2001: A space odyssey

ArnoldLayne

Iskusan
Poruka
5.103
na ovu teme me je podstak'o razgovor sa ortakom od pre neki dan.
njemu je pesma 'Hvala!' od Obojenog Programa jedina pesma koja postoji.
u smislu, tekst koji saopshtava sve shto treba da se zna, naslov koji zaokruzuje celinu, muzika koji perfektno prati... naravno, treba da postoje i ostale pesme, ali kad treba da se chuje sushtina i ustvari sve shto ti treba, on slusha 'Hvala!'.
jedna jedina pesma.

ja razmishljo i kontam, ma ne mozhe to tako.
kad ono mozhe :)
e pa tako

2001: A space odyssey

po meni perfektan film. i ne samo film, vec definitivno jedino umetnicko delo svih vremena. zasto?
svojevremeno sam obrazlagao svoju top 20 listu na forumu filmofili, i kontam da, ako krenem da objashnjavam poentu nekih filmova sa te liste, ne smem da se dodirnem odiseje. a ako krenem da objashnjavam odiseju, ne smem da se dotichem nijednog drugog sa liste. bespotrebno je. odgovara na sva pitanja tako nevino i prelepo.

treba krenuti jednostavno od sebe. ako zapostavish sebe, milioni prepreka ce ti blokirati put. ako kriticki postupas prema sebi, u drugoj dimenziji (na konju) si.
drago mi je da sam pogledao i drugi deo (2010), i tu se vidi da HAL uopshte nije negativac kolko ga kritichari i filmske asocijacije prave.
on zavisi od ljudi, kakvi su ljudi oko njega, takav je on. kako je programiran, tako se ponasha. ali je poslushan, ako si razuman. fantazija. zasto je odmah na pocetku prikazano da tik posle otkrica alata (koske) dolazi do povredjivanja drugih istom? urazumimo se, i imacemo svoj svet. bez problema, bez zemaljskog trenja. ziveli!!

gledali, niste gledali, svidja vam se??

testify (a ja cu da se nadovezujem)

dss2001.jpg
 
Prva asocijacija kad se pomene Odiseja u svemiru mi je Solaris... i obratno... prva asocijacija kada se pomene Solaris mi je Odiseja u svemiru... mada to možda nije ispravan rad mozga, neki bi rekli... tačniji asocijacioni par bi bio Odiseja:Stalker, ali avaj, kako je - tako je...

Kao prvo, Odiseja je verovatno prvi film čiji sam neki deo svesno odgledao, a istovremeno i film koji sam najduže čekao da odgledam... Zvuči paradoksalno? Nije. Prva filmska scena koju imam u sećanju je scena sa bacanjem koske... imao sam 5 godina i, gle čuda, film se prikazivao na nekoj televiziji (gle čuda, zato što otad ne pamtim da sam ga video na nekoj domaćoj televizji)... Zora čovečanstva i početak ljudske svesti se, zanimljivo, poklapa sa početkom moje filmske svesti. Uspeo sam da izdržim još scenu na orbitalnoj stanici, sa čudnim efektima boravka u bezgravitacionom prostoru, a onda, ne sećam se zašto, moje sećanje na taj film bledi (da li sam zaspao, prebacio kanal, počele reklame i ja zaboravio šta sam gledao, počele vesti ili nešto slično, ebeš li ga...) Kasnije, sa porastom mog interesovanja za svemir (koje je, nažalost, iščezlo), počinjem da tragam i za tim filmom, čiji naziv, naravno, nisam znao, internet nije bio masovna pojava, a u video klubu od 30 kaseta ga nije bilo... Elem, da ne dužim, 5-6 godina nisam uspeo da pronađem taj film, pa čak ni knjigu, što je dobro, jer sam pronašao knjigu Artura Klarka o snimanju filma... tako da je prelaz sa zanimanja za kosmos, bezbolno prešao u zanimanje za film... sfumato... Tek pre 2-3 godine sam ga prvi put odgledao... i još frtalj puta otad...

Genijalan je. Što nije nikakva nova konstatacija, ali ne znam kako drukče (!) da počnem pasus. Od prvog do poslednjeg momenta, osim možda one, po meni, bespotrebno dugačke scene prolaska kroz crvotočinu... demantujte me slobodno, biće mi drago da spoznam svoju grešku, ako mi je objasnite zašto je ona neophodna... Dugo mi je bio omiljeni film... i Kjubrik omiljeni reditelj... do otkrića Tarkovskog... ne u smislu do trenutka kada sam čuo za njega i pogledao neki njegov film, već do trenutka kada sam ga istinski, koliko-toliko, razumeo...

Po mom mišljenju, tematski, po pitanjima i odgovorima na njih, estetici i duši: Stalker + Solaris > Odiseja... Ali, prava istina je da se nadovezuju i nadopunjuju, ali i poriču i koriguju i ja ih, mada to možda nekome ne zvuči logično, uvek posmatram kao celinu... Odiseja - Solaris - Stalker... Tako da se ne slažem da 'može biti samo jedan'...

Zašto tek posle otkrića koske dolazi do međusobnog povređivanja? Zato što je oruđe nešto što je imputirano, nešto do čega se došlo kad mu vreme nije... Mnogi poistovećuju razumevanje funkcionisanja koske kao oruđa sa rađanjem iskre inteligencije u čovekolikom majmunu... To po meni nije ispravno... Iskra inteligencije je rođena u trenutku kada Gleda-Mesec, dok ostali majmuni spavaju, bez ikakvog očiglednog razloga, gleda mesec (malo kombinujem Klarkovu knjigu sa samim filmom...)... Koska je nešto do čega se došlo zaobilaznim putem... Kada su se intervencionisti iz svemira, u suprotnosti sa svojom željom da ne poremete mnogo ustaljene odnose i samo kresnu iskru inteligencije, ipak umešali i demonstrirali čovekolikim majmunima korišćenje oruđa, tj. koske... Kada su čoveku dali nešto za što još uvek nije bio spreman... To je pravi razlog samopovređivanja... Ili, kako Tarkovski kaže, duhovni razvoj čoveka ne prati njegov intelektualni i tehnološki razvoj... 'Koristimo mikroskop kao toljagu'... I, najpesimističnije je to što se ništa ne menja... Od čovekolikog majmuna do čoveka... Od koske do nuklearne energije...
 
da, Tarkovski, hm
vidi, da me je neko pitao pre 6 meseci rekao bih da je on jedini. chudno je teklo to kod mene shto se tiche njih dvojice. prvo odushevljenje odisejom, pa (bilo kojim) Tarkovskim, ali evo sad se vracam totalno i potpuno na (samo ovog) Kjubrika. chak me ni Pomorandza vishe ne zanima kao ranije. eventualno Dr. Strangelove.

ima logike u tom trojstvu, mada opet kazhem, ja Odiseju dozhivljavam totalno posebno. jer, koliko god da Stalker ima dushe kako ti kazhesh (a slazem se da Andrej stvarno ume da unese toplinu kao niko), i koliko god ta pricha o veri, nadi, moci jednog jedinog deteta bila fantastichna, Odiseja ima vanvremenski kalup na koji se samo nadogradjuje i nadogradjuje. to Stalker nema, to nema ni Solaris. on je tu, on je ortak. stalker daje savete. stalker i slusha. stalker (misli) da ima problema. stalker jeste stanje stvari, ali nema dovoljnu podlogu.
sa druge strane, ja na suvu srzh Odiseje mogu da nadogradjujem svoja iskustva, ne samo prozivljena tokom gledanja filma, vec i tokom gledanja drugih filmova. konture odiseje stoje na celicnim nogama spremnim da izdrze svakko moje kolebanje i/ili zelju za znanjem.

spominjao si putovanje kroz monolit. itekako je bitno. pre svega da nam pokaze koliko smo ihahaj mali u odnosu na bilo shta bilo gde, pa to bio i kamen u sazvezdju Orion. ali, naravno, pre svega u odnosu na bit. on koji prvo ulazi nespreman. letelica se trese, ali on drhti deset puta vise. smenjuju se nestvarne boje. ne sme da gleda. ali onda kad progleda, poceo je drugim okom da posmatra stvari (provaljujes kako se menjaju boje pozadine). cak i da je onaj pejzazh koji posmatra chas ljubicasto, chas zeleno, Jupiter (ili cak, Zemlja), on vishe nije mali. on je sve sto treba da bude. na meni je da nestvarno dobar kostur prouchim. i radim to. on zivi, kao i stalker, ali stalker je sputavan i nazalost ga to previse brine. Dejv je apsolut.

slazem se 99% za kosku.
ali chak i da chovek nije spreman, on je dobio kosku. nema nazad. poshto smo je vec dobili, hajde da vidimo sta je tu poenta.
i eto dejva. eto starchilda.
fantazija
 
Film sam odgledao nedavno, pre dva meseca...
Vec sam rekao da mi se pojedini delovi nisu svideli i da su dosadni, krace receno pocetak i kraj su zanimljivi ali je sredina ubitacno dosadna...Citajuci vase postove mogu reci da sam izvukao pouku da je to bas tako jer prateci istoriju mi vidimo da je srednji vek bio mracno doba istorije pa je Kjubrik takodje morao nesto da nacini dosadnim, a to je sredina filma...Ko je shvatio shvatio je :)
Sta znam meni Odiseja nije jedan od omiljenih filmova, jeste savrsenstvo kinematografije ali...
 
Film sam odgledao nedavno, pre dva meseca...
Vec sam rekao da mi se pojedini delovi nisu svideli i da su dosadni, krace receno pocetak i kraj su zanimljivi ali je sredina ubitacno dosadna...Citajuci vase postove mogu reci da sam izvukao pouku da je to bas tako jer prateci istoriju mi vidimo da je srednji vek bio mracno doba istorije pa je Kjubrik takodje morao nesto da nacini dosadnim, a to je sredina filma...Ko je shvatio shvatio je :)
Sta znam meni Odiseja nije jedan od omiljenih filmova, jeste savrsenstvo kinematografije ali...

Sredina !!! Meni je to bilo mozda i najzanimljivije.
 
VIidim da je poenta i u tome kako je nastao covek i gde zavrsava...
Vidimo da ni Kjubrik nije mogao da se odluci izmedju Darvinizma ili teologije, jer poceo je sa majmunima a onda ubacuje "Crnu stvar" koja igra vaznu ulogu u filmu, ali kasnije nikako da se otkrije sta je to? E to je ta sila koja stvara i kad na kraju vidimo ponovo tu istu "Crnu stvar" shvatamo na koju je stranu otisao Kjubrik, a koja prica o ove dve pada u vodu...
 
Odgovor na post #4:

Dobro. Scena putovanja kroz monolit kako ti kažeš. Ti si se koncentrisao na njegov doživljaj pejzaža koji posmatra, i koji se postepeno menja... i to ti je možda pomoglo da pravilno shvatiš alegoriju... Ja sam, s druge strane, u vidu imao samo naučnu tačnost takve predstave putovanja kroz crvotočinu, kretanja nadsvetlosnim brzinama i demonstracije nekih relativističkih efekata (pomeranje spektralnih linija ka crvenom delu spektra, što dovodi do zamućivanja i transformacija boja jednih u druge... nauci je poznato čak i koje boje prelaze u koje i na kojim brzinama). Činilo mi se da Kjubrik želi tom scenom samo nešto da pokaže (relativističke efekte putovanja nadsvetlosnim brzinama), ne i da kaže... Još jedan primer kako nauka zamagljuje vidike...

Ista ta scena postoji i u Solarisu. I iskreno, scena iz Solarisa na mene ostavlja mnogo jači utisak. Pri tom ne mislim na onu scenu vožnje kroz grad, već na scenu sa konjem. Dečak nazre konja u polutami štale, uplaši se i pobegne kod bake (nisam siguran da je 'bake', ali nek bude). Baka ga zatim uzima za ruku, odvodi ga do štale, konj izlazi i tek tada je dečak u stanju da ga spozna u svoj njegovoj lepoti, oslobođen straha i spreman da se toj lepoti divi. Scena je potpuno ekvivalentna putovanju kroz crvotočinu... samo što Dejva niko ne drži za ruku...

Aj' daj još neki motiv... Moglo bi hronološki... Kad si već otvorio temu, da ne zvrji prazna... :)
 
Odiseja nije film za kad si mlad.Ja za taj film znam od kad znam za sebe i oduvek sam smatrao da je najveci film svih vremena shto je i logichno od najveceg reditelja svih vremena.Ali isto tako nisam ga kapirao u celini dok sam bio klinac...tada su mi neke banalnije stvari bile interesantne u SF-u,shto je i normalno.Odiseja nije ni klasichan SF,vishe je filozofski film,odredjeno SF tumachenje mogucih odgovora na vechna filozofska pitanja.Ko smo?Shta smo?Zashto postojimo i ko nas je stvorio?Potrebna je odredjena zrelost da bi se on potpuno shvatio.Tek kada se shvati da je Kjubrik hteo da snimi film koji bi obuhvatio celukupnu istoriju chovechanstva i objasnio ljudsko postojanje i u tome je maltene uspeo,tek kad se to uzme u obzir moze da se nazire koliko je taj film veliki i kao svi Kjubrikovi filmovi i 68. i danas je daleko daleko ispred svog vremena.Film ima jako malo texta i dijaloga,sve se zansiva na jakom simbolizmu slika koje je Kjubrik odradio maestralno-iskonsko arhitipski-specifichni uglovi pri konstalaciji planeta na pochetku,sunchev poludisk koji se izdize nad monolitom+ fenomenalan kontrast izmedju simfonichnog sklada "Na lepom palvom Dunavu" od Shtrausa sa jedne i zvuka monolita sa druge-sve su to simboli koji utichu upechatljivoshcu slika ,na podsvesnom nivou choveka podstichuci njegove primarne kolektivne predstave.Jednostavno o filmu ima toliko mnogo stvari i referenci chije znachenje nije datio a priori nego ih prvio opservacijom treba zapaziti a onda intuitivnom introspekcijom shvatiti poentu simbolike.Odiseja je film koji utiche na chula,pravljen za veliki ekran bioskopa i tek tamo i muzika i specifichnost simbola datih u slikama dobija svoju pravu vrednost uticaja na pojedinca.Dans jednostvno nije vreme za film kao Odiseja jer danas filmovi teze da te zaglupe,sve ti sazvatju i daju na gotovo da se ne muchish i koristish mozak,kod Odiseje je bash suprotno.Ljudi nisu naucheni da imaju visok stepen koncentracije i sami dolaze do svog shvatanja onoga shto vide na ekranu.Mnogima je film ili dosadan ili glup ili nerazumljiv sve do 2.3. n-tog gledanja kada skaopiraju poJentu i genijalnost na koji je neshto nemoguce teshko odradjeno na anchin da izgleda tako mocno glatko i nadasve realno.
 
Poslednja izmena:
Gledala sam ga gomilu puta, od svoga detinjstava naovamo,( sto parcijalno..samo pocetak ili samo kraj..sto celokupan) sto ne mogu reci ni za jedan drugi film.
Secam se ...
da mi je bilo jako cudno sto prvi dijalog pocinje tek u 25. minutu...
ali i scene sa majmunom i koskom...koja je u mom detinjstvu ostala najupecatljivije vezana za ovaj film.....
To je delo koje se izdize iznad ostalih filmova...
Odiseja "znaci"...
Kubrickova i Clarkeova "Odiseja" iznad svega govori slikom, zatim muzikom i tek onda recima.
Hladnom poeticnoscu i naizgled skrtom dramaturgijom film razvija milionima godina dugu pricu o evoluciji coveka u kosmickim koordinatama, bez mnogo pojasnjenja, a s decackom odusevljenoscu naucnim napretkom (u tom je segmentu najocitija prisutnost Arthura C. Clarkea).
Tematika filma je beskrajna, govori o uticaju tehnologije na coveka, o tome kako covek postaje rob vlastitim pomagalima..a najvise o tome kako covek mora evoluirati kako bi mogao upoznati, istraziti i osvojiti svemir. Covek je dostigao maksimum evolucije na Zemlji, a da bi stupio u svemir, mora ponovno nauciti hodati, jesti i pa cak i vrsiti nuzdu.
Hal je pak olicenje masine kojem ljudi postaju robovi. Time se prelazi granice ljudskog morala....
Ono sto izdvaja ovaj film iz mora slicnih – ne samo u okvirima naucno-fantasticnog zanra – upravo je jezik kojim je preprican i tematska velebnost koja opcinjava i godinama nakon nastanka. Nepogresiv izbor muzike, "najduzi" rez u istoriji kinematografije, valcer svemirskih stanica, paranoicni superkompjuter HAL9000, misticni crni monolit, psihodelicno putovanje preko beskraja i natrag...
Filozofski trip, carobna slikovnica, svemirska simfonija, epska superdrama.....
Film koji spada iskljucivo u 'must see' kategoriju...
 
Poslednja izmena:
Odiseja nije film za kad si mlad.Ja za taj film znam od kad znam za sebe i oduvek sam smatrao da je najveci film svih vremena shto je i logichno od najveceg reditelja svih vremena.Ali isto tako nisam ga kapirao u celini dok sam bio klinac...tada su mi neke banalnije stvari bile interesantne u SF-u,shto je i normalno.Odiseja nije ni klasichan SF,vishe je filozofski film,odredjeno SF tumachenje mogucih odgovora na vechna filozofska pitanja.Ko smo?Shta smo?Zashto postojimo i ko nas je stvorio?Potrebna je odredjena zrelost da bi se on potpuno shvatio.Tek kada se shvati da je Kjubrik hteo da snimi film koji bi obuhvatio celukupnu istoriju chovechanstva i objasnio ljudsko postojanje i u tome je maltene uspeo,tek kad se to uzme u obzir moze da se nazire koliko je taj film veliki i kao svi Kjubrikovi filmovi i 68. i danas je daleko daleko ispred svog vremena.Film ima jako malo texta i dijaloga,sve se zansiva na jakom simbolizmu slika koje je Kjubrik odradio maestralno-iskonsko arhitipski-specifichni uglovi pri konstalaciji planeta na pochetku,sunchev poludisk koji se izdize nad monolitom+ fenomenalan kontrast izmedju simfonichnog sklada "Na lepom palvom Dunavu" od Shtrausa sa jedne i zvuka monolita sa druge-sve su to simboli koji utichu upechatljivoshcu slika ,na podsvesnom nivou choveka podstichuci njegove primarne kolektivne predstave.Jednostavno o filmu ima toliko mnogo stvari i referenci chije znachenje nije datio a priori nego ih prvio opservacijom treba zapaziti a onda intuitivnom introspekcijom shvatiti poentu simbolike.Odiseja je film koji utiche na chula,pravljen za veliki ekran bioskopa i tek tamo i muzika i specifichnost simbola datih u slikama dobija svoju pravu vrednost uticaja na pojedinca.Dans jednostvno nije vreme za film kao Odiseja jer danas filmovi teze da te zaglupe,sve ti sazvatju i daju na gotovo da se ne muchish i koristish mozak,kod Odiseje je bash suprotno.Ljudi nisu naucheni da imaju visok stepen koncentracije i sami dolaze do svog shvatanja onoga shto vide na ekranu.Mnogima je film ili dosadan ili glup ili nerazumljiv sve do 2.3. n-tog gledanja kada skaopiraju poJentu i genijalnost na koji je neshto nemoguce teshko odradjeno na anchin da izgleda tako mocno glatko i nadasve realno.
:dash::dash::dash:

e pa sad , kako za koga
 
Mislim da mi je odiseja postala jasna tek kada sam procitao knjigu Isaka Asimova o slucajevima prve zene psihologa robotike(ne secam se naziva) gde ona kao stara zena kroz razgovore sa novinarom prica 5-6 prica uglavnom vezanih za zakone robotike(cuveni Isakovi zakoni) i njihovo dopunjavanje i sudaranje u glavama robota...

To se upravo desilo Halu prevladao je drugi zakon nad prvim i naravno kada im Hal cita sa usana tada drugi zakon biva potpomognut trecim i film krece...
 
Zanimljivosti sa Wikipedije...

* Kubrick je jednom izjavio da je priča o potrazi za monolitom zapravo alegorija o potrazi za Bogom.
* U originalnom scenariju svemirski brod je trebao putovati do Saturna, ali je Kubrick odustao od te ideje jer specijalni efekti nisu mogli dovoljno uvjerljivo dočarati prstene oko planeta.
* U ranijoj verziji scenarija, priča je imala naratora.
* Originalni film je pri premijeri trajao 160 minuta, ali je Kubrick kasnije izrezao 20 minuta kako bi udovoljio kritičarima koji su prigovorali zbog predugog trajanja.
* U knjizi, HAL je star 4, a u filmu 9 godina.
* Prvi dijalog u filmu javlja se tek nakon 25 minuta.
 
Hichkok je uvek ostao vishe zanatlija nego umetnik.
Vrhunski zanatlija ali ne umetnik.
Moje mishljenje.

haha HICKOK ZANATLIJA!!! hahahahhahahahahahahahhahahahahahahahaha
hahahahhahahahahahahahhahahahahahahahaha
hahahahhahahahahahahahhahahahahahahahaha
hahahahhahahahahahahahhahahahahahahahaha
hahahahhahahahahahahahhahahahahahahahaha
hahahahhahahahahahahahhahahahahahahahaha
hahahahhahahahahahahahhahahahahahahahaha
 
Mislim da mi je odiseja postala jasna tek kada sam procitao knjigu Isaka Asimova o slucajevima prve zene psihologa robotike(ne secam se naziva) gde ona kao stara zena kroz razgovore sa novinarom prica 5-6 prica uglavnom vezanih za zakone robotike(cuveni Isakovi zakoni) i njihovo dopunjavanje i sudaranje u glavama robota...

To se upravo desilo Halu prevladao je drugi zakon nad prvim i naravno kada im Hal cita sa usana tada drugi zakon biva potpomognut trecim i film krece...

1. Robot ne smije ozlijediti ljudsko biće ili nedjelovanjem dozvoliti da se to dogodi.
2. Robot mora slijediti naredbe koje mu čovjek da, osim kad je to u suprotnosti s višim zakonom.
3. Robot mora štititi svoju egzistenciju, osim kad je to u suprotnosti s višim zakonom.


Enivej (što će reći, bilo kako bilo)... Ne kažem da je tvoje tumačenje pogrešno, ako uopšte postoji nešto takvo kao što je pogrešno tumačenje, ali, ako bih ga prihvatio, film bi za mene onda bio prilično banalan i beznačajan... Pitanje HAL-ove pobune je večito pitanje čovečnosti, pitanje šta čoveka čini čovekom (uporedi: Hari u Solarisu)... Pobunom, kao činom slobode, HAL potvrđuje svoju čovečnost... Pre toga je samo gomila superprovodnika, koja u svojoj memoriji ima milione šahovskih partija i koja priča čovečjim jezikom. Pobunom postaje čovek. Prestaje da bude puki izvršitelj 'volje čovečije', postaje svestan svoga JA, i ponaša se u skladu s njim. Nasuprot izvesnosti u blaženom neznanju, bira neizvesnost, ali i želju za spoznajom (uporedi: Prva knjiga Mojsijeva, Istočni greh).
 
Hichkok je uvek ostao vishe zanatlija nego umetnik.
Vrhunski zanatlija ali ne umetnik.
Moje mishljenje.

:dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash:
smiri se Saro...to je samo misljenje...krajnje subjektivno misljenje...moye Derer da msli sta hoce zar ne? ajde smijesak Saro :) ...relax...:whistling: ...A U PI...relaaaxx sarooo...misli na zeceve u pink gacicama...misli na Chelsea kako osvaja LS...misli na...A U PICH...misli na nesto lijepo...misli na vodopad...svako ima svoje misljenje Saro...relax...


sto se tice odiseje, gledala sam prije sto godina...planiram ponovo.
prvi put mi je bio dobar,ali slusajuci vas cini mi se da ce god drugog gledanja biti bolji :)
 

Back
Top