Rupel - SSP omogućava lakši ulazak Euleksa na Kosovo

BubaCica

Primećen član
Poruka
902
SSP omogućava lakši ulazak Euleksa na Kosovo

Brdo kod Kranja, 5. maja – Rečima da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) koji su prošlog utorka u Luksemburgu potpisale Evropska unija i Srbija, „predstavlja početak kraja jugoslovenske krize”, slovenački šef diplomatije Dimitrij Rupel ne samo da je citirao samog sebe pošto je sličnu misao izrekao i kada je Priština proglasila nezavisnost, odnosno prilikom slovenačkog priznanja Kosova, nego je i podstakao nedoumice da „jugoslovenska kriza” (započeta odvajanjem Slovenije od SFRJ juna 1991.) iz vizure države koja trenutno vodi Uniju ne samo da nije završena, nego će imati pored „početka kraja”, i „sredinu” te „kraj kraja”. Rupel nije razradio činove koje očekuje na tlu Srbije i eksjugoslavije u smeru okončanja „jugoslovenske krize”, ali je objasnio da će SSP „olakšati dolazak stranih investitora u Srbiju”, pri čemu nije pominjao da je prodor slovenačkog kapitala na srpsko tržište odavno gladak, i bez SSP.

Na pitanje slovenačkih medija da prokomentariše žaoku nekih analitičara da je srpski SSP „papirnati sporazum” jer sprovođenje oba dela SSP, kako privremenog tako i političkog, zavisi od toga kada će EU oceniti da Srbija u potpunosti sarađuje sa haškim tribunalom – Rupel je odgovorio da je ubeđen da će „srpska politika ispuniti taj uslov jer je sama vitalno zainteresovana da (do daljnjeg zamrznuti) SSP počne što pre da važi”. Ministar spoljnih poslova Slovenije je istakao da se „radi o velikoj prelomnici i uspehu koji je Slovenija sebi postavila na početku predsedavanja EU”, jer je „Slovenija sebi zadala cilj da ceo zapadni Balkan pokrije evropskim sporazumima”; preostala je „samo još BiH koja će SSP verovatno potpisati tokom maja”.

Zadovoljan što je „zapadni Balkan u vreme našeg (slovenačkog) predsedavanja povezan s mnogo novih veza sa EU” koje preko Ljubljane vode do Brisela, Rupel nije hteo da potvrdi domaćim novinarima da će i lično dati doprinos pobedi proevropskih snaga u Srbiji tako što će uoči opštih izbora, 11. maja, posetiti Beograd. Uzvratio je neodređeno da je njegov „raspored natrpan”, a sličan odgovor o prezauzetosti funkcionera zbog poslova oko vođenja Unije je naš list nezvanično dobio od zvaničnika u slovenačkom ministarstvu rada što se tiče sklapanja 17 godina očekivanog socijalnog sporazuma koji bi omogućio isplatu davno zasluženih „slovenačkih penzija” za 10 hiljada do danas zakinutih penzionera u Srbiji.

Što se tiče SSP, Rupel otkriva da je to bio „signal evropskim ljudima u Srbiji”, jer „evropski ljudi Srbije”, naglašava Rupel, „sigurno žele da sarađuju sa evropskim institucijama kao što je haški sud i EU, uopšte”. Sporazum sa Srbijom je u isti mah „skinuo s vrata” važnu brigu slovenačkom vođstvu Unije, jer omogućava lakšu penetraciju snaga Euleksa na Kosovu kroz nove, kreativne interpretacije rezolucije 1244 SB UN.

Svetlana Vasović-Mekina

Ključ ovog teksta - "nove, kreativne interpretacije rezolucije 1244 SB UN".

Već sam u jednoj temi pominjala da postoji "stručna ekpertiza" na koju se pozivao nemački ministar inostranih poslova koja kaže da Rezolucija 1244 ne sprečava secesiju Kosova. Na tumačenje rezolucije upozorava i ruski diplomata Rjabkov:

Не прихватамо и не можемо да прихватимо једнострана и искривљена тумачења садржаја резолуције 1244, усовјене својевремено у СБ,

Član 135 SSP koji se poziva na rezoluciju 1244 i koji "ne dovodi u pitanje sadašnji status Kosova" je izgleda obična podvala jer mi "sadašnji status" tumačimo na jedan, a oni na drugi način.

Prema američkom planu (za koji sam otvorila drugu temu) posle isporučenja Mladića i odmrzavanja SSP-a, Srbija dobija status kandidata u EU, u zamenu za priznavanje Kosova u Ujedinim nacijama.
 
http://www.politika.co.yu/rubrike/Politika/Birachima-vishe-nishta-nije-jasno.sr.html

...."Пред збуњеним српским бирачима је одлука о питањима на која одговор немају ни највећи правни стручњаци у земљи и свету. Када јасан одговор не нуде политичке опције за које треба да се гласа, објашњење белгијског шефа дипломатије могло би се учинити као одговор на питање које је поделило Србију – да ли Србија у Европску унију иде са Косовом или без њега.

„Моје разумевање је да смо потписали споразум са самом Србијом, без Косова”, рекао је прекјуче белгијски министар спољних послова Карел де Гухт.

Али штету нанету проевропском блоку Де Гухтовом изјавом одмах јуче покушало је да санира Министарство иностраних послова Белгије саопштењем у коме се каже да је Споразум о стабилизацији и придруживању Србије са ЕУ (потписан 29. априла) „заиста статусно неутралан у вези са Косовом,што је наведено у члану 135. Споразума”.

Међутим, ово саопштење, као ни скоро идентичне изјаве Солалниног портпарола Кристине Гаљак, нису заиста демантовале Де Гухта.

Наиме, ни пре ни после изјаве Де Гухта није било недоумица у вези са тим шта пише у Споразуму и шта значи за Србију члан 135. који гарантује суверенитет Србије над Косовом. Нејасно је да ли Белгија поштује члан 135. и Резолуцију 1244 и после 17. фебруара, с обзиром на чињеницу да је признала Косово. Да нису само српски гласачи у недоумици доказује и јучерашње саопштење словачког Министарства спољних послова које је поручило да су они са Србијом потписали Споразум у духу Резолуције 1244, која јасно дефинише границе Србије.

Саопштења из седишта Европске уније, не само да не решавају недоумице пред којима се налазе српски бирачи, већ показују да недоумице нису само у главама српских бирача..."

Dakle, besmisleno je da sa više oko ovoga prepucavamo, kada je jasno da nećemo stići nigde. Suština je ovo pitanje koje kako novinar Politike kaže treba svako, pre glasanja da postavi i na njega odgovori, pre svega - sebi:

Шта сте све спремни да жртвујете да можда уђете у ЕУ, а шта да можда сачувате Косово?
 
To je jasno -. ili ćemo nastaviti da se borimo za suverenitet države ili ćemo u jednom trenutku evroatlantskih integracija morati da priznamo nezavisnost Kosova.

Po meni je najveći problem što deo političke elite laže narod i obećava mu i jedno i drugo. Trebalo bi da izađu i otovreno kažu šta Srbija mora da uradi da bi ušla u EU (Hag, priznanje Kosova, priključenje NATO-u) i onda bi građani Srbije izabrali šta hoće, a šta neće.
 
http://www.politika.co.yu/rubrike/Politika/Birachima-vishe-nishta-nije-jasno.sr.html

...."Пред збуњеним српским бирачима је одлука о питањима на која одговор немају ни највећи правни стручњаци у земљи и свету. Када јасан одговор не нуде политичке опције за које треба да се гласа, објашњење белгијског шефа дипломатије могло би се учинити као одговор на питање које је поделило Србију – да ли Србија у Европску унију иде са Косовом или без њега.

„Моје разумевање је да смо потписали споразум са самом Србијом, без Косова”, рекао је прекјуче белгијски министар спољних послова Карел де Гухт.

Али штету нанету проевропском блоку Де Гухтовом изјавом одмах јуче покушало је да санира Министарство иностраних послова Белгије саопштењем у коме се каже да је Споразум о стабилизацији и придруживању Србије са ЕУ (потписан 29. априла) „заиста статусно неутралан у вези са Косовом,што је наведено у члану 135. Споразума”.

Међутим, ово саопштење, као ни скоро идентичне изјаве Солалниног портпарола Кристине Гаљак, нису заиста демантовале Де Гухта.

Наиме, ни пре ни после изјаве Де Гухта није било недоумица у вези са тим шта пише у Споразуму и шта значи за Србију члан 135. који гарантује суверенитет Србије над Косовом. Нејасно је да ли Белгија поштује члан 135. и Резолуцију 1244 и после 17. фебруара, с обзиром на чињеницу да је признала Косово. Да нису само српски гласачи у недоумици доказује и јучерашње саопштење словачког Министарства спољних послова које је поручило да су они са Србијом потписали Споразум у духу Резолуције 1244, која јасно дефинише границе Србије.

Саопштења из седишта Европске уније, не само да не решавају недоумице пред којима се налазе српски бирачи, већ показују да недоумице нису само у главама српских бирача..."

Dakle, besmisleno je da sa više oko ovoga prepucavamo, kada je jasno da nećemo stići nigde. Suština je ovo pitanje koje kako novinar Politike kaže treba svako, pre glasanja da postavi i na njega odgovori, pre svega - sebi:

Шта сте све спремни да жртвујете да можда уђете у ЕУ, а шта да можда сачувате Косово?
Kosovo se ne moze sacuvati jer je ono otislo od Srbije ,moze se samo vratiti jednog lepog dana kako to nasi umni kvazianaliticari kazu "kada se steknu uslovi u svetu " sto znaci kad Amerika propadne i raspadne se kao u onim SF katastroficnim filmovima tipa Mad Max , bestvo iz LA ,Terminatora i sl ...
 
To je jasno -. ili ćemo nastaviti da se borimo za suverenitet države ili ćemo u jednom trenutku evroatlantskih integracija morati da priznamo nezavisnost Kosova.

Po meni je najveći problem što deo političke elite laže narod i obećava mu i jedno i drugo. Trebalo bi da izađu i otovreno kažu šta Srbija mora da uradi da bi ušla u EU (Hag, priznanje Kosova, priključenje NATO-u) i onda bi građani Srbije izabrali šta hoće, a šta neće.[/
QUOTE]

Apsolutno se slazem.
DS mi je zato ogavniji zbog svog licemerja chak i od Radikala.
Nek kazu otvoreno da su za tu trampu-proiznavanje Kosova za "evropsku perspektivu" pa ako narod to vecinski zeli niko nece imati nishta protiv.
Ja znam da nikada necu biti za to ali bih prihvatio ako vecina gradjana ove zemlje odluche suprotno.
Sve ostalo,razni bedni pokushaji da se narod prevari i izigra njegova volja je uvod u gradjnski rat a vala i treba da bude.
 
To je jasno -. ili ćemo nastaviti da se borimo za suverenitet države ili ćemo u jednom trenutku evroatlantskih integracija morati da priznamo nezavisnost Kosova.

Po meni je najveći problem što deo političke elite laže narod i obećava mu i jedno i drugo. Trebalo bi da izađu i otovreno kažu šta Srbija mora da uradi da bi ušla u EU (Hag, priznanje Kosova, priključenje NATO-u) i onda bi građani Srbije izabrali šta hoće, a šta neće.[/
QUOTE]

Apsolutno se slazem.
DS mi je zato ogavniji zbog svog licemerja chak i od Radikala.
Nek kazu otvoreno da su za tu trampu-proiznavanje Kosova za "evropsku perspektivu" pa ako narod to vecinski zeli niko nece imati nishta protiv.
Ja znam da nikada necu biti za to ali bih prihvatio ako vecina gradjana ove zemlje odluche suprotno.
Sve ostalo,razni bedni pokushaji da se narod prevari i izigra njegova volja je uvod u gradjnski rat a vala i treba da bude.

Slazem se samo nikada nebih mogao da prihvatim , verovatno nebih mogao protiv vecine ali nebih ni prihvatio. Da nesto uradis vecina ti nije ni potrebna , potrebno je samo da svoje planove uklopis u planove nekog od u tom trenutku jakih igraca , primar Mila Dj. i Crne Gore.A i ovaj pokusaj DS sa SSP -om je sl. primer , koji i ako ga poniste ide na ruku Solani i kompaniji, njima ne treba mnogo ostalo ce da uradi njihova masinerija.
 
Sushtina demokratije je vladavina vecine.
Veoma jednostavno.
Druga je stvar shto u savremenom dobu postalo je egzaktna nauka kako stvarati vecinu koja ti odgovara.
Ako neko tako izmanipulishe da "demokrate" imaju vecinu za tu trampu to je i krivica ljudi koji su u tako izmanipulisani da progutaju g.ovno,i to treba prihvatiti.
Ne treba se spushtati na nivo"demokrata" da inteligentna manjina zna bolje od stoke naroda shta je bolje za njega pa ce ona da mu olaksha odluchivanje jer su se samoproglasili da"znaju bolje".Valjda su istripovali da su posisali svu pamet ovog sveta pa shta ima neka tamo sitnica kao nepostojanje vecine za njihove ideje da ih sprechava u sprovodjenju?Takav rezon se uvek jako jako losshe zavrshavao za one koji su tako mislili.I tu nema ni D od demokratije,u tom nivou svesti.
 
meni je ova neodredjena situacija sasvim jasna.radi se o prevaru.evropa mora da postuje medjunarodni zakoni i ne zeli da napravi pogresan potez.izgleda da je mnogim evropskim drzavama postalo jasno da su prebrzo priznali kosovo i sada je cela stvar u pat poziciju.ti evropski lopovi i amerika racunaju da ce radi nedovoljno poznavanje situacije srbija napraviti greske i to ce se onda uzeti kao eto vi ste srbi sami potpisali to i to.velika prevara je u pitanje.cekaju nasu gresku.evropi pomazu tadic i njegovi koji isto cekaju gresku srbskog naroda pa da pred taj narod izjave kao eto srbski narod je sam odabrao svoj put.
meni se bar tako cini kad vidim tadica koliko se muci da se prikaze da je patrijot a vidi mu se na licu da bi bio presretan da srbski narod sam napravi gresku i njemu skine to kosovsko breme sledja.
 

Back
Top