Nove pokrajine
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 28

Tema: Nove pokrajine

Aktivan član
    Učlanjen
    29.10.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Nove pokrajine

Naka ovo bude konstruktivna rasprava, zasto su Srbiji potrebne nove pokrajine a zasto ne.

Oni pacenici koji misle da regionalizacija znaci separatizam, neka se okanu ove teme i neka legnu.

Veoma poznat manje_zlo (avatar)
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    157

Podrazumevano Re: Nove pokrajine

Lepa tema, ako ne krenu da je spam-uju...

Sredstva se ne rasporedjuju ravnomerno, jasni primeri su Beograd i Novi Sad, i stvaranje novih regija bi dovelo do stvaranja novih regionalnih centara, ciji bi razvoj mogao da pokrene celu regiju sa manjim gradovima i selima. Svaka regija treba da ima pravo na svoju samoorganizaciju i tako bi se odgovornost i za dobre i za lose postupke mogla lakse odrediti. Ekonoski razlozi su takodje bitni i ne bi se mogle pricati price tipa "Beograd koci Vojvodinu", svaka regija bi bila odgovorna za sebe, a Srbija kao drzava pomagala bi najsirmosnije i najmanje razvijene regije. Naravno preduslov je doneti ustav kojim bi se odredio broj regija, njihovi centri, nadleznosti, obaveze itd

Aktivan član CTAHOJKO (avatar)
    Učlanjen
    21.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Ma nema smisla andes, kome ovde da objasnis kako to funkcionise, a da te ne razumeju pogresno. Kad bi, ne daj boze, uzeo primer nemackih pokrajina koje imaju toliku autonomiju da sem vojske i valute mogu sve same da odredjuju, ovde bi te razapeli na kolac. Jer zna se ko ne veruje u te price i kome je nemacka dusmanin.

Ističe se SSJ4 (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Citat Original postavio manje_zlo Pogledaj poruku
    Lepa tema, ako ne krenu da je spam-uju...

Sredstva se ne rasporedjuju ravnomerno, jasni primeri su Beograd i Novi Sad, i stvaranje novih regija bi dovelo do stvaranja novih regionalnih centara, ciji bi razvoj mogao da pokrene celu regiju sa manjim gradovima i selima. Svaka regija treba da ima pravo na svoju samoorganizaciju i tako bi se odgovornost i za dobre i za lose postupke mogla lakse odrediti. Ekonoski razlozi su takodje bitni i ne bi se mogle pricati price tipa "Beograd koci Vojvodinu", svaka regija bi bila odgovorna za sebe, a Srbija kao drzava pomagala bi najsirmosnije i najmanje razvijene regije. Naravno preduslov je doneti ustav kojim bi se odredio broj regija, njihovi centri, nadleznosti, obaveze itd
    Konachno da se slozimo ... S tim da bi komplet Vojvodini dao vecu autonomiju ... Mislim mnogo je vishe nas Srba ovde od ostalih.

Učlanjen
    31.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    157

Citat Original postavio SSJ4 Pogledaj poruku
    Konachno da se slozimo ... S tim da bi komplet Vojvodini dao vecu autonomiju ... Mislim mnogo je vishe nas Srba ovde od ostalih.
    Sto konacno...

Ističe se SSJ4 (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Sto konacno...
    Pa uglavnom nam se mishljenja razlikuju.

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Војводина је економско.политички застарели концепт.
    једноставно садржи сувише администрације која ј енепотребна и кочећа за еконсмски развој.
    Тако на пример Банат или јужни Банат би требали да се издвоје из Војводине.

Učlanjen
    31.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    157

Pa uglavnom nam se mishljenja razlikuju.
    Razlicita misljenja i postoje, da bi se odredilo najbolje, ja sam iskljuciv samo prema Cedinim stavovima.

Ističe se SSJ4 (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Sto konacno...
    Pardon, ipak sam te pomeshao sa nekim Sry

Učlanjen
    31.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    157

Citat Original postavio Alekasandar3 Pogledaj poruku
    Војводина је економско.политички застарели концепт.
    једноставно садржи сувише администрације која ј енепотребна и кочећа за еконсмски развој.
    Тако на пример Банат или јужни Манат би требали да се издвоје из Војводине.
    I ja sam razmisljao da bi bilo korisno napraviti veci broj regiona kako u Srbiji tako i u Vojvodini. Npr regiju da dobiju i Srem i Banat i Backa, i BG i npr Istocna Srbija koja je sama ekonomski neodrziva i koja bi se pomagala iz drzavnog budzeta i tamo bi se npr forsirala ulaganja, investicije kako bi se smanjila nezaposlenot i podigao standard...

Učlanjen
    31.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    157

Pardon, ipak sam te pomeshao sa nekim Sry
    Mozda i nisi, posto mi deluje da si izmedju DSa i LDPa pa nije nerealno da smo usli u neku polemiku
    A ja sam vise patriJota.

Buduća legenda Дон (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    558

Treba regionalizovati Srbiju, a sa njom regionalizovati Vojvodinu. Zajebite me više sa tom tzv. autonomijom u kojoj Novosadisti trpaju sve u svoje guzice, a kao kukaju na Bgd.
    Ne dam pare ni Beogradu, al' Boga mi, ne dam ni Novom Sadu.

I mislim da shvatam donekle one koji se plaše regionalizacije i u tome vide separatizam. Problem je što se napredna ideja regionalizacije ne bi sprovodila u razumnom pravcu, nego bi se u mnogima od tih regija javili ljudi koji bi to doživljavali kao podstrek za svoje separatističke ideje. Imamo očit primer Pastora, koji zagovara stvaranje mađarske severnobačke regije. Probajte da zamislite kako bismo mi koji nismo Mađari živeli u takvom uređenju, kad sad u nazovi centralizovanoj državi trpimo neviđenu diskriminaciju. Mnogi ne znaju da gro Mađara koji su rođeni, školovali se i žive u Srbiji ne znaju jezik države u kojoj žive, i niko to od njih ni ne traži. Ali, da vidim koji će Srbin/Srpkinja dobiti posao, a da ne zna mađarski. Može biti maher u svom poslu, ali samo retki nalaze poslodavce spremne da ih zaposle.
    Sve se to pravda potrebom da se zna "jezik sredine", kako vole da provuku. Zašto se onda niko ne sekira što Mađari pored "jezika sredine" ne govore jezik države?

Malo sam skrenuo sa teme, ali sam primerom hteo da pokažem da se mnogi ljudi opravdano plaše decentralizacije.

Ističe se SSJ4 (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Mozda i nisi, posto mi deluje da si izmedju DSa i LDPa pa nije nerealno da smo usli u neku polemiku
    A ja sam vise patriJota.
    Moguce ... Al drago mi je da vidim choveka koji nije zatucan

Ističe se SSJ4 (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

A sad o temi malo ... Najveca mi je zelja da vidim da vojvodjanska sela prospariraju kao sto su nekada. I svako ko mi ponudi opciju regionalizacije ima moje poshtovanje.

Aktivan član CTAHOJKO (avatar)
    Učlanjen
    21.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Donqihote Pogledaj poruku
    Imamo očit primer Pastora, koji zagovara stvaranje mađarske severnobačke regije. Probajte da zamislite kako bismo mi koji nismo Mađari živeli u takvom uređenju, kad sad u nazovi centralizovanoj državi trpimo neviđenu diskriminaciju. Mnogi ne znaju da gro Mađara koji su rođeni, školovali se i žive u Srbiji ne znaju jezik države u kojoj žive, i niko to od njih ni ne traži. Ali, da vidim koji će Srbin/Srpkinja dobiti posao, a da ne zna mađarski. Može biti maher u svom poslu, ali samo retki nalaze poslodavce spremne da ih zaposle.
    Sve se to pravda potrebom da se zna "jezik sredine", kako vole da provuku. Zašto se onda niko ne sekira što Mađari pored "jezika sredine" ne govore jezik države?

Malo sam skrenuo sa teme, ali sam primerom hteo da pokažem da se mnogi ljudi opravdano plaše decentralizacije.
    Ovo stoji 100% To je i nasledje komunizma. Zato sto je manjinama dat prst, oni ce traziti saku. Medjutim kad lova krene da regulise stvari i ekonomiju i skolstvo i ostalo, da vidis kako ce da se stvari same srede. Na ideale se loze budale, ko posluje i zaradjuje, 100 jezika govori ako treba. Jer, pare ne smrde...

Primećen član Young (avatar)
    Učlanjen
    24.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

osnova svake demokratske zemlje je regionalna podela

Veoma poznat
    Učlanjen
    13.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    371

Deluje mi da je hrvatski model dobar. Podela na 20 zhupanija/kantona.
    Sa tim da, naravno, ne bi trebale da budu sklepane po nacionalnom kljuchu.
    Svakako, nije rech o savrshenom uredjenju, ali mislim da je opet daleko bolje od ove najvece evropske centralizacije (ili jedne od najvecih).

Učlanjen
    29.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    558

Citat Original postavio CTAHOJKO Pogledaj poruku
    Ovo stoji 100% To je i nasledje komunizma. Zato sto je manjinama dat prst, oni ce traziti saku. Medjutim kad lova krene da regulise stvari i ekonomiju i skolstvo i ostalo, da vidis kako ce da se stvari same srede. Na ideale se loze budale, ko posluje i zaradjuje, 100 jezika govori ako treba. Jer, pare ne smrde...
    Samo, što mi nemamo te pare koje bi kupile osećaj pripadnosti srpskoj državi.
    To je moglo ranije dok je Mađarska grcala u bedi i kad su se naši Mađari tamo kurčili sa crvenim pasošem, i namerno naglašavali da su ono Mađari, a da su oni Jugosloveni.
    Sad je sve drugačije. Sve da Srbija i dođe do para, Mađarska više nije bedna, tako da bi oni između dve razvijene države skretali vodu na vodenicu njima draže, nacionalne matične države.

Prilično zayebana situacija. Kako sprovesti preko potrebnu decentralizaciju, a ne naneti štetu svojoj zemlji i narodu. Ko nađe rešenje za ovo ući će u istoriju i udžbenike.

Domaćin berislav83 (avatar)
    Učlanjen
    18.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    83

dosta nam je ove dve pokrajine.

Učlanjen
    31.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    157

Citat Original postavio Donqihote Pogledaj poruku
    Samo, što mi nemamo te pare koje bi kupile osećaj pripadnosti srpskoj državi.
    To je moglo ranije dok je Mađarska grcala u bedi i kad su se naši Mađari tamo kurčili sa crvenim pasošem, i namerno naglašavali da su ono Mađari, a da su oni Jugosloveni.
    Sad je sve drugačije. Sve da Srbija i dođe do para, Mađarska više nije bedna, tako da bi oni između dve razvijene države skretali vodu na vodenicu njima draže, nacionalne matične države.

Prilično zayebana situacija. Kako sprovesti preko potrebnu decentralizaciju, a ne naneti štetu svojoj zemlji i narodu. Ko nađe rešenje za ovo ući će u istoriju i udžbenike.
    Mozda bi upravo oblasti gde su manjine vecina trebalo da prati drzavna vlast, istrazuje i sprecava zloupotreba te vecine. Ucenje srpskog jezika u skolama, nastava na srpskom obavezni...

Učlanjen
    29.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    558

Mozda bi upravo oblasti gde su manjine vecina trebalo da prati drzavna vlast, istrazuje i sprecava zloupotreba te vecine. Ucenje srpskog jezika u skolama, nastava na srpskom obavezni...
    E, to sad više ne može. Odmah bi trčali u Brisel da plaču da smo im oduzeli zagarantovana manjinska prava.
    Možda je jedini način da se uvede zakon o reciprocitetu. Onda niko ne bi mogao da optuži Srbiju da ne poštuje prava manjina, ako ona primenjuje ista prava prema nekoj manjini, kakva ima srpska nacionalna manjina u njihovim matičnim državama. Mada, sumnjam da bi EU društvo i to hteli da uzmu u obzir i da traže rešenje u pritisku na okolne zemlje da povećaju prava Srbima ili da bar ćute i ne krenu đonom na Srbiju, zanemarujući šta se dešava u drugim zemljama.
    Politika dvostrukih standarda nije nikakva novost.

Elita jedite_kod_Joa (avatar)
    Učlanjen
    29.07.2006.
    Pol
    muški
    Novi Sad, Vojvodstvo Srpsko - Okupirana Srbija
    Reputaciona moć
    268

Противим се свакој врсти регионализације Србије док су на власти пијуни Хавијера Солане и Мадлен Олбрајт.

Чим се у Србији успостави слободна власт и створе услове за функционисање правне државе,децентрализација и евентуална регионализација ће постати део интерне политилке српске сцене о којој ће се разговарати без страха и са разумевањем.Односно,преста ће да буде интерес страног фактора који иза тзв.децентрализације жели даље да ослаби државу.

Дакле,за децентрализацију потребно је да Србија има слободну Владу која неће под плаштом децентрализовања наставити да слаби и разграђује државу.

Elita jedite_kod_Joa (avatar)
    Učlanjen
    29.07.2006.
    Pol
    muški
    Novi Sad, Vojvodstvo Srpsko - Okupirana Srbija
    Reputaciona moć
    268

Ево један пример врховног достигнућа децентрализације данашњег политичког врха.То је стварање Радио Телевизије Војводине.Може ли неко да образложи чему та ТВ станива служи?Која је њена гледаност?Какав је њен углед/утицај у друштву?
    Укратко,да ли је неко зарезује и 2%?

Ističe se SSJ4 (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Citat Original postavio jedite_kod_Joa Pogledaj poruku
    Ево један пример врховног достигнућа децентрализације данашњег политичког врха.То је стварање Радио Телевизије Војводине.Може ли неко да образложи чему та ТВ станива служи?Која је њена гледаност?Какав је њен углед/утицај у друштву?
    Укратко,да ли је неко зарезује и 2%?
    Manjine gledaju svakako zbog vesti na maternjem jeziku ... A shto se nas tiche npr voleo sam folirante i varosharije ... I bili su dobri crtaci koje sam voleo da gledam kao mali ... Znachi normalna regionalna televizija kao i svaka druga ... Milism ne vidim problem. Takodje sad ima i dobrih filmova (Ne tipa Americhki Ninja, nego nezavisni i alternativni autori) i serija.

BTW RTV je poslojala dugi niz godina kao RTNS 1 i 2 i josh ranije kao RT NS i NS+ tako da ne vidim problem.

Aktivan član
    Učlanjen
    29.10.2007.
    Reputaciona moć
    0

Mislim da bi se volja banaćana za posebnom pokrajinom trebala uvažiti.

Slične teme

1. SRBIJA ODSAD IMA DVE POKRAJINE, 150 OPSTINA I 24 GRADA
    Autor Saint Andrew u forumu Politika
    Odgovora: 71
    Poslednja poruka: 31.12.2007., 16:29
  2. Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 07.07.2007., 22:56
  3. Gde su nove knjige ?
    Autor Obi-wan u forumu Književnost
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 31.08.2005., 19:12

Pravila za slanje poruka