Zdrava Ishrana : Vegetarijanstvo i veganstvo....

Tsuymish

Buduća legenda
Poruka
31.402
PREUZETO SA SAJTA "SLOBODA ZA ZIVOTINJE"


1. Prehrambena Laž
Ko ne jede meso, pati od nedostatka belančevina!
Pogrešno!

Belančevine, koje su tako važne za izgradnju ćelija, su u dovoljnoj količini prisutne u povrću i žitaricama, posebno u pasulju, sočivu, grašku, orasima. Kod raznovrsne ishrane bez mesa, telo dobija sve važne aminokiseline, iz kojih su izgrađene belančevine – soja i avokado sadrže čak svih osam aminokiselina. Naši građani ne treba da se boje da će biti nedovoljno opskrbljeni belančevinama, oni jedu više od dvostruke količine od one koja je potrebna telu. Tim viškom deponuju se životinjske belančevine u krvnim sudovima i tkivu i mogu sprečiti prelaz vitalnih materija u organe, mišiće i kosti. Prekomerna ishrana životinjskim belančevinama dovodi do obolevanja.

''JA SAM VEGETARIJANAC I ANTIALKOHOLIČAR JER TAKO MOGU BOLJE UPOTREBITI SVOJ MOZAK. ''
Tomas Edison, pronalazač sijalice i bioskopa.


2. Prehrambena laž
Ko ne jede meso, pati od nedostatka gvožđa!



POGREŠNO!
Elemenat u tragovima, gvožđe, ne nalazi se samo u mesu, već u bezbrojnim biljnim prehrambenim proizvodima. Posebno su bogati gvožđem beli kupus, puno zrno žitarica, seme suncokreta, crvena cvekla, proso, sočivo, grašak, sojino seme, pšenične klice, prkos, susam, topinambur*. Osim toga: vitamin C npr. u obliku voćnog soka uz jelo ili salata sa limunom i peršunom – povećava uzimanje gvožđa iz hrane. Crni čaj i kafa, naprotiv, smanjuju uzimanje gvožđa za 40 do 50%.
* vrsta krompira



3. Prehrambena lažKo ne jede meso, pati od nedostatka vitamina B12!
POGREŠNO!
Važnost vitamina B12 se od ''fronta mesojeda'' veoma naglašava. Činjenica je da su vegetarijanci u proseku mnogo bolje opskrbljeni esencijalnim hranljivim materijama i vitaminima, kao na primer vitaminom B1, folnom kiselinom, vitaminom E, magnezijumom, kalijumom ili manganom, od ostalog dela stanovništva. Unos vitamina B12, o kome se govori kao o “kritičnom vitaminu za vegetarijance”, nije nikakav problem kod lakto-vegetabilne ishrane (hrana bez mesa sa mlečnim proizvodima). Jedino Vegani treba tu i tamo da svesno uzimaju vitamin B12: povrće fermentirano mlečnom kiselinom, kiseli kupus i zelje, pivo od žitarica ili tome slično.

“JA SAM VEĆ DVANAEST GODINA VEGETARIJANAC I JOŠ NIKADA NISAM BIO OZBILJNO BOLESTAN. VEGETARIJANSKA ISHRANA JAČA IMUNOLOŠKI SISTEM. VERUJEM DA SE OD MESA OBOLEVA.”
Bryan Adams, muzičar.



4. Prehrambena lažVegetarijanci pate od nedostatka kalcijuma!
POGREŠNO!
Kalcijum je važan sastavni deo za izgradnju ljudskih kostiju. Kalcijum se nalazi u susamu, orasima, u zelenom kupusu, peršunu, spanaću, zrnu soje, kelju, paštrnjaku, belom luku i mnogim drugim vrstama povrća i žitarica. Važno: fitinska kiselina je jedan oblik pohranjivanja fosfora u žitaricama i vezuje se sa kalcijumom. Telo ne može preuzeti kalcijum iz takvog spoja npr. iz industrijskog hleba. Jedino tradicionalno 24-časovno dizanje kiselog testa, koje se praktikuje vekovima, razdvaja tu povezanost. Kod uobičajenog pripremanja testa u današnjim pekarama sa takozvanim, brzim starterom i skraćivanjem vremena vrenja, to razdvajanje se ne događa – to znači, može se preuzeti kalcijuma koliko se hoće, za telo je to beskorisno. Međutim, kod hleba spremljenog u 24-časovnom postupku dizanja kiselog testa, sadržaj kalcijuma može se optimalno preuzeti.

5. Prehrambena laž
Ne jesti meso, znači jesti samo zrnevlje!

POGREŠNO!
Da "vegetarijanstvo" ne može jednostavno da se izjednači sa jedenjem zrnevlja i zeleniša, dokazuje sve veći broj vegetarijanskih jela u lokalima za sladokusce, kao i bezbrojne kuvarske knjige sa odličnim vegetarijanskim jelima. Jer, začin čini sve! Ko je već jednom zagrizao u sirovi, nezačinjeni komad mesa tome se ne mora reći da mrtve životinje nemaju nikakav ukus. Krepka, mirišljava aroma, koju većina ljudi pripisuje mesu, nije ništa drugo do ukus dobro začinjenog i zapečenog. Trud i trošak koji neko čini da komad mesa pripremi, začini i ispeče, može se isto tako upotrebiti za pripremanje i pečenje kriške plavog patlidžana ili celera. Prija isto tako krepak i aromatičan ukus pečenog - pravi delikates, ali za koji ne mora da umre ni jedna životinja.

"POSTOJI LI NEŠTO ODVRATNIJE NEGO STALNO SE HRANITI MESOM LEŠINA?"
Francois de Voltaire (1694-1778).

6. Prehrambena laž
Trudnice moraju jesti meso, inače pati nerođeno (plod)!

POGREŠNO!
Lakto*/ovo**- vegetarijanska ishrana, pri čemu se pored biljne hrane uzimaju proizvodi od mleka i jaja, pokriva i za vreme trudnoće potrebe sa neophodnim hranljivim sastojcima.
Vegetarijanskom ishranom su trudnice čak bolje opskrbljene tim važnim hranljivim materijama, nego one koje nisu vegetarijanke.
Kod veganske ishrane (bez mleka i jaja), treba za vreme trudnoće naročito voditi računa o unošenju dovoljno belančevina, kalcijuma, gvožđa, cinka, vitamina B2 i B12, i ako je potrebno, u dogovoru sa lekarom, hranu dopuniti vitaminskim ili mineralnim preparatima.

* lactis - lat. "mleko"
**ovum - lat. "jaje"

7. Prehrambena lažBebama i deci potrebna je ishrana mesom!
POGREŠNO!
Istraživanja pokazuju da je majčino mleko vegetarijanki zdravije za odojčad, jer sadrži manje otrova životne sredine, a više vitamina i nezasićenih masnih kiselina. Ne postoje, međutim, naučne studije koje potvrđuju da odojčad, hranjena kvalitetnom prirodnom hranom, bez mesa, pokazuju nedostatke, na pr. gvožđa. Za odojče staro od 6 do 11 meseci, Nemačko društvo za ishranu (DGE) preporučuje oko 8 mg gvožđa dnevno. Obrok od 25 gr posnog goveđeg mesa sedmično, što preporučuju pedijatri, daje samo 0,65 mg gvožđa. Porcija (100 gr) zobenih pahuljica naprotiv, sadrži 3,6 mg gvožđa, porcija od 100 gr integralnog pirinča 2,6 mg, lukovica morača 2,5 mg. Deci je urođena ljubav ka životinjama i ne prihvatanje njihovog ubijanja. Ko želi decu učiti da ne odvraćaju pogled od patnji i ubijanja? Jedenjem mesa dete se vaspitava da život pojedinih životinjskih vrsta poštuje a drugih životinjskih vrsta ne: prema mačkama i psima treba se biti ljubazan, ali nevino prase ili lane treba se pojesti.

8. Prehrambena lažJesti meso je sastavni deo života!
POGREŠNO!
Jedenje mesa je odgovorno za glad u svetu!

"ISTI KOMAD ZEMLJE, KOJI KAO LIVADA, TO ZNAČI KAO HRANA ZA STOKU, MOŽE PREKO NJIHOVOG MESA DA ISHRANI DESETORO LJUDI, ZASEJAN PROSOM, GRAŠKOM, SOČIVOM I JEČMOM MOŽE DA IZDRŽAVA I ISHRANI STOTINU LJUDI."
Aleksander von Humboldt, osnivač naučne geografije.


- Rasipanje obradive zemlje: bez proizvodnje mesa bila bi nam dovoljna otprilike jedna četvrtina obradive zemlje. Na jednom hektaru zemlje može se proizvesti 50 kg goveđeg mesa ili pak 4000 kg jabuka, 8000 kg krompira, 10000 kg paradajza ili 12000 kg celera.

- Rasipanje žitarica: polovina svetske žetve potroši se kao stočna hrana. U industrijskim zemljama udeo za stočnu ishranu iznosi čak i dve trećine. 60% celokupnog uvoza stočne hrane dolazi iz zemalja u razvoju. Tamo od gladi svakodnevno umire oko 40000 dece, 1,3 milijarde ljudi pati od neuhranjenosti. 50 miliona ljudi umire godišnje od gladi, odnosno bolesti koje su posledica gladi.
Niko na ovoj Zemlji ne bi trebao umreti od gladi: 100 miliona ljudi moglo bi se dodatno prehraniti ako bi se u industrijskim zemljama samo za 10% smanjila potrošnja mesa.

"NIŠTA NEĆE TAKO POVEĆATI ŠANSU ZA PREŽIVLJAVANJE NA ZEMLJI KAO KORAK KA VEGETARIJANSKOJ ISHRANI. "
Albert Einstein



09 Feb 2006 Pripremio: Admin
 
Poslednja izmena:
Preuzeto sa slobode za zivotinje


Životinje za maženje i životinje za klanje
Mnogi sebe opisuju kao prijatelje životinja, drže kućne životinje kao pse, mačke ili papagaje koje vole, brinu se o njima, kojima često govore kao nekom čoveku. Reakcije životinja, kako one komuniciraju sa svojim vlasnicima, kako izgleda da one razumeju »svog čoveka«, osećaju kao nešto što usrećuje: mačka koja nam predući legne u krilo, ponekad kao utešno, baš onda kada smo snuždeni, ili toplo, kad smo bolesni ili nas boli stomak. Pas koji nam pokazuje svoju vernost, očigledno se raduje i skače na nas kada se sa posla vratimo kući, koji nas prati na dugim šetnjama. Kad takva životinja umre, gubitak se katkad oseća teško, slično kao smrt bliskog rođaka. Ali već kod zečeva ljubav prema životinjama postaje dvojaka: ako ih kupimo deci u radnji sa životinjama to su onda zbrinute životinje za maženje, kojima se ne sme ništa loše dogoditi. Ali ako već leže mrtve u mesari, onda se smeju u slast pojesti. Prijatelji pasa i mačaka viču pri takvoj beskrupuloznosti varvarskih naroda dok sami na tanjiru imaju svoj odrezak ili gusku.

Na Filipinima se na primer psi drže slično kao kod nas koke nosilje ili krznašice, na psećim farmama u jadnim uslovima u žičanim kavezima. Oštra žica reže im šape, kao brnjicu im vežu staru limenku. U tim kavezima životinje se često transportuju stotinama kilometara bez jela i bez vode u užarenoj vrućini, da bi se na nekoj pijaci prodali kao živi isporučitelji mesa. Tamo stoje u svojim kavezima dok ne dođe kupac, a pseći trgovac udara štapom da pokaže kupcu kako su životinje još žive i da je meso sveže. Tada psa zgrabe za prednje šape, strpaju ga u džak i odnesu mesaru koji životinji nožem prereže vrat u nadi da će pogoditi glavnu venu.

I u Kini jedu pse: u gurmanskom restoranu »Kralj psećeg mesa« u Pekingu na jelovniku ima 24 jela, od psećeg penisa do psećih šapa. Zapadni zaštitnici životinja su zaprepašćeni: tamo takođe i mačke vrede kao delikates. Slično kao u kavezima za kokoške, mačke vegetiraju zbijene na najužem prostoru, do 25 mačaka u jednom kavezu. Krzno im je zamazano izmetom i urinom. Restorani su se specijalizovali za jela s mačjim mesom. Sladokusci dolaze izdaleka. Gosti restorana razgledaju kaveze i odaberu »svoju« mačku-slično kao što se u marketima pred očima kupaca vadi rak iz akvarijuma. Kuvar prereže mački grkljan, odere kožu i baci je u vodu koja vri, zatim obesi telo na kuku i ispeče ga reš aparatom za zavarivanje. U nekim pekinškim restoranima mačke se peku čak žive pod imenom »Choi Dong Tsai«, odnosno »pečenje koje poskakuje«. Na jelovniku su mlada mačja deca kojima prvo obriju krzno, zatim na živo odrežu repiće i šapice, preliju uljem da bi ih tako žive pekli na vrućem kamenu kao sirove odreske. Narod kaže da mačka ima sedam života. Odgovarajuće dugo traju i njihove muke-osakaćena mačka vrišti i koprca se od bolova, dok teče krv iz otvorenih rana, a iz njene se ispečene kože uzdiže crni dim. Gostima restorana je to posebno uživanje: oni oponašaju pokrete mačke koja se koprca. U očajničkom pokušaju da spasu život, male se životinje trzaju u užasnim grčevima i hoće skočiti sa užarene ploče. Ali gosti se valjaju od smeha gledajući njenu smrtnu borbu, i podrugljivo ponavljaju rukama i nogama pokrete mačkice! Nekoliko minuta se perverzni gledaoci zadovoljavaju stravičnim patnjama mučenih stvorenja dok napokon smrt ne oslobodi male mačkice od njihovih strašnih muka. Malo kasnije, debeli gosti sa svojim viljuškama bodu pečeno mačje meso...(Izveštaj reportera COUPE-a Reinharda Grevena iz Pekinga).

Sledeći kineski specijalitet je sirovi mozak živih majmuna. Na posebnim stolovima su napravljeni specijalni otvori kroz koje se gurne glava majmunčića. Pod stolom je životinja čvrsto svezana, a gosti udaraju svojim kašikama po lobanji majmunčića dok se ne razbije njena površina. Tada svečano društvance svojim štapićima vadi komade mozga još žive životinje i uživa. »Kinezi međutim ne dopuštaju da im stranci diktiraju koje su životinje određene za maženje, a koje za konzumaciju. Diplomatama Narodne Republike je dojadilo da ih zapadni zaštitnici životinja stalno izvrgavaju ruglu. Oni u tome vide »kulturni imperijalizam« i pokazuju na Italijane kojima su ukusne ptice pevačice, Francuze koji se ne mogu ostaviti žabljih bataka i Ruse, kojima je kavijar još uvek ukusan iako jesetri preti izumiranje.« (STERN, br.17 2001.)

Pošteno bi se moralo dodati: samo Hrvati, kao i ostali narodi u Evropi, godišnje uzgoje preko 10 miliona peradi u kavezima, a od toga veliki deo završi u pilećoj supi. Svake godine bacaju se milioni muških pilića neposredno po izleganju u mašinu za mlevenje mesa ili u plinske kontejnere, tove i pojedu godišnje na milione patki, ćurki, gusaka, svinja, goveda...

Tekst je sa dopuštenjem preuzet iz »ŽivoTinja«, hrvatskog časopisa Udruge "Glas životinja"
 
i na kraju krajeva to je sve tako individualno.
mali primer.
ja jedno vreme nisam unosila meso. krvna slika mi je bila ista kao i uvek, tj sve superiška.
međutim osoba pored mene se iz solidarnosti (tj nije bilo mesa u kući) hranila slično kao ja + koja pljeska tamo-vamo. za par meseci došlo je do tako strašne anemije da je to bilo za priču.
 
OK, znam da ste kao sekta, i tako zastupate i promovišete svoj način života.... ALI - ne možete da kažete da je samo vegetarijanska ishrana - zdrava ishrana. Ne postoji znak jednakosti između te dve stvari.

Izvini kakva sekta..to nije nacin zivota..vec zdrav..neogranicen razum..kad ti neko zavrsi u bolnici ne daj boze..videces zasto se prepisuje vegetarijanska dijeta..sigurno ti nece prepisati to u sta se kunes ccc
 
jos jednom da ponovim da ovo nije tema za vrbovanje...
ako neko odluchi da bude veg kada prochita ove textove,super,ali to je iskljuchivo odluka svakoga od vas i ovde vas niko ne tera da jedete biljke,sir i drugo.
tako da zaista mislim da rechi sekta i ostala vredjanja nisu potrebna.
Kada je neko nazvao vas koji jedete meso ubicama,vampirima i drugo?
znachi ko voli nek izvoli
treba samo imati u vidu da je ova tema povezana sa onom temom o muchenju...treba chuti i videti sve,jer je to sastavni deo zivota i smrti
 
P.S. sigurno je zdravije pojesti shargarepu,sirovu ili kuvanu i bilo kakvu nego meso koje je przeno,pogotovo ako je resh pecheno....zato sto sadrzi gomilu kancerogenih materija zbog nachina spremanja
jeeeeee
pa nije sigurno zdravije..
zdravije je ako su ti potrebni neki vitamini.. a ako su ti potrebni proteini zdravije je meso.
ne možeš da upoređuješ ta dva na taj način..
 
Izvini kakva sekta..to nije nacin zivota..vec zdrav..neogranicen razum..kad ti neko zavrsi u bolnici ne daj boze..videces zasto se prepisuje vegetarijanska dijeta..sigurno ti nece prepisati to u sta se kunes ccc
Ja se ne kunem ni u šta. Očigledno se ovde drugi kunu u nešto drugo.

Jedem meso, i moje dete jede meso, ali ne čupam muvama krila, i ne mučim i ne kinjim nikoga i ništa...
A ove priče ne volim zato što znam ljude koji toliko obožavaju životinje, nauštrb ljubavi prema ljudima. Ne kažem svi, i ne kažem nešto što može da vam padne na pamet, ali jednostavno uvek me te priče asociraju na te ljude - komšinica koja živi sa kerovima umesto sa rođenim detetom...
Mogu da proširim priču ako je nekom nejasno, ali to je uglavnom moje mišljenje.....
'Ajde dresirajte lavove da jedu banane...
 
Ja vec 10 godina postim oko 200 dana godisnje -toliko traju svi postovi u toku godine i zdravlje mi nikada nije biulo ugrozeno.Ne razumem napadanje nekoga ko ne jede meso kako da nije normalan.Cesto sam bila u situaciji da kada odbijem hranu koja sadrzi supstance koje ja ne jedem budem ignorisana u prici ili cak i da se prema meni odnose kao da nisam normalna i da to sto ja u datim trenucima ne prozdirem sve sto i oni .Bilo je trenutaka kada sam razmisljala da i ja postanem vegetarijanac ali jednostavno nisam mogleda se odreknem mesa,salami,slanina,jaja,kozne obuce i itd... onih preostalih 160 dana u u godini ko moze svaka mu cast:super:
 
- komšinica koja živi sa kerovima umesto sa rođenim detetom...
.

ajde molim te reci dal ti je palo nekad na pamet da ima ljudi koji NE mogu da imaju decu iz medicinskih razloga,a recimo za usvajanje nemaju uslova zbog mesechnih primanja itd....pa zato imaju samo psa a dete nemaju...
ima mali milion ljudi koji vole zivotinje i imaju pse ili machke a voleli bi da imaju i decu ali eto ne mogu....
koliko puta meni kaze neka zajedljiva babetina ili zenetina koja voli da gura nos u tudja posla " bolje da setas dete nego tu dzukelu" pritom ne pomishljajuci dal ja mogu da rodim i ni najmanje ne pomishljajuci dal mi je zabola noz u srce sa tim pitanjem....
ti fanatici koji umesto deteta uzmu psa zato sto ne zele dete su jako retki.
a ja imam sada psa,i to ne znachi da necu roditi dete.Imam 22 godine i imam vremena da rodim ne jedno dete nego 5 ako hocu...
i rodicu dete,samo malo kasnije,mislim da nema potrebe da sa 25 imam vec troje dece,ja nisam fabrika
 
Ja smatram da treba jesti sve sto raznovrsnije:p, i u skladu sa podnebljem...
Razmislite, ono sto su jele generacije pre vas, vi odjednom sebi uskratite...meni to nekako nije prirodno...A sto se tice patnji zivotinja, sve nesto mislim da svi postanemo vegetarijanci da li bi se zivotinje bolje tretirale:think:

pa ne bi u tome i jeste stvar,ali to je za onu drugu temu
 
pa nije bas tako....ne jedemo zebre a one ipak postoje....
u srbiji ne jedemo ni pse pa oni postoje
zasto nesto mora da se jede da bi postojalo?
=)

ok, pokušaću strpljivo.
to su domaće životinje koje se vekovima gaje i žive jedino uz pomoć čoveka.
prilagođene su takvom načinu života i kao takve ne bi opstale u drugačijim uslovima.

da je drugačije, majku mu, pa videla bi neku odbeglu svinju ili koku ili kravu kako živi u prirodi i opstaje bez problema (kao što zebre rade, kad si ih već pomenula).

istina je da potočne pastrmke neće izumreti ako prestanemo da ih jedemo..

daklem, bez veze je, i jako površno što si iz mog posta izvukla (izvukao?) zaključak da ja mislim da životinje moraju da se jedu da bi postojale. ali postoje životnje koje su dizajnirane da bi se jele.
 
ne...ne razumes
ne treba da postoje u prirodi vec u chovekovoj sredini,ali da se eto ne jedu.
znachi ja bih recimo drzala kravu za melo a ne za jelo.....na to sam mislila
ali to je nerealno i shanse su nikakve....
svet se izopachio.Sada umesto da ja za sebe imam svoju stoku,ja lepo odem kupim kilo mesa i samo sedim i dupe mi se deblja a ja zderem industrijsko meso...
mislim da ljudi preeevise olaksavaju sebi i to na sopstvenu stetu
 
Mici pozdravljam temu...:)

Slazem se sa Parkinim zadnjim postom....ipak nekad ta ovca,koza,krava,kokoska nisu bile kao u danasnjici znaci otkad ih je covjek pripitomio one su se vjekovima mjenjale....tako je i sigurno da nemaju vise instikte divlje zivotinje i kao same u prirodi ne bi opstale....a sto sam i ranije pisala....vegetarijanstvom necemo povecati broj ljubitelja zivotinja,tako mnogi nece i ne zele cuvati zivotinju uzaludno....npr ja cu reci zao mije i cuvacu,kao i ti Mici ili Dzordz Kluni itd ali da li ce vecina????

Da se vratim na temu....bilo bi lijepo da se napise neki vegan obrok....mene interesuje,ja volim,ali se ne odricem standardne ishrane;)...npr ja cesto praktikujem jedan vocni dan....:)
 
e pa šta sad..
postaviš temu i onda kraj priče čim neko kaže nešto što ti se ne dopada?
neću ja ništa da izbukvališem, samo odgovaram na napisano.

apelujem na sve vas da pazite šta pišete, a ne posle da se brecate na one koji su to pročitali i, zaboga, odgovorili.
mislim, demanti postova?! ko da je krstarica kurir..
 

Back
Top