Kad bi hleba bilo vise

Nadam se da ce se snaci sto se hleba tice, znam da nije jednostavno ali u prilog teme ja razmisljam u drugom pravcu , ljudi mozda imaju problem druge prirode, takvima bi ja donirala nekoliko velikih paketa kondoma posle treceg deteta. Ne zelim da budem pogresno shvacena nikad nije mnogo dece u porodici ali ako imas da im obezbedis bar priblizno pristojan zivot, ako ne pamet u glavu a ono u gace.
 
Da, pa pretpostavljao sam da ce ovako teci rasprava. A moj zelja je zaista bila da vidimo da li se moye osim dryave nekako drugacije pomoci. A ovde sam cuo samo kritike sto ljudi imaju toliko dece.Pa sta ako imaju, njihova stvar. Ja pitao kako da im se pomogne a ovde jos sto nismo rekli sram ih bilo sto imaju toliko dece. Sramno

Usput da kazem da sam bio u ovom kraju na KiM.
 
Postoje ona predavanja o kontracepciji i planiranju porodice, možda da ih neko uputi da saslušaju. U stvari, za njih je verovatno kasno, ali nije zgoreg da drugi počuju.

Pa u tome i jeste stvar. Niko nije svestan nihove potpune zdravstvene neprosvećenosti. Odkuda ono znaju za tamo nekakva predavanja o kontracepsiji, šta je uopšte predavanje, a šta kontracepcija? Da li to visi kao obaveštenje na oglasnim tablama u njihovim naseljima? I, da, zna li neko da pilule za kontracepciju nisu na listi besplatnih lekova? I da se moraju kupovati svakog meseca. godinama, sve do menopauze? Zna li neko koliko one koštaju u apoteci? Zna li neko koliko košta spirala i njeno postavljanje? Zna li neko koliko koštaju laboratorijski pregledi koji su potrebni pre nego što lekar prepiše nekoj ženi odgovarajuće sredstvo za kontracepciju? Znaju li to oni koji rađaju tu decu? Ima tu više problema nego što na površini izgleda. A mi bi samo da njih okrivimo. A društvo koje se ni malo ne trudi oko svojih građana i ne spominjemo. Samo znamo da kažemo: zašto ih rađaju toliko!
To je najlakše. Ne udubljivati se suviše u problem i njegove uzroke, ali imati mišljenje o tome šta neko drugi ne treba da radi, posmatrano iz našeg ugla. Ne kažu uzalud "nemoj suditi o nekom dok nisi hodao u njegovim cipelama". Zaista bi im bilo bolje sa manje dece, ali oni ne znaju kako to mogu da izvedu. Što se tiče zaposlenja, da li znate koliko ima nezaposlenih u Srbiji? I kolika je potražnja za nekvalifikovanom radnom snagom? I da se sa nedovršenom osnovnom školom ne može zaposliti?
 
Drzava MORA da obezbedi sve za ovakve porodice.


Ginekolozi ubili tri Srbije
Godišnje se u Srbiji uradi oko 200.000 abortusa. Tako je od Drugog svetskog rata do danas ubijeno više od deset miliona ljudi
Bela kuga kao bolest poodavno je zahvatila naš narod i našu državu. Sva statistika, analize, mišljenja stručnjaka iz raznoraznih oblasti vode ka jednom jedinom zaključku - "bela kuga" preti da jednostavno nestanemo sa lica zemlje.


Najpesimističkije prognoze stručnjaka su još konkretnije - ako se ovako nastavi, Srbi će za 500 godina i biološki izumreti.
Podaci i statistika su sumorni. Da postoje valjani razlozi da se pozabavimo ovom temom, neka posluži najnoviji podatak da na svaki brak u Srbiji dolazi 0,88 posto dece. Drugim rečima, Srbi umiru i ako se, ne daj Bože, ovako nastavi već 2100. godine, u centralnoj Srbiji biće 2.100.000 stanovnika, Vojvodini 800.000, dok bi na Kosovu i Metohiji taj broj, prema sadašnjem populacionom trendu, bio čak 4,4 miliona. Dakle u svojoj državi bićemo nacionalna manjina!

Nadam se da cete razumeti zbog cega ovo napisah.
 
Vidi niko ih ne krivi ( oecam se prozvanom jer je i moj post u kontekstu ostalih 90 % postova.) Sve je to lepo i ponovicu dece nikad mnogo ali drzave su nam takve , mentalitet ljudi , nacin zivota , zabacena sela , losi uslovi , za to su oni najmanje krivi . Kako bi im ti zeleo pomoci recimo , kakvu ideju imas, mozda imaju ziro racun etc etc ...evo ja cu biti ta koja ce donirati prva .
 
Da, pa pretpostavljao sam da ce ovako teci rasprava. A moj zelja je zaista bila da vidimo da li se moye osim dryave nekako drugacije pomoci. A ovde sam cuo samo kritike sto ljudi imaju toliko dece.Pa sta ako imaju, njihova stvar. Ja pitao kako da im se pomogne a ovde jos sto nismo rekli sram ih bilo sto imaju toliko dece. Sramno

Usput da kazem da sam bio u ovom kraju na KiM.

Potpuno se slažem s tobom.Kod nas se redovno sakuplja pomoć za naše ljude na KIM i to baš u akciji "Kad bi hleba bilo više" i mislim da je odziv jako dobar i prikupljena pomoć obično nadmaši naša očekivanja pogotovo ako se uzme u obzir finansijska situacija stanovništva kod nas u RS.Sigurno da bi drugačije ljudi odreagovali na tvoju temu da si je postavio npr. na Vidovdanu ili sličnim forumima ali nije da ni ovdje nemaš istomišljenike.
 
Cuo sam da se veliki broj ljudi u RS odazvao,i jedva je pomoc otisla na KiM jer su unmik carina i tzv kosovska carina drzali kamione neznam koliko dugo. Zamalo da se kamioni vrate za RS
 
Poslednja izmena:
Realno slazem se s vecinom,ali ne moze se jednako gledati na nemastinu u miru,ili ratu kad su u pitanju izbjeglice....i oduvjek se u najvecoj nemastini radjalo dosta djece(ono nema struje,TV-a) i za njih me srce boli...kakvi su oni mali cupavi ko lucici...
U firmi mm daje priloge za svaku akciju pomoci....i bree svako pomaze kako moze i koliko moze....i ja da izrodim 10-oro,jedva bi imali za 'leba....to je cinjenica a ne osuda...
 
Nadam se da ce se snaci sto se hleba tice, znam da nije jednostavno ali u prilog teme ja razmisljam u drugom pravcu , ljudi mozda imaju problem druge prirode, takvima bi ja donirala nekoliko velikih paketa kondoma posle treceg deteta. Ne zelim da budem pogresno shvacena nikad nije mnogo dece u porodici ali ako imas da im obezbedis bar priblizno pristojan zivot, ako ne pamet u glavu a ono u gace.

Nije lično, upućeno je svim sličnim postovima: da li je nekome sinulo da će nas nestati za 30-tak godina sa lica zemlje, ako se budemo razmnožavali po materijalnom statusu? Jer siromašnih je daleko više, a bogati neće da se "deranžiraju" podizanjem dece. Da li je ikome jasno da je i troje dece malo s obzirom da ne mogu svi imati decu? I da li iko ljude koji su manje srećni (materijalno, jer danas naći pristojan posao je ... ) smatra dostojnim osnovnih ljudskih prava (da bar biraju kade će se seksati sa svojim bračnim partnerima), ili su oni kao psi lutalice, za koje se B.B. toliko brine iako nisu u njenoj zemlji, a nekima među nama nije stalo ni do dobrobiti svojih sugrađana? Neverovatno koliko to liči na Hitlerove stavove! Ko ovako misli, najbolje je da sam stavi "ono" u gaće, a za pamet - neka mu je bog u pomoći!
 
Ne ovde niko ne razmišlja tako...Ovde misle ako upotrebljavaju kondom da su ispunili sve što se od života očekuje.Ko može garantovati srecan zivot djeci iako ih je samo dvoje u porodici?Djeca brzo odrastu a to što imaju mnogo brace i sestara je bogastvo koje se ne mjeri brojem pojedenih čokolada u djetinjstvu ili propuštenim izletima.
 
Zna li neko koliko košta spirala i njeno postavljanje?
Ovo je besmislen argumet.Jeftinije je rađati i gajiti decu dokle god telo može da izdrži nego spirala ili neko drugo sredstvo?!
Pa u tome i jeste stvar. Niko nije svestan nihove potpune zdravstvene neprosvećenosti.
Sa ovim se slažem. Ne samo zdravstvene već uopšte. Nisu verovatno svesni šta rade i čega lišavaju svoju decu. Pitanje je kako su i oni sami odrasli... Sada su njihova deca njihove žrtve. Ne mislim da oni ne vole svoju decu vaeć da jednostavno nisu svesni šta rade.Tužno mi sve ovo...
 
Ne ovde niko ne razmišlja tako...Ovde misle ako upotrebljavaju kondom da su ispunili sve što se od života očekuje.Ko može garantovati srecan zivot djeci iako ih je samo dvoje u porodici?Djeca brzo odrastu a to što imaju mnogo brace i sestara je bogastvo koje se ne mjeri brojem pojedenih čokolada u djetinjstvu ili propuštenim izletima.
Nije uopšte reč o pojedenim čokoladama već o minimalnim uslovima za psihički i fizički razvoj.
 
Nije lično, upućeno je svim sličnim postovima: da li je nekome sinulo da će nas nestati za 30-tak godina sa lica zemlje, ako se budemo razmnožavali po materijalnom statusu? Jer siromašnih je daleko više, a bogati neće da se "deranžiraju" podizanjem dece. Da li je ikome jasno da je i troje dece malo s obzirom da ne mogu svi imati decu? I da li iko ljude koji su manje srećni (materijalno, jer danas naći pristojan posao je ... ) smatra dostojnim osnovnih ljudskih prava (da bar biraju kade će se seksati sa svojim bračnim partnerima), ili su oni kao psi lutalice, za koje se B.B. toliko brine iako nisu u njenoj zemlji, a nekima među nama nije stalo ni do dobrobiti svojih sugrađana? Neverovatno koliko to liči na Hitlerove stavove! Ko ovako misli, najbolje je da sam stavi "ono" u gaće, a za pamet - neka mu je bog u pomoći!
Pitanje nataliteta se mora rešavati na nivou države. Sve ostalo je kap u moru od koga državi i narodu neće biti ni mrvicu bolje.

Ne verujem da iko (ni ovi ljudi koji su bili povod za diskusiju) rađa decu imajući u vidu državu. Ljudi decu radjaju ili ne rađaju zbog sebe.

Da, sebe smatram patriotom (da odmah odgovorim na pitanje koje će mi biti postavljeno)
 
Poslednja izmena:
Nije lično, upućeno je svim sličnim postovima: da li je nekome sinulo da će nas nestati za 30-tak godina sa lica zemlje, ako se budemo razmnožavali po materijalnom statusu? Jer siromašnih je daleko više, a bogati neće da se "deranžiraju" podizanjem dece. Da li je ikome jasno da je i troje dece malo s obzirom da ne mogu svi imati decu? I da li iko ljude koji su manje srećni (materijalno, jer danas naći pristojan posao je ... ) smatra dostojnim osnovnih ljudskih prava (da bar biraju kade će se seksati sa svojim bračnim partnerima), ili su oni kao psi lutalice, za koje se B.B. toliko brine iako nisu u njenoj zemlji, a nekima među nama nije stalo ni do dobrobiti svojih sugrađana? Neverovatno koliko to liči na Hitlerove stavove! Ko ovako misli, najbolje je da sam stavi "ono" u gaće, a za pamet - neka mu je bog u pomoći!


Rodicu ja i petoro ( naglasila sam da dece nikad nije mnogo ) i apriori bi im mogla obezbediti ono sto im je neophodno potrebno , jer se porodica planira , a kad planiras znaci mislis da im mozes obezbediti ili si im vec obezbedila/o . Ostajem pri tome da je bolje troje u pristojnim uslovima nego desetoro koji ce svakog drugog dana jesti hleb i vodu. I da, smatram da je svako dostojan osnovnih ljudskih prava o tome i govorim . Cilj zivota nije samo prehraniti se .


P.S. I da dodam , nemam spiralu, ne koristim kontracepciju i nikad u zivotu nisam koristila kondom , konzervativno ali istinito , ja jednostavno planiram svoju porodicu i imacu ako Bog da onoliko dece koliko osecam da mogu ocuvati , ali ocuvati u pravom smislu te reci. Ono gore su relativno mladi ljudi i dobro je rekla harmony , ne verujem da iko planira svoju porodicu zimajuci u obzir da ce drzava nadoknatiti propusteno. Zao mi je te dece , prezivece oni, nek im Bog da svu srecu sveta i pomocicu koliko mogu ali........... nije stvar samo roditi ga .

Izvinjavam se zbog mog srpskog , ne ide mi :)
 
Poslednja izmena:
Da, pa pretpostavljao sam da ce ovako teci rasprava. A moj zelja je zaista bila da vidimo da li se moye osim dryave nekako drugacije pomoci. A ovde sam cuo samo kritike sto ljudi imaju toliko dece.Pa sta ako imaju, njihova stvar. Ja pitao kako da im se pomogne a ovde jos sto nismo rekli sram ih bilo sto imaju toliko dece. Sramno

Usput da kazem da sam bio u ovom kraju na KiM.

Па ако је њихова ствар, зашто се онда друштво позива да брине о њиховој деци??
 
A šta znači da djeca imaju dovoljno???Kad je bio rat pa nisam imala ništa, ni struju ni vodu ni slobodu kretanja, mislila sam da mi je samo najosnovnije za moju djecu i bila bih srecna...Posle sam dobila najosnovnije pa zaboravila za šta sam se molila pre samo godinu...Onda za neko vreme su mi bila glupa obična kolica pa sam trazila da kupim cikova...Posle su deca krenula u skolu sa torbama od 70 eura,sledece godine su patike bile od 100 eura i sve tako redom...Ponekad pozelim da se i oni i ja vratimo malo u onaj period kad sam se radovala ako na komsijskom bunaru nadjem bistru vodu za pice...
 
Kad je bio rat pa nisam imala ništa, ni struju ni vodu ni slobodu kretanja, mislila sam da mi je samo najosnovnije za moju djecu i bila bih srecna...Posle sam dobila najosnovnije pa zaboravila za šta sam se molila pre samo godinu...Onda za neko vreme su mi bila glupa obična kolica pa sam trazila da kupim cikova...Posle su deca krenula u skolu sa torbama od 70 eura,sledece godine su patike bile od 100 eura i sve tako redom...Ponekad pozelim da se i oni i ja vratimo malo u onaj period kad sam se radovala ako na komsijskom bunaru nadjem bistru vodu za pice...
Poželiš da se MALO vratiš zato što znaš da se to neće desiti, a u rl radiš i razmišljaš kao i svi ostali samo sebi lepše izgledaš tako skromna i skrušena.
 
A šta znači da djeca imaju dovoljno???
Znači da imaju dovoljno raznovrsne hrane, dovoljno obuće odeće i sl, i uslova da se školuju dok mogu i dok žele, tj uslove za zdrav fizički, psihički i intelektualni razvoj. To je minimum, a šta je kome dovoljno to je različito od porodice do porodice

PS Ovde je na prvi pogled problem materijalne prirode, a kako se ova deca osećaju što ne mogu da žive kao njihovi vršnjaci i u skladu sa svojim potrebama to je posebna priča. Koliko frustracija zbog ograničenja svake vrste.
 
Poželiš da se MALO vratiš zato što znaš da se to neće desiti, a u rl radiš i razmišljaš kao i svi ostali samo sebi lepše izgledaš tako skromna i skrušena.

Ne nego se pitam dokle cu i da li cu moci da se nosim sa sve vecim prohtjevima svoje djece?Nije loše ponekad se malo spustiti na zemlju pa barem sjecanjem na neke stvari koje se mogu desiti i bez najave.Ne vidim zašto sam zbog toga "skrušena"!Jednostavno znam šta se može desiti preko noci i kako se u takvim situacijama snadju oni koji su imali sve servirano a kako oni koji su se nekad zbog neceg morali odricati i potruditi.
 
Ne nego se pitam dokle cu i da li cu moci da se nosim sa sve vecim prohtjevima svoje djece?
Osnovne ljudske potrebe i sve veće prohteve ne možemo nikako posmatrati u istoj ravni - babe i žabe

Nije loše ponekad se malo spustiti na zemlju pa barem sjecanjem na neke stvari koje se mogu desiti i bez najave.
Nije ovde reč o nekim iznenadnim dešavanjima već o nečemu što je bilo izvesno 100% Ponašanje koje izvesno vodi u bedu i u najnormalnijim okolnostimna

Jednostavno znam šta se može desiti preko noci i kako se u takvim situacijama snadju oni koji su imali sve servirano a kako oni koji su se nekad zbog neceg morali odricati i potruditi.
Sve se može svima desiti preko noći, a i dešavalo nam se svašta.
Kako će se ko od onih kojima je sve servirano snaći zavisi od toga kakav odnos imaju prema tome što im je servirano.

Ne bih kao alternativu ovoj situaciji stavljala onu "gde je sve servirano" već jedan običan uravnotežen život zasnovan na razumnim odlukama i postupcima.

Ono što ova deca propuštaju nije luksuz već normalan i zdrav život.
 

Back
Top