Predbracni ugovor
Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 109

Tema: Predbracni ugovor

Domaćin Borg (avatar)
    Učlanjen
    17.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    86

Podrazumevano Predbracni ugovor

Znate li da u Srbiji postoji zakonska mogućnost da potpišete predbračni ugovor i obezbedite imovinu koju ste stekli pre braka ili koju ćete samostalno steći u braku?Znate li da iz braka ne morate da izađete s pola imovine, kao do sada?

Bračni ugovor, kao novina u regulisanju imovinskih odnosa supružnika, odnosno budućih supružnika, prvi put je kod nas kao zakonsko rešenje uveden Porodičnim zakonom iz 2005. godine. Prema ranijem zakonskom rešenju, u našem pravu primenjivao se režim zajedničke imovine kao prinudni zakonski imovinski režim, što znači da su supružnici bili slobodni da sklapaju samo one ugovore koji su u skladu s navedenim pravnim imovinskim režimom, s obzirom da ga nisu mogli menjati.
    Pri ovome, veliki problem je nastajao prilikom utvrđivanja udela u sticanju zajedničke imovine svakog od supružnika, zbog čega su sudski postupci ove vrste veoma dugo trajali. Ovakav ugovor ne bi trebao da ima ama baš nikakvog uticaja na brak, odnose ili ljubav. Njegova funkcija je da zaštiti supružnike u eventualnom razvodu, jer olakšava postupak posle razvoda. Možda bi pružao supružnicima osećaj sigurnosti.

A da li je naše društvo sasvim zrelo za ovaj vid regulisanja odnosa? Postoje li razlozi da imovina budućih supružnika ne bude regulisana na ovaj način? Da li će mogućnost potpisivanja ugovora uticati na smanjenje broja razvoda ? Mada sigurno je da se ovakav ugovor može doživeti i kao povreda emocija…

Legenda NovaIsta (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    778

Podrazumevano Re: Predbracni ugovor

ne treba tu drustvo da bude zrelo. samo dve osobekoje treba da udju u brak.

Iskusan Millie80 (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    105

e, to je ono što neki zovu "papir"...cool, nema šta

Zainteresovan član upsss09 (avatar)
    Učlanjen
    24.03.2008.
    Reputaciona moć
    37

koliko ja znam po našem zakonu i bez predbračnog ugovora imovina stečena pre sklapanja braka je lična, a ona stečena u zejdnici je zajednička

Buduća legenda Pipi Langstrumpf (avatar)
    Učlanjen
    22.01.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    1125

Pa znash shta..............shto je moje to je i tvoje je lepa stvar...ali....mislim da je ovakav ugovor dobra stvar...

Mislim da neche uticati na broj razvoda, ali che uticati na broj brakova. Biche manje brakova iz interesa, jer su onda interesi zashticheni...

Setim se jedne starije gospodje iz moje zgrade...opsedao je matorac mesecima da se uda...pa da mu prepishe stan kada se udala i tako....razvela se odmah posle svadbe...gde da ostane bez stana... a da je bilo da se potpishe ugovor pre braka, ovaj se ne bi ni zzenio...il bi chutao i stanovao...ovako je sud samo ponishtio brak jer je bilo ochigledno...

Svako je duzzan da obezbedi svoju porodicu...i da vodi rachuna i kada ostavlja...a to ipak ne treba da znachi da ostaje u koshulji...

Mada i ovo o zajednichkoj imovini pije vodu ako je brak na duzze staze bio...
    Domachici niko ne placha niti priznaje rad na odrzzavanju domachinstva i porodice, a to je ipak kljuch svakog uspeha...dobra baza...

Učlanjen
    22.01.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    1125

Mada bi josh neke stvari morale da se regulishu na drugi nachin...
    Npr. brachni par zida kuchu....u vlasnichkom listu stoji jedno ime...obichno mushkarca kao vlasnika...ali i zzena radi i daje od plate za izgradnju ili cela porodica zzivi od njene plate a od njegove zidaju po malo...pa je i ona tu radila...kuvala majstorima i shta sve ne....ali na papiru je kucha samo njegova...

Učlanjen
    24.03.2008.
    Reputaciona moć
    37

Citat Original postavio Pipi Langstrumpf Pogledaj poruku
    Mislim da neche uticati na broj razvoda, ali che uticati na broj brakova. Biche manje brakova iz interesa, jer su onda interesi zashticheni...
    mudro zboriš

Učlanjen
    01.05.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    778

ja bih to potpisala.

Učlanjen
    24.03.2008.
    Reputaciona moć
    37

sa ugovorom ili bez njega, razvod je ipak luksuz

Učlanjen
    22.01.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    1125

Pade mi na pamet jedan moron koji je nakon razvoda izbacio bivshu zzenu i svoje dvoje male dece na ulicu...
    Zzena srechom bila sposobna pa je mogla da ih hrani...al se potucali kao podstanari po nekim rupchagama dugo...
    Nije naravno ni alimentaciju plachao...
    Ma kod nas se zakoni te vrste ne sprovode, porodica je josh uvek van zakonskog sistema dobrim delom...sa sopstvenim zakonima...jel bije zzenu i decu...ako, ne meshaj se...jel su ostali na ulici bez igde icheg...ne meshaj se...jel mu skinula i koshulju s ledja...neka, pusti, chuti....jel napravio decu pa ih ne 'rani...ebiga... i tako

Buduća legenda neizreciva (avatar)
    Učlanjen
    02.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    569

Pade mi na pamet jedan moron koji je nakon razvoda izbacio bivshu zzenu i svoje dvoje male dece na ulicu...
    Zzena srechom bila sposobna pa je mogla da ih hrani...al se potucali kao podstanari po nekim rupchagama dugo...
    Ma kod nas se zakoni te vrste ne sprovode, porodica je josh uvek van zakonskog sistema dobrim delom...sa sopstvenim zakonima...jel bije zzenu i decu...ako, ne meshaj se...jel su ostali na ulici bez igde icheg...ne meshaj se...jel mu skinula i koshulju s ledja...neka, pusti, chuti....jel napravio decu pa ih ne 'rani...ebiga... i tako
    meni je sudija hteo da uvali da platim celokupan iznos za sporazuman razvod jer on siroma (a zdrav je i prav) nije zaposlen...a da ne govorim o alimentaciji i vidjanju...mada, posle toga kakav je bio u braku ovako je najbolji "bivsi" muz na svetu ....

Domaćin Borg (avatar)
    Učlanjen
    17.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    86

Citat Original postavio upsss09 Pogledaj poruku
    koliko ja znam po našem zakonu i bez predbračnog ugovora imovina stečena pre sklapanja braka je lična, a ona stečena u zejdnici je zajednička
    pa po novom, upravo stecena u zajednici ne mora biti prosto pola pola
    Npr. brachni par zida kuchu....u vlasnichkom listu stoji jedno ime...obichno mushkarca kao vlasnika...ali i zzena radi i daje od plate za izgradnju ili cela porodica zzivi od njene plate a od njegove zidaju po malo...pa je i ona tu radila...kuvala majstorima i shta sve ne....ali na papiru je kucha samo njegova...
    ne znam kako to ide ali verujem da su takve stvari regulisane, inace ugovor ne bi imao nikakav smisao. ali sigurno ne ide bas ako je zena domacica.
    pa jeste, ima budjavih primera koliko oces, ali ovo je vise tema o tome kad bi se hipoteticki sprovodilo kako treba, pravedno u smislu ugovora, sta bi to onda znacilo. uopste kako bi reagovali kad bi dobili taj papir, da li bi ga smatrali kao uvredu ili kao jedan zreo cin. da li je to realno, prakticno i ravnopravno gledanje na situaciju ili ono kad vec sad razmisljam o razvodu kakav mi je to odnos.

Učlanjen
    01.05.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    778

ma takvi ugovori su stvar izbora. ako dvoje zele takvo nesto, mislim da je odlicno.ako ne zele,njihov problem.

Učlanjen
    22.01.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    1125

Pa tu je individualno...onaj ko ima da izgubi taj to smatra osiguranjem za nedajbozze, onaj ko nema nishta mozze to smatrati uvredom a mozze mu biti svejedno...to su vech individualni stavovi...zavise od nachina na koji se iznese predlog kao i namera...

Učlanjen
    01.05.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    778

Pa tu je individualno...onaj ko ima da izgubi taj to smatra osiguranjem za nedajbozze, onaj ko nema nishta mozze to smatrati uvredom a mozze mu biti svejedno...to su vech individualni stavovi...zavise od nachina na koji se iznese predlog kao i namera...
    pa da. vazno je da postoji i takva opcija i mogucnost izbora.

Učlanjen
    24.03.2008.
    Reputaciona moć
    37

Citat Original postavio Borg Pogledaj poruku
    ovo je vise tema o tome kad bi se hipoteticki sprovodilo kako treba, pravedno u smislu ugovora, sta bi to onda znacilo. uopste kako bi reagovali kad bi dobili taj papir, da li bi ga smatrali kao uvredu ili kao jedan zreo cin. da li je to realno, prakticno i ravnopravno gledanje na situaciju ili ono kad vec sad razmisljam o razvodu kakav mi je to odnos.
    potpisala bih taj papir i nebih ga smatrala uvredom, ali bi tu bile i klauzule koje bi moja malenkost tražila, imala bih i ja svašta nešto zaštititi;-)

Učlanjen
    01.05.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    778

ja bih sise zastitila zakonski, da ne bude tu posle, vara me jer mi se otegle. e pa nece da moze

Iskusan Millie80 (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    105

Ne znam kako to kod vas funkcioniše,
    ali ja znam da ovdje u BiH recimo prilikom prodaje nekretnina - notari zahtjevaju da se pojavi i bračni drug onoga ko prodaje npr. kuću, i da potpiše da je saglasan sa prodajom, iako je kuća prema dokumentima vlasništvo samo jedne osobe. Provjereno!

Učlanjen
    24.03.2008.
    Reputaciona moć
    37

Citat Original postavio NovaIsta Pogledaj poruku
    ja bih sise zastitila zakonski, da ne bude tu posle, vara me jer mi se otegle. e pa nece da moze
    xaxa....

Legenda Slonce (avatar)
    Učlanjen
    08.01.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    3613

a miraz...???

Učlanjen
    02.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    569

ja bih u predbracnom ugovoru nadodala i stavku o zabranjenom izbegavanju sexualnih obaveza ....

Domaćin Borg (avatar)
    Učlanjen
    17.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    86

Citat Original postavio oljamol Pogledaj poruku
    ja bih u predbracnom ugovoru nadodala i stavku o zabranjenom izbegavanju sexualnih obaveza ....
    haha, nije lose

Učlanjen
    02.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    569

Citat Original postavio Borg Pogledaj poruku
    haha, nije lose
    pa vidi: lova mi netreba (imam svoju), sve znam sama (dokazano) osim sexa....i tako, to je obavezan da odradi

Legenda Slonce (avatar)
    Učlanjen
    08.01.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    3613

Citat Original postavio oljamol Pogledaj poruku
    pa to i jeste jedan od preduslova za razvod...neispunjavanje bracnih obaveza...

Poznat Maslachak (avatar)
    Učlanjen
    20.06.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    138

Citat Original postavio SlonceIsBack Pogledaj poruku
    pa to i jeste jedan od preduslova za razvod...neispunjavanje bracnih obaveza...
    sad, kao, opravdani osnov za razvod mozzesh da navedesh: "zzena/muzz nije htela/o da me ebe?"
    pa znash ko ce ti to priznati javno na sudu u srbiji - niko!
    izmislice svashta neshto, ali javno da kazzu da ne mogu ili nece da ebu... nikad.

Slične teme

1. Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 30.10.2008., 11:26
  2. Ugovor
    Autor \\Rain_Man u forumu Web dizajn
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 20.11.2006., 03:50
  3. Ugovor
    Autor Dovla u forumu Automobilizam
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 08.04.2006., 23:42
  4. ugovor