Лесковачка проза

Vuk sa Hisara

Obećava
Poruka
75
Инспирисан предлогом Психопате предлажем да отворимо кутак за лесковачке писце. Пишите по нашки или о нашем крају; пишите приче, записе... Али Вас молим да ваше име буде по нашки!!!
С.Р. само за Психопату: како се на лесковачки вика вук?
 
ПАРК “ДЕВЕТ ЈУГОВИЋА”
(22. 02. 1991. Наша Реч, Лесковац)

Наставили смо ка парку “Девет Југовића”. Лагано смо се успињали сивим, прљавим и безличним степеницама што су ме подсећале на живу, ружну рану у здравом ткиву зеленог брда.
Чим смо стигли у парк пријатељ пусти руку свог сина и овај одјури асфалтном стазом парка.
-Хмм... Асфалт у парку?- промумлах.- Мени то делује ружно.
-Зашто?- упита ме пријатељ.
-Па, видиш, целим путем довде под ногама нам је био асфалт и сада, кад очекујем да ми под ногама закрцка шљунак, да се деси промена, оно – опет асфалт! Чему онда доћи овде!?Да бих опет гледао ту сиву, безличну, тупу површину и ходао по њој!? Зашто бар овде, на овом месту, не могу да заварам своје биће и поверујем да сам, бар на трен, отишао из града, да сам на неком другом, бољем, месту!?
Пријатељ ме потапша по рамену и благонаклоно ми се насмеши као каквом детету или душевном болеснику.
-Превише тражиш, пријатељу.
Можда сам, стварно, превише тражио, али ове клупе се, једноставно, нису уклапале у крајолик, штрчале су као трн у оку. Светиљке су биле превисоке, безличне, а на врху су им биле велике, ружне, беле кугле. Ноћу је њихова светлост пробадала очи и изазивала нелагодност. Можда сам овај парк доживљавао тако само зато што сам се сећао оног старог парка посутог шљунком, оних негдашњих пријатних и лепих клупа, оних ниских рељефних светиљки и њихове топле жуте светлости? Можда? Или сам, можда, тај парк само сањао!?
-Еј, где си!?- трже ме из размишљања пријатељ.
-А? Ту сам, ту сам. Размишљам о овој празнини у центру парка, о овом великом празном простору.
-Сад је празно, но лети је пуно цвећа, зар не?
-Како да не, само и тада ми делује празно. Ту у центру нешто недостаје, нешто велико, лепо, нешто што ће на леп начин нарушити монотонију предела. Некада, пре рата, ту је био велики мермерни споменик краља Александра. Срушили га комунисти.
-Шта је, да нећеш да опет подигну споменик краљу!?
-Ма не! Желим само да кажем да не би било лоше када би ту било постављено нешто у том стилу. Чак не бих волео, ни у ком случају, да ту буде споменик неком човеку, нити палим жртвама, већ неко уметничко дело с универзалном поруком, као: младост, љубав, лепота, хуманост... Нешто... рецимо нека лепа фонтана, али урађена маштовито, рељефно...
-Еј, да знаш да ти и није лоша идеја с фонтаном, јер овде нема чак ни обичне чесме за воду!

С.Р. Тадашња жеља ми је остварена сада у парку имамо и фонтану и дечије игралиште!!!
 
Mi si ga vikamo vuk.

Imam jednu mlogo ubavu pesmu, bs dusevnu, na naski, mislim da je pre nekolko godine objavena u ,,Pomak,, sto je iskacaja jednom u dva meseca urednik je bija Stanko Miljkovic ispred udruzenja pisaca, koga ja znam, cenim i postujem.
Samo da prolistam u stari brojevi i kad gu nadjem cu gu objavim ovde.
Aj pa budi pozdravljen.
 
``Pomak,, list za knjizevnost, umetnost i kulturu,
april 2002. Leskovac

Tamo odokle s`m

Tamo odokle sam ja
Hleba se vika leba sas L meko ko dusa.
Tako se d`n sas sarenu kecelju opasuje
Da mu jutro mirise na vruc leba.
Kuce su tamo domacinske: sas avlije,
basce s cvece, sas malecke stolicke
i klupice pred kapije da se uvece sedne,
poprica koje se rabotilo I koje ce se
sutra raboti, koje je bilo
i koje ce bude…
Tamo se ulice i sokaci preplicev,
Pa ma na koju stranu da podjes
Uvek ce stignes kude si naumija.
Po sred carsiju, pod veliki most,
Pa pod viseci most i jos
pod nekolko mosta,
protegla se Veternica-
-reka ni golema ni malecka.
Tamo odokle sam ja ljudi su erbati,
spiclovi, al vredni, veseljaci
s` siroku dusu.
Vikav ne paprikari, al mi pravimo i
stofovi, pomade, lekovi i jos koje ne.
Kude nas se gosti docekujev
sas dobar rostilj, vino, vrucu
pogacu i golemo srce.
Tamo odokle s`m ja i kude se
Uvek vracam, tako je Leskovac:
Sas L meko ko dusa, sas domacinske
kuce, ulice i sokaci sto se preplicev
i sas ljudi vredni, erbati i
veseljaci sas zvezde u oci!


Ljiljana Vuckovic
 
Zasto komedija?
:rtfm:Sigurno nisi iz Leskovac ili barem juznjak da bi razumeo nesto pa se samo smejes.
Znaci sve sto je iz Leskovac je smesno, bez obzira kolko je dubokoumno?

Ni vi ni bilo ko od vas se ne ponasa onako kako treba da se ponasa sto se govora tice .. ako cemo iskreno, najgori jezicki dijalekt posle Vranja ima Leskovac, ali ne u smislu starog Leskovackog nego seljackog brate. Na zalost je tako .. kad malo stanes i pogledas generalno videces da sam u pravu .. meni to smeta zato nas i prozivaju puno ljudi zbog toga. Inace da dodam nisam iz Leskovca ali sam blizu ... i krivo mi je sto se tako odnose prema nama .. Eno gledaj onog Djosu pa ce ti biti jasno, cak ni on vise ner sme da prica kako je pricao na samom startu .. jer ga ye8u iz bg odozgo .. na faksu Dramske umetnosti obavezan predmet je i govorni dijalekt Juga Srbije .. ali nema veze sa ovim koji se prica u Le .. to je sve izopaceno i oterano u ku ...
 
Ni vi ni bilo ko od vas se ne ponasa onako kako treba da se ponasa sto se govora tice .. ako cemo iskreno, najgori jezicki dijalekt posle Vranja ima Leskovac, ali ne u smislu starog Leskovackog nego seljackog brate. Na zalost je tako .. kad malo stanes i pogledas generalno videces da sam u pravu .. meni to smeta zato nas i prozivaju puno ljudi zbog toga. Inace da dodam nisam iz Leskovca ali sam blizu ... i krivo mi je sto se tako odnose prema nama .. Eno gledaj onog Djosu pa ce ti biti jasno, cak ni on vise ner sme da prica kako je pricao na samom startu .. jer ga ye8u iz bg odozgo .. na faksu Dramske umetnosti obavezan predmet je i govorni dijalekt Juga Srbije .. ali nema veze sa ovim koji se prica u Le .. to je sve izopaceno i oterano u ku ...

Pre svega, biti seljak nije geografski pojam a nije ni govorni, BITI SELJAK JE STANJE UMA. Ako si uopste juznjak u sta sumnjam, razumeo bi me a ne bi se ponasao na ovaj nacin i negativno gledao na sve sto je nase. Glupo je sto vredjas. A nas govor tebi izgleda seljacki zato sto ne razumes ni reci. Predlazem ti da malo prosetas ulicama i porazgovaras sa ljudima koji se ne stide svog govora...
Vidis brate sa moje ,,seljacke`` tacke gledista: ZATOJ STO NIKOJ NIKOGA NE RAZUME U OVUJ NASU ZEMLJU, ZATOJ NI SE I OVOJ DOGADJA STO NI SE DOGADJA, SVI NESTO PRICAV I PRAVIV SE PAMETNI. TE VIKAV OVAKOJ CE NI BUDE BOLJE, TE ONAKOJ A NIKOJ NIKOGA NE RAZUME. SVE SE OKRENULO NA POLITICARENJE I NA PLJUVANJE JEDNI NA DRUGI.
A na faks u BG je takvo stanje zato sto program pisev onija koji nemav ni jednu dodirnu tacku s jug nego sve iz knjige, a kad ucis iz knjige toj ti je mrtav jezik.Ziva rec ti je medju ljudi.
Ne razumi me pogresno.
Posto znas stari Leskovacki, PREDLAZEM otvori temu da se podsetimo kako se prica pa da ne lutamo po coravi sokaci i da se na forum izrazavamo na onaj nacin koji ce bude pristojan.
Kazes da se ne ponasam kako treba kad je govor u pitanju.
Mozda treba da postanem banderas.
 
Ja sam ljubitelj naseg dijalekta i govora i zovite ga kako ocete ali ako pitate STAROG PRAVOG LESKOVCANINA, ne nekog iz stopanje, recice vam da ovo sada nije pravi leskovacki, slican jeste ali mnogo su ga iskvarili seljaci koji su napravili invaziju u vreme tita kad su bezali sa njiva u fabrike (kao lakse je...:roll:)
Nemam nameru nikoga da vredjam ali ovo je cista istina.....
zbog svega toga danas je normalno pitanje kad kazete da ste iz leskovca - "a koje selo":otkacio: e kad kazes da nisi iz sela nego bas iz grada i da si stari leskovcanin onda ti kao ne veruju jer danas i ovi sto su iz nekih sela udaljenih boga pitaj koliko od le ali su idalje leskovacka opstina govore kako su iz le... nije mi jasno zasto je sramota reci da si iz sela ako jesi...??!!!
to ko sto neki koji su iz obrenovca kazu da su iz bg samo zato sto je to kao bg opstina a udaljeno je kilometrima i kilometrima od bg-a i to je bukvalno drugi grad...!

poz sa sve leskovcane:bye::D
 
Bilo kako bilo, ne treba se stideti porekla. Trebamo da se potrudimo da savladamo STANDARDNI SRPSKI jezik, da normalno komuniciramo. Lokalni govor je OK treba ga koristiti tamo gde mu je mesto (u lokalu) a ne treba da bude izgovor za nepoznavanje standardnog srpskog jezika. Svi se mi kao zezamo a u stvari ne znamo da koristimo padeze. Pozzzzzzz!!!
 
Ni vi ni bilo ko od vas se ne ponasa onako kako treba da se ponasa sto se govora tice .. ako cemo iskreno, najgori jezicki dijalekt posle Vranja ima Leskovac, ali ne u smislu starog Leskovackog nego seljackog brate. Na zalost je tako .. kad malo stanes i pogledas generalno videces da sam u pravu .. meni to smeta zato nas i prozivaju puno ljudi zbog toga. Inace da dodam nisam iz Leskovca ali sam blizu ... i krivo mi je sto se tako odnose prema nama .. Eno gledaj onog Djosu pa ce ti biti jasno, cak ni on vise ner sme da prica kako je pricao na samom startu .. jer ga ye8u iz bg odozgo .. na faksu Dramske umetnosti obavezan predmet je i govorni dijalekt Juga Srbije .. ali nema veze sa ovim koji se prica u Le .. to je sve izopaceno i oterano u ku ...

Dr. Nitro, imam primedbu na izlozeno. Ni jedan dijalekat (govor) nije los, moze samo da vise ili manje odstupa od standardnog jezika (govora). Vise je seljacko to da se neko uplice u sve i svasta, pogotovu u ono sto ne poznaje, nego ista navedeno u stihovima. Nema ljutis...
Sto se tice Djose, kao glumac-voditelj, on mora da se ponasa u skladu sa ulogom. Kada je Djosa Vlasotincanin moze da prica Vlasotinacki, kad vodi neki sou, mora da bude voditelj, a Vlasotinanin, koliko mu scenarista dozvoli... Pozzzz
 
Ja sam ljubitelj naseg dijalekta i govora i zovite ga kako ocete ali ako pitate STAROG PRAVOG LESKOVCANINA, ne nekog iz stopanje, recice vam da ovo sada nije pravi leskovacki, slican jeste ali mnogo su ga iskvarili seljaci koji su napravili invaziju u vreme tita kad su bezali sa njiva u fabrike (kao lakse je...:roll:)
Nemam nameru nikoga da vredjam ali ovo je cista istina.....
zbog svega toga danas je normalno pitanje kad kazete da ste iz leskovca - "a koje selo":otkacio: e kad kazes da nisi iz sela nego bas iz grada i da si stari leskovcanin onda ti kao ne veruju jer danas i ovi sto su iz nekih sela udaljenih boga pitaj koliko od le ali su idalje leskovacka opstina govore kako su iz le... nije mi jasno zasto je sramota reci da si iz sela ako jesi...??!!!
to ko sto neki koji su iz obrenovca kazu da su iz bg samo zato sto je to kao bg opstina a udaljeno je kilometrima i kilometrima od bg-a i to je bukvalno drugi grad...!

poz sa sve leskovcane:bye::D

Gospodjo Metla na vestici, STARI PRAVI LESKOVCANI su se bavili konopljarstvom, uzarstvom, kudeljarstvom, bojadzistvom, kazandzistvom itd. Njihov govor je bio napola Turski. Ne dao Bog da Vam ustane iz groba neki STARI PRAVI LESKOVCANIN, nista ga ne biste razumeli. Ako mislite na mladje STARE PRAVE LESKOVCANE, oni su vec u kasnom feudalizmu i pomalo doticu izvorni kapitalizam. Pa im je i govor u skladu sa vremenom. Strajgan, hekleraj, klot-frket, apretura, komutator, sprajc, cvikcangle, motorcangle itd. Ako Vam smetaju "seljaci" (izvorni Srbi) u Leskovcu, koji kvare izvorni Leskovacki govor, ne brinite, oni uveliko naseljavaju najsiri pojas beogradskih predgradja (kazu da zele da iskvare beogradski govor), pa ce tako u Leskovcu ostati samo "stari " Leskovcani koji ce govoriti "cisti" staroleskovacki govor, koji, nazalost, nece imati ko da slusa. Ah, malo zadirem u drugu temu, ali istina je neumoljiva. Pozzz
 

Back
Top