Cena benzina u Srbiji i svetu

U Srbiji na danasnji dan litar benzina kosta skoro 102 dinara iliti 1.22 eura iliti 1.92 americka dolara za litar.

Kolike su cene benzina u vasim zemljama, pre svega u evropi, zemljama u okruzenju i americi?

Cjenik goriva u Hrvatskoj na INA-inim pumpama

Datum: 07.05.2008

LITRA
INA Super 95..........8,56 KUNA
INA Eurosuper 95....8,81 KUNA
INA Super plus 98....8,89 KUNA
INA Dizel.................8,80 KUNA
INA Eurodizel...........8,97 KUNA
INA Dizel Plavi..........5,19 KUNA
INA Autoplin.............3,35 KUNA
Loživo ulje ekstra......6,20 KUNA

1 euro = 7,2 kune
 
može neko da mi odgovori?
Zašto se naše cene goriva porede sa dolarom?! Nafta košta isto, samo se američka privreda raspada i onda cene skaču... Zašto se ne poredimo prema euru? Kakve mi veze imamo sa $? Kod nas je ili din ili €... Bio bih zahvalan svakom pokušaju, a uspeh bi bio extra... :D
 
može neko da mi odgovori?
Zašto se naše cene goriva porede sa dolarom?! Nafta košta isto, samo se američka privreda raspada i onda cene skaču... Zašto se ne poredimo prema euru? Kakve mi veze imamo sa $? Kod nas je ili din ili €... Bio bih zahvalan svakom pokušaju, a uspeh bi bio extra... :D

to je fora ovima sa vlasti da sakriju pljacku. recimo pre neki mesec desilo se da dolar izgubi 5% vrednosti prema euru tj da dinar ojaca prema dolaru i da isti taj dan poskupio gorivo i ako bi trebalo iz tog razloga da pojeftini ;)
 
može neko da mi odgovori?
Zašto se naše cene goriva porede sa dolarom?! Nafta košta isto, samo se američka privreda raspada i onda cene skaču... Zašto se ne poredimo prema euru? Kakve mi veze imamo sa $? Kod nas je ili din ili €... Bio bih zahvalan svakom pokušaju, a uspeh bi bio extra... :D


priznajem ...nisam nešto stručan da ti odgovorim na ovo pitanje al nedavno sam čitao jednu ekonomsku analizu i ujedno i prognozu...u kojoj kažu da je zbog svetske a posebno američke recesije, počelo to divljanje sa cenama energenata i da dolar koji je danas u svetu kao prva valuta ima ozbiljne teškoće zbog sve jače konkurencije (eura s jedne strane, a s druge strane Kine, Indije, pa ako i hoćete i Rusije) i da se u narednom kraćem periodu očekuje neke drastične promene ili će Euro potisnuti dolar s prvog mesta ili će se USA okrenuti osnaživanju svoje privrede...

inaće i prije se dešavalo da kad USA uđe u predizbornu godinu bude devijacija na tržištu kako njihovom pa tako i svetskom...al sad je ipak pitanje jedan malo veći zaokret

kompleksna je problematika...sve je u biti razlog tektonskih promena u svetskoj politici i integracijama, a i veliki i ubrzani razvoj veoma konkurentske Kine je odigralo veliku ulogu u svemu tome...
 
U celom svetu se nafta izražava u dolarima i molim vas da se manete priča o vlastima ovim ili onim, imate Politiku za to.

Takav je topic da nema šanse da ne potkačiš politiku ako dublje zalaziš u analizu Srbija i derivati nafte...šteta što je tako, ali eto... Kad se pominje benzin, nadovezuje se cena i (ne)kvalitet istog... A kako je (i) to kod nas mutiralo pa izraslo u nakaznu tvorevinu - najgori kvalitet a najviša cena u regionu - neminovno se kačimo politike i pitanja - kakvim ovcama za šišanje u stvari oni nas smatraju...?
 
@t0r1n, u CA je US$ 4.00 za galon(3.78 l), a znas li posto je u Texasu?
+ Citao sam negde da je u Turkmenistanu BESPLATNO 200l benzina po registrovanom vozilu-mesecno, a ko premasi tu kvotu- placa oko 5 eurocenti za 1l benzina!
+kod nas je TNG za 40% skuplji nego u HR!!! AUuuuu
 
Poslednja izmena:

Back
Top