DA LI ČOVEK IKADA DOBIJA MOGUĆNOST IZBORA?

kentaur oko zid

Početnik
Poruka
34
Čovekova odluka proizvod je njegove sadašnje situacije i njegovog karaktera (koji se gradi njegovim vaspitanjem, njegovim ranijim životom, iskustvima... ).
Od svog rođenja, gde je njegov um prazan, čoveka usmeravaju drugi ljudi i okolnosti u kojima se nalazi, na koje ne može da utiče.

Da li čovek ikada dobija PRAVU mogućnost izbora?
Da li nešto kao samostalna odluka postoji?
Da li uopšte postoji PRAVILNA, to jest dobra odluka?
 
Poslednja izmena:
@tema
protivurecno ti je razmisljanje, sto mi ne smeta da odgovorim na temu

Ne nije predodredjeno nista.

Zasto? Zato sto okolina ne vrshi uticaj na dushu, ni nista dushevno (karakter i druge psiholoske stvari). Covek ne menja karakter pod uticajem okoline, nego pod uticajem svojim. Losa crta nekih ljudi (koji takodje pod uticajem svojim menjanju karakter) je sto svoj karakter zele da prilagode okolini. Oni to ne moraju, kakakter ne mora odredjivati okolina, zato sto oni to ne moraju, ali oni to rade, iz koristi. Frojd je tu "korist" koju je proglasio beskorisnom, tacno nazvao i genijalno nazvao neuroticna ekonomija u svom radu nekom, ne secam se kom.

To i jeste bash to.
 
Da li nešto kao samostalna odluka postoji? - da. Usvajanje uticaja okoline u sebe je samostalna odluka na koju nas niko ne tera. To nisu uticaji, dakle, nego to su "norme" ili neznam kako drugu rech. To su bolesne odluke, ali su samostalne.

A postoje i odluke koje su samostalne ali u smislu da nisu usvajanje ili ti prilagodjavanje. To su one koje zovemo "voljnim", dok i ovu prvu i ove "voljne" zovemo "samostalnim".
 
rekao bih da da.... Svesna smo bica i odlucujemo o nasim odlukama....

Ako necemo da pushimo cigare, necemo da pushimo cigare...

Sto se tiche prevaline odluke, heheheh mislim da je najbolji odgovor relativnost... Ne mozesh znati sta je prava istina kao sto je vec naglaseno u mnogim temama na ovom forumu...
 
Da li čovek ikada dobija PRAVU mogućnost izbora? Da uvek.
Da li nešto kao samostalna odluka postoji? Da.
Da li uopšte postoji PRAVILNA, to jest dobra odluka? Da uvek.

Na sva tri pitanja potvrdno da. Nevidim sta je nejasno da je dovelo do ovakvih pitanja.

Mnogo sta je nejasno. : )
Mogucnost izbora i sposobnost donosenja odluka je ogranicena nebrojenim faktorima, toliko mnogobrojnim da ta ogranicenja zaista dovode u pitanje i izbore i odluke.

Verujem da je svako imao trenutke kada mu se cinilo da ne moze da utice ni na najmanju stvar u svom zivotu a kamoli na one velike.

Ili, kada ste u poziciji da cesto donosite odluke postane vam jasno koliko zaista malo odlucujete i koliko stvari ili desavanja zive sopstvenim zivotom...

Ponekad je najmudrija strategija ona koju je upotrebljavao stari Kutuzov - ne odlucivati nista, posto svejedno nista ne mozete da promenite.

Lako je to reci da, da, da ja imam mogucnost izbora, ali zivot je nesto drugo, principi tu nemaju mnogo znacaja...
 
Čovekova odluka proizvod je njegove sadašnje situacije i njegovog karaktera (koji se gradi njegovim vaspitanjem, njegovim ranijim životom, iskustvima... ).
Od svog rođenja, gde je njegov um prazan, čoveka usmeravaju drugi ljudi i okolnosti u kojima se nalazi, na koje ne može da utiče.

Da li čovek ikada dobija PRAVU mogućnost izbora?
Da li nešto kao samostalna odluka postoji?
Da li uopšte postoji PRAVILNA, to jest dobra odluka?

Da li biljka moze ikada da poraste na zemlji koja joj sluzi samo za to da smesti svoj koren u nju, na zemljistu u kome nema nikakvih materija cak ni onih najNEpotrebnijih biljci?

Morao sam pitanjem da odgovorim na ono sto ne moze drugacije biti
ako smatras da tvoje odluke zapravo nisu tvoje odluke neg tvojih roditelja, baba, deda...a njihove isto tako njihovih roditelja, baba, deda, drugara onda su sve nase odluke zapravo odluke Australopitekusa
 
Poslednja izmena:
Ne odlučivati ništa a da se dogodi ono najbolje! To je istinska filozofija života.
Коме ти то постављаш услове? Богу? А шта ако је он планирао оно најгоре (рецимо да дозволи атомски рат као што је дозволио конц-логоре) и да нас све потамани?
 
Čovekova odluka proizvod je njegove sadašnje situacije i njegovog karaktera (koji se gradi njegovim vaspitanjem, njegovim ranijim životom, iskustvima... ).
Od svog rođenja, gde je njegov um prazan, čoveka usmeravaju drugi ljudi i okolnosti u kojima se nalazi, na koje ne može da utiče.

Da li čovek ikada dobija PRAVU mogućnost izbora?
Da li nešto kao samostalna odluka postoji?
Da li uopšte postoji PRAVILNA, to jest dobra odluka?

To je staro verovanje, sto se tice sudbine ili usuda, koja nam odredjuje u potpunosti zivot i kao takvo postoji i danas (na srecu u manjim kolicinama). Za mene je takvo verovanje ako ne primitino, onda vec prevazidjeno ljudskom svescu i takvo se tesko odrzava kod malo obrazovanijih i inteligentnijih ljudi.
 
@dragannz

Po tvom misljenu dobijam utisak da uposte nema mogucnost izbora kao ni dobra odluka.
Zivot coveka od rodjenja pocinje sa odlukama. U pocetku za dete odlucuju roditelji a kasnije svako donosi sam za sebe odluke. Dali mislis da je Novak Djokovic doneo pravu odluku da trenira Tenis? Imao je bezbroj mogucnosti izbora. Mogao je da bude ekonomista, arhitekta, lekar, ali izabrao da trenira Tenis. I potvrdio da covek dobija pravu mogucnost izbora kao i da postoji pravilna, dobra odluka.
 
Mislim da je svako od nas non stop pred nekakvim odlukama.Od kad se ujutru probudime imamo mogucnost da ODLUCIMO : da li da ustanem ili da odustanem.

Sve sto se u zivotu desava nas dovodi u situaciju da odlucimo da li da nesto uradimo ili ne uradimo. A te nase odluke su u direktnoj zavisnosti od naseg vidjenja za i protiv.
Napr: zvoni mi ujutru sat a meni se spava.
Ustati - znaci ponasam se protiv fizicke potrebe svog tela, ali ispuniti svoje drustvene obaveze.
Ne ustati - znaci poslusati svoje unutrasnje potrebe a zapostaviti drustvene obaveze.
Naspavati se - znaci da cu se fizicki osecati dobro, ali na poslu cu imati problema.
Ne naspavati se - znaci odraditi svoj posao ne sasvim fizicki fit.
Molim lepo - izvolite se odluciti za mogucu varijantu.
Ali uvek je to NASA odluka.
 
@dragannz

Po tvom misljenu dobijam utisak da uposte nema mogucnost izbora kao ni dobra odluka.
Zivot coveka od rodjenja pocinje sa odlukama. U pocetku za dete odlucuju roditelji a kasnije svako donosi sam za sebe odluke. Dali mislis da je Novak Djokovic doneo pravu odluku da trenira Tenis? Imao je bezbroj mogucnosti izbora. Mogao je da bude ekonomista, arhitekta, lekar, ali izabrao da trenira Tenis. I potvrdio da covek dobija pravu mogucnost izbora kao i da postoji pravilna, dobra odluka.

A za kolike stotine, ili hiljade, istih takvih kao mladi gospodin Djokovic, koji donesu istu odluku kao on, ispostavi se da je ta odluka bila potpuno pogresna?!?
I sta tu odlucuje onda, Novakov izbor, ili njegove mame, ili mozda ipak i nesto drugo, najverovatnije mnogo toga drugog..?
I sta za one hiljade, ili milione klinaca ko'Novak, po Africi, Indiji, Burmi ili ko zna gde sve ne za koje ne postoji ni izbor, ni mogucnost donosenja ikakve odluke osim da li pojesti celu saku pirinca veceras ili sacuvati nesto i za sutra?
 
postoji uslovljena sloboda izbora..........što fizička i psihosomatska to i moogooćnost drooštvene afirmacije privilegovanih....eo, zamislite ove političke igre..............svojom prodornošću i rečitošću nametnooli ste se kao vođa nekog pokreta u mladosti........kao takvi istakli ste se i privookli da vas primete profesionalne moćne finansijsko-političke groope koje drže konce u rookama........oni su postali vaš patron......i od tog trena....možete da izađete iz igre i boodete siromašni i anonimni......ili preambiciozni i bogati......lider.........eto ..u tom zapadnom treningu lidera.....postojji određena tačka koju osobe sa izvesnim kvalitetima...mogu da izaberu......da li će ili neće.......svaki čovek...donosi odlooke da i ne......učestvovati ili ne učestvovati......angažovati se ili smatrati uzaloodnim......i tu je ta mogooćnost izbora......tu postoji.......neko se uhvati u kolo...a neko ne......ali to je ipak i samo njegova odlooka........
 
covjek uvjek ima potpunu mogucnost izbora jer sve je moguce i sve se vec desilo covjek samo treba da pusti da mu se desi ona reality koja je najpovoljnija za njega ali kada dodjes na svjet kao mali sundjer si i sve upijes sisteme ovde kako rade i probleme i non stop ti govore nemozes ovo nemozes ono da je covjek na zemlji programiran da misli da on nema kontrole nad onim sto se desava kada ustvari covjek ima potpunu kontrolu i kada promjenis u sebi definicije sta je dobro sta nije i kako svet radi promjenit ce ti se i reality koji trenutno zivis....system sveta je slican modelu ogledala samo sto je citav reality holographic ogledalo mnogo efikasnije...znaci kad se ogledas u ogledalo i tuzan si nekazes svojoj reflekciji u ogledalu de se nasmjesi pa cu se ja nasmjesit vec ti se moras prvi nasmjesit da bi se reflekcija nasmjesila...znaci kad postanes sretan sam sa sobom i budes uvjek sretan i znas kao da negativna dogadjanja pretvoris u neutralna jer nema potrebe da patis, da si ljut, tuzan i sva ta osjecanja koja imas nakon sto ti se nesto desi jer ona svejedno prodju...e kad odlucis da ih odma realizujes kao neutralna i kao lekcija u zivotu i samo mislis o pozitivi i pratis i radis sve moguce sto te pravi sretnim tvoja stvarnost koju zivis nema drugi izbor nego da ti bude sretna jer nema vise negative u tebi e tad ti se promjeni svet i experincujes iznenadjenja, cuda, nevjerovatne stvari jer to sto ti vidis ocima ispred sebe to si ti i ti uvjek imas izbor da biras sta hoces da experincujes samo moras da znas koji je sistem u svjetu kojem zivis i onda je sve lako :))))))))
 
covjek uvjek ima potpunu mogucnost izbora jer sve je moguce i sve se vec desilo covjek samo treba da pusti da mu se desi ona reality koja je najpovoljnija za njega ali kada dodjes na svjet kao mali sundjer si i sve upijes sisteme ovde kako rade i probleme i non stop ti govore nemozes ovo nemozes ono da je covjek na zemlji programiran da misli da on nema kontrole nad onim sto se desava kada ustvari covjek ima potpunu kontrolu i kada promjenis u sebi definicije sta je dobro sta nije i kako svet radi promjenit ce ti se i reality koji trenutno zivis....system sveta je slican modelu ogledala samo sto je citav reality holographic ogledalo mnogo efikasnije...znaci kad se ogledas u ogledalo i tuzan si nekazes svojoj reflekciji u ogledalu de se nasmjesi pa cu se ja nasmjesit vec ti se moras prvi nasmjesit da bi se reflekcija nasmjesila...znaci kad postanes sretan sam sa sobom i budes uvjek sretan i znas kao da negativna dogadjanja pretvoris u neutralna jer nema potrebe da patis, da si ljut, tuzan i sva ta osjecanja koja imas nakon sto ti se nesto desi jer ona svejedno prodju...e kad odlucis da ih odma realizujes kao neutralna i kao lekcija u zivotu i samo mislis o pozitivi i pratis i radis sve moguce sto te pravi sretnim tvoja stvarnost koju zivis nema drugi izbor nego da ti bude sretna jer nema vise negative u tebi e tad ti se promjeni svet i experincujes iznenadjenja, cuda, nevjerovatne stvari jer to sto ti vidis ocima ispred sebe to si ti i ti uvjek imas izbor da biras sta hoces da experincujes samo moras da znas koji je sistem u svjetu kojem zivis i onda je sve lako :))))))))
Svaka čast za ovaj post!!! :super: (Iako imaš samo 3 posta). :D
 
Čovekova odluka proizvod je njegove sadašnje situacije i njegovog karaktera (koji se gradi njegovim vaspitanjem, njegovim ranijim životom, iskustvima... ).
Od svog rođenja, gde je njegov um prazan, čoveka usmeravaju drugi ljudi i okolnosti u kojima se nalazi, na koje ne može da utiče.

Da li čovek ikada dobija PRAVU mogućnost izbora?
Da li nešto kao samostalna odluka postoji?
Da li uopšte postoji PRAVILNA, to jest dobra odluka?

Hm, malo ti ovo kontradiktorno... Pazi, čoveka usmeravaju drugi ljudi i okolnosti na koje opet direktno ili indirektno utiču drugi... generalno, sam si dao odgovor a toga i nisi svestan...
Mada, kapiram gde ciljaš...
Sve zavisi od čoveka, sve je prilično individualno...
1. Od koga treba da dobije pomenutu mogućnost?
2. Da li instiktivnu reakciju možemo nazvati odlukom?
3. Da li je pravilno uvek i dobro?
 
Sve u svemu moras da skontas da smo mi i sve moguce oko nas energija koja nikad neumire i samo promjeni formu a sve sto ti zamislis u glavi i sve tvoje mogucnosti sto kontas preko dana i sve to e to sve negdje postoji i ti si samo to pokupijo u glavu iz te neke druge stvarnosti a stvarnost je bezkonacna i izbor je bezkonacan samo moras znat pravu istinu i duboka pravila sistema u kojem zivis.
 
@dragannz

U pravu si da isto tako hiljade mladih krene da trenira a na kraju se ispostavi da nije bila prava odluka. Ako gledas na to kroz pare.
Nisam ja bezdusan da prilikom odgovora nisam mislio na milionske slucajeve u svetu gde ljudi gladuju protiv svoje volje. Ali ako procitas pitanje, odnosno sva tri pitanja onda je moj odgovor bio sasvim u redu. Jer pita dali covek IKADA dobija pravu mogucnost izbora? pa onda drugo Dali nesto kao SAMOSTALNA odluka postoji? i trece Dali postoji PRAVILNA, DOBRA odluka?
Ustvari kad bolje razmislim pogresio sam u tome sto sam odgovorio na 1. i 3. pitanje sa (DA uvek). Tu priznajem gresku da nije uvek.
Jer i pored toga sto u Africi milioni dece galduje i nema sta da jede mislim da isto tako milioni njih svaki dan odlucuju bilo kakvu pravilu odluku. Pitanja su postavljena tako da ne prciziraju kakve odluke nego globalno u zivotu bilo da su to one najmanje zanemarujuce ili one velike koje uticu i na zivote ljudi oko tebe. I oni ljudi u Africi mogu da pored toga sto gladuju odluce da piju alkohol ili da puse. Sto je potpuno pogresna odluka.
Tako da i dalje mislim da je odgovor da na sva tri pitanja ali priznajem gresku da nije uvek.
 

Back
Top