Intervju sa Samardžićem (ko je ovde lud?)

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Pobedom DS - odlazi Kosovo

Slobodan Samardžić


Slobodan Samardžić, ministar za Kosovo i Metohiju, o izborima, odbrani Kosova, koalicijama: Jedina funkcija SSP da EU podrži tzv. evropske snage. Sporazum će biti poništen. Dobrosusedski odnosi - samo između država. Kosovo se brani konkretnim aktivnostima a ne bajkama

KADA bi nekim slučajem na izborima pobedile evroatlantske snage predvođene Demokratskom strankom, bio bi to trajan prekid državne veze Srbije i njene južne pokrajine Kosovo i Metohija.
To je u razgovoru za „Novosti“ poručio Slobodan Samardžić, ministar za Kosovo i Metohiju i potpredsednik DSS-a. On kaže da će od rezultata predstojećih parlamentarnih izbora u velikoj meri da zavisi nastavak borbe Srbije za odbranu svoje državne celovitosti.
- Taj trajan prekid odnosa s južnom pokrajinom, ukoliko bi pobedile snage predvođene DS, odvijao bi se uz priču o budućem zajedničkom evropskom krovu pod koji bismo se, navodno, opet ujedinili. Baš kao da je Srbiji do Kosova stalo koliko do Švedske ili Malte.

A ako ne pobede snage koje nazivate „evroatlantskim“, kakva je šansa za opstanak Kosova u Srbiji?
- Kosovo i Metohija jedinu šansu ima s vladom koja će se nedvosmisleno boriti za teritorijalni integritet države i koja će taj cilj staviti u svoj prioritet.

Da li je potpisani SSP važeći za Srbiju i kakva je njegova sudbina 11. maja?
- To je Tadićev i Đelićev potpis, a ne potpis Srbije. Taj ništavni sporazum neće obavezivati ni Brisel ni našu državu. Jedina funkcija tog sporazuma kao praznog papira jeste da EU podrži takozvane evropske snage u Srbiji.

Šta je još u pozadini potpisa na SSP?
- Tadić ovim sporazumom faktički prihvata Kosovo i Metohiju kao nezavisnu državu, isto onako kako EU zahteva i onako kako EU deluje u južnoj pokrajini. Na sreću, i posle njegovog potpisivanja i posle 11. maja sve će biti kao i pre. SSP neće vredeti, neće važiti, a država Srbija će nastaviti da se bori za svoje Kosovo i Metohiju.

Zašto Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU nije dovoljan garant državne celovitosti Srbije kada se u njemu pominje Rezolucija 1244?
- Zato što je danas, pošto je osamnaest država članica EU priznalo Kosovo, i posle nelegalnog nametanja Euleks misije, član 135 Sporazuma samo mrtvo slovo na papiru.

Šta ako EU ne pristane da u SSP dopiše odredbu da je Kosovo sastavni deo Srbije - da li bi to trajno Srbiju udaljilo od EU?
- EU može ili da prihvati Srbiju u njenim međunarodno priznatim granicama ili da prihvati Kosovo kao nezavisnu državu. Oboje ne može nikako.

Smatrate li da se EU već opredelila?
- Pošto je EU prihvatila Kosovo kao nezavisnu državu, ona Srbiju faktički tretira kao teritorijalno smanjenu. Dok je tako, odnosi Srbije i EU ne mogu biti kao pre 14. decembra prošle godine, kada je EU donela prvu odluku o sprovođenju Ahtisarijevog plana. Dokle će to trajati, zavisi samo od EU, a ne od Srbije.

Je li moguće da Srbija razvija dobre dobrosusedske odnose sa svojim sastavnim delom - Kosovom, ili je Oli Ren potpuno otvoreno mislio na odnose dve susedne zemlje?

- Oli Ren se precizno izrazio, na čemu smo mu zahvalni. Dobrosusedski odnosi su samo odnosi dve susedne države, i kao takvi su definisani i u SSP. Kada Oli Ren bude rekao da Finska i Olandska ostrva treba da razvijaju dobrosusedske odnose, onda ću poverovati da on greši u upotrebi ovog izraza.

Smatrate li da će EU izričito tražiti od Srbije da se odrekne Kosova u zamenu da postane članica te organizacije?
- Zasada EU traži od Srbije da se faktički odrekne Kosova za mnogo manje od članstva Srbije u EU. Nagrada za odricanje je samo potpisivanje SSP, što je vremenski daleko od članstva najmanje deset godina. Sve ostalo je samo priča za malu decu ili bedna nagrada za domaće saučesnike otimanja Kosova.

Pošto SRS u kampanji ima sličan stav kao DSS u vezi s odnosom Srbije prema EU, smatrate li da bi sa njima lakše sproveli tu strategiju nego sa bivšim saveznicima u koje više nemate poverenja?
- DSS kao vladajuća stranka od marta 2004. godine ima veoma pozitivan bilans sa EU. To su godine najvećih koraka Srbije u njenom približavanju EU. Tu leži velika razlika između DSS i SRS. S druge strane, odnos EU prema Kosovu, posebno poslednjih meseci, približio je stavove ove dve stranke u tom posebnom ali izuzetno značajnom pitanju. Svako razmišljanje o mogućem zajedničkom delovanju ove dve stranke traži odgovor na pitanje da li je iz ove dve političke činjenice moguće izvesti jednu, zajedničku rezultantu.

Ako DSS-NS bude stožer buduće Vlade, na kojim osnovama ćete nastaviti tešku bitku za KiM?
- To su osnove postavljene početkom 2004. godine, kada je formirana prva Koštuničina vlada. Te su osnove bile krajem 2005. godine produbljene formulisanjem čvrste i jasne pregovaračke platforme koja je i sama bila politički podržana odgovarajućim rezolucijama Narodne skupštine. U međuvremenu je bio donet novi Ustav Srbije, čije su odredbe o Kosovu i Metohiji više nego jasne. Najzad, postoje odluke Vlade povodom nelegalnog proglašenja nezavisnosti Kosova iz kojih takođe slede obaveze svake buduće vlade.

BAJKA-USPAVANKA
lKako gledate na stav da samo jaka Srbija u EU može da brani Kosovo i da nas put ka Briselu zapravo približava povratku Kosova?
- To je najobičnija bajka-uspavanka. Kosovo se brani danas konkretnim aktivnostima, a ne praznim obećanjima svetle budućnosti. Ako neko danas misli da u Evropskoj uniji granice više nisu važne, neka postavi sebi pitanje zašto Britanija ne vrati Gibraltar Španiji, ili Severnu Irsku Republici Irskoj.

MALE ŠANSE
Postoji li, po vašem mišljenju, šansa da se zapodenu novi pregovori o statusu KiM koje traži predsednik Boris Tadić?
- To je deo naše državne politike u rešavanju problema Kosova i svakako najbolji način da se u tome suštinski napreduje. Nažalost, u ovom trenutku šanse su veoma male, ali zbog toga ne treba odustati od tog zahteva.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=146&status=jedna&vest=120554&datum=2008-05-05


Jesam li ja lud, ili gospodin Samardžić, zakletva Srba sa Kosova, najnoviji Lazarov čovek, imaginoarno-istorijski pobratim Miloša Obilića lično i najžešći borac za Kosovo nije niti jednom rečju rekao kako to on misli da brani oteti nam komad zemlje?
Šta to on radi, što ne radi anarhističko-izdajnički DS? Po čemu su to njegove inicijative bolje od inicijativa Vuka Jeremića? Šta to njemu daje moralno pravo da proziva bilo koga?
Ne znam za vas, ali ja, evo već neko vreme, nisam čuo da je gospodin Samardžić uradio bilo šta što bi mene nateralo da kažem "majku mu, ovaj čovek fakat zna o čemu priča i ima pravo!"

Čestitam svakome ko je, kao ja, pročitao ovu stranicu. Posebne čestitke onima koji ne shataju da je čitav intervju jedna ogromna šuplja priča.
 
Gospodin Samardžić je nije lud, ni najmanje i to što govori je istina, a sada ako neko hoće da glasa za DS zato što misli da je Tadić iskren a Koštunica lažov - to je već naivno.

Ja ću da glasam za DS samo zato što smatram da ne možeš da večno protiv vetrenjača i zato što verujem u onu: koga ne možeš da pobediš, ti mu se pridruži.
 
Gospodin Samardžić je nije lud, ni najmanje i to što govori je istina, a sada ako neko hoće da glasa za DS zato što misli da je Tadić iskren a Koštunica lažov - to je već naivno.

Ja ću da glasam za DS samo zato što smatram da ne možeš da večno protiv vetrenjača i zato što verujem u onu: koga ne možeš da pobediš, ti mu se pridruži.

Rano je snajka, rano ... :lol:
 
Ta stvar sa Kosovom je vec i slepcima jasna.Ako Srbija hoce u EU MORA da se odrekne Kosova.
Pitanje glasi:zeli li Srbija da "zadrzi" Kosovo ili je boli Quita za Kosovom.Ako Srbi zele pod svaku cenu
u EU,bez obzira na teritorijalne granice i Kosovo onda lepo neka glasaju za DS a ako ipak zele da budu "ozbiljna" Drzava i kako se kaze svoj na svome,neka glasaju za DSS i SRS.A to da ce Srbija dobiti sankcije ukoliko pobedi SRS,to je prica za napaljene(nashmrkane) klince.Nema nikakvih
sankcija.A to da ce Srbija za par(4-5)godina da udje u EU i da ce da sve bude "super" ako pobedi DS je takodjer prica za napaljene.Istina,kao i uvek,nalazi se negde u sredini.
 
Pošteno momci, vrlo moguće. Samo mi recite zašto!? Ako mi ne odgovorite, onda vas smatram demagozima i šupljarima kao i gospodina Samardžića.

Šta to on radi, što ne radi anarhističko-izdajnički DS?

Brani drzavni integritet i suverenitet (ukapiraces uskoro kad Kosovu bude ponudjen SSP u kojem se ne spominje rezolucija 1244)

Po čemu su to njegove inicijative bolje od inicijativa Vuka Jeremića?

Razlicite su inicijative ministra za KiM i ministra ino-poslova, obojica rade za sada najbolje sto mogu...

Šta to njemu daje moralno pravo da proziva bilo koga?

Uglavnom ne proziva nikoga, ne stize ni da se odbrani od svih izmisljotina koje DS i LDP plasiraju (odlicno se to videlo veceras u Poligrafu - Jugoslav je bio veoma stuknut), inace za tog Jeremica kad god ga pitaju on odgovori da ministar inostranih poslova obavlja odlican posao i da imaju vrlo dobru saradnju (za razliku od Biljane Smrdljanovic koja je zaJeremica rekla da u EU i SB vazi za zelenog i neiskusnog - za malo nije rekla glupog)
 
Ta stvar sa Kosovom je vec i slepcima jasna.Ako Srbija hoce u EU MORA da se odrekne Kosova.
Pitanje glasi:zeli li Srbija da "zadrzi" Kosovo ili je boli Quita za Kosovom.Ako Srbi zele pod svaku cenu
u EU,bez obzira na teritorijalne granice i Kosovo onda lepo neka glasaju za DS a ako ipak zele da budu "ozbiljna" Drzava i kako se kaze svoj na svome,neka glasaju za DSS i SRS.A to da ce Srbija dobiti sankcije ukoliko pobedi SRS,to je prica za napaljene(nashmrkane) klince.Nema nikakvih
sankcija.A to da ce Srbija za par(4-5)godina da udje u EU i da ce da sve bude "super" ako pobedi DS je takodjer prica za napaljene.Istina,kao i uvek,nalazi se negde u sredini.

Daj ti meni prijatelju razlog zašto bih ja stao iza DSS-a ili SRS-a? Ako već glasam za DS, znam da su oni već krenuli u EU i da su već napravili konkretne poteze.
Šta su uradili pomenuti? Za šta da glasam? Za odbranu Kosova? Ko to brani Kosovo i kako? Dajući intervjue u kojima napadaju svoje političke protivnike. Je li to odbrana? Jer, jedino to ja mogu da vidim.
 
Daj ti meni prijatelju razlog zašto bih ja stao iza DSS-a ili SRS-a? Ako već glasam za DS, znam da su oni već krenuli u EU i da su već napravili konkretne poteze.
Šta su uradili pomenuti? Za šta da glasam? Za odbranu Kosova? Ko to brani Kosovo i kako? Dajući intervjue u kojima napadaju svoje političke protivnike. Je li to odbrana? Jer, jedino to ja mogu da vidim.

Istina je ono sto ti zelis da cujes a ne ono sto neko kaze.
Niko te ne tera da stanes iza bilo koga.To je licno tvoja odluka ali cinjenice su cinjenice a to se tebi svidjalo ili ne.
 
Jesam li ja lud, ili gospodin Samardžić, zakletva Srba sa Kosova, najnoviji Lazarov čovek, imaginoarno-istorijski pobratim Miloša Obilića lično i najžešći borac za Kosovo nije niti jednom rečju rekao kako to on misli da brani oteti nam komad zemlje?
Šta to on radi, što ne radi anarhističko-izdajnički DS? Po čemu su to njegove inicijative bolje od inicijativa Vuka Jeremića? Šta to njemu daje moralno pravo da proziva bilo koga?
Ne znam za vas, ali ja, evo već neko vreme, nisam čuo da je gospodin Samardžić uradio bilo šta što bi mene nateralo da kažem "majku mu, ovaj čovek fakat zna o čemu priča i ima pravo!"

Čestitam svakome ko je, kao ja, pročitao ovu stranicu. Posebne čestitke onima koji ne shataju da je čitav intervju jedna ogromna šuplja priča.

brate, to je sushtina priche.
ista pitanja kao i tebi padaju na pamet svakome ko zeli malo da razmisli van te shuplje price
 
Brani drzavni integritet i suverenitet (ukapiraces uskoro kad Kosovu bude ponudjen SSP u kojem se ne spominje rezolucija 1244)

Na koji način to radi i kako planira da nastavi?

Razlicite su inicijative ministra za KiM i ministra ino-poslova, obojica rade za sada najbolje sto mogu...

Ipak, Samardžić oduševljeno napada stranku ministra inostranih poslova i dokument čijem je potpisivanju prisustvovao.

Uglavnom ne proziva nikoga, ne stize ni da se odbrani od svih izmisljotina koje DS i LDP plasiraju (odlicno se to videlo veceras u Poligrafu - Jugoslav je bio veoma stuknut), inace za tog Jeremica kad god ga pitaju on odgovori da ministar inostranih poslova obavlja odlican posao i da imaju vrlo dobru saradnju (za razliku od Biljane Smrdljanovic koja je zaJeremica rekla da u EU i SB vazi za zelenog i neiskusnog - za malo nije rekla glupog)

Ovaj intervju je otvorena prozivka. Izmišljotine ne poričem i ne podržavam ih.
 

Back
Top