Predbracni ugovor

Borg

Domaćin
Poruka
4.366
Znate li da u Srbiji postoji zakonska mogućnost da potpišete predbračni ugovor i obezbedite imovinu koju ste stekli pre braka ili koju ćete samostalno steći u braku?Znate li da iz braka ne morate da izađete s pola imovine, kao do sada?

Bračni ugovor, kao novina u regulisanju imovinskih odnosa supružnika, odnosno budućih supružnika, prvi put je kod nas kao zakonsko rešenje uveden Porodičnim zakonom iz 2005. godine. Prema ranijem zakonskom rešenju, u našem pravu primenjivao se režim zajedničke imovine kao prinudni zakonski imovinski režim, što znači da su supružnici bili slobodni da sklapaju samo one ugovore koji su u skladu s navedenim pravnim imovinskim režimom, s obzirom da ga nisu mogli menjati.
Pri ovome, veliki problem je nastajao prilikom utvrđivanja udela u sticanju zajedničke imovine svakog od supružnika, zbog čega su sudski postupci ove vrste veoma dugo trajali. Ovakav ugovor ne bi trebao da ima ama baš nikakvog uticaja na brak, odnose ili ljubav. Njegova funkcija je da zaštiti supružnike u eventualnom razvodu, jer olakšava postupak posle razvoda. Možda bi pružao supružnicima osećaj sigurnosti.

A da li je naše društvo sasvim zrelo za ovaj vid regulisanja odnosa? Postoje li razlozi da imovina budućih supružnika ne bude regulisana na ovaj način? Da li će mogućnost potpisivanja ugovora uticati na smanjenje broja razvoda ? Mada sigurno je da se ovakav ugovor može doživeti i kao povreda emocija…
 
Pa znash shta..............shto je moje to je i tvoje je lepa stvar...ali....mislim da je ovakav ugovor dobra stvar...

Mislim da neche uticati na broj razvoda, ali che uticati na broj brakova. Biche manje brakova iz interesa, jer su onda interesi zashticheni...

Setim se jedne starije gospodje iz moje zgrade...opsedao je matorac mesecima da se uda...pa da mu prepishe stan kada se udala i tako....razvela se odmah posle svadbe...gde da ostane bez stana... a da je bilo da se potpishe ugovor pre braka, ovaj se ne bi ni zzenio...il bi chutao i stanovao...ovako je sud samo ponishtio brak jer je bilo ochigledno...

Svako je duzzan da obezbedi svoju porodicu...i da vodi rachuna i kada ostavlja...a to ipak ne treba da znachi da ostaje u koshulji...

Mada i ovo o zajednichkoj imovini pije vodu ako je brak na duzze staze bio...
Domachici niko ne placha niti priznaje rad na odrzzavanju domachinstva i porodice, a to je ipak kljuch svakog uspeha...dobra baza...
 
Mada bi josh neke stvari morale da se regulishu na drugi nachin...
Npr. brachni par zida kuchu....u vlasnichkom listu stoji jedno ime...obichno mushkarca kao vlasnika...ali i zzena radi i daje od plate za izgradnju ili cela porodica zzivi od njene plate a od njegove zidaju po malo...pa je i ona tu radila...kuvala majstorima i shta sve ne....ali na papiru je kucha samo njegova...
 
Pade mi na pamet jedan moron koji je nakon razvoda izbacio bivshu zzenu i svoje dvoje male dece na ulicu...
Zzena srechom bila sposobna pa je mogla da ih hrani...al se potucali kao podstanari po nekim rupchagama dugo...
Nije naravno ni alimentaciju plachao...
Ma kod nas se zakoni te vrste ne sprovode, porodica je josh uvek van zakonskog sistema dobrim delom...sa sopstvenim zakonima...jel bije zzenu i decu...ako, ne meshaj se...jel su ostali na ulici bez igde icheg...ne meshaj se...jel mu skinula i koshulju s ledja...neka, pusti, chuti....jel napravio decu pa ih ne 'rani...ebiga... i tako
 
Pade mi na pamet jedan moron koji je nakon razvoda izbacio bivshu zzenu i svoje dvoje male dece na ulicu...
Zzena srechom bila sposobna pa je mogla da ih hrani...al se potucali kao podstanari po nekim rupchagama dugo...
Nije naravno ni alimentaciju plachao...
Ma kod nas se zakoni te vrste ne sprovode, porodica je josh uvek van zakonskog sistema dobrim delom...sa sopstvenim zakonima...jel bije zzenu i decu...ako, ne meshaj se...jel su ostali na ulici bez igde icheg...ne meshaj se...jel mu skinula i koshulju s ledja...neka, pusti, chuti....jel napravio decu pa ih ne 'rani...ebiga... i tako

meni je sudija hteo da uvali da platim celokupan iznos za sporazuman razvod jer on siroma (a zdrav je i prav) nije zaposlen...a da ne govorim o alimentaciji i vidjanju...mada, posle toga kakav je bio u braku ovako je najbolji "bivsi" muz na svetu :ok:....
 
koliko ja znam po našem zakonu i bez predbračnog ugovora imovina stečena pre sklapanja braka je lična, a ona stečena u zejdnici je zajednička
pa po novom, upravo stecena u zajednici ne mora biti prosto pola pola
Mada bi josh neke stvari morale da se regulishu na drugi nachin...
Npr. brachni par zida kuchu....u vlasnichkom listu stoji jedno ime...obichno mushkarca kao vlasnika...ali i zzena radi i daje od plate za izgradnju ili cela porodica zzivi od njene plate a od njegove zidaju po malo...pa je i ona tu radila...kuvala majstorima i shta sve ne....ali na papiru je kucha samo njegova...
ne znam kako to ide ali verujem da su takve stvari regulisane, inace ugovor ne bi imao nikakav smisao. ali sigurno ne ide bas ako je zena domacica.
Pade mi na pamet jedan moron koji je nakon razvoda izbacio bivshu zzenu i svoje dvoje male dece na ulicu...
Zzena srechom bila sposobna pa je mogla da ih hrani...al se potucali kao podstanari po nekim rupchagama dugo...
Nije naravno ni alimentaciju plachao...
Ma kod nas se zakoni te vrste ne sprovode, porodica je josh uvek van zakonskog sistema dobrim delom...sa sopstvenim zakonima...jel bije zzenu i decu...ako, ne meshaj se...jel su ostali na ulici bez igde icheg...ne meshaj se...jel mu skinula i koshulju s ledja...neka, pusti, chuti....jel napravio decu pa ih ne 'rani...ebiga... i tako
pa jeste, ima budjavih primera koliko oces, ali ovo je vise tema o tome kad bi se hipoteticki sprovodilo kako treba, pravedno u smislu ugovora, sta bi to onda znacilo. uopste kako bi reagovali kad bi dobili taj papir, da li bi ga smatrali kao uvredu ili kao jedan zreo cin. da li je to realno, prakticno i ravnopravno gledanje na situaciju ili ono kad vec sad razmisljam o razvodu kakav mi je to odnos.
 
Pa tu je individualno...onaj ko ima da izgubi taj to smatra osiguranjem za nedajbozze, onaj ko nema nishta mozze to smatrati uvredom a mozze mu biti svejedno...to su vech individualni stavovi...zavise od nachina na koji se iznese predlog kao i namera...
 
ovo je vise tema o tome kad bi se hipoteticki sprovodilo kako treba, pravedno u smislu ugovora, sta bi to onda znacilo. uopste kako bi reagovali kad bi dobili taj papir, da li bi ga smatrali kao uvredu ili kao jedan zreo cin. da li je to realno, prakticno i ravnopravno gledanje na situaciju ili ono kad vec sad razmisljam o razvodu kakav mi je to odnos.

potpisala bih taj papir i nebih ga smatrala uvredom, ali bi tu bile i klauzule koje bi moja malenkost tražila, imala bih i ja svašta nešto zaštititi;-)
 
Mada bi josh neke stvari morale da se regulishu na drugi nachin...
Npr. brachni par zida kuchu....u vlasnichkom listu stoji jedno ime...obichno mushkarca kao vlasnika...ali i zzena radi i daje od plate za izgradnju ili cela porodica zzivi od njene plate a od njegove zidaju po malo...pa je i ona tu radila...kuvala majstorima i shta sve ne....ali na papiru je kucha samo njegova...

Ne znam kako to kod vas funkcioniše,
ali ja znam da ovdje u BiH recimo prilikom prodaje nekretnina - notari zahtjevaju da se pojavi i bračni drug onoga ko prodaje npr. kuću, i da potpiše da je saglasan sa prodajom, iako je kuća prema dokumentima vlasništvo samo jedne osobe. Provjereno!
 

Back
Top