General Delić dostavljao vojna dokumenta Tribunalu

Monoteizam

Aktivan član
Poruka
1.159
Srpski oficiri odbili da svedoče protiv Haradinaja

SveVesti.com

Blic 07.05.2008 12:28

Ramuš Haradinaj

Nekoliko oficira bivše Vojske Jugoslavije, učesnika rata, nije želelo da svedoči u sudskom procesu protiv Ramuša Haradinaja, jednog od komandanata OVK.


Među njima su i general Božidar Delić, koji se sada pominje kao kandidat SRS za ministra odbrane, i bivši načelnik VBA Momir Stojanović, trenutno u predizbornoj trci kao kandidat SPS u Nišu, saznaje „Blic“.

Haško suđenje Haradinaju obeležilo je odsustvo svedoka u korist Tužilaštva. Epilog suđenja je oslobađajuća presuda zbog nedostatka dokaza. Bivši premijer Kosova i komandant OVK, član jedne od najuticajnih albanskih porodica s razgranatim kriminalnim vezama, oslobođen je 3. aprila ove godine u Haškom tribunalu svih tačaka optužnice za zločine nad Srbima, Romima i Albancima na Kosovu i Metohiji tokom 1998. godine.
Suđenje Haradinaju svelo se na manji od očekivanog broja svedoka. Među njima, iako ih je Tužilaštvo pozvalo, nisu bili Božidar Delić i Momir Stojanović. O tome svedoči i Džefri Najs, nekadašnji savetnik bivše glavne haške tužiteljke Karle del Ponte. On tvrdi da je tokom 2005. Slobodan Milošević za svedoka obrane pozvao generala Delića.
- Kada sam od Beograda tražio dodatne dokumente potrebne za njegovo unakrsno ispitivanje, iz kabineta Karle del Ponte poručeno mi je da je Delić ključni svedok Tužilaštva u predmetu Haradinaj i da zbog toga ne bi trebalo uništiti njegov kredibilitet na unakrsnom ispitivanju - rekao je Najs.
Delić i Stojanović, međutim, navode svoje razloge zašto nisu svedočili protiv Haradinaja. Delić odsustvo pravda političkim stavovima svoje partije SRS, jer je princip ove stranke da ne priznaje i ne sarađuje s Haškim tužilaštvom. Stojanović kaže da je već bio angažovan u odbrani generala Vladimira Lazarevića, te da zbog toga ne može da sarađuje s Tužilaštvom.

Kako jedan od svedoka kaže za „Blic“, postojala su tri načina da Haradinaj osigura ćutanje svedoka: „zatrašivanje, ubistvo ili novac“. Naš sagovonik tvrdi da se događalo da se svedocima ponudi papir na kojem treba da „ispišu cifru“ za ćutanje i dodaje da su to elementi poznati Tužilaštvu. Inače, Haradinaj je na svoju odbranu utrošio 15 miliona evra.
Delić i Stojanović su odlični poznavaoci dešavanja na Kosovu i Metohiji. Delić je svedočio pred Tribunalom o delovanju VJ tokom rata na Kosovu 1999, kada je on bio komandant 549. motorizovane brigade VJ u Prizrenu, u odbrani u slučaju Slobodana Miloševića. Haški tužilac Džefri Najs tvrdio je da je Delić, kao član Komisije za saradnju s Haškim tribunalom Generalštaba VJ, radio na pripremi dokumenata za Miloševićevu odbranu u vreme dok su dokumenti koje je od SRJ tražio Haški tribunal bili uskraćivani. Delić je to negirao tvrdeći da je Tužilaštvo uopšteno tražilo sva dokumenta VJ i da tom zahtevu ne bi udovoljila „nijedna suverena država“. Delić je bio i potredsednik Skupštine Srbije. Momir Stojanović smenjen je s čela VBA 2004. godine. Bio je načelnik Vojne bezbednosti na Kosovu od 1993. do 1999. godine.

Šutanovac: Deliću puna usta patriotizma
- Apsolutno je skandalozno saznanje da postoje ljudi koji imaju dokaze, a nisu želeli da ih iznesu na sudu i da svedoče protiv Ramuša Haradinaja. Skandalozno je da se radi o visokim oficirima bivše Vojske Jugoslavije, a posebno o generalu Deliću, poslaniku SRS i čoveku kome su puna usta patriotizma u ovoj predizbornoj kampanji. Još poraznije je opravdanje koje nalazi u partijskim razlozima i činjenica da je interese svoje partije podredio interesima države i građana, čime je omogućio da Haradinaj dobije oslobađajuću presudu - kaže za „Blic“ ministar odbrane Dragan Šutanovac zamoljen da prokomentariše odbijanje oficira Vojske Jugoslavije da svedoče protiv Haradinaja. Ministar dodaje da je oslobađajuća presuda za Haradinaja užasna, ali da je zastrašujuće to što su neki „veliki Srbi i patriote“ odlučili da ne svedoče.

http://www.svevesti.com/?l=sr&a=66267
 
Poslednja izmena:
Naši oficiri su samo uplašeni da ne završe kao i ostali svedoci protiv Haradinaja- sa rupom u glavi,bačeni u neki jendek...

:ok: Tacno tako, a kako i da se ne plase kad znaju u kakvom je stanju drzava. Jadna li je Srbija kad joj jedan narko-terorista plasi vojne generale. Takvu drzavu ili vlast u istoj treba rasturiti pod hitno jer nije zasluzila da postoji.

p.s. Mozda je u pitanju nesto drugo, sto se moze desiti sa promenom vlasti, pa bi Gen. Delic bio postaljen za ministra odbrane kao sto se najavljuje u kojem slucaju bi preuzeo "politiku" Mossada i njihovog ophodjenja prema teroristima i drzavnim neprijateljima. ;)
 
:ok: Tacno tako, a kako i da se ne plase kad znaju u kakvom je stanju drzava. Jadna li je Srbija kad joj jedan narko-terorista plasi vojne generale. Takvu drzavu ili vlast u istoj treba rasturiti pod hitno jer nije zasluzila da postoji.

p.s. Mozda je u pitanju nesto drugo, sto se moze desiti sa promenom vlasti, pa bi Gen. Delic bio postaljen za ministra odbrane kao sto se najavljuje u kojem slucaju bi preuzeo "politiku" Mossada i njihovog ophodjenja prema teroristima i drzavnim neprijateljima. ;)

naivan si ti .ovi nasi generali se ne plase od neki narko terorist vec od oni sto stoju iza njega.cia.ajd sad da te vidim jel bi ti propevo.plus i ja bi cuto za stotinak iljada evrova jer od ovu patrijotsku drzavu nemam ni za lekovi ni za lebac ni za struju.nemo sad neko da mi kaze da je presuda za taj hajdari kako se zove vaznije od lebac kucu zivot.snjim je zavrseno.mos da svedocimo i za i protiv isto nam.iza njega je amerika.ti par nasi generali ne mogu nista promeniti.mogu samo izvuci deblji prut.
 
Šutanovac ima pravo. SKANDALOZNO.

I još sad Delic-izdajnik iz patriJotske stranke treba da nam vodi odbranu... Ziveo NATO, molimo vas prigrlite nas pod svoje! Sto pre!

da je ovo 1941 ili 1914 godina ti bi odavno popio metak zato sto si izdajnik.


cuj "ziveo nato"


koliko treba neko da bude bolestan da tako nesto uzvikne?

mozete li da zamislite jevreja koji vice ZIEG HAIL?
 
naivan si ti .ovi nasi generali se ne plase od neki narko terorist vec od oni sto stoju iza njega.cia.ajd sad da te vidim jel bi ti propevo.plus i ja bi cuto za stotinak iljada evrova jer od ovu patrijotsku drzavu nemam ni za lekovi ni za lebac ni za struju.nemo sad neko da mi kaze da je presuda za taj hajdari kako se zove vaznije od lebac kucu zivot.snjim je zavrseno.mos da svedocimo i za i protiv isto nam.iza njega je amerika.ti par nasi generali ne mogu nista promeniti.mogu samo izvuci deblji prut.

Ja mislim da bi ti bilo bolje da ispravno pises srpski nego sto glumis degenerika na tastaturi ;)
Mozda bi ti uzeo 100,000 eura, ali neki ljudi imaju moral, definiciju pronadji u recniku jer vidim da ti je strana. Ako vec volis novac radi za njega bilo u Srbiji ili u nekoj stranoj zemlji gde ces imati mogucnosti za to, a uzimati novac na nesreci drugih (sto je jos gore - "svojih") je jadno i bedno, pa cak i pisati o tome kao "preporuci" za druge.
 
Ja mislim da bi ti bilo bolje da ispravno pises srpski nego sto glumis degenerika na tastaturi ;)
Mozda bi ti uzeo 100,000 eura, ali neki ljudi imaju moral, definiciju pronadji u recniku jer vidim da ti je strana. Ako vec volis novac radi za njega bilo u Srbiji ili u nekoj stranoj zemlji gde ces imati mogucnosti za to, a uzimati novac na nesreci drugih (sto je jos gore - "svojih") je jadno i bedno, pa cak i pisati o tome kao "preporuci" za druge.

nemo se ljutis.ja samo ocu da kazem da je sve dzaba kad su nasi interesi u pitanje.kazem da si naivan jer verujes u neki sud postenje pravdu.i to u danasnji svet.iljadu puta si se uverio da su pravda i postenje na.ebali.sad kao pravda zavisi od ovi srpski svedoci.ukradose nam jugoslaviju i kosovo a znas kolko ih zabole za ljudska prava i to jos srpska prava.
da si ti prevalio ono sto je deda milun i ti bi mislio isto ko i on.
 
Naši oficiri su samo uplašeni da ne završe kao i ostali svedoci protiv Haradinaja- sa rupom u glavi,bačeni u neki jendek...

E ti si ih opravdao , pa njihova je duznost da poraze neprijatelja svoje drzave ili prime metak.
Mada je i ovo u predizborne svrhe , pa coveku su ukrali 4 tenka sa poligona (jedan 35 tona) :lol:. Ali ako je i delic ovoga istina sto ne verujem to je za corku a ne osudu, pa oni su se zakleli da ce zivotom da nas stite.
Ponavljam predizborna kampanja , od nekog ko je postavio lika kao sto je Ponos da bude nacelnik generalstaba drukcu kampanju i ne ocekujem.
 
Pobili ti i Nemci nekoliko predaka, pa si grlio deutche mark.

Hvala Bogu, nisu mi pobili nikoga, a deutche mark nikad nisam "grlio", a poredjenje ti je suludo, jer ovde nema govora o odbijanju eura kao monete, vec prikljucivanju NATO-u koji je pobio nase sunarodnike. To je isto kao da su mi ti isti preci bili na strani Nacista u proslosti. Mislim da si poprilicno zbunjen u ovom slucaju.
 

шта је ту брука..да је тај Делић хтео да сведочи Наташа К. би написала неку оптужницу против њега као против Лазаревића...ово је тотално кретенска бљувотина ништа друго...Имала је емисија на РТС коју су радили Руси погледај и видећеш колико је тај Делић у ствари урадио за истину о Косову ...прича о Делићу да је хтео да пуца на народ 5 октобра је глупост..Легија и ЈСО су изашли на улице тог дана а не Делић и Павковић а ко је после ишао у Шилерову ,прогласио Легију за јунака 5. октобра и славио славу ЈСО и остало...да није можда Тома Николић
 
Hvala Bogu, nisu mi pobili nikoga, a deutche mark nikad nisam "grlio", a poredjenje ti je suludo, jer ovde nema govora o odbijanju eura kao monete, vec prikljucivanju NATO-u koji je pobio nase sunarodnike. To je isto kao da su mi ti isti preci bili na strani Nacista u proslosti. Mislim da si poprilicno zbunjen u ovom slucaju.

A Jugoslavija sa Hrvatima posle NDH?
 
NDH je zavrsila na Blajburgu, Golom Otoku i proterana van granica SFRJ. Opet poredis stvari koje nemaju veze sa stvarnosti. Jesi li ti uopste normalan kad nemozes da prihvatis cinjenice pa uvek trazis neku glupu paralelu u fazonu "a sto ovo...a sto ono..." itd. ?

Sta sad lupetas? Ti znas ko je bio ustasa,a ko nije? I da li su neki samo skinuli uniformu i presli u partizane...a NATO te je bombardovao zahvaljujuci Milosevicu a ne zato sto te mrze, inace niko ne bi ni bio ziv u Srbiji.
 
A Jugoslavija sa Hrvatima posle NDH?

To je verovatno tvoj "pomirljivi" deda isposlovao, verovatno si se ugledao na njega .
Jednostavno stav koji ti pokusavas da branis jednostavno nije normalan takav stav nije normalan ni u jednoj zemlji ne svetu i svuda ce dici pod zgrazavanje i osudu (bilo kojoj drzavi i narodu da se radi) . Iskreno ja takav stav zelim svim nasim (ne)prijateljima iz NATO-a i EU.
 
Sta sad lupetas? Ti znas ko je bio ustasa,a ko nije? I da li su neki samo skinuli uniformu i presli u partizane...a NATO te je bombardovao zahvaljujuci Milosevicu a ne zato sto te mrze, inace niko ne bi ni bio ziv u Srbiji.

NATO bombardovao celu Srbiju zbog Milosevica, i koalicija najmocnijih zapadnih zemalja na svetu je pobila toliko diktatora u svojoj istoriji a nije bila u stanju da ubije jednog Zlobodana ako joj je zaista bilo stalo do SAMO NJEGA.

Ne sumnjam da si srbin i zato pocinjes da me nerviras sa svojim komentarima, jer ne mogu da shvatim da neko moze biti tako ispranog mozga da prizeljkuje tudjina i pljuje po svom tako sto veruje pricama dokazanih neprijatelja srpske zemlje i naroda. Ae pali sada, ova konverzacija je zavrsena, misli sta hoces i glasaj kako hoces za koji dan, *ebe me se sve da ukucane pljujes a kamoli komsiju ili sunarodnike, tebi na cast.
 

Back
Top