Patrijarh biti...

jelika3eden

Zainteresovan član
Poruka
473
U toku je Sabor svetog Sinoda SPC. Stice se utisak da je jedin tema i raskol u crkvi ko ce biti kalif umesto kalifa, zanemarujuci hriscansku Ljubav i molitvu i nevaznost ovozemaljskog polozaja. Trka je otpocela, ko ce sesti na mesto Svetog coveka Pavla. Valjda veruju da ce malo Njegove blagodati pasti i na njih.
Zaboravljajuci, pritom, da se radi o Starcu koji sam sebi pravi obucu, vozi se u tramvaju i nema obezbedjenje tela.
Za razliku od takvog Svetog coveka, imamo i vladiku Pahomija, a tu je mnogopominjani "vladika" artemije, koji ima mnogo pratioca i slugu, vozi se u audiju allroad quatro ( osnovna verzija kosta oko sto hiljada evra, on ima full) i ucinio je da u njegovoj eparhiji Srbi jos vise mrze siptare (gde je Ljubav?), a monasi veruju u vladiku, umesto u Boga.
 
Не верујем да је оваква тема за овај пдф, поготово што очигледно наводи на пљувачину...

Ипак, боље да и тебе а и друге расположене за пљувачину на СПЦ обавестим:

v97286p0.jpg

Spor u SPC oko patrijarhovog zamenika
Petak, 16. maj 2008. 10:43


Spor o tome ko će u odsustvu patrijarha Pavla predsedavati Saborom Srpske pravoslavne crkve (SPC) nastavljen je i drugog dana Crkvene skupštine, prenose beogradski mediji.

"Politika" piše da episkopi nisu mogli da se dogovore da li će umesto patrijarha koji je na lečenju u Vojno-medicinskoj akademiji Saboru predsedavati vladika crnogorsko-primorski Amfilohije ili najstariji po hirotoniji mitropolit zagrebačko-Ljubljanski Jovan.

List prenosi da je problem u tome što dva suprotstavljena mitropolita, Amfilohije i Jovan, nemaju zvaničan blagoslov patrijarha Pavla, što predviđa član 61. ustava SPC-a, jer, kako se saznaje, to
nisu ni tražili.


"Politika" navodi da je jedna od mogućnosti za prevazilaženje aktuelnog problema u Srpskoj pravoslavnoj Crkvi raspisivanje izbornog sabora. Ako se vladike raziđu bez dogovora upravljanje crkvom nastavio bi sadašnji sastav svetog Sinoda.

Prema pisanju "Večernjih novosti", većina episkopa podržava to da ne bude izbora novog patrijarha, već da, kako i nalaže ustav SPC-a, patrijarh Pavle doživotno ostane poglavar Srpske pravoslavne crkve.

"Danas" prenosi da je tročlana delegacija episkopa juče, drugi dan za redom, posetila srpskog patrijarha Pavla na Vojno-medicinskoj akademiji.

Prema navodima lista u crkvenim krugovima se spekuliše da je patrijarh po drugi put odbio da se dobrovoljno povuče i tako omogući nesmetano zasedanje Sabora.

Kako piše "Danas", drugačiji izvori iz crkve ipak navode da je reč o redovnoj poseti patrijarhu i da je delegacija od lekarskog konzilijuma samo zatražila izveštaj o zdravstvenom stanju patrijarha Pavla.

(Beta)

*********************************

У овом болдованом је одговор на тему и потсећање на то колико је Његова Светост Патријарх Павле ПРОЗОРЉИВ...........
 
Poslednja izmena:
jelika ne znam o cemu se raspravlja na saboru nisam upoznat sa temom,ali patrijarh srpski je zaista poseban covek u srbiji i vredan postovanja,to mogu da kazem samo.

Mislim da je Njegova Svetost Patrijarh Srpski zivi svetac. Samo ostaje da se molimo koje ce bice sesti na Njegovo mesto. Lepo bi bilo da, ako vec nema tako molitvenog starca i mudrog i skromnog, da bude neki dobar patriota poput Filareta.
 
jelika on se ne sme nazivati svecem,on je obican covek ali mudar.i to je greh nazivati se svecem bez obzira ko je i sta je.to samo rade rimske pape koji sebe nazivaju hristovim namesnikom na zemlji i nazivaju se svetim ocem.i mislim da je sramota to sto je unutar crkve doslo do podele ali to su njihove crkvene stvari u koje mi ne smemo i ne mozemo da se mesamo kao ni crkva u drzavne i svetovne poslove.
 
Mislim da je Njegova Svetost Patrijarh Srpski zivi svetac. Samo ostaje da se molimo koje ce bice sesti na Njegovo mesto. Lepo bi bilo da, ako vec nema tako molitvenog starca i mudrog i skromnog, da bude neki dobar patriota poput Filareta.

Ахам... нарочито уколико би се Патријарх биррао У НЕКОМ ЦЕНТРАЛНОМ КОМИТЕТУ... лепо сам написао да оваква тема није уопште пожељна за пдф политика.
 
jelika on se ne sme nazivati svecem,on je obican covek ali mudar.i to je greh nazivati se svecem bez obzira ko je i sta je.to samo rade rimske pape koji sebe nazivaju hristovim namesnikom na zemlji i nazivaju se svetim ocem.i mislim da je sramota to sto je unutar crkve doslo do podele ali to su njihove crkvene stvari u koje mi ne smemo i ne mozemo da se mesamo kao ni crkva u drzavne i svetovne poslove.

Nazvati se svecem je greh. Nazvati svecem nije greh.

Mi moramo da se mesamo u crkvene stvari jer oni postoje da sluze nama. :dash::dash::dash: inace ce doci do bujanja sekti i drugih religija na ovim prostorima :whistling:
 
opste dobro nije ti ovo politika pa da artemija promovises kao politicku licnost.ne moze crkveno lice da preporodi jedan narod,vec to moze sam narod,a crkva je tu da pomogne oko duhovnih stvari.

лепо си написао црква је ту да помогне а онај ко је поглавар у цркви он ће да управља препородом:whistling:
 
tema je komplikovana i obuhvata pitanja kanonskig prava za koje ne ynam da li je ovde iko zaista stručan.

koliko mi je poznato, ne postoji institucija zamenika patrijarha a josmanje bi onaj ko bi sada bio zamenik mogao automatski da zameni pavla jednog dana.

koliko znam, patrijarh se bira tek po smrti prethodnog i to žrebom, izvlačenjem koverata sa imenom jednog od 3 izabrana kandidata. bilo je nekih promena za vreme komunizma ali pavle je izabran po ovom tradicionalnom načinu.

dakle, onaj ko bi sada bio odabran za zamenika ili zastupnika držao bi f-ju do smrti sadašnjeg patrijarha pa bi onda tek bio izbor novog.
 
Nazvati se svecem je greh. Nazvati svecem nije greh.

Mi moramo da se mesamo u crkvene stvari jer oni postoje da sluze nama. :dash::dash::dash: inace ce doci do bujanja sekti i drugih religija na ovim prostorima :whistling:

објасни му просто онај ко себе прогласи светцем то је грех..као и када се неко самопрогласи из покрајине у државу

а онај кога црква прогласи светцем као Кнеза Лазара то онда није грех већ чињеница..да буде јасно

бујање секти нема везе са црквом већ са моралом,општом културом и самосвести поједница шта ће изабрати..секте имају своје методе врбовања тако да више личе на шпијунске организације а не на верска друштва и организације.
 
to da,crkva je jedino merodavna da proglasava ljude svecem i zna se kad se to radi,ne za zivota vec posle zivota i posle odredjenog vremenskog perioda.a to za sekte si isto u pravu opste dobro.u sekte ulaze,izgubljene,labilne licnosti koje nemaju izgradjeno svoje JA pa su laki kao plen za sekte i takvima ne pomaze ni crkva vec odredjena terapija kojom bi pokusali da izgrade i ocvrsnu svoju licnost.
 
објасни му просто онај ко себе прогласи светцем то је грех..као и када се неко самопрогласи из покрајине у државу

а онај кога црква прогласи светцем као Кнеза Лазара то онда није грех већ чињеница..да буде јасно

бујање секти нема везе са црквом већ са моралом,општом културом и самосвести поједница шта ће изабрати..секте имају своје методе врбовања тако да више личе на шпијунске организације а не на верска друштва и организације.

U pravu si. Ali bujanje sekti je direktno povezano za SPC, ako ja vidim bludne monahe i svestena lica ja necu krociti u crkvu, bicu podlozniji uticajima sa strane, sve je vise ateista itd... :whistling::whistling::whistling:

Kada kazete svetac, ja ne znam sta to konkretno znaci, svaki produhovljen covek je na svoj nacin svetac, sad da li je "popularan" ili nije to manje vise... i da li je mrtav ili ziv...:think:

Ja ne gledam sve to bas tako po definiciji :dash:
 
ivan 015 "bludnicenje u crkvi"sex je normalna stvar za sve ljude....mozda koji se predao duhovnim poslovima nije mogao da ispuni taj zavet da se odrekne tog uzitka ali to ne znaci da i cela crkva to radi.a ako ta osoba o tome cuti onda ta osoba i nije spremna za vodjenje i ucestvovanje u crkvenom zivotu.
 
U pravu si. Ali bujanje sekti je direktno povezano za SPC, ako ja vidim bludne monahe i svestena lica ja necu krociti u crkvu, bicu podlozniji uticajima sa strane, sve je vise ateista itd... :whistling::whistling::whistling:

Kada kazete svetac, ja ne znam sta to konkretno znaci, svaki produhovljen covek je na svoj nacin svetac, sad da li je "popularan" ili nije to manje vise... i da li je mrtav ili ziv...:think:

Ja ne gledam sve to bas tako po definiciji :dash:

ајде простије да ти објасним везано за политику

грех је када имаш 122 посланика и прогласиш себе победником
а када народ изгласа 128 посланика а ти не дозвољаваш да се формира влада онда си ђаво


сад јасније
 
to da,crkva je jedino merodavna da proglasava ljude svecem i zna se kad se to radi,ne za zivota vec posle zivota i posle odredjenog vremenskog perioda.a to za sekte si isto u pravu opste dobro.u sekte ulaze,izgubljene,labilne licnosti koje nemaju izgradjeno svoje JA pa su laki kao plen za sekte i takvima ne pomaze ni crkva vec odredjena terapija kojom bi pokusali da izgrade i ocvrsnu svoju licnost.

i u crkve ulaze takve licnosti..molti se bilo kom bogu a pri tom nishta ne raditi na reshavanju problema je glupost..nisam vernik zbog toga shto se to koristi za manipulaciju ljudima..recimo shta ova tema trazi na politici..kakve veze ima isus sa politikom??crkva je tu da se brine o dushi,a ne o poltickim stavovima..nash patrijarh je stvarno izuzetna lichnost i daje legitmitet veri koju zastupa..a ovi novovernici mi se iskreno gade..
 

Back
Top