IZGUBLJENA NEVINOST BALKANA

Moreplovka.pa sta?

Primećen član
Poruka
753
Moram priznati da mi se ovo ime - Balkan - ne svidja. Mogli biste me pitati - i to s razlogom - zasto mi se ne svidja. Zar imena nisu neutralna i, u izvesnom smislu, nevina, i zar ne zavisi sve od toga kako ih koristimo i u kom kontekstu? Osim toga, zar ime Balkan ne funkcionise kao neka vrsta supermarketa u kome svako stavlja u korpu sta hoće od znacenja izlozenih na policama? I konacno, da li postoji neki razlog zbog toga što me ovo konkretno ime toliko uznemirava? Na kraju krajeva, toponim nije osoba koju neko moze ceniti ili prestati da ceni. Mogu odgovoriti da imam razlog, valjan razlog, koji objasnjava moj animozitet: bila sam svedok kako upravo ovo ime dobija novi život u obliku imenice balkanizacija i njene izvedenice, glagola balkanizovati, i osetila sam, zajedno sa mnogim drugim ljudima, posledice ove transformacije.Da li ih i vi osecate?
 
posledice cega? sta je to balkanizacija?
nista ne kapiram...


Balkanizacija je pezorativan izraz kojim se u medjunarodnim odnosima označava podela nacija na manje jedinice u kojima su drzave i njihovi sistemi cesto u nerazresivom konfliktu. Takodje, to je stanje rascepkanosti i zaostrenosti sukoba interesa u jednom regionu sa slabim izgledom da dođe do sporazumnog resenja.
 
Balkanizacija je pezorativan izraz kojim se u medjunarodnim odnosima označava podela nacija na manje jedinice u kojima su drzave i njihovi sistemi cesto u nerazresivom konfliktu. Takodje, to je stanje rascepkanosti i zaostrenosti sukoba interesa u jednom regionu sa slabim izgledom da dođe do sporazumnog resenja.

... :whistling: пловиииииии баркааааааааааа.........
а у баркииииииии, море, Пловкаааааааа.........:whistling::whistling::whistling:

п.с. Ту "балканизацију" у пежоративном смислу речи су осмислили И СПРОВОДЕ УПРАВО ЗАПАДНИ ТЗВ.МЕЂУНАРОДНИ МОНСТРУМИ - осим уништења државе СФРЈ, они су ЗАЦРТАЛИ да ће на територији Србије са покрајинама СТВОРИТИ ОНОЛИКО ДРЖАВА или ДРЖАВИЦА КОЛИКО ЈЕ ПОТРЕБНО, Е ДА БИ У СВАКОЈ ОД ЊИХ СРБИ ЧИНИЛИ МАЊИНУ - не чини ли ти се да они вредно раде на спровођењу својих монструозних планова усмерених ка уништењу и маргинализовању Срба као народа који није СКЛОН РОБОВАЊУ и који је самим тим, као било какав фактор одлучивања у спровођењу њихове ЕУропеизације, велика сметња.
 
... :whistling: пловиииииии баркааааааааааа.........
а у баркииииииии, море, Пловкаааааааа.........:whistling::whistling::whistling:

п.с. Ту "балканизацију" у пежоративном смислу речи су осмислили И СПРОВОДЕ УПРАВО ЗАПАДНИ ТЗВ.МЕЂУНАРОДНИ МОНСТРУМИ - осим уништења државе СФРЈ, они су ЗАЦРТАЛИ да ће на територији Србије са покрајинама СТВОРИТИ ОНОЛИКО ДРЖАВА или ДРЖАВИЦА КОЛИКО ЈЕ ПОТРЕБНО, Е ДА БИ У СВАКОЈ ОД ЊИХ СРБИ ЧИНИЛИ МАЊИНУ - не чини ли ти се да они вредно раде на спровођењу својих монструозних планова усмерених ка уништењу и маргинализовању Срба као народа који није СКЛОН РОБОВАЊУ и који је самим тим, као било какав фактор одлучивања у спровођењу њихове ЕУропеизације, велика сметња.


Hvala na informacijama.Rekao si ono sto niko ne zna.Informacija para vredna.:)

P.S.Cestitam na moderatorskoj funkciji (ako nije dezinformacija)
 
Balkanizacija je pezorativan izraz kojim se u medjunarodnim odnosima označava podela nacija na manje jedinice u kojima su drzave i njihovi sistemi cesto u nerazresivom konfliktu. Takodje, to je stanje rascepkanosti i zaostrenosti sukoba interesa u jednom regionu sa slabim izgledom da dođe do sporazumnog resenja.

a, to. u tom slucaju - balkanizacija je vec danas globalni proces, slicno nasoj situaciji krajem 80-ih. i uskoro ce uci u aktivnu fazu.
 
Балкан је на жалост одувек полигон великих сила, пре свега Енглеза. Тај проблем ће постојати догод, сви народи који живе на Балкану не постану свесни себе и увиде да су само монета за поткусуривање међу "великима". А када и да ли ће се то икада догодити, видећемо ми, или, што је вероватније, неке будуће генерације.
 
balkan već decenijama nosi žig bilkanizma kao prostora podele i brutalnosti, što to je jedno vreme nije bilo aktelno je druga tema ali možete pogledati zbornik radova balkan kao metafora koji je izdao beogradski krug pre nekoliko godina.

dakle, balkan je tu vrednost geografske odrednice sa neutralnim značenjem izgubio čim je kao geopolitički pojam ušao u upotrebu. ukoliko je moguće da postoji geografska odrednica sa neutralnom simboličkom vrednošću (rekla bih da je to čak oksimoron), lično verijem da je nemoguće.
 
Poslednja izmena:
Moreplovka,pa sta? - (...) Mogu odgovoriti da imam razlog, valjan razlog, koji objasnjava moj animozitet: bila sam svedok kako upravo ovo ime dobija novi život u obliku imenice balkanizacija i njene izvedenice, glagola balkanizovati, i osetila sam, zajedno sa mnogim drugim ljudima, posledice ove transformacije.Da li ih i vi osecate?
Izvini Moreplovka ... ali Ti nisi mogla biti svjedok kako to "ime dobija novi život u obliku imenice balkanizacija".

Ovaj termin je odavno poznat i Ti si mogla biti samo svjedok njegove refirmacije, do koje je došlo '90- tih nakon što je postalo definitivno jasno kako je vjera lijevih, u to da je homo Balcanicus novi barbarogenije Evrope, apsolutno nefundirana..

Balkanizacija kao termin je konstruisan otprilike polovinom 19. v. i sinonim je za njemački pežorativni pojam Kleinstaaterei (sistem mini država), radi se označavanju podjele teritorija Osmanskog carstva na brojne nezavisne državica, koje po uzusima tadašnjeg političkog liberalizma nisu imale nikakve osnove da postoje, a samim tim i da opstanu.

Ovakav stav je kasnije preko tzv. Vilsonovsko-Lenjinovskog principa promjenjen .., ali je svejedno invektivni prizvuk pojma balkannizacija je i dalje ostao prisutan.
 
Izvini Moreplovka ... ali Ti nisi mogla biti svjedok kako to "ime dobija novi život u obliku imenice balkanizacija".

Ovaj termin je odavno poznat i Ti si mogla biti samo svjedok njegove refirmacije, do koje je došlo '90- tih nakon što je postalo definitivno jasno kako je vjera lijevih, u to da je homo Balcanicus novi barbarogenije Evrope, apsolutno nefundirana..

Balkanizacija kao termin je konstruisan otprilike polovinom 19. v. i sinonim je za njemački pežorativni pojam Kleinstaaterei (sistem mini država), radi se označavanju podjele teritorija Osmanskog carstva na brojne nezavisne državica, koje po uzusima tadašnjeg političkog liberalizma nisu imale nikakve osnove da postoje, a samim tim i da opstanu.

Ovakav stav je kasnije preko tzv. Vilsonovsko-Lenjinovskog principa promjenjen .., ali je svejedno invektivni prizvuk pojma balkannizacija je i dalje ostao prisutan.

Termin "balkanizacija" usao je u recnik međunarodnih i diplomatskih odnosa posle prvog svetskog rata, kao oznaka za proces beskrajne, nasilne i iracionalne fragmentacije jednog prostora. Ponavljanje ili nastavljanje ovog procesa odnosno fenomena za vreme drugog svetskog rata, kao i danas, posle hladnog rata, samo je ucvrstilo staru, negativnu i fatalisticku predstavu o Balkanu kao inferiornoj, nedovoljno integrisanoj i samodestruktivnoj periferiji odnosno poluperiferiji Evrope.

Ja nisam govorila o nastanku reci "balkanizacija"."Novi zivot" je ta rec dobila upravo na ovim prostorima i ja jesam svedok.
 
Da je pocelo da mi smeta kada u zadne vreme cujem rec Balkan jeste. I dodao bi da se dosta koristi kada neko oce Srbiju da fizicki odvoji iz Evrope onda kazu Srbija je na Balkanu, kada im ne odgovara da se cuje rec Evropa pored imena Srbija.
 
Demokratizacijom, procesom kroz koji su sve normalne zemlje prosle. Postovanjem ljudskih prava i zivota, a ne smtri itd...

Pa ja iz ovoga :
Sve te novonastale drzave su nista drugo nego krateri balkanski. Nas niko za ozbiljno vishe ne shvata. A i sto bi. Potpuno ih razumem. Ali, jos uvek ima nade. To ce posednje umreti.
..Shvatih da je glavni problem u usitnjavanju drzhava. Ali OK, slazhemo se. Mada moram priznati da su neke drzhave Balkana ipak dosta daleko odmakle u toj nekakvoj "normalizaciji". Barem daleko u odnosu na nas.
 

Back
Top