Ako sveznalaštvo ne uči mudrosti...

Maravilloso

Zainteresovan član
Poruka
497
... onda nijedno znanje ne uči mudrosti... jer kad bi učilo, kao takvo bi brzo moglo preći u posjed sveznalaštva... te bi onda sveznalaštvo ipak učilo mudrosti... što bi bilo u suprotnosti sa početnom pretpostavkom....
Ako se mudrost ne sastoji u niujednom znanju... u čemu se onda sastoji?
U nekoj vrsti inteligencije? Ako je tako to bi dalje impliciralo da je filozofija zapravo usmjerena na razvoj inteligencije... inteligencije vrste...
 
За почетак ово:

Сви елементи тог "свезналаштва" морали би да буду повезани у смисаону целину да бисмо направили корак ка мудрости.

Наше знање не би требало да личи на енциклпедију у којој су информације поређане по азбучном реду, а без икакве смисаоне везе.
 
Mudrost se stiče na mnogo različitih načina, ali nije sinonim ni za znanje, ni za inteligenciju, ni za iskustvo, i sl. , mada, sve to i mnogo šta drugo doprinosi sticanju mudrosti, ali zajedno. Nemoguće je ta znanja sticati odvojeno ili da ona odvojeno deluju. I čoveka i sve ostale pojave u svemiru moguće je posmatrati samo u sveobuhvatnom sadejsrvu svih činilaca, jednih na druge, a mi, ljudi, nismo i ne možemo biti ni svesni svih njih, a kamoli da ih objasnimo; možemo samo shvatiti njihovo postojanje i osnovni princip delovanja na nas. I to je često mnogo više nego što poneke jedinke mogu da shvate i prihvate. Cela stvar je u iskrenom nastojanju i težnji.
 
Filozofija kao nauka čije bi važenje/ vrijednost trebalo da bude apsolutno, svevremensko i sveprostorno kao takva ne bi smjela da bude usmjerena na nešto čije je važenje po svojoj prirodi ograničeno konkretnim vremenom, prostorom, mjestom, ljudima, sredinom, okolnostima...
Važenje/ vrijednost znanja je upravo onakvo kakvo ne bi smjelo da bude ono na šta je filozofija usmjerena...
Važenje inteligencije nije ograničeno tim faktorima.....
 
"Boze daj mi snage da prihvatim ono sto ne mogu da promjenim, hrabrost da mjenjam ono sto mogu da promjenim i mudrost da razlikujem jedno od drugog"

U ovoj istini ofucanoj od prepisivanja "mudrost" bi zapravo bila "sveznalaštvo". A prava mudrost je da se ne petljaš gde ti nije mesto, mada bi možda mogao da nešto i promeniš.
Tako mislim ja :neutral:
 

Slične teme


Back
Top