Kratki i Srednji Talasi

Na ST ima dosta nasih radio stanica koje se mogu cuti, na KT je jedna (International Radio Serbia) i emituje program (mislim)na 12 jezika. Ali mislio sam slusati ST ili KT stanice kao vrsta hobia. Znaci,Ukljucis radio nadjes neku radio stanicu procitas frekvenciu(ako imas digitalni pokazivac frekvencije ),poslusas par minuta signal(jacinu, razumljivost,smetnje),ocenis signal po posebnoj SIO skali,nadjes adresu radija i posaljes im ocenu signala i prepricas sta je u tom momentu bilo na programu (naravno ako razumes sta su pricali),i posaljes pismo doticnoj RS. Oko 90% redakcija ce odgovoriti na tvoje pismo i poslati QSL kartu koja oznacava potvrdu da je doticna RS slusana na toj freq. i u to vreme (GMT). Eto ! Zanimljivo ?
 
:eek::eek::eek: OMG..hvala Bogu da je na ovom forumu jos neko zainteresovan za telekomunikacije...
Naravno da kapiram o cemu pricas, to je zanimljivo za ljude koji imaju vremena za to... ja sam na UKT oko 12h dnevno, tako da nekad zelim i da odmorim mozak :mrgreen:
Znam sigurno da Glas Rusije emituje na 44 i 46 metara... :whistling:
 
Slazem se sa tobom da terba dosta vremena za ovu vrstu hobia,ali svaki hobi trazi vreme.Bolje da to vreme provedem uz nesta sto ce me odvuci od svakodnevnice,TV-a ,... Ima "more" difuznih RS na tim freq. i u zavisnosti koju freq. slusas i kojeg doba dana ili noci slusas zavisi da li ce to biti neko sa Dalekog Istoka, Okeanije, Juzne Amerike ili Evrope.Zavisi i sa kojom snagom radi predajnik(ili predajnici),... Ima dosta cinilaca od kojih zavisi sta ces i koliko kvalitetno slusati.Naravno da tu ne mozes ocekivati kvalitet signala kao na UKT-u,ili neke lokalne radio stanice.. Voleo bih da ima jos nekoga iz "nasih krajeva" koga interesuje ova oblast "telekomunikacija".Ali mozda ce se neko i zainteresovati za ovu vrstu ubijanja slobodnog vremena pa da malo razmenimo iskustva.
 
Eto jako zanimljiva tema, bar za mene, mada sam izgleda zakasnio.
Veoma me zanima to kako emitovati radio na srednjim i kratkim talasima.
Emitovali smo se na UKW (fm) i sistem i princip emitovanja mi je poznat.
Medjutim, sto se ovoga tice, stvarno sam laik. Koje su snage predajnici, kakve su antene?
Kakva je zakonska regulativa?
Pa to mu dodje bolje od satelitskog radija haha, kad te neko moze slusati u Kini ili u Brazilu.:D
Zaista bih zeleo vise informacija o tome. Hvala.
 
@zeljko_bg@ Видим да си необавештен по питању тога

Средње таласе користе дивљаци а не радио аматери

Радио аматери користе фрекфенције од 3,5 до 30 и од 144 до 145 мега
 

Back
Top