Književnost i muzika

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Sve što vam bude došlo na pamet, a što ukazuje na vezu ove dve vrlo moćne grane umetnosti...

Koja se to dela oslanjaju na muzičke kompozicije ili obrnut proces: muzika koja je bila inspirisana nekim delom...

Ili, jednostavno, vaša razmišljanja, vaša filozofija o relaciji književnost-muzika...

Sve to... i više od toga...

Pišite ovde...
 
Muzika i knjige su moja velika pasija, samim tim su u dosta čvrstoj vezi. Tačno mogu da navedem koje me književno delo podseća na koje muzičko delo, grupu ili kompozitora, i zbog čega. Te paralele pravim na osnovu tog nekog ritma rečenica, načina na koji se razrađuju likovi i tema, senzibiliteta, itd. S druge strane, svako muzičko delo je neka vrsta priče, ima uvod, razradu i zaključak, ima glavnu temu koja je neka vrsta paralele glavnom junaku, sukobe sa drugim temama/likovima, svađe, razrešenja, pomirenja... Vrlo često mi likovi u nekom književnom delu liče na određeni instrument, na primer, svaki put kada se neki lik pojavi u knjizi čujem određenu muziku.
Ja inače imam neku vrstu sinestezije, odnosno kompleksne percepcije stvari, pa je možda sve ovo zbog toga. :rumenko:
 
Svaka čast...Dobra tema...Ima dosta paralelizama...Listova transcendentalna etida broj četiri Mazepa,inspirisana Bajronovom poemom...postoji čak i srednji glas koji imitira galop...
To mi je prvo palo napamet...Onda Niče i Štraus,Also sprach Zarathustra,Betovenova sonata i Šekspirova drama,Bura...Toliko o međusobnom inspirisanju...Neko mi reče da pijanista može da razume Skrjabinove prelide samo čitajući Dekarta...Nažalost,većina mojih kolega misli da ne moraju da budu obrazovani da bi svirali dobro i da bi razumeli muziku...Stravična greška...Upravo to razumevanje daje dušu muzici i to je naša prednost u odnosu na tehnički perfektne ali sterilne Kineze,Korejce itd...Hese je u Igri Staklenih Perli rekao kako je Mocart sublimacija nežne i ljupke mladalačke zaljubljenosti...dok je Bah poput tihe spremnosti da se umre...

Ima još dosta toga,kad budem imao vremena napisaću...pozdrav svima.
 
Muzika kao motiv relativno je česta u književnosti, iako mi na pamet ne padaju primjeri koji su me posebno oduševili. Ima tu i frustrirajućih situacija.
Nedavno sam čitao Norvešku šumu Harukija Murakamija - i o toj knjizi diskutovao na ovom podforumu. Knjiga je prepuna muzičkih referenci, od naslova, koji je melodija koja pripovjedača, pomalo Prustovski, pokrene da ispriča priču, pa nadalje. Gotovo da nema stranice na kojoj se ne pominje neka pjesma, uglavnom su u pitanju rok i džez standardi ali ima i nekih opskurnih numera. Već sam tamo napisao da se pisac pomalo razmeće pretencioznim muzičkim ukusom, ali to sad nije važno. Važna je frustracija sa kojom se susreće čitalac jer ne zna pjesmu na koju se pisac poziva, i misli da time gubi ne znam koliko od značenja knjige. I vjerovatno zaista jeste tako, ako spojimo emocije koje ta muzika u nama pobuđuje sa onim što je pisac rekao u knjizi dobijamo rezultat znatno drugačiji od utiska koji dobijemo samo čitanjem teksta.
Tačno se sjećam takvog primjera iz jedne druge knjige. Peljevin u knjizi Omon Ra ima neke reference na muziku Pink Flojda, kompoziciju Echoes, konkretno, (sa albuma Meddle). Sasvim slučajno, ja volim Pink Flojd, i tu ploču sam mnogo puta slušao, u meni već postoji specifična duhovna asocijacija, raspoloženje, koje stvara ne samo slušanje te muzike već i njen pomen, prisjećanje na nju. E, sad, meni se sve to divno uklopilo u ono što piše u knjizi, i knjiga mi se zbog toga sigurno više sviđa, ali, treba li zaista tako biti? Nekako nisam uvjeren da je za uživanje u književnosti potrebna priprema te vrste, ili istraživački rad tokom ili nakon čitanja. Glupo je da neko smisao knjige ne provali zato što nije preslušao određene ploče. Na neki način tu dolazi u pitanje čistota forme. Knjiga, mislim, treba da bude samo ono što je napisano na papiru.
Kad je u pitanju muzika kao motivacija pisca, ili muzika kao asocijacija koja se kod čitaoca rađa, to je sve u redu, ali ima više veze sa psihologijom umjetnosti nego sa tumačenjem književnosti. Ja sam govorio o motivu muzike u književnosti.
 
Knjiga je prepuna muzičkih referenci, od naslova, koji je melodija koja pripovjedača, pomalo Prustovski, pokrene da ispriča priču, pa nadalje. Gotovo da nema stranice na kojoj se ne pominje neka pjesma, uglavnom su u pitanju rok i džez standardi ali ima i nekih opskurnih numera.
Zanimljivo, otprilike je takav i rukopis koji sam nedavno završila. :)

Već sam tamo napisao da se pisac pomalo razmeće pretencioznim muzičkim ukusom, ali to sad nije važno. Važna je frustracija sa kojom se susreće čitalac jer ne zna pjesmu na koju se pisac poziva, i misli da time gubi ne znam koliko od značenja knjige. I vjerovatno zaista jeste tako, ako spojimo emocije koje ta muzika u nama pobuđuje sa onim što je pisac rekao u knjizi dobijamo rezultat znatno drugačiji od utiska koji dobijemo samo čitanjem teksta.
Od strane nekih od prvih, "najpoverljivijih" i - najstrožih čitalaca, pa i recenzenata, imala sam opaske u tom smislu, ali, na kraju, s obzirom na opšti kvalitet teksta, to nisu uzeli kao manu, već samo kao svoju subjektivnu blagu "ogradu"

Tačno se sjećam takvog primjera iz jedne druge knjige. Peljevin u knjizi Omon Ra ima neke reference na muziku Pink Flojda, kompoziciju Echoes, konkretno, (sa albuma Meddle). Sasvim slučajno, ja volim Pink Flojd, i tu ploču sam mnogo puta slušao, u meni već postoji specifična duhovna asocijacija, raspoloženje, koje stvara ne samo slušanje te muzike već i njen pomen, prisjećanje na nju. E, sad, meni se sve to divno uklopilo u ono što piše u knjizi, i knjiga mi se zbog toga sigurno više sviđa, ali, treba li zaista tako biti? Nekako nisam uvjeren da je za uživanje u književnosti potrebna priprema te vrste, ili istraživački rad tokom ili nakon čitanja. Glupo je da neko smisao knjige ne provali zato što nije preslušao određene ploče. Na neki način tu dolazi u pitanje čistota forme. Knjiga, mislim, treba da bude samo ono što je napisano na papiru.
Kad je u pitanju muzika kao motivacija pisca, ili muzika kao asocijacija koja se kod čitaoca rađa, to je sve u redu, ali ima više veze sa psihologijom umjetnosti nego sa tumačenjem književnosti. Ja sam govorio o motivu muzike u književnosti.
Delim mišljenja i utiske. :)
 
Hese u "Igri staklenih perli" priča, izmedju ostalog, i o ovoj konekciji. Obe odlikuje relacija ratio-emotio, njihova zavodjenja, sukobi i ignorisanja. Muzika je inspiracija književnosti, i obrnuto. Obe su čovjekovo djelo. Za razliku od ragbija, koji je takodje čovjekovo djelo, muzika i književnost jesu sport koji ponekad upražnjavaju i bogovi.
 
Ничеово филозофско-поетско дело Тако је говорио Заратустра Рихард Штраус је преточио у симфонијску поему истог наслова. Иначе, више његових симфонијских поема и музичких драма обраде су литерарних дела: Дон Кихот, Дон Жуан, Салома, Електра, Аријадна на Наксосу. Сарађивао је са Стефаном Цвајгом и Хофмансталом. Занимљива је прича да када је умирао рекао је снахи како смрт изгледа баш онако како ју је описао у симфонијској поеми Смрт и преображење.
 
Sve što vam bude došlo na pamet, a što ukazuje na vezu ove dve vrlo moćne grane umetnosti...

Koja se to dela oslanjaju na muzičke kompozicije ili obrnut proces: muzika koja je bila inspirisana nekim delom...


Ili, jednostavno, vaša razmišljanja, vaša filozofija o relaciji književnost-muzika...

Sve to... i više od toga...

Pišite ovde...

Drugo je naravno češće, od misa (koje su konvencionalni sažetak), oratorija, pasija,.. do opera ili simfonijskih kompozicija. Navest ću samo njeke, bez davljenja s žanrom i punim naslovom:

Bach: Pasije (Matija, Ivan)
Haendel: Mesija (i drugi)
Beethoven: Koriolan, Egmont
Gounoud: Faust
Berlioz: Faustovo prokletstvo, Romeo i Julija
Čajkovski : Pikova dama
Verdi : Othelo, Vesele žene windsorske
Strauss: Tako je govorio Zarathustra
Šostakovič: Ledi Magbet Mcirskog kruga
Britten: Billy Budd
Prokofjev: Romeo i Julija
.....

Obratno, pisanija u kojim ima dosta o muzici ili oko nje: toga je manje. Ima dijelova teksta, ima i muzičke kompozicije romana (bar tako kažu), no obično se uz glazbu vežu (ovako, onako):

Tolstoj: Kreutzerova sonata
Mann: Doktor Faustus
..
 
Ime grupe The Doors u vezi je sa "The Doors of Perception", Haxley, i dalje sa "The Marriage of Heaven and hell", Blake.
"If the doors of perception were cleansed, every thing would appear to man as it is: infinite"
 
У оба моја романа (а и у следећем рукопису који се припрема за штампу) музика има изузетно важну улогу.
"Повратак кошаве у Београд" је заправо музиком и дословно прожет. Сваки одељак се завршава неким називом музичке композиције, као неком врстом сажетка, а провејава на много места и кроз сам текст.
 
Kandinski u knjizi "O duhovnom u umetnosti" na vrlo lep način objašnjava da muzika nadilazi svaku vrstu umetnosti jer nije vezana za prirodne pojave kao film, fotografija, doduše, u sve manjoj meri slikarstvo...Kada se ima u vidu književnost, svaka reč bi trebalo da bude simbol. Opet, da li će to biti zavisi, čini mi se, koliko od pisca toliko i od čitaoca.

A primer za vezu muzike i književnosti mogla bi da budu i Kortesarova dela. Ritam njegovih rečenica podseća malo na džezijanu. :)
 
Verujem da je književnost muzika, da se književnost čuje", izjavio je danas izraelski pisac David Grosman na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen njegov roman "Vidi pod: Ljubav".

"U svakom delu koje pišem, u svemu što napišem postoji prava melodija. Verujem da je književnost muzika, da se književnost čuje. Kada očima čitamo neki tekst u ušima čujemo melodije tog teksta. Nekada je ta melodija harmonična, skladna, nekada je disharmonična", rekao je Grosman.

On je rekao da roman "Vidi pod: Ljubav" govori o dečaku Momiku čiji su roditelji preživeli iskustvo Holokausta, a zatim došli u Izrael da grade novi život. Momika, koji je rođen u Jerusalimu, muči to što ne zna šta su njegovi roditelji preživeli.

Čuo je da stalno odrasli pominju nacističku zver, ali mu nije jasno o čemu se radi, kakva je to zver. Ljudi iz njegovog okruženja neće da mu kažu o čemu se radi, jer ne žele devetogodišnjeg dečaka da suoče sa tolikom brutalnošću", rekao je Grosman.

On je rekao da je kroz prvi deo romana "razumeo mnogo toga o sebi, svojim roditeljima, društvu u kome živimo i o sposobnosti ljudskog bića kako za surovost, tako i za milost".

Grosman je rekao i da je život moguć posle teških stvari koje nas zadese. Ličnu dramu i gubitak sina u ratu Izraela i Hezbolaha Grosman je pretočio u roman "Izvan vremena".

Glavni urednik "Arhipelaga" Gojko Božović rekao je da ova izdavačka kuća već deset godina objavljuje Grosmanove knjige.

"Zadovoljstvo mi je da su čitaoci u Srbiji prepoznali Davida Grosmana i da ovo gostovanje, kao i izlasci njegovih knjiga izazivaju tako veliko interesovanje publike, javnosti, medija", rekao je Božović i naveo da je Arhipelag objavio novo srpsko izdanje romana "Vidi pod: Ljubav". On je dodao da će Grosman večeras imati književno veče na 5. beogradskom festivalu evropske književnosti, u Domu omladine.
 
muzika-knjige.png


Svaki primer vokalne ili vokalno-instrumentalne muzike predstavlja jedinstven spoj muzike i reči sa određenom porukom u okviru određenog konteksta, bilo da se radi o srednjevekovnoj crkvenoj muzici, renesansnim madrigalima, romantičarskim operama ili današnjim radijskim hitovima.

Postoje takođe i muzička dela bez vokalnih deonica koja su inspirisana književnim delima, tipa simfonijske poeme. U tom slučaju je muzika ta koja treba da „ispriča“ određenu priču, bez i jedne izgovorene reči.
MAGIJSKA SIMBIOZA

Dilan je najbolji primer spone književnosti i muzike jer je uspeo da dođe do različitih ljudi svojim pesmama sa i bez muzike i da pronađe svoje mesto i u književnom i muzičkom svetu

Brojna književna dela oslanjaju se na muziku, dok se u nekima pak ona eksplicitno spominje kao glavna muza za nastanak dela. Isto je i sa uticajem književnosti na muziku te je poznato da su brojni muzičari inspiraciju za reči ili melodiju tražili upravo u najbitnijim literarnim delima. Još od antičkog perioda postoji jaka veza između književnosti, pretežno poezije, i muzike. Ipak, ova veza iz tog perioda značajno je drugačija od onoga na šta se ova simbioza danas odnosi. Povezanost ove dve umetnosti je od davnina u religioznim narativima kojima su narodi odavali počast bogovima ili održavali tradicionalna okupljanja. Filozofi su svoja razmišljanja iznosili uz pratnju muzike, pružajući svojim rečima vid svojevrsnog performansa koji je zahtevao spajanje više elemenata u jednu celinu. Pored toga, trubaduri su još jedna veza između muzike i književnosti koja najbolje pokazuje od kog perioda ova simbioza datira. Ove viševekovne tradicije pokazuju da spajanje dve umetnosti ne predstavlja nikakvu inovativnost, već samo njihovu evoluciju i unapređivanje, čineći ih bližim vremenu u kom se odvijaju. Otkako postoji ova veza, postoji i konstantno ispitivanje međusobnog uticaja i traženje inspiracije van krugova sopstvene inspiracije i okretanje pisca, tj. muzičara ka drugom svetu, ka nekom drugom prostoru stvaranja.

Uticaj na čoveka
Čitanje određenog književnog dela uz propratnu muziku još jače deluje na čoveka i njegovo prihvatanje onoga što čuje. Takođe, muzika nam pomaže da jače i emotivnije doživimo određeno delo i vodi nas u drugu dimenziju od one koju nam pruža čitanje bez muzičke podloge. Emotivni doživljaj teksta dolazi do vrhunca pri simbiozi muzike i književnosti gde se u našem mozgu odvijaju dve paralelne radnje percepcije koje, ukoliko su melodija i reči usklađeni, mogu da koegzistiraju bez problema. Tekst se upravo zbog ovoga različito doživljava ukoliko se menja intonacija, a još više ukoliko je praćen i određenom melodijom (veliki raspon melodije i tonova uticaće na drugačije slušanje i razumevanje teksta). Najbolji primer za ovaj spoj i reakciju jesu razna čitanja koja autori organizuju uz pomoć muzike. Kako bi ispunili praznine između reči, pa čak i slova, autori biraju muzičku podlogu koja odgovara motivu njihovog dela i time ga dodatno upotpunjuju. Glavni odabir je uglavnom džez muzika koja zbog svog laganog ritma stvara odličnu podlogu za literarni tekst. Autori idu i korak dalje, te biraju muzičku podlogu koja se nalazi sa njima na sceni i koja može, zajedno sa njima, da improvizuje na osnovu njihovog čitanja i reakcije publike. Ovo pruža i jači emotivni naboj te autori ovo svesno koriste želeći da naglase određene delove teksta. Naglašavanje se ogleda u pojačanoj emotivnosti pri čitanju delova koji nose određeni element komedije ili tragedije, ili autori pak samo žele da naglase određena dešavanja. Ovo im daje mogućnost da prodube značaj svog teksta, pokažu publici kako su oni zamislili da taj tekst postoji u svetu, i približe im delove koje je potrebno istaći.

Prijemčivost poezije
Uglavnom zbog svoje podobne zvučnosti, poezija je prilagodljiva raznim vrstama izvođenja. Takođe, zbog svoje ritmičnosti i mogućnosti da se izvodi na više načina, ona je oduvek bila privlačna muzičarima ili pesnicima koji su svoje čitanje hteli da podignu na viši nivo. Ova veza je zasnovana prvenstveno na sličnosti poezije i teksta muzičke numere, koji mogu da postoje kao dve odvojene celine. Povezanost se ogleda i u tome da se i poezija i muzika zasnivaju na slušanju i činjenici da određena promena u ritmu može da stvori drugačiji utisak kod slušaoca. Motivi su često isti, kao i proces ponavljanja, ne samo refrena, nego i određenih stihova kako bi se oni naglasili. Upravo ova ritmičnost i melodičnost koju nosi poezija predstavlja glavnu tačku simbioze sa muzikom i dopušta autorima i muzičarima da eksperimentišu i prelaze iz jednog pravca u drugi. Sve ovo čini ove dve vrste izražavanja pogodnim da se prepliću i traže inspiraciju jedna u drugoj u nadi da će podići svoj izraz i iskazati emocije u novom okruženju. Postoji nešto u sposobnosti da se jednostavne reči u spoju sa muzikom prenesu na slušaoce u nekom novom svetlu i da se svaki stih posebno naglasi drugačijim ritmom, još jednom podvlačeći jedan od glavnih spojeva ova dva umetnička izraza. Upravo je to razlog zašto su mnoge pesme, ili stihovi, našli svoje mesto u poeziji ili muzici. Jedan od novijih primera ovog spoja jeste i grupa Arctic Monkeys sa svojom pesmom „I Wanna Be Yours“, koja je zapravo pesma britanskog pesnika Džona Kupera Klarka. Ono što je u ove dve izvedbe drugačije jeste prepravljanje pesme kako bi ona bila pogodna za muzičko izvođenje.

Pisanje pod uticajem

Pitanje inspiracije, kao i to gde je autori bilo koje vrste umetnosti traže, uvek je diskutabilna tema, i pitanje koje vodi u više smerova. Međutim, jedan odgovor se uvek nađe u vrhu i to je upravo traženje inspiracije u muzici, kada su u pitanju pisci, ili pak u književnosti, kada se radi o muzičarima. Razlika u procesu stvaranja ova dva teksta je novina koja autorima unosi svežinu u kreativni rad, i upravo zato je i odlična podloga za inspiraciju. Kako se obe umetnosti bave pretežno istim motivima i žele da postignu isti efekat kod svojih slušalaca, tj. čitalaca, pisanje pod uticajem one druge umetnosti autorima daje mogućnost da istraže iste situacije u novoj i nepoznatoj sredini. Od više muzičkih pravaca, klasična muzika se uvek izdvajala kao najveća inspiracija upravo zbog svoje raznovrsnosti u melodiji, ali i u instrumentalnom obliku koji kao da prosto traži reči kako bi se zaokružila jedna celina. Tako su brojna klasična dela inspirisala nastanak novih, pružajući slušaocima priliku da osete tu povezanost i razloge zašto je određeno delo inspirisalo novi pravac. Može se reći da je jedan od razloga popularnosti klasične muzike to što pre nekoliko stotina godina nije postojalo toliko muzičkih pravaca kao danas, a ova popularnost se ponavlja i danas, sa autorima koji traže vezu ne samo sa delima iz prošlog vremena, nego i autorima, nadovezujući se na njihovu potragu za inspiracijom u želji da pronađu svoju. Kako je klasična muzika bila najveća inspiracija nekim od najpoznatijih autora, ne čudi dublje istraživanje i ove vrste muzike, i dela koja su nastala pod njenim uticajem. Ovo je iznedrilo neka sasvim nova viđenja klasika i autora te je tako moguće povezati dela na osnovu sličnosti po inspiraciji, ali isto tako i na različitim iskustvima do kojih su ona dovela. Tako možemo tražiti vezu između autora koji su u svojim uzorima tražili inspiraciju za nastavak novog dela, i istovremeno tražili put kojim su njihovi uzori išli kako bi došli do pravog mesta nastanka jednog klasičnog dela.

Uticaj muzike na književnost

Kako ove dve umetnosti funkcionišu u konstantoj relaciji, nije čudo da se javio veliki broj muzičara koji su inspiraciju za svoje najpoznatije hitove pronašli upravo u svojim omiljenim knjigama. Bitlsi, Led Cepelin, Erik Klepton i mnogi drugi su poznati po tome da su neki od njihovih najvećih hitova nastali upravo pod uticajem knjiga koje su čitali. Treba napomenuti da su neki od ovih muzičara bili opsednuti delima i svetovima koje su omiljeni im autori kreirali, te su pokušavali da napišu nastavke njihovih priča, ubace sebe kao glavne ili sporedne junake, ili da promene tok priče onako kako su oni zamislili da je pisac trebao da uradi. Jedan od najpopularnijih žanrova koji mnogi muzičari navode kao najveću inspiraciju je magijski realizam koji autore vodi u neku novu dimenziju i omogućava im da stvore svet koji je drugačiji od onog u kom žive. Povezano sa tim, epska fantastika, pogotovo Tolkinov svet junaka, popularan je ne samo zbog svoje rasprostranjenosti, nego i zbog granica do kojih ovaj autor dovodi svoje čitaoce. Možda je upravo i to bežanje od realnosti i sveta u kom su živeli bilo ono što ih je privlačilo, budući da su pesme nastale pod ovim uticajem imale dozu nerealnosti i imaginativnosti koja se savršeno uklapala sa muzičarima koji su te numere izvodili. Već izgrađen svet, prepun novih junaka i događaja, omogućio je muzičarima da upravo tu pronađu svoju inspiraciju gde su neki od njih čak i izabrali neke od glavnih tema i usvojili ih kao svoje tokom procesa stvaranja muzičkog pravca grupe ili pojedinačnog izvođača. Poznato je da muzičari često pominju beg od realnosti i potragu za novim iskustvima, te je književnost postala jedna od najboljih dimenzija koja im sve to pruža. Razni pravci u koje autori vode svoje likove daju mogućnost da se te priče ispričaju u nekom novom ključu, ili da se one jednostavno završe nekim novim alternativnim krajevima, usput spominjući ono što je autor želeo da prikaže.
Kako i muzičari i autori traže balans između autobiografskih činjenica i nerealnih situacija, začuđujuće je koliko i jedni i drugi, trudeći se da sakriju što više u svoj tekst, zapravo otkrivaju ceo svoj svet sa svim vrlinama i manama. Ova krucijalna povezanost omogućava autorima da približe slušaocima svoje numere, pogotovo onima koji su upoznati sa delima na osnovu kojih su one nastale. To i jednima i drugima pomaže kada žele da prikažu poistovećivanje sa junacima ili situacijama u kojima su se našli, ne dajući slušaocima sve odjednom, nego uvodeći ih u priču preko drugog medijuma koji im je takođe blizak. Ova prećutna emotivna nabijenost u tekstu može dodatno da obogati i pisane reči i one izgovorene uz pratnju muzike, dajući im novu dimenziju i ostavljajući praznine tačno tolike da ih elementi iz druge umetnosti dočaraju. Upravo ovo popunjavanje pokazuje pravu vrednost pretapanja elemenata i sublimacije svega što činioci ove dve umetnosti ubacuju prožimajući ova dva sveta nekom magijskom vezom koja funkcioniše čak i u komplikovanom sistemu.

Veza sa domaćom književnošću

David Albahari i Žarko Radaković najbolji su primer spajanja savremene domaće scene sa muzikom u knjizi nazvanoj prilično jednostavno Knjiga o muzici. Oni koji poznaju rad ova dva autora su već pri vesti o objavljivanju te knjige mogli da naslute da će ovo biti jedino štivo koje na ovaj način spaja ove dve umetnosti. Način na koji su ova dva autora pristupila slušanju muzike, njenom „iščitavanju“ i zapisivanju, pokazao je da zaista postoji neka magijska veza koja čini da zapis o muzici postane nešto više, da postane novo književno delo. Pored ova dva autora, značajna je i knjiga Pece Popovića i Mihajla Pantića Biti rokenrol, kao svojevrsni omaž jednom muzičkom pravcu i nadovezivanje ova dva autora na tekstove o srpskom rokenrolu. Sublimacija rokenrol muzike i književnosti vodi čitaoce kroz istoriju domaće muzike koja ne nudi samo podatke, već bogati svoj tekst literarnim dodacima koji povezuju činjenice, pa ova knjiga postaje pokazatelj kako dve odvojene umetnosti mogu da postanu jedna, uokvirena u jednu knjigu koja je mnogo više od toga.
Možda najveća veza sa muzikom ogleda se u pojedinim knjigama autora koji slušaju rokenrol muziku i odlučuju da ona postane nešto više od propratne muzike tokom nastajanja rukopisa. Vladislav Bajac je u svom najnovijem romanu Hronika sumnje, beležeći odrastanje jedne generacije, usput beležio i njen zvuk. Upravo ovaj način spontanog ubacivanja koncerata, albuma i grupa koje su bile zvuk celog naraštaja, učinio je da autor zabeleži muzički ukus svog perioda i prikaže kako izgleda graditi isti. Vremenski tok romana se može pratiti po muzičkim događajima, čineći ostale vremenske odrednice kao usputna obeležja. Uz to, Dragan Bošković u zbirci pesama The Clash, koja je takođe i nazvana po jednoj od najpopularnijih rokenrol grupa, kao da spaja reči svojih pesama sa najpopularnijim hitovima. Na neki čudan način ovo funkcioniše upravo zbog autorovog poznavanja materije koju spaja sa svojim stihovima, ne čineći ovu simbiozu prenatrpanu, ni suvišnu. Treba napomenuti da ni u jednom od navedenih slučajeva ovo spajanje ne dovodi do gomilanja ili pukog spominjanja određenih muzičkih pojmova, nego do autentičnog integrisanja dva sveta koji imaju dodirnu tačku u stvaranju – bilo da su u pitanju slova ili note.

Dilema oko Nobela
Vest da je Bob Dilan dobio Nobelovu nagradu za književnost nisu svi dočekali oduševljeno, ponajviše jer se nisu mogli odlučiti da li je ovaj autor za njih književnik ili muzičar. Ukoliko pođemo od pretpostavke da je književnost umetnost koja, kao i sve ostale, treba da dođe do što većeg broja recipijenata, onda ono što je njemu pošlo za rukom zapravo i jeste pravi cilj stvaralaštva. U više navrata, autor je pričao o inspiraciji koju je pronalazio u nekim klasičnim književnim delima ne bi li usavršio svoje pisanje. Doduše, to je bilo za potreba muzike, ali je nakon toga obišao ceo krug, vraćajući se ponovo na književnost i stvaranje pod uticajem svoje muzike koja je sakupljena od klasika. Upravo je ova sinteza razlog zašto se Dilan osetio prijatno u stvaranju na dva fronta i dao sebi mogućnost da proširi svoje muzičke vidike. Ono što se najviše zamera njegovoj Nobelovoj nagradi jeste to što mnogi smatraju da je za njegove pesme potrebna muzička podloga jer ih je nemoguće iščitavati bez muzike na koju nas je autor navikao. Ono čime su ga mnogi branili jeste da je uneo svežinu i novi ritam u američku poeziju, što nije imalo pozitivan ishod kod stručnjaka koji se bave versifikacijom.
Dilan je jedan od autora koji su, pretežno svojom muzikom, došli do generacija ljudi koji ga smatraju jednim od najvećih umetnika ikada. Nije suvišno spomenuti da su se mnogi zainteresovali za književni opus ovog autora tek nakon ovog priznanja, ostavljajući njegove pesme u senci. Ovo je najbolji primer spone ove dve umetnosti jer je jedan autor nagrađen u obe oblasti, uspevajući da dođe do različitih ljudi svojim pesmama sa i bez muzike, i da pronađe svoje mesto i u književnom i muzičkom svetu. Na pojedincu je da razluči note i reči, ali je neosporna činjenica da su ovakvi autori sasvim očekivan izbor u narednim godinama, ne samo za Nobelovu nagradu, nego i za veću popularnost kod čitalaca.
Ovaj proces međusobnog prožimanja je nešto što će u narednom periodu samo dobiti svoje nove oblike i autore koji će se priključiti tom pokretu. Pravi zadatak umetnosti je uticaj na čoveka i pomeranje granica koje su prethodno postavljene. Upravo ovakvim vidovima traženja inspiracije i novih vidova istraživanja, autori i muzičari obogaćuju svoj izraz i čine ga istančanijim i unikatnijim. Intertekstualnost ove vrste čini mnogo više od korelacije i pronalaženja veza u jednom tekstu: tiče se i stanja u kom se nalazio autor kada je na njega neko drugo delo uticalo prilikom stvaranja svog jedinstvanog dela prožetog nečim već poznatim.

Vladislav Bajac je u svom najnovijem romanu Hronika sumnje, beležeći odrastanje jedne generacije, usput beležio i njen zvuk. Upravo ovaj način spontanog ubacivanja muzike učinio je da autor zabeleži ukus svog perioda
Jedan od novijih primera ovog spoja jeste i grupa Arctic Monkeys sa svojom pesmom „I Wanna Be Yours“, koja je zapravo pesma britanskog pesnika Džona Kupera Klarka. Ono što je u ove dve izvedbe drugačije jeste prepravljanje pesme kako bi ona bila pogodna za muzičko izvođenje

 
Gavran leti devet puta: Pesme za koje je inspiracija bio Edgar Allan Poe

portletResources-1.jpg



Edgar Allan Poe (19.01.1809 – 7.10.1849) jedan je od najznačajnijih i najuticajnijih američkih pisaca svih vremena. Da je bio čovek izrazito širokih interesovanja potvrđuje njegova svestranost: bio je i književni kritičar, teoretičar, urednik i liričar, esejista, publicista i polemičar. Romantizam je bio njegov književni pravac, pa se smatra i njegovim predstavnikom. Interesantno je da Edgar Allan Poe prožima naučnu fantastiku u nekim od svojih dela, što je u to vreme bilo tek u začecima. Smatra se i pretečom detektivskog žanra.
Poe je vodio vrlo težak život, od samog detinjstva. Radio je za brojne američke časopise, i ne tako retko bio meta kritičara, najčešće u negativnom kontekstu. Međutim, uvek je ostajao veran sebi, smatrajući da pravi umetnik treba da stvara emocijama i razumom i da samo tako umetničko delo može da postane celina. Svoju najpopularniju pesmu „The Raven (“Gavran”) objavio je 1845. godine u časopisu Mirror u kojem je radio kao urednik, i zaradio devet dolara. Za života je ostao skoro pa anoniman, a slavu je stekao tek nakon smrti, i to vrlo misteriozne. Naime, čuveni pisac je zadnji put viđen u javnosti 3. oktobra 1849. godine u jako lošem stanju i niko ne zna tačno kako je proveo poslednje dane života i od čega je umro. Njegov doktor je zabeležio da je pred smrt dozivao izvesnog Reynolda, ali do danas niko nije siguran ko bi taj čovek mogao biti. Postoji čak devet teorija o smrti ovog majstora mračnog i sablasnog.
Poe je pisac misterije, avanture, makabrizma, arabesknog i grotesknog. Svojim delima inspirisao je i još uvek inspiriše umetnike širom sveta, kako književnike, tako i druge umetnike. Zbog njegovog mračnog stila pisanja pretežno mu počast odaju metal bendovi i kompozitori klasične muzike, a potkralo se i nekoliko izuzetaka. Zanimljivo je to da frontmen benda HIM Ville Valo osim što često koristi Poeove citate u svojim pesmama, otišao je i korak dalje, pa je svoja leđa ukrasio tetovažom koja prikazuje Poeove oči. Marilyn Manson pak, među svojim slikama ima i Poeove portrete, a jednom prilikom je izjavio da mu je inspiracija za pesme upravo dolazila od priča ovog pisca.
Rachmaninov – “The Bells” (1913)
The Bells je horska simfonija, i to jedna od dve omiljene Rachmaninove simfonije (druga je “All-Night Vigil“) iz sopstvenog opusa. Tekst za nju je preuzet iz istoimene pesme i preveden je na ruski. I drugim kompozitorima klasične muzike Poe je služio kao inspiracija, a među njima su Nikita Koshkin, Adam Stern, Dominick Argento, André Caplet itd.

Queen – “Nevermore” (1974)

Sam naziv pesme sa albuma “Queen II” benda Queen je jasna referenca na pesmu “The Raven” u kojoj se ova reč ponavlja kao refren: “Bird or beast upon the sculptured bust above his chamber door, with such name as “Nevermore.”” Ona je poslužila i metal bendu Nevermore kao inspiracija za naziv benda.

Bob Dylan “Just Like Tom Thumb’s Blues” (1965)
Bob Dylan je ovu pesmu objavio na albumu “Highway 61 Revisited” , a tekst za nju je inspirisan pričama “Under The Volcano” (Malcolm Lowry), “The Murders in the Rue Morgue” (Edgar Allan Poe) i “Desolation Angels” (Jack Kerouac), dok je naziv preuzet od pesme “My Bohemian Life (Fantasy)” (Arthur Rimbaud).

Joan Baez – “Anabel Lee” (1967)

Poslednja Poeova pesma “Annabel Lee” bila je inspiracija kompozitoru Donu Dilworthiju da uradi istoimenu pesmu koju je snimila Joan Baez i objavila na svom albumu “Joan“. Stevie Nicks je takođe snimila pesmu sa ovim nazivom na svom albumu “In Your Dreams” iz 2011. godine. Annabel Lee posvećena je Virdginiaji, devojci u koju je Poe bio neutešno zaljubljen kao dečak, a koju je zadesila tužna sudbina, slično kao i sve dame iz njegovih dela. One su svojom smrću postale vanvremenske, besmrtne, predmet obožavanja, divljenja i izvor neiscrpne inspiracije.

The Beatles – “I Am the Walrus” (1967)
“The Murders in the Rue Morgue
” smatra se prvom modernom kriminalističkom pričom. Referenca na ovo Poovo delo može se naći u pesmi benda The Beatles “I Am the Walrus”, koju je napisao John Lennon, a koja je urađena za film “Magical Mystery Tour”. U pesmi se doslovno spominje ime Edgara Allana Poea. Na čuvenom omotu albuma ovog benda – “Sgt. Peper`s Lonely Hearts Club Band”, Poov lik se nalazi u gornjem redu, između Freda Astaira i Junga.

Iron Maiden – “Murders in the Rue Morgue” (1981)
“Murders in the Rue Morgue” se odnosi na gorepomenutu horor priču, a ova pesma se nalazi na njihovom drugom albumu “Killers”. Bend White Stripes takođe je bio inspirisan njom kada je radio singl “Red Death at 6:14″.

Tool – Sweat (1996)
“Dream Within a Dream”
naziv je Poeove pesme koja je dala inspiraciju bendu Tool da upotrebi čuvenu referencu – „Seems like I’m slipping into a dream within a dream” u njhovoj pesmi “Sweat”, koja se nalazi na albumu “Escape From L.A.”

Tristania – “My Lost Lenore” (1998)

Naziv pesme “My Lost Lenore” sa albuma “Widow’s Weeds” asocira na lepoticu Lenoru koja se pominje u Poeovoj pesmi “The Raven”. Iz nje su preuzeti i početni stihovi „For thy promise bewailed, by her raven eyes, by her beauty and a scarlet sunrise”. Leonore je naime bila Poeova rođaka, koja je sa svojih nepunih petnaest godina umrla. Opis koji bi najbolje mogao dočarati nju je svakako rečenica gde Poe kaže da je stvorena savršeno lepom, samo da bi umrla. Po njegovim rečima ona nije pripadala ovom svetu, već božanstvima, gde im se tako mlada i vratila.

The Grave Diggers – “The Raven” (2001)
Ceo album “The Grave Digger” istoimenog benda, posvećen je Poeu i njegovom radu, pa se tako na albumu mogu naći pesme “The Raven” i “Fall of the House of Usher”.

Nightwish
“The Pit and the Pendulum” (2007)
Inspirisan kratkom Poevom pričom “The Pit and the Pendulum” bend Nightwish je snimio istoimenu pesmu. Ona se nalazi na njihovom albumu “Dark Passion Play (Special Deluxe Edition)”. Zanimljivo je i to da je upravo Poe omiljeni pisac Thomasa Holopainena, frontmena benda.

Lou Reed – “Who Am I (Tripitena’s Song)” (2003)
Na duplom Lou Reedovom albumu “The Raven mogu se naći brojne reference na Poeovo delo, kao i njegovi citati koje čitaju poznate ličnosti. Ovaj album je u tesnoj vezi sa operom iz 2000. godine koju je Lou Reed pisao sa Robertom Vilsonom, a koja nosi naslov “Poetry”. Reč je o poslednjem rock albumu Lou Reeda, a nastao je u saradnji sa bendom Metallica.

Green Day – “St. Jimmy” (2004)

Green Day je pesmu “St Jimmy” uradio za album “American Idiot” i u njoj se pominje Poe: „I am the son of a bitch and Edgar Allan Poe, raised in the city in the halo of lights”.

Steven Wilson – “The Raven That Refused to Sing(2014)
Ova pesma nalazi se na istoimenom trećem solo abumu frontmena nekadašnjeg benda Porcupine Tree i zasnovana je na Poeovim pričama.

Biljana Cvetanovski
 

Back
Top