Vizija apokalipse – kakav bi svet bio bez ljudi

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Kako bi svet izgledao kada bi ljudskom životu sutra došao kraj, odnosno kada bi čovečanstvo iz bilo kakvog razloga bilo zbrisano sa planete Zemlje? Koliko bi potrajalo dok ostaci naše civilizacije ne iščeznu? Šta bismo ostavili za sobom? Šta bi posetilac iz svemira o nama mogao da sazna ako bi se na našu planetu spustio sto ili više godina nakon što smo mi sa nje nestali? Zapanjujući odgovor glasi: gotovo ništa.

U roku od sto godina većinu tragova našeg savremenog života toliko bi uništile vremenske nepogode, korozija, zemljotresi, divlje životinje, insekti i bakterije, da bi spomenici i hijeroglifi drevnih civilizacija bili očuvani bolje od naših zgrada i od milijardi naših knjiga i elektronskih zapisa. Vanzemaljac koji bi posetio Zemlju mogao bi da pomisli da je poslednja civilizacija na našoj planeti bila ona drevnog Egipta.

To nije samo puko nagađanje. Uz pomoć naučne ekspertize i razumevanja istorije radi predviđanja budućnosti, ekipa koja je istraživala za dokumentarni film „Život posle ljudi“ došla je do sledećih zaključaka: svetla bi širom sveta gotovo odmah počela da se gase. Poslednju struju proizvele bi turbine na vetar, ali nakon nekoliko nedelja planeta bi utonula u dubok mrak, kakav nije doživela još od kako su primitivni ljudi čučali oko svojih vatri.

Posle samo šest meseci gradske oblasti bi ponovo počele da stiču stanovnike – divlje i podivljale domaće životinje. Kroz 20 godina glavne vrste bili bi vukovi i medvedi, koji bi krstarili ulicama. Sve građevine izgrađene od drveta počele bi da se ruše, naročito tamo gde ima puno termita. Ali ni betonske ni čelične konstrukcije ne bi ostale pošteđene. Kroz 40 ili 50 godina, korozija čelika, prodor korenja biljaka i klimatski efekti učinili bi da savremene zgrade počnu da se ruše. Za oko sto godina gotovo svi automobili bi istrulili od rđe. Na kraju bi se staklene zgrade strovalile, kamene zgrade bi se urušile; naizmenično smrzavanje i otopljavanje pretvorilo bi ulice u gomile šuta. Nivo podzemnih voda bi narastao, tuneli podzemnih železnica bi bili poplavljeni, kanalizacija bi popucala, a munje bi palile visoko izraslu travu, tako da bi gradove gutao plamen. Bez grejanja u zgradama „neuništive“ bubašvabe bi uginule od hladnoće, a pacovi pomrli od gladi, ili bi postali plen ptica grabljivica. Naposletku, Zemljom bi ponovo zavladale velike životinje.

U međuvremenu bi iščezla i većina dragocenih zapisa o našoj istoriji i kulturi, koji su sada pohranjeni u arhivama sa kontrolisanom tempereturom i vlažnošću. Knjige, fotografije, elektronski podaci – sve bi to polako nestalo ne ostavljajući gotovo nikakvog traga o našem postojanju.

Svaka civilizacija imala je svoje priče o armagedonu, odnosno apokalipsi, ali mi smo prva generacija koja bi mogla da izazove svoju propast sopstvenom namernom aktivnošću. Šta mislite o tome?
 
Zanimljiva tema.
Samo 100 godina je premalo za tako nesto.
Moderni materijali su mnogo trajniji i izdrzljiviji. Uostalom, imamo primere gradjevina "od pre pitaj boga kada" koje u svom postojanju nisu odrzavane u periodu od MINIMUM 100 godina.
Naravno, tu su i vestacki sateliti, od kojih bi jedan deo sigurno pao na Zemlju, a dobar deo bi ostao u vazduhu.

Znas li da jednoj najobicnijoj konzervi treba 50 godina da se razgradi?
 
ima u filmu i`m a legend njujork bez ljudi.(koga zanima kako bi moglo da izglada ).fazon swi pomrli od nekog gipa i njujork zaraso skroz, antilope po ulicama itd itd..preporucujem film..

verovatno je taj film i inspirisan ovako nečim...btw i ja bih ga preporučio film je fenomenalan, a i uveriće vas da treba mnogo više vremena da od nas ne bi ostalo ni trga...
uglavnom delim mišljenje sa većinom ovde da samo za razgradnju plastične boce mora proći mnoooogo više vremena od 100 godina...:grin:
 
uglavnom delim mišljenje sa većinom ovde da samo za razgradnju plastične boce mora proći mnoooogo više vremena od 100 godina...:grin:

Pa da.
Da ne govorimo o gradovima koji ce manje-vise zadrzati svoj oblik minimum 1000 godina.
Previse je tu celika, betona, asfalta i armatura da to tek tako prsne.
Najobicnije gradjevine od kamena su opstajale stotinama godina, a ove od modernih materijala ce ostati gde su i posle 1000 godina. Tada ce poceti da se raspadaju, a posle jedno 3-4000 godina cemo imati rusevine.
A onda, nakon danasnjeg dana, posle jos 7000 godina imacemo arheoloske ostatke....

Naravno, sve ove cifre su totalno nabacane. Mislim da realne cifre nisu mnogo drugacije od ovih.
 
Pa da.
Da ne govorimo o gradovima koji ce manje-vise zadrzati svoj oblik minimum 1000 godina.
Previse je tu celika, betona, asfalta i armatura da to tek tako prsne.
Najobicnije gradjevine od kamena su opstajale stotinama godina, a ove od modernih materijala ce ostati gde su i posle 1000 godina. Tada ce poceti da se raspadaju, a posle jedno 3-4000 godina cemo imati rusevine.
A onda, nakon danasnjeg dana, posle jos 7000 godina imacemo arheoloske ostatke....

Naravno, sve ove cifre su totalno nabacane. Mislim da realne cifre nisu mnogo drugacije od ovih.

što nas sve dovodi do zaključka da bi mooooogo vremena moralo proći da ne bi bilo nikakvog traga od nas...pa čak sam siguran da bi posle toga bar nešto bilo sačuvano negde duboko u nekom ledu ili samoj zemlji...
 
Za razgradnju plastike treba više stotina godina, možda i hiljadu, ali nije poenta u tome, no u tome da bi sva plastika bila pokrivena debelim slojevima humusa.

utom pre da bi joj se vreme raspada povećalo još na više godina...tako da bi naši tragovi postojali još duže...

a zatrpano ne znači i nestalo...ako će ih zanimati bivša civilizacija neka kopaju dublje...:rotf:
apsurdne su ti izjave prijatelju/ce...
 
Oni bi jako dugo kružili oko Zemljine orbite, jer ne bi imali od čega da propadnu.

Pa znam zato sam te i pitao, posto si ocigledno zaboravio da i njih uzmes u obzir.

Rekao si ako npr. neka vanzemaljska rasa bude sletela na zemlju, prvo sto ce videti su piramide, ali zar ne bi bilo logicnije da ce prvo ugledati ostatke tehnologije koji im ispred nosa prolaze kruzeci oko Zemlje, a i oko raznih drugih planeta u Suncevom sistemu koji kruze oko njih po istom principu.

Znaci da i ako se ne daj Boze bude desila neka nuklearna katastrofa koja bi sravnila sve objekte na celoj planeti, ostaci danasnje tehnologije ce se nalaziti i izvan nje.
 

Back
Top