohol, il šta već... ko melem...
 
Da... Skoro da sam napisao komentar, ali me je neka obavezica sprecila da ga dovrsim i posaljem, pa vidim da je Dis vec odgovorio.
Nema veze, evo ga sad, makar kao dopuna -

Majche, kao sto ti je georgejune odgovorio, skupu rakiju ces veoma lako prepoznati po ceni koja se nalazi na boci ili na rafu.

Ali ovo drugo je samo delimicno tacno, tj. gradi ne moraju da odrede dobru rakiju.
Gradi odredjuju zapreminsku kolicinu alkohola i to cesto zovemo ''jacinom rakije''.
Kod nas je uobicajeno da se peku rakije jacine 18 - 22 gradi.
Ipak je najbolje da rakija sadrzi nesto manje od 50% alkohola.

Kvalitet alkohola i aroma rakije zavise od vrste voca, procenta vocnog secera i nacina pecenja.
Ponekad se, tj. po pravilu, u kacu dodaje odredjena kolicina obicnog secera, da bi se pospesilo vrenje i podigao procenat alkohola. Ali, sto je manje takvog secera, rakija je kvalitetnija.
Dakle, ne mora da znaci da visok procenat alkohola odredjuje dobru rakiju.

Kvalitet voca i nacin pecenja su jako bitni i zbog ostalih primesa koje mogu da pokvare rakiju.
Tu pre svega mislim na metil-alkohol, koji je izuzetno otrovan, a uz to ima los miris.

Dobra rakija mora da bude pitka. Ne bi trebalo da pece u ustima, vec da te greje u grudima, tek kad je progutas.
Dobra rakija treba da ima izrazenu aromu, ali da taj miris bude donekle razlicit od mirisa plodova.
Svaka rakija koja izrazeno mirise na plodove od kojih je navodno napravljena, kod mene budi sumnju da je vestacki aromatizovana.
Od dobre rakije ne bi trebalo da te ujutro boli glava.

Posto se ti verovatno neces previse zamarati degustacijom rakija, sigurna preporuka za kupovinu ti je Zuta osa.
Ima jos nekoliko rakija koje bih ti mogao preporuciti, a jedna od njih je svakako BB klekovaca koju sam nedavno i pominjao na Forumu.
 
Sramota me je da priznam šta sam uradila... Al ajde... Dobila sam 4 flaše rakije od jednog čike na vrlo visokom položaju, on ne pije, dobio ih je... i ja pošto ni ja ne pijem dala sam ih momcima iz obezbeđenja... e sad, peti momak kome verovatno ništa nisu dali... Smeje mi se i kaže mi da sam dala jako skupu i kvalitetnu rakiju - i dodaje još: Ladno si im dala dudovaču, ti si... etc.
Samo sam htela da znam kako da... ako mi sledeći put ponovo da neko piće.... znam da li da ga spakujem i ponesem kući...
Nema nikakvih etiketa na tim flašama
 
Sramota me je da priznam šta sam uradila... Al ajde... Dobila sam 4 flaše rakije od jednog čike na vrlo visokom položaju, on ne pije, dobio ih je... i ja pošto ni ja ne pijem dala sam ih momcima iz obezbeđenja... e sad, peti momak kome verovatno ništa nisu dali... Smeje mi se i kaže mi da sam dala jako skupu i kvalitetnu rakiju - i dodaje još: Ladno si im dala dudovaču, ti si... etc.
Samo sam htela da znam kako da... ako mi sledeći put ponovo da neko piće.... znam da li da ga spakujem i ponesem kući...
Nema nikakvih etiketa na tim flašama
Dudovaca se uobicajeno ne smatra preterano kvalitetnom rakijom.
Razlog tome je relativno mali procenat secera i suve materije u plodu. I jos se za nju tvrdi da ima pomalo cudno dejstvo u odnosu na ostale rakije.
Medjutim, nostalgicni sladokusci (nostalgicni - jer dudova je sve manje, pa i dudovace; a rakije se sada peku od voca koje je kvalitetnije) tvrde da je u pitanju specijalitet.
Naravno da dudovaca moze da bude kvalitetna, kao i ostale rakije. Verujem da je dudovaca koju si dobila dobra.
Ali ako poredimo kvalitetnu dudovacu i kvalitetnu sljivu npr, uvek je prednost na strani sljive.
Verujem da pomenuta dudovaca vise ima vrednost kao pomalo retko i egzoticno pice.

...ja kući nosim samo viski.Rakiju odmah podelim.
korumpirana doktorka
Pa da ti kazem, doktorska rakija se veoma visoko kotira. Na lestvici je odmah iznad advokatske, ali ispod vojnicke iz paketa.
Medjutim, danas se narod izbezobrazio. Hoce svasta da poture doktorima. Nije kao sto je nekad bilo, kad se postovala profesija.
Nekada su donosili prasice, pa posle toga kafu, rakiju i bajate bombonjere, a sad, bozemeprosti, kao neprijatelju - u najboljem slucaju dobijete Najlepse zelje.
Ali kad ti donesu viski, makar sa 90% sigurnosti mozes da tvrdis da je u flasi ono sto pise na etiketi.
 
тешко је набрати довољно дуда за један казан дудоваче.
плод је ситан, никакав, оставља флеке које се не могу опрати...
 

Back
Top