Swastika

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Reč izvedena iz sanskrita i znači "biti srećan". U nekim tumačenjima se definiše i kao "znak zdravlja" dok u obrnutom položaju podrazumeva tamu, nesreću i patnju, no to objašnjenje nema podlogu u etimologiji. Značenje ove reči u kom god položaju da su kraci je dvosmisleno i nejasno. Indijanci su inače puno koristili ovaj sveti simbol u ukrašavanju kuća i vrata kao povoljan znak dobre sreće, dok su mnogi grobovi u Irskoj i Engleskoj obeleženi swastikama. Takođe je primenjiv i kao amblem Ganeša, Hindu boga sreće. Swastike se pojavljuju još na paleološkim slikama na mamutskim kljovama u Ukrajini. Ima ga na najstarijim novčićima u Indiji, Persiji, Aziji i Grčkoj . Korišćena je i u Troji. Rani Hrišćani su koristili ovaj znak kako bi prikazali Hrista i nazivali su ga prerušenim krstom. Takođe je nazivan i krstom game zato što pokazuje grčko slovo gama 4 puta ponovljeno.

Ima objašnjenja da se pojavljuje i na rimskom oltaru srednjevekovnog Alnwick zamka gde označava topuz ili čekić skandinavskog boga Tora.

Na samom početku XX-og veka swastika je korišćena od strane američkih pilota koji su se borili za Francuze u Prvom svetskom ratu.

Inače ovaj znak je postao jako prepoznatljiv u novije vreme kao obeležje nacističke Nemačke. Kada je Hitler stvarao zastavu Nacističke partije tražio je da se spoji znak swastike i obožavane boje koja je veličala prošlost i obeležila čast Nemačke nacije, odnosno kombinacija crvene, bele i crne, koje su bile boje zastave stare nemačke imperije. Ove boje same po sebi su takođe imale izvesno značenje: crvena je označavala socijalnu ideju pokreta, bela ideju nacionalizma, a swastika misiju napora ka pobedi Arijevskog bića a time i pobedu ideje kreativnog rada koji je uvek bio anti-semitski. Swastika je takođe tumačena kao simbol kreativnog, aktivnog života i rasnog amblema germanizma. Dolazi do povezivanja shvatanja koji je vladao u indijskom kastinskom sistemu a zahvaljujući kome se swastika i rasprostrla, po kome treba izbegavati mešanje rasa što kao koncept rasne čistote odgovara ideologiji nacista. Zbog takve upotrebe od strane Hitlera i nacista, a u modernim vremenima i od strane neo-nacista i ostalih "mrziteljskih" grupa, za većinu ljudi na zapadu swastika je simbol nacizma i superiornosti bele rase. U Nemačkoj i Austriji upotreba swastike i ostalih naci simbola je ilegalna i kažnjiva, osim u slučajevima vezanim za obrazovanje.

Sa druge strane, milioni ljudi indijskog porekla koji žive na zapadu kao i Hindu i još neke religije, pri svojim festivalima, na venčanjima i ostalim ceremonijama, nastavljaju da koriste swastiku kao glavni religiozni i kulturološki simbol.

U SAD je znak swastike bio jako popularan i smatran religiozno-spiritualnim simbolom, tako da je vidljiv na mnogim istorijskim objektima, ali i u svakodnevnom životu, na suvenirima, medaljama, razglednicama, odeći…

Jedan je od najsvetijih i najstarijih znakova na svetu koji poznaje skoro svaka tradicija.
 
Opet prepisujes... ovaj... prepricavas.

Zapaziti strukturu teksta na ovom sajtu i uporediti sa "autorskim delom" Laminata

U redu je da prepisujes, nije u redu da ne navedes sa kog web sajta.

Edit:
ispravljen link i semanticka greska
 
Poslednja izmena:
Jeste, ona mi rekla.

I jeste, tekst je na engleskom... a engleski je nenaucljiv i neprevodiv... i niko sem engleza ne zna engleski jezik.

PREPISUJES :lol:

Medo, tekst uopšte nije isti. A i da je sličan ispalo bi da sam ga preveo. Pa čak i da jesam, zašto misliš da bi se moglo napisati nešto novo o swastici što nije poznato javnosti? Ajde reci časti ti koji te motivi pokreću da me ovako ganjaš?
 
И код нас Словена се често среће свастика, мислим да је свастика код нас знак бога Перуна или Сварога, тако нешто...
 
Kod nas svastika je ženina sestra. :mrgreen:

А сад мало озбиљности, то није обична подударност. Реч "сестра" је од истог корена "сваст" који (тако кажу) значи срећа, и претпоставља се да је реч оригинално звучала "свастра". Свастика је у нешто попут "посестриме", "сестра" која се добија уласком у брак.

Једино буни то што жени мужевљева сестра није такође свастика, већ заова. А реч "сестра" је врло слична у свим индоевропским језицима. Као и остале речи за најближу родбину: матер, син, (до)шћер итд.
 
ja sam swoju uradio........ima jos mnogo da se cita, ali nista novo....ovi arheolozi zabusawaju:think:
 

Prilozi

  • 1tatoo.jpg
    1tatoo.jpg
    20,3 KB · Pregleda: 14
Tetovirao si se? Izgubio si mogućnost da budeš primljen u neko tajno društvo, jer pomenuta društva "ne primaju u svoje redove obeležene ljude". Bez ljutnje, ali tako je.
 
Ona swastika koja "ide" prema levo ima lose znacenje tako da je malo verovatno da je koriste na bilo kakvim slavljima sem ako ta slavlja nisu u slavu neceg mracnog ili destruktivnog :neutral:
 
Pa to je znak koji je koriscen i u Budizmu odakle je navodno i Hitler preuzeo kao obelezje...postoje dva pravca kretanja jedan je onaj koji je Hitler koristio i taj znaci - smrt a drugi ako okrenes " pravac" znaci zivot :)
E sad ja sam malo zezenula pa onaj koji "ide" u levo je zivot a onaj drugi koji "desno je smrt :sad2:
 
Не слажем се са тим да постоје "позитивна" и "негативна" свастика. У оба смера реч је о позитивном, сунчаном симболу, и у оба смера се јавља код малтене свих индоевропских народа, од Европе и Подунавља, па до Индије и даље на исток кроз друге народе и културе.

Моје мишљење је, дакле само моје, а не нека потврђена теорија, да је реч о симболу тзв. "Кола", односно Сунчеве путање и Сунчевог кретања око Земље, односно Земљиног ротирања око Сунца. О настанку овог симбола имам теорију да се ради о ротирању равнокраког крста, који је симбол земље, са четири стране света, односно четири ветра, како се још понегде тврди. Смер ротирања крста је смер Кола, обрнут од смера казаљке на сату; смер у којем се и игра народна игра "коло", било у обредном или забавном смислу:

svast1iz2.gif


svast3lr3.gif


svast2bj8.gif
 
Ево још пар примера свастике са нашег географско-културног простора:

1. Дупљаја, Вршац, 1500-2000. пре Христа (усмерене у оба смера):
kolicadupljajavrsacom0.jpg


2. Из православне цркве у Охриду:


3. Детаљ из Руске православне цркве:
 
Pa to sto je koriscena kao simbol u crkvama ne znaci da ne moze da znaci smrt jer svaka religija se bavi zivotom i smrcu sta je bilo pre zivota i sta ce biti posle.
Ali ja sam 100% sigurna da se u Budizmu korisit u 2 pravca i cak sam dosla do podatka da se Hitler i dvoumio koji pravac da uzme ali posto je hteo da bude "strasan"sto mu je poslo za rukom uzeo je simbol smrti
 
Pa to sto je koriscena kao simbol u crkvama ne znaci da ne moze da znaci smrt jer svaka religija se bavi zivotom i smrcu sta je bilo pre zivota i sta ce biti posle.
Ali ja sam 100% sigurna da se u Budizmu korisit u 2 pravca i cak sam dosla do podatka da se Hitler i dvoumio koji pravac da uzme ali posto je hteo da bude "strasan"sto mu je poslo za rukom uzeo je simbol smrti


Симбол има везе са смрћу тек од Хитлерове злоупотребе.

А свастику је изабрао из два разлога:
прво, симбол је старих Индуса који су наследници Аријеваца, племена које је давно провалило у те просторе(Хитлер је слао научне експедиције у те крајеве, где су френолози узимали мере лобање и соталих делова тела како би у Немачкој нашли пандан ''Аријевцима'')

а друго, свастика као графички симбол је одрађена савршено. Представља динамику, кретање, не могу рећи прогрес али свакако асоцира на промену.
 

Back
Top