FILOZOFIJA U ZIVOTU SVAKOG OD NAS !!!

azuro

Početnik
Poruka
21
Da li je zaista filozofija u zivotu svakog od nas ?
Mozda mi jednostavno pribegavamo kritickom , racionalnom ispitivanju najdubljih predpostavki nasih verovanja , i tako se cesto upustamo u nepotrebne diskusije , najcesce politicke , sto zapravo predstavlja veliko gubljenje vremena .
Kao mogucnost resenja ovakvih dilema javlja se latinska poslovica : Res non verba > Dela , a ne reci ! Dakle manje price , vise rada . Ipak treba imati na umu da je covek zivo bice i da isto tako ima potrebu za saznanjem novog , da ima potrebu da cuje misljenje drugih u cilju pojasnjavanja svojih tvrdnji , odnosno logickih razjasnjenja svojih misli , tako ih cinivsi jasnim . Pa , da li je filozofija u zivotu svakog od nas ?!?
 
Filozofija je ljubav prema saznanju i istini .
Svi mi imamo svoju karmu i svoj razlog zasto smo ovde izdvojeni i suoceni sa svojim egom tj odnosom JA-ONI. Nazalost postoje ljudi koji zive u granicama cula ususkani u ruzicasti svet u kojem je sve tako zato sto -pa zato sto je tako.
A sta bi trebala da budu dela kada ne bi "filozofirali"? Film u bilion epizoda, pretpostavljam
Pozdrav :wink:
Dijalektikom upoznajes sebe kroz druge ljude . :)
 
Da li se neko od vas dvojice bas bavi filozofijom, znate li nekoga ko studira filozofiju? Upravo pravim jedan sajt koji bi trebalo da prikaze kratak opis svih filozofa, sa izvodima iz njihovih dela... dug je posao i bilo bi pozeljno da radi jos neko na toj ideji. Inace, ja studiram filozofiju u Nisu.
Neka se javi neko... mozemo i cisto da popricamo.
Pozdrav.
 
Filozofija jeste u životu svakoga od nas,nesvesno u svakom slucaju,svesno,namerno, u ovom trenutku,rede,ako ne govorimo o nekom filozofskom minimalizmu.
I šta fali kritickom mišljenju,ako je ono dovoljno balansirano instiktivnim,intuitivnim,....osecanjima,umetnošcu !
Poslovica je globalno posmatrano ekstremna,ali shodna krajnjoj sitiaciji izostavljanja pragmatizma,što je i danas cesto slucaj,jer jasno je da celovitost podrazumeva ,nekoliko jednako važnih tacki,koje se mogu svesti na trojstvo misao-rec-delo.
Sredstvom tudeg mišljenja razvijamo svoje potvrdujuci svoje progresivne potrebe,i to je dosta opšta istina...
verovatno je sledece pitanje koja filozofija jeste ,a koja treba da bude deo svakoga od nas ?
 
Придружићу се Лоли.

Ипак, ако бисмо се окретали и застајкивали пред сваким псећим лавежом, ко зна да ли бисмо уистину и били филозофи (парафраза Достојевског).

Успут, можда ћемо ипак направити неки сајт о најзначајнијим филозофима и делима. Само да ухватим услов, а то је за пар дана, па ћу обавестити заинтересоване људе.

Поздрав :shock:
 
Има ли неко (обраћам се овим горе паметним људима, а не кујама) нешто о перипатетичарима, затим о Филону Александријском или о старој Академији Платоновој?

Било каква информација, може и из вашег сећања. Познајем то онако, осредње (а то значи мало слабије)... али не би било лоше да видим из још неког извора.

Поздрав људима. :shock:
 
Eh,smeshni choveche,koliko mizerije ima u tebi tako malom.Chak sam pomishljala da ti pomognem oko filozofije,ali cesh sada definitivno morati sam da se potrudish.Vidim da glumish Diogena Laertija,ali ne uspeva ti,nisi mnogo mudar.Verovao ti ili ne,ova kujica je student filozofije,i to veoma uspeshan.

Mada,shto da ne,treba pomagati i mizernicima u nevolji,pa evo za tebe nekoliko rechi o Staroj Akademiji: sachinjavali su je Platonovi uchenici.Drzala se uglavnom dogmatskog sadrzaja Platonove filozofije,mada su "pitagorejski" elementi dobili poseban znachaj.


Speusip (348/7-339/8.g.p.n.e):preinachio je Platonov dualizam tako shto je napustio shvatanje da su ideje razlichite od matematichkih stvari (Ta mathematika),i shto je uspostavio tezu o tome da se stvarnost sastoji od matematichkih brojeva.Ipak,ako su time uklonjeni Platonovi brojevi-ideje,Xorizmos je ostao.Speusip je dopushtao nauchno opazanje,nastavljajuci Platonov pravac dozvoljavanja da Logos i opazanje zajedno utichu na shvatanje nedeljive ideje.Stvari proizlaze iz Jednog i neogranichene Mnozine.Dobro je stavio na kraj procesa nastajanja a ne na pochetak,i to je dokazivao razvitkom biljaka i zivotinja.Medju oduhovljenim bicima koja proizlaze iz Jednog je i nevidljiv Um ili Bog,koga je Speusip izjednachavao sa Dushom Sveta.Speusip je mislio da su ljudske dushe u celini besmrtne.Bogove je tumachio kao prirodne sile.

Ksenokrat iz Halkedona (339/8-315/4 g.p.n.e.):izjednachio je ideju sa matematichkim brojevima,a poreklo im je izvodio iz Jednog i Neogranichene dvojine(prvo je Nous ili Zevs ,otac bogova,drugo je zensko nachelo,majka bogova).Svetska Dusha,nastala dodavanjem Sebe i Drugog broju,jeste samopokrecuci broj.Razlikujuci tri sveta-podmesechni,nebeski i nadnebeski-Ksenokrat je sva tri sveta ispunio demonima,dobrim i zlim.Zla dela bogova iz narodnih mitova zapravo su dela zlih demona.Kao i Speusip ,i Ksenokrat je smatrao da chak i nerazumski delovi dushe (koja nije stvorena u vremenu ) prezivljavaju posle smrti.Uchio je da je prvenstvo jednostavnog nad slozenim u "Timaju" (to je Platonov dijalog,nadam se da znash) logichko a ne vremensko prvenstvo.

Herakleid Pontik: svet je sastavljen od chestica medjusobno rastavljenih prostorom.Delovanjem Boga svet je sastavljen iz tih materijalnih chestica.Dusha je telesna (sastoji se od etera ,petog Ksenokratovog elementa-nadam se da znash koja su osnovna 4).Utvrdio je dnevno okretanje Zemlje oko svoje ose i prvi pretpostavio heliocentrichni sistem:Zemlja,kao i Merkur i Venera,kruzi oko Sunca.

Eudoks sa Knida (497-355 g.p.n.e.):
a) ideje su "pomeshane" sa stvarima,
b) zadovoljstvo je najvishe dobro.
On je jedan od najslavnijih matematichara i astronoma,ako nisi znao.

Krantor(330-270 g.p.n.e.):napisao je prvi komentar "Timaja" , gde je interpretirao prikaz "stvaranja" kao vanvremenski,a ne kao dogadjaj u vremenu.Ono je samo zbog logichkog shematizma prikazano u vremenu. U svom spisu "O zalosti " (Peri penthous -ovom prilikom se izvinjavam shto ovde nemam starogrchke simbole tako da pishem kako se chita) Krantor je zastupao uchenje o ublazavanju strasti (metriopatheia) nasuprot stoichkom idealu apatheie.
Posle ovoga dechko ide rana Stoa.

Eh....eto, sazela sam ti ovo koliko je moguce i pisala tako da razumesh.
Mozda jednog dana budesh i zahvalan kujici shto si neshto nauchio,ko zna....
 
Dakle kao autor ove teme ,duzan sam da odgovorim na vase komentare , posto sam primetio da pojedinci usled izlaganja svog misljenja vredjaju druge . Najpre bih se osvrnuo na komentar clana : Ana_lepotica , kako ona ne veruje da iko od nas zna sta je filozofija . Iskreno ovo me je nasmejalo , ali da ne bih trosio reci na jer svestan sam da svako ko se pogleda ovu temu ili odgovori na nju zna sta je filozofija , pozivam vas na kanal #filozofija-politika u PIK-u(pricaonica internet krstarice)kako bismo razjasnili bilo kakve dileme u vezi ovog problema.
 
Хвала за коментар, иако је преписан из Коплстона. Ја сам читао из неколико извора и толико знам одавно, тражио сам нешто више, и поред тога систематизацију, а и мишљење оних који су то читали, а не само преписивање из лоше Историје филозофије (ово што си ти исписала је дословно преписано из Ф. Коплстон, Историја филозофије: Грчка и Рим, БИГЗ, Београд, 1999; а "Коплстон" је за правог студента ипак најбеднији извор; ипак, хвала на труду).


Друга ствар, Диоген Лаертије није био филозоф него песник и помало историчар, стога - није био мудар. То је основно познавање филозофије и стварно је невероватно да си студент а да то не знаш; отуд велика сумња и у ту изјаву. За то да си успешна, то је тек невероватно с таквим речником и приступом људима. Брука си за филозофе ако заиста јеси студент и ако ћеш некада учити децу у школи (!).


За азура,
гледаћу да дођем на тај канал, баш бих волео да упознам неког ко можда студира филозофију.
 
Postovani,
veoma ste me iznenadili svojom kreativnoscu...ali,diskutovati o filozofiji znaci ne priznavati je za apstraktnu i visokoumnu,kao nauku koja pleni i oporavlja duh.Ona vekovima postoji...godine i godine mudrosti je krase...i umesto sto se raspravljate,udubite se u lepotu svega onoga sto je tvori!
BTW,ja sam student Diplomatije,ali sa filozofskim pretenzijama...

Pozdrav!
 
E pa ovako dragi Niche,shta da ti kazem,ovo ce biti poslednje shto cu ovde napisati jer me je stvarno sramota da se spushtam na vash nivo.Shvatila sam da mozesh samo da budesh jako nesrecan chovek,i da verovatno nemash kome da plasirash tu nazovi mudrost,pa mi te je iskreno pomalo zao.Da ishta znash o istoriji filozofije dospeo bi ti do Beograda,a i taj koji ti je rekao da je Koplston losh isto je tako mudar kao i ti.Po Bogu,to je prva knjiga na spisku sekundarne literature za ispit Istorija filozofije 1 i stoga je veoma dobar izvor.Ali,neka za tebe je Nish,kao shto vec jednom rekoh.I takoc.Izvini,ali morala sam malkice da ti se poprdim po glavici.Savetovala bih ti da stavish neki narodski nick kao ja,a ne choveche nasheg chuvenog Nichea,pomalo je pretenciozno ,zar ne? Iskreno ,mene bi malkice bilo sramota.A sebe vishe nema potrebe da branim i dizem,jer nemam pred kim.Pa pa slatki Niche i ostali mizernici,odoh jer imam pametnija posla za razliku od vas kvazi mudraca.Eeeeeeh.....lepo tebi jednom reche moj drugar mr_pleasure,ti si izgleda niko drugi do ON lichno....Xe xexe...xe..xe..
 
Ana_lepotica:
azuro:
u vezi ovog problema.

Dragi azuro,osecam potrebu josh i tebi da se obratim.Naime,da si ikakav filozof,ne bi smeo da pravish OVAKVE pravopisne greshke.
S poshtovanjem,
Ana_lepotica

P.S. Ako zelish da te prosvetlim,kaze se u vezi SA ovim problemom.


Ova kuja te, dobri covece, krivi da ne znas pravopis. :shock: Navela ti je jednu gresku. Verovatno je to jedino sto u vezi sa pravopisom i poznaje. Ja cu te odbraniti da neucena gomila ne pomisli da su ***** postale mudrije od ljudi:

1) Ona ne zna gde se pise zarez. A kad ga napise, to radi pogresno, ne odvajajuci ga od sledece reci.
2) Evo videh gore mi je napisala "Po Bogu", a to je isto tako greska.

Ne mogu sada da se bavim time da trazim sve sto je u pravopisu gresila jer me je sram sto je uopste prozivam, ne zasluzuje toliko. Navescu zato samo jos par stvari kako dobri ljudi ne bi pomislili da ova bezobrazna zenska glava nesto zaista zna i da nesto vredi. Najruznije se osecam zbog toga sto bruka ljude koji studiraju time sto govori da je i sama student. Navodim sada samo ono sto jedan filozof nikad ne bi pomislio, niti bilo ko ko ima imalo mozga:

3) Pominje mi da idem u Nis, da za mene nije Bgd. Slazem se s tim. Ja nikad, ni za sta, ne bih isao da studiram u Budoaru, pardon, u Beogradu. Pri tom, ne obracam se moralnoj manjini, vec onom olosu koji postoji u svakom gradu, pa i u Nisu. Moje politicko opredeljenje ne zelim da ovde uvlacim u diskusiju, ali obrusiti se na grad koji je puno puta moralniji i za normalnu osobu pozeljniji za zivot (o razlozima ako neko narocito zeli da cuje, jedino tada), to je shodno samo najbednijem coveku. Gradove ne cine zgrade, kako sam nekud cuo, vec ljudi u njemu. U Beogradu ima divnih ljudi, i zbog njih bih otisao tamo, ali mudrost mozes naci i u kamenu, ako si dovoljno covek da shvatis i volis svet...

4) ... a ne da pljujes po svakome coveku kog sretnes. Ne znam kako mozes druge da nazivas mizernima a da sama nisi barem nekoliko puta jadnija od njih. Ne govorim to tebi, jer ti to dobro znas, mnogo bolje od mene, i ti to dozivljavas. Mozda ti niko nije pomogao i zbog toga zelis da se ovde olaksas. No, s takvim pristupom sigurno neces naici na neciju pomoc. Molim te samo, jos jednom, da ne kvaris misljenje o studentima filozofije svojim izlivima nezadovoljstva, ludila ili kako vec da nazovem to raspolozenje. I bez toga je filozofija spustena dovoljno nisko...
 
Ju, ju, izgleda da sam te bash dirnula u komplekse.
Zao mi je,smeshni Nishlijo.He he...skoro nisam chula neshto tako jadno:normalan chovek bi da zivi u Nishu...xa xa,bash simpatichno.Nego,mogao bi ti malo i granicu da predjesh,a ne da palamudish....Svi su ionako skapirali da si jadan.Da nisi,ne bi imao potrebu da mi trazish trivijalne pravopisne greshke,poshto ti je to bio jedini kec u rukavu.Jezivo koliko si smeshan.A i to shto me nazivash kurvom samo govori o tome koliko me zelish ....
 
Jadna zeno, vidis li da ljudi ne zele da se spustaju na tvoj nivo?
Ja ti pisem samo iz razloga sto zelim da se obuzdas i da tako ne krivis sliku o filozofima.
Necu vise da ti cinim jedino drustvo koje ovde imas. Ionako sam se dovoljno spustio razgovarajuci s tobom.

Ne prijaju nikome tvoje poruke, ne samo ovde, video sam da i na knjizevnosti ostavljas tragove, ne bih da komentarisem... ali nije bas primerno... ogresio bih se o sebe ako ne bih dodao da je cak i sramno.
Necu ti vise odgovarati, a bolje bi bilo da ne nastavljas ovako, jer uskoro neces imati kome da se obratis.

Zelim ti da se popravis, zbog sebe, i zbog filozofije, ukoliko si zaista student, mada mi odavde to deluje neverovatno.
 
Azuro - bez uzbudjivanja. Koliko neko mora da bude iskompleksiran da nazove sebe "lepotica"
Onaj ko navodi tudje misljenje kao jedini argument - koristi najmanji moguci procenat sopstvenog intelekta.
Lepo je imati sopstveno misljenje - samo napred!
A filozofija je u zivotu svakog ne ogranicenog coveka - jer samo neograniceni ljudi traze istinu - oni ograniceni u idolima filozofa kombinuju "sopstveno" misljenje.
Ana pogledaj film "Blistavi um"- mozda promenis misljenje
Pozdrav
 
Srce,odavno pogledah taj film,i ako bash hocesh,jako mi se dopada.A moj nick ima svoju istoriju,i pravo da ti kazem ,obozavam ga,pogotovo zato shto iritira bash iskompleksirane ljude,i ,valjda,shta znam,ruzne. A za to shto ste svi vi vec postali mudraci pravi i mate svoje poglede na filozofiju,iskreno VAM se klanjam i prinosim VAM zrtve.
 
Da odgovorim na temu: filozofija i politika su dve, po svemu i suštinski različite sfere duha. I, nije isto bavitio se filozofijom u pravom smislu, i reći za nekoga da "filozofira".
Samopreispitivanje je nužna pretpostavka odrastanja, nažalost, jednog malog procenta obrazovanih ljudi, i ja j epozdravljam, a neke diskusije mogu voditi i teorijama i neki ekskursi mogu prefrasti u neke ozbiljnije tekstove, i UVEK sam na strani onih koji hoće da razgovaraju o tome.
Majeutika, lep astrana reč koja označava rađanje novih pojmova-termina-teorija-škole mišljenja, a sastoji se od dijaloga (nekada behu učitelji i učenici, no svejedno). Dakle, za svako znanje svesno sebe (a to je, između ostalog, filozofija) razgovori i diskusije su modus vivens!
Lično, delam u hodu, ne razmišljam mnogo pre akcije i vodi me intuicija, ne koči me teorija, i ako koči, onda nisi za nju stvoren, već za nešto drugo. Velika opasnost preti svim studentima humanističkih nauka (ne bih da prorokujem, samo da skrenem pažnju) a to je da postanu knjipki moljci, i ostanu po strani od života i svega što on donosi(a on, valja znati, ima sopstvena pravila i zakone)
Fiklozofija BIRA svoje posvećenike, i, odgovor je: Ne, nije u životu svakog od nas.
(Konfuzno pitanje, konfuzan odgovor - na neke stavove iznesene u temi)
Niče, ne cimaj se zbog A_l, svaki student ZNA šta je i koliko je valjana sekundarna literatura.....
 

Back
Top