HRW: istraga o trgovini organima
Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 130

Tema: HRW: istraga o trgovini organima

Domaćin master_of_errors (avatar)
    Učlanjen
    08.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano HRW: istraga o trgovini organima

Organizacija za ljudska prava Hjuman rajts voč (HRW) saopštila je da poseduje nove dokaze koji nalažu sprovođenje istrage o navodnoj trgovini organima ubijenih Srba pred kraj rata na Kosovu 1999. godine.

Hjuman rajts voč navodi da su se pojavili "ozbiljni i verodostojni dokazi" o strašnim zlostavljanjima Srba na Kosovu i u Albaniji tokom i nakon rata Srbije i NATO-a.

"Neophodno je", dodaje ova organizacija, "da vlade u Prištini i Tirani pokažu privrženost pravdi i vladavini zakona time što će o tome povesti ozbiljnu istragu".

Pismo premijerima Kosova i Albanije

Hjuman rajts voč je u aprilu uputio pisma premijerima Albanije i Kosova sa zahtevom da istraže tvrdnje o zločinima nad otetim Srbima, ali nikakav odgovor na te dopise nije dobio.

Organizacija je ponovila poziv vlastima u Prištini i Tirani da ozbiljno istraže navode da su, tokom i posle rata NATO-a protiv Srbije sa Kosova u Albaniju prebacivani i zlostavljani oteti Srbi.

Njima su tamo, navodno, vadjeni organi i potom krijumčareni u druge delove Evrope.

Hjuman rajts voč je saopštila da je imala uvid u dokaze koje je prikupio Haški tribunal, uključujući i pisane izjave sedmorice pripadnika OVK koji tvrde da su učestvovali ili bili svedoci prebacivanja otetih Srba i drugih zatvorenika u Albaniju.

Na početku - nepoverenje

Istraživač HRW-a Fred Abrahams kaže za BBC da je krenuo tragom optužbi koje su se prvo pojavile u knjizi "Lov" bivšeg glavnog tužioca Haškog tribunala Karle del Ponte.

"Moram da priznam da sam bio prilično nepoverljiv prema njenim navodima, ali odlučili smo da ih ipak istražimo. Ustanovili smo da su te tvrdnje vrlo verodostojne, a prikupili smo i dodatne informacije koje su ih potkrepile. Sada od albanske vlade i vlasti na Kosovu tražimo pokrenu istinsku, nezavisnu istragu da bismo ustanovili šta se dogodilo s tim ljudima. Tvrdnje da je bilo krijumčarenja organa su vrlo dramatične i vrlo eksplozivne, ali dokazni materijal o tome još nije potpun."

Napadi snaga NATO-a na Srbiju, 1999.

Na pitanje koji su to snažni dokazi do kojih je došao Hjuman rajts voč, Abrahams kaže:

"Prvo, Karla del Ponte u svojoj knjizi piše da je Haški sud istragu pokrenuo na osnovu zapisa jednog, kako ga je nazvala, kredibilnog novinara. Ja sam imao uvid u taj zapis i navodi u njemu su izuzetno ozbiljni i vrlo utemeljeni. Sačinjen je na osnovu razgovora sa sedmoricom bivših pripadnika OVK, koji su bili svedoci ili su učestvovali u prebacivanju otetih srpskih civila sa Kosova u Albaniju. To su ozbiljne i, po mom mišljenju, verodostojne informacije. Uz to, timovi haških istražitelja i UNMIK-a obišli su kuću u Burelu, na severu Albanije, gde su se navodno dogodili ti grozni zločini. Ja sam došao do kopije izveštaja UNMIK-a u kome se iznose nalazi istrage; ti nalazi se umnogome poklapaju sa tvrdnjama koje je u svojoj knjizi iznela Karla del Ponte. Na kraju, razgovarao sam sa dve osobe koje su prisustvovale ovoj istrazi i koje su mi iznele njene nalaze. Njihove izjave se podudaraju sa izveštajem UNMIK-a i navodima Karle del Ponte."

Potrebna ozbiljnija istraga

Fred Abrahams iz Hjuman rajts voča na osnovu svog dugoogdišnjeg rada na Balkanu, tokom kojeg se uglavnom bavio istraživanjem ratnih zločina, zaključuje da su dokazi koje je imao na uvid "vrlo verodostojni" i da bez ikakve sumnje nalažu otvaranje ozbiljne istrage:

"Albanska i kosovska vlada su prebrzo odbacile ove tvrdnje. Smatramo da bi obe morale da pokrenu nezavisnu istragu o tome šta se stvarno dogodilo. Ako nije bilo nikakvih zločina, tim bolje. Ali, sudbina nestalih Srba se mora razjasniti", kaže on za BBC.

Kosovske vlasti su ponovile da su tvrdnje o prebacivanju otetih Srba u Albaniju i njihovom mučenju neosnovane.

Čak se najavljuje mogućnost podizanje tužbe protiv Karle del Ponte za klevetu OVK, navode izveštaji sa Kosova.

Premijer Albanije Salji Beriša takodje odbacuje optužbe da su se na teritoriji njegove zemlje odvijali zločini protiv kosovskih Srba.

Albanija sarađivala s NATO-om

On je za BBC, povodom poziva Hjuman rajts voča da pokrene sitragu o tim navodima, rekao sledeće:

Bombardovanje Beograda, 1999.

"Prema svim raspoloživim dokazima, hiljadu i petsto mladih Albanaca vode se kao nestali u Srbiji, što je krajnje zabrinjavajuće. Tokom oružanog sukoba, Albanija je vrlo vrlo tesno sarađivala s NATO-om i članicama te organizacije. U okviru te saradnja, ona je prikupljala dokazni materijal za Međunarodni sud za ratne zločine. Poznato mi je da je bilo tvrdnji da postoji masovna grobnica Srba negde u Albaniji. Sprovedeno je vrlo detaljna nacionalna i međunarodna istraga i ništa u tom smislu nije pronađeno. Što se tiče navoda u knjizi bivšeg tužioca Međunarodnog suda za ratne zločine, Karle del Ponte, sprovedena je opsežna istraga i nikakvi dokazi da podupru te navode nisu otkriveni. To je sve što mogu da kažem o tvrdnjama koje, po meni, više podsećaju na neki triler ili roman Agate Kristi."

Šef albanske diplomatije Ljulzim Baša izjavio je da su tvrdnje Hjuman rajts voča "apsurdne i izmišljene", ali je organizacija uzvratila da albanski zvaničnik "prikriva infromacije".

Hjuman rajts voč navodi da je Baša lično učestvovao u istrazi o pritvornim centrima na severu Albanije; on je u to vreme, naiem, radio u Ministarstvu pravde Kosova, pod nadzorom UNMIK-a.
    http://www.bbc.co.uk/serbian/news/2008/05/080505_geno-kosovo.shtml

opšte dobro nije na forumu
    купујем половну жирафу до 50.000 пређених километара
    Poznat
    Učlanjen
    22.02.2008.
    АКО ЈЕ РЕГИСТРА МОДЕРАТОР,ДАДА ЈЕ ЗА ВИБРАТОР
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: HRW: istraga o trgovini organima

трла баба лан да јој прође дан
    Poslednji put ažurirao/la opste dobro : 10.05.2008. u 01:10

Buduća legenda cizmice (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    616

Ja mislim i ako me dobro sjecanje pamti - tema je bila od prilike prije 10 dana.

Učlanjen
    08.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Ono su bii navodi iz knjige...ovo je istraga.

Učlanjen
    08.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Izgleda da vas vise ne zanima...patriJote.

Poznat
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Reputaciona moć
    0

тражимо печат од твоје дипломе па нас то сада занима

Buduća legenda adem_ks (avatar)
    Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio cizmice Pogledaj poruku
    Ja mislim i ako me dobro sjecanje pamti - tema je bila od prilike prije 10 dana.
    bila je pre..... i bas tada je na RTS bila emisija u kojoj su ucestvovali neki poznati hirurzi iz BG, jedan od njih je otprilike rekao sledece, "potrebna je grupa od oko 40 profesionalaca da bi se obavila takva operacija na VMA" i ako on kao poznat strucnjak-hirug to kaze, i ako takodje kaze da sumnja da se to moglo uraditi, bez obzira na navode karle, ja mislim da je ovo samo ... ne znam kako da se izrazim. ko je gledao tada emisiju moze prokomentarisati

Učlanjen
    08.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Ozbiljna organizacija kao HRW sigurno ne bi zurila sa istragom da nema dokaze...i nemoj sad ako si sa Kosova da stitis svoje zlocince, kao sto to rade patriJote u Srbiji.

Učlanjen
    08.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio opste dobro Pogledaj poruku
    тражимо печат од твоје дипломе па нас то сада занима
    Mozda nadjes na ovoj adresi
    www.fil.bg.ac.yu/

Poznat
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Reputaciona moć
    0

прво диплома и печат па после остало колико се сећам "комшија" и ти имаш неке корене тамо

Učlanjen
    08.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Sta pricas ti bre radikalski aktivisto?
    Ne placa te Toma dovoljno?

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio adem_ks Pogledaj poruku
    "potrebna je grupa od oko 40 profesionalaca da bi se obavila takva operacija na VMA"
    ...to je glupost...nisam gledala tu emisiju ali ovo jedan hirurg nikad ne bi rekao
    ...uostalom znas li ti uopste sta sve od ljudskih organa moze da se uzme

Buduća legenda cizmice (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    616

Citat Original postavio Andreavk Pogledaj poruku
    ...to je glupost...nisam gledala tu emisiju ali ovo jedan hirurg nikad ne bi rekao
    Da, slucajno, nemas koji organ da prodas?

Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

ja ne znam, ali prema tvom postu izgleda da ti to dobro znas

Učlanjen
    08.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

To je tako nisko saliti se oko toga...

Učlanjen
    07.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio master_of_errors Pogledaj poruku
    To je tako nisko saliti se oko toga...
    pa nije tebe pitao, sta skaces

Učlanjen
    08.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Ko dize zlocince u nebesa, obicno ne zavrsi lepo...

Poznat
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Reputaciona moć
    0

требала си да гледаш емисију неки само звани хирург (читај склероза) тресу му се руке
    као да је неуротичар прича о томе како није било могуће извршити било какве операције на броду.

али поента је да су ти људи киднаповани и одвежени у сев албанију где је то урађено и то нема никакве везе са бродовима.

Ističe se
    Učlanjen
    08.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

dowoljna su dva ako cemo istinu ,kada se bolje razmisli dovoljan je i jedan za vadjenje organa ali pacijent nece ostati u zivotu
    Poslednji put ažurirao/la sax83 : 10.05.2008. u 01:18

Aktivan član Vanja R. (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Citat Original postavio adem_ks Pogledaj poruku
    bila je pre..... i bas tada je na RTS bila emisija u kojoj su ucestvovali neki poznati hirurzi iz BG, jedan od njih je otprilike rekao sledece, "potrebna je grupa od oko 40 profesionalaca da bi se obavila takva operacija na VMA" i ako on kao poznat strucnjak-hirug to kaze, i ako takodje kaze da sumnja da se to moglo uraditi, bez obzira na navode karle, ja mislim da je ovo samo ... ne znam kako da se izrazim. ko je gledao tada emisiju moze prokomentarisati
    Ku**a navuce pacenika u pokretnu "operacionu salu" opiju ga izvade mu bubreg i odu , on ako se probudi probudi se u uzasnim bolovima. Slucajeva koliko oces u policiskoj praksi svih zamalja. Da potrebni su dobri strucnaci i dobra oprema da nekome presadis neki organ i ako oces da ti pacijent ostane ziv sto tvoje sunarodnike nije mnogo zanimali.:mad: Znam za slucajeve gde je vojnik pogodjen u glavu i vojni lekar u poljskoj bolnici(pod satorom) pod neprijateljskim okruzenjem ga odrzava u zivotu 16 dana. A o organima tipa bubred , slezena i sl . da ne pricam.Oni su imali sasvim solidnu opremu u nekoj kuci na severu Albanije. I da je potrebno toliko lekara i oprema kao na VMA onda bi se sve ove priv. klinike zatvorile. I bas je morbidno kada ti branis te koljace :mad:.

Poznat
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Vanja R. Pogledaj poruku
    Ku**a navuce pacenika u pokretnu "operacionu salu" opiju ga izvade mu bubreg i odu , on ako se probudi probudi se u uzasnim bolovima. Slucajeva koliko oces u policiskoj praksi svih zamalja. Da potrebni su dobri strucnaci i dobra oprema da nekome presadis neki organ i ako oces da ti pacijent ostane ziv sto tvoje sunarodnike nije mnogo zanimali.:mad: Znam za slucajeve gde je vojnik pogodjen u glavu i vojni lekar u poljskoj bolnici(pod satorom) pod neprijateljskim okruzenjem ga odrzava u zivotu 16 dana. A o organima tipa bubred , slezena i sl . da ne pricam.Oni su imali sasvim solidnu opremu u nekoj kuci na severu Albanije. I da je potrebno toliko lekara i oprema kao na VMA onda bi se sve ove priv. klinike zatvorile. I bas je morbidno kada ti branis te koljace :mad:.
    треба да се раздвоји вађење органа а то донирање или уградња се може урадити било где ...ако се орган извади може да се чува дужи временски период у специјално прописаним условима

Učlanjen
    01.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Zemo , morbidno do bola. Pogledaj Milo je dobar sa Tacijem (donose robu za Crnogorsku omladinu) preko njega ces najprije saznat imali koji na ledu.

Učlanjen
    08.03.2006.
    Reputaciona moć
    0

Vidim da je Adema posebno pogodila tema...e pa decko za tvoju informaciju,Srbi su cinili zlocine,ali su i tvoji Albanci isto. Ako zivis u iluziji da nisu, zao mi te je.

Poznat
    Učlanjen
    22.02.2008.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio master_of_errors Pogledaj poruku
    Sta pricas ti bre radikalski aktivisto?
    Ne placa te Toma dovoljno?
    Тома вадио органе а Шеки паковао сад задовољан

Učlanjen
    01.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Citat Original postavio opste dobro Pogledaj poruku
    треба да се раздвоји вађење органа а то донирање или уградња се може урадити било где ...ако се орган извади може да се чува дужи временски период у специјално прописаним условима
    To je bila poenta mog posta , za ono sto su oni radili nije im potrebna velika oprema , i ja mislim da samo kicmena mozdina ne moze da se cuva neki duzi priod (mislim da je 12 ili 24 sata).

Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. Počela istraga pokriminalica?
    Autor Slaven777 u forumu Politika
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 24.02.2009., 09:50
  2. Unmik krije podatke o trgovini organima
    Autor strawbbery_city u forumu Politika
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 14.12.2008., 10:43
  3. Preporuka za posao u Tempo-trgovini