Тадић: ''Спречићу формирање владе против воље народа (насатавак)

hartbrejkkid

Zainteresovan član
Poruka
237
Posle uspeha na izborima, lider Demokratske stranke istakao

Tadić: Vlade devedesetih neće biti!

Želim da pregovaram sa svima koji su spremni da koriguju svoju politiku, i da se vrate na evropski put. Vojislav Koštunica neće biti premijer, ali sam spreman da razgovaram sa njim o formiranju vlade

BEOGRAD - U izbornoj noći, neposredno po zatvaranju birališta, centrala Demokratske stranke bila je gotovo mala da ugosti sve novinare koji su očekivali obraćanje Borisa Tadića i saopštenje preliminarnih rezultata izbora. S porukom da su rezultati koji su urađeni na blizu polovini uzorka, nedvosmislena poruka građana Srbije da žele u Evropu, Tadić je proglasio ubedljivu pobedu liste „Za evropsku Srbiju“.

- Vama ćemo da ostavimo da slavite, a mi već sada počinjemo da radimo jer je potrebno što pre formirati evropsku vladu. Građani su nedvosmisleno rekli da žele da budu u EU.

Drugi glavni strateški cilj je očuvanje teritorijalnog integriteta Srbije, što je bilo i naše predizborno obećanje. Kao što sam rekao u Luksemburgu prilikom potpisivanja SSP-a, Srbija nikada neće odustati od očuvanja Kosova.

Izbori su bili veoma teški, opterećeni lošim porukama i huškanjem građana jednih na druge. Došlo je vreme da političari budu odgovorni barem onoliko koliko su građani bili. Građani nijednog trenutka nisu poverovali besomučnim obmanama, nisu bili ispod nivoa demokratije i pokazali su izuzetan nivo političke svesti. Uprkos brojnim iskušenjima, naročito nakon trenutka kada su privremene kosovske institucije jednostrano proglasile nezavisnost, građani su pokazali visoku demokratsku svest i glasali za evropski put.

Ukoliko u strankama koje su izgubile postoji ideja o formiranju vlade koja bi nas vratila u devedesete godine, moja poruka je jasna: ne dolazi u obzir!

Spreman sam da razgovaram sa svima koji su spremni da poštuju dobro poznatih pet principa na kojima bi trebalo da funkcioniše vlada, a to su: očuvanje teritorijalnog integriteta zemlje, nastavak evropskih integracija, borba za podizanje životnog standarda, bespoštedna borba protiv korupcije i poslednji, ali ne i najmanje važan, je saradnja sa Haškim tribunalom, od koga ćemo svakako tražiti ponovno pocesuiranje slučaja Ramuša Haradinaja.

Želim da pregovaram sa svima koji su spremni da koriguju svoju politiku. Apelujem na one koji su nekada bili na evropskom putu, da dođu sebi i da odustanu od makijavelizma.

Ja ovog trenutka ne slavim nego se spremam za teške razgovore, a građani imaju pravo na svoju proslavu. Sada je red da predizborna obećanja postanu realnost - zaključio je Tadić.

Na pitanje novinara - ko bi eventualno mogao da bude premijer - Tadić je kratko odgovorio:

- Premijera ću odrediti ja, te sada imam posebnu odgovornost. Nemam nameru da se svetim bilo kome zbog poruka koje su bile s one strane političkih običaja. Vojislav Koštunica neće biti premijer, ali sam spreman da razgovaram sa njim o formiranju vlade. Neće to biti laki pregovori, ali glavno pitanje večeras nije ko će biti premijer već - ko će biti naš koalicioni partner.
Autor:
A. Popović

http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/glas-javnosti-12-05-2008/tadic-vlade-devedesetih-nece-biti

Тема је малочас затворена, ево га линк...
 
Ukoliko u strankama koje su izgubile postoji ideja o formiranju vlade koja bi nas vratila u devedesete godine, moja poruka je jasna: ne dolazi u obzir!


Шта није јасно? Због чега би било тенденциозно ''против воље народа'' у наслову? Воља народа је када странке које су непосредо изабране сакупе 126 посалника и формирају владу. Вољом народа су биране претходне владе без СРС, иако је бивала првопласирана на парламентарним изборима. Сада је ДС у сличној ситуацији, мада сумњам да ће доћи до владе СРС-ДСС-СПС. Све једно, оваква Тадићева изјава је све, само не демократска, а што ви, острашћени еУропејци то не желите да признате или видите, то је ваша ствар, битно је да људи виде како не можете да оправдате свог ''демократског'' вођу. Ако је ваш најбољи одговор, а Шешељ ово, а Тома оно, стварно сте смешни... 8)
 

Back
Top