Nove pokrajine

Lepa tema, ako ne krenu da je spam-uju...

Sredstva se ne rasporedjuju ravnomerno, jasni primeri su Beograd i Novi Sad, i stvaranje novih regija bi dovelo do stvaranja novih regionalnih centara, ciji bi razvoj mogao da pokrene celu regiju sa manjim gradovima i selima. Svaka regija treba da ima pravo na svoju samoorganizaciju i tako bi se odgovornost i za dobre i za lose postupke mogla lakse odrediti. Ekonoski razlozi su takodje bitni i ne bi se mogle pricati price tipa "Beograd koci Vojvodinu", svaka regija bi bila odgovorna za sebe, a Srbija kao drzava pomagala bi najsirmosnije i najmanje razvijene regije. Naravno preduslov je doneti ustav kojim bi se odredio broj regija, njihovi centri, nadleznosti, obaveze itd
 
Ma nema smisla andes, kome ovde da objasnis kako to funkcionise, a da te ne razumeju pogresno. Kad bi, ne daj boze, uzeo primer nemackih pokrajina koje imaju toliku autonomiju da sem vojske i valute mogu sve same da odredjuju, ovde bi te razapeli na kolac. Jer zna se ko ne veruje u te price i kome je nemacka dusmanin.
 
Lepa tema, ako ne krenu da je spam-uju...

Sredstva se ne rasporedjuju ravnomerno, jasni primeri su Beograd i Novi Sad, i stvaranje novih regija bi dovelo do stvaranja novih regionalnih centara, ciji bi razvoj mogao da pokrene celu regiju sa manjim gradovima i selima. Svaka regija treba da ima pravo na svoju samoorganizaciju i tako bi se odgovornost i za dobre i za lose postupke mogla lakse odrediti. Ekonoski razlozi su takodje bitni i ne bi se mogle pricati price tipa "Beograd koci Vojvodinu", svaka regija bi bila odgovorna za sebe, a Srbija kao drzava pomagala bi najsirmosnije i najmanje razvijene regije. Naravno preduslov je doneti ustav kojim bi se odredio broj regija, njihovi centri, nadleznosti, obaveze itd
Konachno da se slozimo ... S tim da bi komplet Vojvodini dao vecu autonomiju ... Mislim mnogo je vishe nas Srba ovde od ostalih.
 
Војводина је економско.политички застарели концепт.
једноставно садржи сувише администрације која ј енепотребна и кочећа за еконсмски развој.
Тако на пример Банат или јужни Банат би требали да се издвоје из Војводине.
 
Војводина је економско.политички застарели концепт.
једноставно садржи сувише администрације која ј енепотребна и кочећа за еконсмски развој.
Тако на пример Банат или јужни Манат би требали да се издвоје из Војводине.

I ja sam razmisljao da bi bilo korisno napraviti veci broj regiona kako u Srbiji tako i u Vojvodini. Npr regiju da dobiju i Srem i Banat i Backa, i BG i npr Istocna Srbija koja je sama ekonomski neodrziva i koja bi se pomagala iz drzavnog budzeta i tamo bi se npr forsirala ulaganja, investicije kako bi se smanjila nezaposlenot i podigao standard...
 
Treba regionalizovati Srbiju, a sa njom regionalizovati Vojvodinu. Zajebite me više sa tom tzv. autonomijom u kojoj Novosadisti trpaju sve u svoje guzice, a kao kukaju na Bgd.
Ne dam pare ni Beogradu, al' Boga mi, ne dam ni Novom Sadu.

I mislim da shvatam donekle one koji se plaše regionalizacije i u tome vide separatizam. Problem je što se napredna ideja regionalizacije ne bi sprovodila u razumnom pravcu, nego bi se u mnogima od tih regija javili ljudi koji bi to doživljavali kao podstrek za svoje separatističke ideje. Imamo očit primer Pastora, koji zagovara stvaranje mađarske severnobačke regije. Probajte da zamislite kako bismo mi koji nismo Mađari živeli u takvom uređenju, kad sad u nazovi centralizovanoj državi trpimo neviđenu diskriminaciju. Mnogi ne znaju da gro Mađara koji su rođeni, školovali se i žive u Srbiji ne znaju jezik države u kojoj žive, i niko to od njih ni ne traži. Ali, da vidim koji će Srbin/Srpkinja dobiti posao, a da ne zna mađarski. Može biti maher u svom poslu, ali samo retki nalaze poslodavce spremne da ih zaposle.
Sve se to pravda potrebom da se zna "jezik sredine", kako vole da provuku. Zašto se onda niko ne sekira što Mađari pored "jezika sredine" ne govore jezik države?

Malo sam skrenuo sa teme, ali sam primerom hteo da pokažem da se mnogi ljudi opravdano plaše decentralizacije.
 
Imamo očit primer Pastora, koji zagovara stvaranje mađarske severnobačke regije. Probajte da zamislite kako bismo mi koji nismo Mađari živeli u takvom uređenju, kad sad u nazovi centralizovanoj državi trpimo neviđenu diskriminaciju. Mnogi ne znaju da gro Mađara koji su rođeni, školovali se i žive u Srbiji ne znaju jezik države u kojoj žive, i niko to od njih ni ne traži. Ali, da vidim koji će Srbin/Srpkinja dobiti posao, a da ne zna mađarski. Može biti maher u svom poslu, ali samo retki nalaze poslodavce spremne da ih zaposle.
Sve se to pravda potrebom da se zna "jezik sredine", kako vole da provuku. Zašto se onda niko ne sekira što Mađari pored "jezika sredine" ne govore jezik države?

Malo sam skrenuo sa teme, ali sam primerom hteo da pokažem da se mnogi ljudi opravdano plaše decentralizacije.

Ovo stoji 100% To je i nasledje komunizma. Zato sto je manjinama dat prst, oni ce traziti saku. Medjutim kad lova krene da regulise stvari i ekonomiju i skolstvo i ostalo, da vidis kako ce da se stvari same srede. Na ideale se loze budale, ko posluje i zaradjuje, 100 jezika govori ako treba. Jer, pare ne smrde...
 
Deluje mi da je hrvatski model dobar. Podela na 20 zhupanija/kantona.
Sa tim da, naravno, ne bi trebale da budu sklepane po nacionalnom kljuchu.
Svakako, nije rech o savrshenom uredjenju, ali mislim da je opet daleko bolje od ove najvece evropske centralizacije (ili jedne od najvecih).
 
Ovo stoji 100% To je i nasledje komunizma. Zato sto je manjinama dat prst, oni ce traziti saku. Medjutim kad lova krene da regulise stvari i ekonomiju i skolstvo i ostalo, da vidis kako ce da se stvari same srede. Na ideale se loze budale, ko posluje i zaradjuje, 100 jezika govori ako treba. Jer, pare ne smrde...

Samo, što mi nemamo te pare koje bi kupile osećaj pripadnosti srpskoj državi.
To je moglo ranije dok je Mađarska grcala u bedi i kad su se naši Mađari tamo kurčili sa crvenim pasošem, i namerno naglašavali da su ono Mađari, a da su oni Jugosloveni.
Sad je sve drugačije. Sve da Srbija i dođe do para, Mađarska više nije bedna, tako da bi oni između dve razvijene države skretali vodu na vodenicu njima draže, nacionalne matične države.

Prilično zayebana situacija. Kako sprovesti preko potrebnu decentralizaciju, a ne naneti štetu svojoj zemlji i narodu. Ko nađe rešenje za ovo ući će u istoriju i udžbenike.
 
Samo, što mi nemamo te pare koje bi kupile osećaj pripadnosti srpskoj državi.
To je moglo ranije dok je Mađarska grcala u bedi i kad su se naši Mađari tamo kurčili sa crvenim pasošem, i namerno naglašavali da su ono Mađari, a da su oni Jugosloveni.
Sad je sve drugačije. Sve da Srbija i dođe do para, Mađarska više nije bedna, tako da bi oni između dve razvijene države skretali vodu na vodenicu njima draže, nacionalne matične države.

Prilično zayebana situacija. Kako sprovesti preko potrebnu decentralizaciju, a ne naneti štetu svojoj zemlji i narodu. Ko nađe rešenje za ovo ući će u istoriju i udžbenike.

Mozda bi upravo oblasti gde su manjine vecina trebalo da prati drzavna vlast, istrazuje i sprecava zloupotreba te vecine. Ucenje srpskog jezika u skolama, nastava na srpskom obavezni...
 
Mozda bi upravo oblasti gde su manjine vecina trebalo da prati drzavna vlast, istrazuje i sprecava zloupotreba te vecine. Ucenje srpskog jezika u skolama, nastava na srpskom obavezni...

E, to sad više ne može. Odmah bi trčali u Brisel da plaču da smo im oduzeli zagarantovana manjinska prava.
Možda je jedini način da se uvede zakon o reciprocitetu. Onda niko ne bi mogao da optuži Srbiju da ne poštuje prava manjina, ako ona primenjuje ista prava prema nekoj manjini, kakva ima srpska nacionalna manjina u njihovim matičnim državama. Mada, sumnjam da bi EU društvo i to hteli da uzmu u obzir i da traže rešenje u pritisku na okolne zemlje da povećaju prava Srbima ili da bar ćute i ne krenu đonom na Srbiju, zanemarujući šta se dešava u drugim zemljama.
Politika dvostrukih standarda nije nikakva novost.
 
Противим се свакој врсти регионализације Србије док су на власти пијуни Хавијера Солане и Мадлен Олбрајт.

Чим се у Србији успостави слободна власт и створе услове за функционисање правне државе,децентрализација и евентуална регионализација ће постати део интерне политилке српске сцене о којој ће се разговарати без страха и са разумевањем.Односно,престаће да буде интерес страног фактора који иза тзв.децентрализације жели даље да ослаби државу.

Дакле,за децентрализацију потребно је да Србија има слободну Владу која неће под плаштом децентрализовања наставити да слаби и разграђује државу.
 
Ево један пример врховног достигнућа децентрализације данашњег политичког врха.То је стварање Радио Телевизије Војводине.Може ли неко да образложи чему та ТВ станива служи?Која је њена гледаност?Какав је њен углед/утицај у друштву?
Укратко,да ли је неко зарезује и 2%?
 
Ево један пример врховног достигнућа децентрализације данашњег политичког врха.То је стварање Радио Телевизије Војводине.Може ли неко да образложи чему та ТВ станива служи?Која је њена гледаност?Какав је њен углед/утицај у друштву?
Укратко,да ли је неко зарезује и 2%?
Manjine gledaju svakako zbog vesti na maternjem jeziku ... A shto se nas tiche npr voleo sam folirante i varosharije ... I bili su dobri crtaci koje sam voleo da gledam kao mali ... Znachi normalna regionalna televizija kao i svaka druga ... Milism ne vidim problem. Takodje sad ima i dobrih filmova (Ne tipa Americhki Ninja, nego nezavisni i alternativni autori) i serija.

BTW RTV je poslojala dugi niz godina kao RTNS 1 i 2 i josh ranije kao RT NS i NS+ tako da ne vidim problem.
 

Back
Top