Ivanjica

Nema vise Wremeplova, nema vise motorijade, nema vise Ludnice. Steta... Ali smo dobili Nusicijadu, manifestaciju koja cini da se osetite kao u bajci. Nikada, do tad, nisam video toliko nasmejanih ljudi u nasem gradu. Jednostavno je magicno... Ko god ima vremena, neka poseti Ivanjicu bar za vreme Nusicijade ( odrzava se prvog vikenda u septembru svake godine). Inace je mirno mesto, za odmor savrsena. Ivanjicanin sam i ponosim se time. Svaki put kada se vratim iznova se zaljubim u nas mali grad. Nekako, ima dusu...
 
Када год одем у Ивањицу сваки пут се упитам из ког разлога је неко одлучио да насели баш оно место ? Хајд, Гуча ту и тамо, ваља се мало профилтрирати на сабору, али Ивањица и даље, бар у мојим очима, не оправдава разлог постојања. Питам се како тамо људи опстају за време зиме ? Шта раде ти људи у слободно време ?
 
Када год одем у Ивањицу сваки пут се упитам из ког разлога је неко одлучио да насели баш оно место ? Хајд, Гуча ту и тамо, ваља се мало профилтрирати на сабору, али Ивањица и даље, бар у мојим очима, не оправдава разлог постојања. Питам се како тамо људи опстају за време зиме ? Шта раде ти људи у слободно време ?

Први помен Ивањице из 1505. године, записан је у књизи задужења у Дубровачком архиву. Данашња Ивањица је новијег датума. Старо варошко насеље ове области било је негда, како се у народу прича, пола часа више данашње Ивањице, у пољу села Бедина варош. То се види не само из још очуваних зидина на овом месту, већ и из самог имена овог села. По легенди у овом селу се налази и гроб Бошка Југовића, постојала је и црква коју су турци срушили. Године 1911, на Видовдан, гроб је откопан и у њему су, поред костура, нађени сребрни оклоп и шлем као и остаци барјака. Они су засигурно припадали неком значајнијем средњевековном властелину, али није утврђено којем. На темељима цркве за коју се верује да је изграђена на гробу Бошка Југовића, ивањички предузимач Благоје Луковић, изградио је нову цркву као своју задужбину 1929. године.

Из доба Немањића остали су многи трагови и топоними који говоре о искоришћавању руде у овом крају ( Самоков, Рудна глава, Брусник). Из периода дуге владавине Немањића има око 40 црквина (остаци порушених цркава) и већи број градина (остаци порушених градова и утврђења).

Из овог краја било је великих исељавања за време Турака. У великој сеоби под Чарнојевићем многе овдашње породице иселиле су се у Бачку где су основале Српску Моравицу, Ковиљ и Товаришево. Пред крај 19. века било је организованог исељавања сиромашнијих сеоских породица у Топлицу. Данашње становништво овог краја је претежно досељеничко, а само мањим делом староседелачко. Досељеници су углавном из Црне Горе, Херцеговине и Метохије. Према једном документу из 1835. године највише су се досељавали Никшићани и Пивљанци.
 
Граница Милошеве Србије до 1833. године је раздвајала старовлашка села и са Златибора продужавала изнад Високе и Бјелуше (данашња општина Ариље) и спуштала се на Моравицу код Аџина брода, остављајући Радаљево (данашња општина Ивањица) на турској страни, пролазила дуж Драгачева на исток.

Хатишерифом 1833, године Кнез Милош налаже Сими Јаковићу да оснује моравичку капетанију када настаје Ивањица. Кнез Милош налаже да се формира село и стави у шор.

Старовласи кнезу (17 фебруара 1834. године на заклетви у Приликама): " Са неизмерном радошћу разумели смо и од пређе а од данас смо од милостивејешег писма вашег к нама саслушали да се и ми осталој Србији под правленијем вашим присоједињујемо."

"Новине србске" (12. марта 1834. године): "Нова граница је ишла од горе Пересије до врха Голије, преко Одвраћенице, Јанковог камена, косом планине Јавора преко Василијине чесме и силазила до Ојковачког брда и обале Увца..."

Симо Јаковић (Јовану Обреновићу, 1834. године): "По височајшем налогу планирао сам нову чаршију овде на Ивањици 19. прошастог месеца... које сваки дан све више и више гради се чаршија и селе се људи из Турске..."

Ивањица је била близу границе са Турском царевином тако да следи убрзан развој вароши.

Радоје Ускоковић: "Још од првих година, ивањички су вашари били врло добро познати и посећени. На њима је врло много стоке продавано... Долазили су купци са свих страна, нарочито Срби и Турци из Ужица, Сјеница, Новог Пазара, па чак и из Подгорице и Скадра..."

Мита Петровић (за време Јаворског рата 1876. године) "Ни мање вароши ни више двоспратних кућа. Ивањица се претворила у прави војнички логор... Та малена Ивањица која једва да има 400 до 500 кућа, беше главни магацин хране за војску од преко 15.000, која има бој да бије према Сјеници..."

Др Слободан Спасовић: "Прва, истина, привремена болница основана је у Ивањици у данима Јаворског рата. Служила је превасходно за за лечење рањеника, али су лекари притицали у помоћ рањеном становништву, нарочито деци."

Инж. Граде Луковић: "Ивањичка електрична централа спада међу прве које су саграђене у Србији. Подигнута је крајем 1911. године. Њено грађење настало је као резултат предузимљивости групе Ивањичана. Уследио је брз напредак вароши, развој индустрије, рударства и општег стандарда грађана..."
 
Питам се како тамо људи опстају за време зиме ? Шта раде ти људи у слободно време ?

Досељеници су углавном из Црне Горе, Херцеговине и Метохије. Према једном документу из 1835. године највише су се досељавали Никшићани и Пивљанци.

То је можда одговор на прво питање, сви ти људи су генерацијама живели углавном на планинама, тако да им килма Ивањице и околине није била новина. Што се другог питања тиче ако сте често били у Ивањици онда вероватно знате одговор, центар града, кафане, кафићи, ресторани, све је увек пуно. Што се вечерњих излазака тиче ту Ивањици могу позавидети и многи већи градови.
 
Alo lavice, da li poznajes Aleksandra Karapetrovica 1983. godiste iz Ivanjice. Ima firmu za izgradnju montaznih kuca EKOMONT u Ivanjici. Molim te ukoliko ga poznajes da mi odgovoris kakav je to lik. Treba da mi gradi montaznu kucu ali me stalno nesto zavlaci i laze. Ako ga ti ne poznajes daj mi nekog ko ga zna. U pitanju je velika lova pa se ne bih kockao sa nekim ko laze i hoce da te prevari.

Inace bio sam prvi put pre 10 dana u Ivanjici i mogu ti reci da je super samo su Vam ulice mnoooogo uske, a sve ostalo je extra.
Dobar dan,

Kako je se zavrsilo sa vama i Eko Montom... ?
 

Back
Top