srpska država i crkva

bubobubo

Ističe se
Poruka
2.683
koliko je meni poznato u svim ustavima demokratskih drzava se spominje odvojenost drzave i religijskih zajednica. mozes da budes clan bilo koje crkve ili religijske zajednice, ali drzavni organi ne smeju da relamiraju ili favorizuju bilo koju od njih. tako je i kod nas.

ali...
primetio sam u opstini rakovica veeeeliki znak sa nekim svecima pravoslavne crkve, svaka opstina ima svoju slavu, sto ne bi trebalo da bude.
ja jesam srbin, ali u srbiji zive i muslimani i drugi gradjani koji nisu pravoslane veroispovesti. i oni bi sigurno hteli da vide srbiju kao svoju drzavu. mozda im to smeta???

a sigurno krsi nas ustav.
 
koliko je meni poznato u svim ustavima demokratskih drzava se spominje odvojenost drzave i religijskih zajednica. mozes da budes clan bilo koje crkve ili religijske zajednice, ali drzavni organi ne smeju da relamiraju ili favorizuju bilo koju od njih. tako je i kod nas.

ali...
primetio sam u opstini rakovica veeeeliki znak sa nekim svecima pravoslavne crkve, svaka opstina ima svoju slavu, sto ne bi trebalo da bude.
ja jesam srbin, ali u srbiji zive i muslimani i drugi gradjani koji nisu pravoslane veroispovesti. i oni bi sigurno hteli da vide srbiju kao svoju drzavu. mozda im to smeta???

a sigurno krsi nas ustav.

Pa sve si u pravu sem da Srbija nije sekularna drzava. Ovde crkva utice na politiku itekako, nazalost. To je odlika nedemokratskih drustava.
 
Odvojenost Drzave i Crkve je proizvod nakaznosti zapadne civlizacije. Ni u kom tradicionalnom drustvu te dve insititucije nisu bile potpuno odvojene. Licno sam potpuno protiv sekularizacije drustva i tako reci odsecanjem Crkve od drustva...

U Ustavu Srbije je trebalo da stoji da je Srbija zemlja srpskog naroda i da je jedino Srpska Pravoslavna Crkva drzavotvorna institucija ove zemlje.
Ostale nacionalne manjine u nasoj zemlji su ravnopravni gradjani druge narodnosti.
 
primetio sam u opstini rakovica veeeeliki znak sa nekim svecima pravoslavne crkve, svaka opstina ima svoju slavu, sto ne bi trebalo da bude.
ja jesam srbin, ali u srbiji zive i muslimani i drugi gradjani koji nisu pravoslane veroispovesti. i oni bi sigurno hteli da vide srbiju kao svoju drzavu. mozda im to smeta???

Ti si ovde pomesao obicaje i prava, a ako kolega Eremita jos dodje da ti objasni obicajno pravo onda si nadrljao...

Postavljati ikone i imenovati slave raznim organizacijama su jednostavno sastavni obicaji srpskog naroda, koji ponekad zbog neumesnosti upotrebe mogu da se izrode u kic, ali samo u estetskom smislu...
Muslimani takodje mogu da kite svoje objekte kako god zele, i njima ni drzava ni bilo ko nema pravo da se mesa.....
Naravno, mislim da nije vredno komentarisati to sto ti mislis da bi muslimanima mogli da smetaju srpski narodni obicaji....
nisu do sada, nece ni od sada...
 
koliko je meni poznato u svim ustavima demokratskih drzava se spominje odvojenost drzave i religijskih zajednica. mozes da budes clan bilo koje crkve ili religijske zajednice, ali drzavni organi ne smeju da relamiraju ili favorizuju bilo koju od njih. tako je i kod nas.

ali...
primetio sam u opstini rakovica veeeeliki znak sa nekim svecima pravoslavne crkve, svaka opstina ima svoju slavu, sto ne bi trebalo da bude.
ja jesam srbin, ali u srbiji zive i muslimani i drugi gradjani koji nisu pravoslane veroispovesti. i oni bi sigurno hteli da vide srbiju kao svoju drzavu. mozda im to smeta???

a sigurno krsi nas ustav.

Nije tacno.U Austriji i Nemackoj je bas tako.
Svako selo i grad imaju svog sveca zastitnika,koga slave a kome se to ne svidja..........................:whistling:
 
Odvojenost Drzave i Crkve je proizvod nakaznosti zapadne civlizacije. Ni u kom tradicionalnom drustvu te dve insititucije nisu bile potpuno odvojene. Licno sam potpuno protiv sekularizacije drustva i tako reci odsecanjem Crkve od drustva...

U Ustavu Srbije je trebalo da stoji da je Srbija zemlja srpskog naroda i da je jedino Srpska Pravoslavna Crkva drzavotvorna institucija ove zemlje.
Ostale nacionalne manjine u nasoj zemlji su ravnopravni gradjani druge narodnosti.
ok. srbija srpskog naroda. to i nije problem, ako kazes da su svi gradjani jednaki, kao i sto kazes. problem je sto NISU JEDNAKI, ako se njihova religija stavlja u neravnopravan polozaj sa drugim religijama?
 
ok. srbija srpskog naroda. to i nije problem, ako kazes da su svi gradjani jednaki, kao i sto kazes. problem je sto NISU JEDNAKI, ako se njihova religija stavlja u neravnopravan polozaj sa drugim religijama?

Pa njihova religija je stvar njihovog kulta unutar njihovog ognjista, a to nema NIKAKVE veze sa srpskom drzavom, koja bi trebalo da pociva (a koliko pociva, da ne komentarisem) na Pravoslavnim nacelima...
 
Ti si ovde pomesao obicaje i prava, a ako kolega Eremita jos dodje da ti objasni obicajno pravo onda si nadrljao...

Postavljati ikone i imenovati slave raznim organizacijama su jednostavno sastavni obicaji srpskog naroda, koji ponekad zbog neumesnosti upotrebe mogu da se izrode u kic, ali samo u estetskom smislu...
Muslimani takodje mogu da kite svoje objekte kako god zele, i njima ni drzava ni bilo ko nema pravo da se mesa.....
Naravno, mislim da nije vredno komentarisati to sto ti mislis da bi muslimanima mogli da smetaju srpski narodni obicaji....
nisu do sada, nece ni od sada...
znaci nije problem ako okite upstine u raskoj muslimanskim simbolima?
 
Ti si ovde pomesao obicaje i prava, a ako kolega Eremita jos dodje da ti objasni obicajno pravo onda si nadrljao...

Postavljati ikone i imenovati slave raznim organizacijama su jednostavno sastavni obicaji srpskog naroda, koji ponekad zbog neumesnosti upotrebe mogu da se izrode u kic, ali samo u estetskom smislu...
Muslimani takodje mogu da kite svoje objekte kako god zele, i njima ni drzava ni bilo ko nema pravo da se mesa.....
Naravno, mislim da nije vredno komentarisati to sto ti mislis da bi muslimanima mogli da smetaju srpski narodni obicaji....
nisu do sada, nece ni od sada...
znaci nije problem ako okite opstine u raskoj muslimanskim simbolima?
 
Ajde daj ne pricaj bez argumenata, jel ti znas koliko ima muslimana u Raskoj ? Jel znas da li ih UOPSTE IMA ??

A sto se tice Pazara i Tutina, neka kite u svojim verskim objektima, dzamijama, itd...
RASKOJ OBLASTI....
a pazar i tutin su u raskoj oblasti?
pricam ti da su kodnas religijski simboli u opstinama. neko mi je odgovorio da su to obicaji. i ti religijski simboli su tu CELE GODINE. pa valjda i muslimani imaju neke obicaje i zastitnike?
 
Ti si ovde pomesao obicaje i prava, a ako kolega Eremita jos dodje da ti objasni obicajno pravo onda si nadrljao...

Postavljati ikone i imenovati slave raznim organizacijama su jednostavno sastavni obicaji srpskog naroda, koji ponekad zbog neumesnosti upotrebe mogu da se izrode u kic, ali samo u estetskom smislu...
Muslimani takodje mogu da kite svoje objekte kako god zele, i njima ni drzava ni bilo ko nema pravo da se mesa.....
Naravno, mislim da nije vredno komentarisati to sto ti mislis da bi muslimanima mogli da smetaju srpski narodni obicaji....
nisu do sada, nece ni od sada...

To mozda u vasem srednjem veku jer volite diktaturu i autokratiju. Volite da patite mazihisti stari. Sva sreca vase vreme je proslo sa srednjim vekom i 90-im...
 
RASKOJ OBLASTI....
a pazar i tutin su u raskoj oblasti?
pricam ti da su kodnas religijski simboli u opstinama. neko mi je odgovorio da su to obicaji. i ti religijski simboli su tu CELE GODINE. pa valjda i muslimani imaju neke obicaje i zastitnike?

dakle reshenje bi bilo da se postave i simboli manjinskih religija?ne bi imao nista protiv,shta vishe svidja mi se ideja jer to bi znacilo da smo se vratili na stari put,a to je prihvatanje a ne deljenje..
 
Ja recimo smatram, i to ne bez razloga, da bi državna TV u Srbiji morala da prestane da patrijarha oslovljava sa "patrijarh srpski", već da treba da ga oslovljava sa "patrijarh Srpske pravoslavne crkve". Jedan od 101 razloga što sam se izjasnio kao Crnogorac, jer nisam pripadnik ničije crkve, i nikakav patrijarh ili papa mi neće biti ništa. Nikada.
 
Свагде у нормалном свету славе се верски празници. Дошао ми комшија из Аустрије, тамо се не ради Тијелово, римокатолички празник...
И муслимани славе своје празнике, када им је рамазански пост, неке фирме мењају распоред рада, раде ноћу када могу да једу и пију....

Проблем је што је комунизам усадио код људи да је лоше бити православан, тупили су о неком великосрпском хегемонизму, док ко је био у Сло или Кроацији у ЈНА, могао је да види да ниједна фирма, па чак ни војска не ради на рмк Задушнице.

А у Србији ?
 
a koja prava srba kao celine ne stiti?

Pa upravo nas Ustav tako bezlicno definise nasu zemlju kao skupinu nasumicnih gradjana, cija on, navodno prava brani. Pri tom tu nema ni pomena o sticenju interesa i prava srpskog naroda kao celine u organskom smislu. Tvoje pitanje je takodje na toj liniji relativizujuceg gradjanskog razmisljanja. Pa pobogu cija je drzava Srbija ako ne srpskog naroda ?? Zasto bi onda bilo nuzno da nosi svuda i u svim prilikama i ambleme drugih nacionalnih manjina. Logicno one imaju svoje maticne drzave.
Kao sto ti sama srpska rec kaze - na/rod, je zajednicka imenica koja bi trebalo da karakterise sve nas Srbe koje pripadamo toj celini, a Ustav i Drzava bi trebalo da se potrude da u zakonskom i pravnom smislu da to obuhvate.

Prvi primer i najocigledniji, navescu ti je problem nataliteta.
Socijalno pitanje, socijalne Pravde.
Odbrana sunarodnika koji su ugrozeni agresijom spolja,
da ne nabrajam dalje, bice pola ekrana...
 
Drzava i crkva ne treba da budu odvojene nego spojene. Crkva mora da ima mnogo veci uticaj u drustvu; PRAVOSLAVNI FUNDAMENTALIZAM je drzavno uredjenje koje hocemo u Srbiji.

Ne lupaj ! Niko se u Srbiji ne zalaze za fundamentalizam, niti je uopste ikom to na pameti ! Takav termin u Pravoslavlju i ne postoji, a ako sama rec Pravoverje teme asocira na fundamentalizam , e onda je to drugi padez :roll:

A da li je vasa razboritost cula za ideal simfonije vlasti ?
 

Back
Top