Književnost i muzika
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Književnost i muzika

Domaćin Sokolica_M (avatar)
    Učlanjen
    26.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    106

Podrazumevano Književnost i muzika

Sve što vam bude došlo na pamet, a što ukazuje na vezu ove dve vrlo moćne grane umetnosti...

Koja se to dela oslanjaju na muzičke kompozicije ili obrnut proces: muzika koja je bila inspirisana nekim delom...

Ili, jednostavno, vaša razmišljanja, vaša filozofija o relaciji književnost-muzika...

Sve to... i više od toga...

Pišite ovde...

Aktivan član
    Učlanjen
    24.04.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano Re: Književnost i muzika

Muzika i knjige su moja velika pasija, samim tim su u dosta čvrstoj vezi. Tačno mogu da navedem koje me književno delo podseća na koje muzičko delo, grupu ili kompozitora, i zbog čega. Te paralele pravim na osnovu tog nekog ritma rečenica, načina na koji se razrađuju likovi i tema, senzibiliteta, itd. S druge strane, svako muzičko delo je neka vrsta priče, ima uvod, razradu i zaključak, ima glavnu temu koja je neka vrsta paralele glavnom junaku, sukobe sa drugim temama/likovima, svađe, razrešenja, pomirenja... Vrlo često mi likovi u nekom književnom delu liče na određeni instrument, na primer, svaki put kada se neki lik pojavi u knjizi čujem određenu muziku.
    Ja inače imam neku vrstu sinestezije, odnosno kompleksne percepcije stvari, pa je možda sve ovo zbog toga.

Iskusan
    Učlanjen
    29.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Svaka čast...Dobra tema...Ima dosta paralelizama...Listova transcendentalna etida broj četiri Mazepa,inspirisana Bajronovom poemom...postoji čak i srednji glas koji imitira galop...
    To mi je prvo palo napamet...Onda Niče i Štraus,Also sprach Zarathustra,Betovenova sonata i Šekspirova drama,Bura...Toliko o međusobnom inspirisanju...Neko mi reče da pijanista može da razume Skrjabinove prelide samo čitajući Dekarta...Nažalost,većina mojih kolega misli da ne moraju da budu obrazovani da bi svirali dobro i da bi razumeli muziku...Stravična greška...Upravo to razumevanje daje dušu muzici i to je naša prednost u odnosu na tehnički perfektne ali sterilne Kineze,Korejce itd...Hese je u Igri Staklenih Perli rekao kako je Mocart sublimacija nežne i ljupke mladalačke zaljubljenosti...dok je Bah poput tihe spremnosti da se umre...

Ima još dosta toga,kad budem imao vremena napisaću...pozdrav svima.

Buduća legenda Милунка Савић (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Manov "Doktor Faustus"...

Poznat VisionOfDisorder (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    143

Pa zavisi.. za svaku knjigu biram posebnu muziku kao pratecu atmosferu... za Sabata mi je to bio Chiasm... za Peljevina, 30 seconds to Mars.. i tako... mnogo toga ima.... Za GRRM-a paradise lost....
    I got it 'cause I always took the long way home...

Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Inače, ja obožavam muziku, ona mi je neraskidivi deo života, a i u svojim romanima, i u poeziji imam mnogo, mnogo muzike, na razne načine.

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    428

Muzika kao motiv relativno je česta u književnosti, iako mi na pamet ne padaju primjeri koji su me posebno oduševili. Ima tu i frustrirajućih situacija.
    Nedavno sam čitao Norvešku šumu Harukija Murakamija - i o toj knjizi diskutovao na ovom podforumu. Knjiga je prepuna muzičkih referenci, od naslova, koji je melodija koja pripovjedača, pomalo Prustovski, pokrene da ispriča priču, pa nadalje. Gotovo da nema stranice na kojoj se ne pominje neka pjesma, uglavnom su u pitanju rok i džez standardi ali ima i nekih opskurnih numera. Već sam tamo napisao da se pisac pomalo razmeće pretencioznim muzičkim ukusom, ali to sad nije važno. Važna je frustracija sa kojom se susreće čitalac jer ne zna pjesmu na koju se pisac poziva, i misli da time gubi ne znam koliko od značenja knjige. I vjerovatno zaista jeste tako, ako spojimo emocije koje ta muzika u nama pobuđuje sa onim što je pisac rekao u knjizi dobijamo rezultat znatno drugačiji od utiska koji dobijemo samo čitanjem teksta.
    Tačno se sjećam takvog primjera iz jedne druge knjige. Peljevin u knjizi Omon Ra ima neke reference na muziku Pink Flojda, kompoziciju Echoes, konkretno, (sa albuma Meddle). Sasvim slučajno, ja volim Pink Flojd, i tu ploču sam mnogo puta slušao, u meni već postoji specifična duhovna asocijacija, raspoloženje, koje stvara ne samo slušanje te muzike već i njen pomen, prisjećanje na nju. E, sad, meni se sve to divno uklopilo u ono što piše u knjizi, i knjiga mi se zbog toga sigurno više sviđa, ali, treba li zaista tako biti? Nekako nisam uvjeren da je za uživanje u književnosti potrebna priprema te vrste, ili istraživački rad tokom ili nakon čitanja. Glupo je da neko smisao knjige ne provali zato što nije preslušao određene ploče. Na neki način tu dolazi u pitanje čistota forme. Knjiga, mislim, treba da bude samo ono što je napisano na papiru.
    Kad je u pitanju muzika kao motivacija pisca, ili muzika kao asocijacija koja se kod čitaoca rađa, to je sve u redu, ali ima više veze sa psihologijom umjetnosti nego sa tumačenjem književnosti. Ja sam govorio o motivu muzike u književnosti.

Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Citat Original postavio quentin Pogledaj poruku
    Knjiga je prepuna muzičkih referenci, od naslova, koji je melodija koja pripovjedača, pomalo Prustovski, pokrene da ispriča priču, pa nadalje. Gotovo da nema stranice na kojoj se ne pominje neka pjesma, uglavnom su u pitanju rok i džez standardi ali ima i nekih opskurnih numera.
    Zanimljivo, otprilike je takav i rukopis koji sam nedavno završila.

Već sam tamo napisao da se pisac pomalo razmeće pretencioznim muzičkim ukusom, ali to sad nije važno. Važna je frustracija sa kojom se susreće čitalac jer ne zna pjesmu na koju se pisac poziva, i misli da time gubi ne znam koliko od značenja knjige. I vjerovatno zaista jeste tako, ako spojimo emocije koje ta muzika u nama pobuđuje sa onim što je pisac rekao u knjizi dobijamo rezultat znatno drugačiji od utiska koji dobijemo samo čitanjem teksta.
    Od strane nekih od prvih, "najpoverljivijih" i - najstrožih čitalaca, pa i recenzenata, imala sam opaske u tom smislu, ali, na kraju, s obzirom na opšti kvalitet teksta, to nisu uzeli kao manu, već samo kao svoju subjektivnu blagu "ogradu"

Tačno se sjećam takvog primjera iz jedne druge knjige. Peljevin u knjizi Omon Ra ima neke reference na muziku Pink Flojda, kompoziciju Echoes, konkretno, (sa albuma Meddle). Sasvim slučajno, ja volim Pink Flojd, i tu ploču sam mnogo puta slušao, u meni već postoji specifična duhovna asocijacija, raspoloženje, koje stvara ne samo slušanje te muzike već i njen pomen, prisjećanje na nju. E, sad, meni se sve to divno uklopilo u ono što piše u knjizi, i knjiga mi se zbog toga sigurno više sviđa, ali, treba li zaista tako biti? Nekako nisam uvjeren da je za uživanje u književnosti potrebna priprema te vrste, ili istraživački rad tokom ili nakon čitanja. Glupo je da neko smisao knjige ne provali zato što nije preslušao određene ploče. Na neki način tu dolazi u pitanje čistota forme. Knjiga, mislim, treba da bude samo ono što je napisano na papiru.
    Kad je u pitanju muzika kao motivacija pisca, ili muzika kao asocijacija koja se kod čitaoca rađa, to je sve u redu, ali ima više veze sa psihologijom umjetnosti nego sa tumačenjem književnosti. Ja sam govorio o motivu muzike u književnosti.
    Delim mišljenja i utiske.

Iskusan dess (avatar)
    Učlanjen
    10.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    82
    Reputaciona moć
    175

Hese u "Igri staklenih perli" priča, izmedju ostalog, i o ovoj konekciji. Obe odlikuje relacija ratio-emotio, njihova zavodjenja, sukobi i ignorisanja. Muzika je inspiracija književnosti, i obrnuto. Obe su čovjekovo djelo. Za razliku od ragbija, koji je takodje čovjekovo djelo, muzika i književnost jesu sport koji ponekad upražnjavaju i bogovi.
    Toleranz ist ein Beweis des Mißtrauens gegen ein eigenes Ideal.

Ističe se Наутилус (avatar)
    Učlanjen
    20.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    113

Ничеово филозофско-поетско дело Тако је говорио Заратустра Рихард Штраус је преточио у симфонијску поему истог наслова. Иначе, више његових симфонијских поема и музичких драма обраде су литерарних дела: Дон Кихот, Дон Жуан, Салома, Електра, Аријадна на Наксосу. Сарађивао је са Стефаном Цвајгом и Хофмансталом. Занимљива је прича да када је умирао рекао је снахи како смрт изгледа баш онако како ју је описао у симфонијској поеми Смрт и преображење.
    „Ко год пише латиницом чини грех према Српству."
    „Што је више деце, стари ће мирније умрети.“

Domaćin Urvan Hroboatos (avatar)
    Učlanjen
    26.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    112

Citat Original postavio Sokolica_M Pogledaj poruku
    Sve što vam bude došlo na pamet, a što ukazuje na vezu ove dve vrlo moćne grane umetnosti...

Koja se to dela oslanjaju na muzičke kompozicije ili obrnut proces: muzika koja je bila inspirisana nekim delom...

Ili, jednostavno, vaša razmišljanja, vaša filozofija o relaciji književnost-muzika...

Sve to... i više od toga...

Pišite ovde...
    Drugo je naravno češće, od misa (koje su konvencionalni sažetak), oratorija, pasija,.. do opera ili simfonijskih kompozicija. Navest ću samo njeke, bez davljenja s žanrom i punim naslovom:

Bach: Pasije (Matija, Ivan)
    Haendel: Mesija (i drugi)
    Beethoven: Koriolan, Egmont
    Gounoud: Faust
    Berlioz: Faustovo prokletstvo, Romeo i Julija
    Čajkovski : Pikova dama
    Verdi : Othelo, Vesele žene windsorske
    Strauss: Tako je govorio Zarathustra
    Šostakovič: Ledi Magbet Mcirskog kruga
    Britten: Billy Budd
    Prokofjev: Romeo i Julija
    .....

Obratno, pisanija u kojim ima dosta o muzici ili oko nje: toga je manje. Ima dijelova teksta, ima i muzičke kompozicije romana (bar tako kažu), no obično se uz glazbu vežu (ovako, onako):

Tolstoj: Kreutzerova sonata
    Mann: Doktor Faustus
    ..

Veoma poznat
    Učlanjen
    29.12.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Rećiću samo da povezujem određene grupe i pesme sa nekim knjigama...na primer Spletkarenje sa sopstvenom dušom i Azru....(Džonija naročito)..

Domaćin Sokolica_M (avatar)
    Učlanjen
    26.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    106

Znate li neku lepu misao, citat... koji govori o vezi muzike i književnosti?

Imam neke, ali da vidim i vaše predloge?

Hvala, ljudine forumske!
    ''Došlo je, čini mi se, vreme da se uputim u krilatost...''

Ističe se capljara (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    76

Muzika izrazava ono sto nije moguce reci,
    a o cemu je nemoguce cutati
    H. Hese
    Samo to i nista vise E. A. P.

Primećen član
    Učlanjen
    18.10.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Ime grupe The Doors u vezi je sa "The Doors of Perception", Haxley, i dalje sa "The Marriage of Heaven and hell", Blake.
    "If the doors of perception were cleansed, every thing would appear to man as it is: infinite"

Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

У оба моја романа (а и у следећем рукопису који се припрема за штампу) музика има изузетно важну улогу.
    "Повратак кошаве у Београд" је заправо музиком и дословно прожет. Сваки одељак се завршава неким називом музичке композиције, као неком врстом сажетка, а провејава на много места и кроз сам текст.
    Емисија "Ниво 23", ТВ СТБ, моје најновије гостовање, 6.март.2017: https://www.youtube.com/watch?v=Fi0fQVqWkD0&index=15&list=PLXQrwQ9iEAP3qti DY3XDgw6ZuFS3GgZgf

Početnik
    Učlanjen
    21.12.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Kandinski u knjizi "O duhovnom u umetnosti" na vrlo lep način objašnjava da muzika nadilazi svaku vrstu umetnosti jer nije vezana za prirodne pojave kao film, fotografija, doduše, u sve manjoj meri slikarstvo...Kada se ima u vidu književnost, svaka reč bi trebalo da bude simbol. Opet, da li će to biti zavisi, čini mi se, koliko od pisca toliko i od čitaoca.

A primer za vezu muzike i književnosti mogla bi da budu i Kortesarova dela. Ritam njegovih rečenica podseća malo na džezijanu.

Slične teme

1. književnost
    Autor gorangru u forumu Književnost
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 28.01.2009., 09:05
  2. knjizevnost u ns
    Autor milivojeva u forumu Jezik
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 10.05.2008., 01:16
  3. Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 11.09.2007., 23:07
  4. knjizevnost