Moralnost naprednih tehnologija

Треба бити јасно да развој напредних технологија омогућава и гура само и једино интерес. Дакле, улаже се капитал да би се обрнуо и добио још већи. Нема ту никаквих моралних или идеалистичких побуда. Стога, јасно је у ком се смеру и правцу креће развој модерних технологија, и чему све то води...
 
Nisam jos video buduce tehnologije, nemam tu cast biti vidovitog, i to poverenje da verujem prorocima koji proricu buduce tehnologije, tako da o njima ne mogu reci nista.

O tehnologiji pravljenja deteta bez spermatozoida - ne vidim zasto bi dete moralo da se pravi od spermatozoida? Ti, verovatno, imas neki "razlog" zasto bi moralo tako:confused:
O modifikovanju biljaka i zivotinja mislim da su... da zavisi ko modifikuje. A sama "mogucnost kao mogucnost" je, znaci, po mom misljenju, dobra. Ne mogu ja zbog 2 ludaka koji ce da se zaje.ebu pa podvale ljudima neku budalastinu u hranu reci da je ta mogucnost losa, isto kao sto ne mozes ti zbog 2 ubica reci da je noz losa stvar, tj. oktrivenje noza, ili motorne pile (U slucaju da ludak reze motornom pilom zrtvu). Nisam nesto bistar po prirodi i pametan da bih razumeo zasto ljudi koji jedu zivotinjsko meso se zalazu toliko za ocuvanje i prava macaka, i miseva, valjda zato sto misle da je macka bezukusna, pa aj onda, posto je ne jedemo, da je postujemo, da nam ne bude dosadno, ili sta? Ili medved, on treba da ima sva prava, a krava mora da bude rob, po misljenju nekih intelektualaca bolesnih, koji svoje pare daju za ocuvanje polarnog medveda umesto da zakolju te medvede i nahrane decu u Africi.

Sa druge strane, mislim da za "modifikovanjem radi vecih prinosa" nema potrebe, jer se zna da se proizvodi sasvim dovoljno hrane za ceo svet, al je ne dobija ceo svet... viskovi se bace jer nema ko da ih kupi.

Ne vidim zasto je tvoja tema na filozofiji, ja bi je pre stavio na pdf. psihologija, valjda, jeli, i ti, kad bi imao taj podforum negde?

Dakle, ljudi koji iskoristavaju kravu, a stite medveda, nedosledni su, prema tome, njihov moral je dvostruk za kravu i medveda.
Isto tako su ljudi koji imaju pitome (ili ti "na drugi nacin genetski modifikovane") zivotinje, tj. genetski modifikovane zivotinje, koje su modifikovane bile na staromodnije nacine, a koji uz to kazu da su protiv modifikovanja, ne vide sami sebe, jer da vide ispred nosa, znali bi i da je ukrstanje itd. prilagodjavanje kojim nastaje jedna macka, ili jedan pitomi cvet, svakako vrsta genetskog modifikovanja.
 
Drugo, "tehnologija" je isto sto i "mogucnost za koju znamo/koju imamo" tako da zaista ne mogu misliti da je "mogucnost" nemoralna, ili moralna.

Moralan ili nemoralan moze biti neki ...pardon, neka licnsot.

Tehnologija se ne mora primenjivati. Al danas narod izgleda misli da ako ima radio u kuci i ako je ispravan, treba i da ga odvrne ceo dan i slusa. To nije problem. Problem je sto isto misle i za televizor, i onda istovremeno gledaju televizor, i slusaju radio = glupiraju se. Ne moze se odjednom gledati televizor i slusati radio. Da ne govorimo o tome da klima uredjaj poneki narusava kvalitet zvuka radia duplo. Erich Fromm je rekao da je jedno od osnovnih "nacela" ovog drustva "radi sve sto mozes uraditi", i da je ono bolesno, pa tako i drustvo.

Ako sam u zivotu pojeo 300 zivotinja, sto zeceva sto vukova, ne mogu sad da se bunim sto tamo neki sa naocarama u belom mantilu oce da unapredi nauku tako sto ce na 20 primeraka sljuke isprobavati genetsko modifikovanje kljuna. Ja mislim da tebe to oko barske shljuke boli zato sto pocinjes da gubis poverenje u naucnike, koje je kod tebe, kao i kod mnogih ljudi koji svracaju na ovaj forum, slepo... (posebno u "neurologe" koji kazu da su emocije mozdana kora koja...).
 
Ne razumes temu, neba. Tema se odnosi na koliko je moralno 'izigravati boga' genetskim modifikovanjem, kao i gde treba da stanemo na kraj i prestanemo da menjamo ono sto nam je dato.

Ko si ti da mi kazes da ne razumem temu? Neko ko je verovatno nije dobro postavio, i nepravilno napisao?

"Izigravanje boga" JE ONDA I SADJENJE POLJA ZITARICA! JER ONE TU NISU DATE
 
Ko si ti da mi kazes da ne razumem temu? Neko ko je verovatno nije dobro postavio, i nepravilno napisao?

"Izigravanje boga" JE ONDA I SADJENJE POLJA ZITARICA! JER ONE TU NISU DATE

Nije. Jer ih seješ takve kakve su stvorene. I na mestu koje je odgovarajuće (stvoreno) za njih. Data nam je slobodna volja da bismo spoznali razliku između dobra i zla, a kako je mi koristimo, takve i posledice snosimo. Ne postoji "božja kazna", već samo posledice naših dela, a mi, u svom jadnom neznanju, smatramo da su to posledice naših ličnih dela, pa se pitamo čime smo to zaslužili, ili razna druga pitanja, a u stvari ceo ljudski rod je jedan organizam, pa ako jedan broj ćelija (ljudi) ne živi po principima dobra, ceo organizam (ljudski rod) trpi posledice.
 
Nije. Jer ih seješ takve kakve su stvorene. I na mestu koje je odgovarajuće (stvoreno) za njih. Data nam je slobodna volja da bismo spoznali razliku između dobra i zla, a kako je mi koristimo, takve i posledice snosimo. Ne postoji "božja kazna", već samo posledice naših dela, a mi, u svom jadnom neznanju, smatramo da su to posledice naših ličnih dela, pa se pitamo čime smo to zaslužili, ili razna druga pitanja, a u stvari ceo ljudski rod je jedan organizam, pa ako jedan broj ćelija (ljudi) ne živi po principima dobra, ceo organizam (ljudski rod) trpi posledice.

Al ih ipak SEJES dakle, izigravas boga koji ih je posejao na jednom mestu po toj doktrini.;-)
 
...nema tu M od moralnosti - sve se svodi na ubedjivanje kako da od nas izvuku kes za proizvod ili usluge za koje nas uveravaju da ce na neki nacin unaprediti nase zdravlje ili dobrobit a umesto toga najcesce dobijamo nesto sto nas povredjuje, dovodi do bolesti ili ubija...i pored milijardi koje "obrcu" svakog dana gaze jedan preko drugog da bi se docepali svog parceta kolaca i ne prezaju ni od jedne prevare u pokusaju da vas odvoje od vaseg novca :)
 
U pravu je Nebo, šta da radim kad jeste :lol:

Sađenje biljke JESTE izigravanje boga, po istoj logici kao i genetski inženjering. I nama nije data biljka takva kakva je, ona ne postoji zbog nas (ili to nikada nije dokazano), a ako već postoji sama po sebi, i ako je kao takva data, onda nam je dato da u nekom momentu otkrijemo mogućnost modifikovanja njihove strukture. Na ljudima je da podvuku crtu, a kada će to učiniti?

Imamo atomsku bombu i da neko nije rekao - ae da se ne poubijamo, već bismo sami sebe istrebili.

Dakle, mislim da imamo "moralno pravo" da se igramo na taj način, s tim što postoji razlika između ove tri stvari: korist, iživljavanje i istinska želja za razvojem tehnologije u svrhu boljeg života za ljude sutra, a možda i za te iste životinje...

Ako bi se moglo doći do izvesnog izvora hrane tako što bi se pre toga moralo eksperimentisati uz ubijanje i mučenje jednog broja različitih vrsta životinja (a možda i ljudi? :shock: ), da li bi bilo vredno učiniti tako nešto, a da je rezultat potpuna sloboda životinja od ljudske ubilačke mašine, a zarad pukog preživljavanja?

Tj. da li cilj opravdava sredstvo?
 
...zavisi od cilja - npr. prehrambena industrija koristi radioaktivni otpad za ozracivanje namirnica, kao duze traju...naravno da je za ljude to stetno ali dovoljno su mocni da svima zapuse usta a i drzava je na njihovoj strani jer i tako ne zna sta ce sa tim otpadom...dobro prehrambenoj industriji, dobro za drzavu a na kraju i za farmaceutsku industriju kad im se obrate konzumenti
 
Mehanizam, uprosceno, funkcionise ovako:

  • Postoje naucnici koji se bave istrazivanjem i primenom a koji ne razmisljaju o posledicama

  • Postoje centri moci (drzave,multinacionalne kompanije itd) koji odlucuju sta ce finansirati
    a sta ne. Oni misle samo na vlast (drzave) ili profit(multinacionalne kompanije) itd

  • Postoje ljudi koji razmisljaju o tome kako ce javno mnenje prihvatiti nesto sto se ne moze
    sakriri pa su zaduzeni za osmisljavanje i neke drustveno prihvatljive primene

  • Najzad, postoje ljudi izvan sistema koji razmisljaju o posledicama nekoristoljubivo. Njih
    ima najvise medju piscima SF-prica

Primer: I pre nego sto je nano-tehnologija postala stvarnost, javila se ideja da se stvori
nepobediva vojska - vojska nano-robota. Posto ovo nije drustveno prihvatljivo, u trenutku
stvaranja prvih nano-robota bice obelodanjena samo jedna strana medalje: pomocu njih
ce se moci obavljati savrsene operacije, napr otklanjanje celija raka i to jednu po jednu
da ne govorimo o tome da cak ni njihovo delovanje u mozgu nece imati stetne posledice!
To je mamac za masu, koja danas ima jaku veru u NAPREDAK.

Oni koji razmisljaju o tome nekoristoljubivo idu dalje pa razmisljaju o opstim opasnostima:
sta ako se, slucajno, nano-roboti rasprse po vazduhu? To je uzbudljiva SF-prica, zar ne?
Zamisli, udahnes a nemas pojma da si udahnuo 3845754 nano-robota!?Itd itd

P.S. Maravilloso, evo ti primera parodije. Ja NAPREDAK zovem NAPRDAK
 
Otac od mog jednog drugara svira akusticnu gitaru, a elektricnu nece da uzme u ruke. Zato sto to kao "nije prirodno".

Po cemu elektronika i koriscenje necega prirodnog (elektriciteta) nije prirodno, i kako je onda koriscenje necega jos manje prirodnijeg (drveta, jer drveta ima manje nego elektriciteta u prirodi) prirodnije?

Zar elektricitet nije nesto prirodnije od drveta? Elektriciteta ima i u drvetu, i magnetizma, a drveta nema u ... ovome.

Sta je prirodnije, elektricitet, ili drvo? Svakako da ce autor teme naivno odgovoriti "drvo", jer misli da je rec "vidljivo mojem oku" isto sto i rec "prirodno".
 
Zasto mnogi misle da su uredjaji od drveta prirodniji od uredjaja koji rade na struju, tj. da je drvo prirodnije od struje? (u el. git. ima i drveta i struje koja se dobija opet necim prirodnim, magnetizmom). Zasto je to po vama magnetna indukcija neprirodna?

Zasto je sijalica neprirodnija od fenjera sa patroleumom ili naftom kad nije? Zato sto koristi struju, tj direktno prirodu koaj nastaje u hidroel. i termoelektranama koje rade sa prirodom ili sta?
 
...kakve veze imaju traktori sa npr. genetski izmenjenim kulturama... farmeri u Americi su od proizvodjaca genetski izmenjenog kukuruza dobili milionsku odstetu zato sto su im svinje koje su sa njim hranili postale neplodne...u Africi gde je taj kukuruz zasejan i gde je sluzio za ishranu ljudi vodjen je sudski spor iz istog razloga ali nikakvu nadoknadu nisu dobili iako im je stanovnistvo postalo neplodno u velikom procentu...nase ministarstvo poljoprivrede je podelilo seljacima bez njihovog znanja da se radi o genetski izmenjenoj kulturi kao "humanitarnu" pomoc od Amerike seme soje koje su pre toga neke africke zemlje odbile da prime...ima o tome na sajtu greenpeace
 
...kakve veze imaju traktori sa npr. genetski izmenjenim kulturama... farmeri u Americi su od proizvodjaca genetski izmenjenog kukuruza dobili milionsku odstetu zato sto su im svinje koje su sa njim hranili postale neplodne...u Africi gde je taj kukuruz zasejan i gde je sluzio za ishranu ljudi vodjen je sudski spor iz istog razloga ali nikakvu nadoknadu nisu dobili iako im je stanovnistvo postalo neplodno u velikom procentu...nase ministarstvo poljoprivrede je podelilo seljacima bez njihovog znanja da se radi o genetski izmenjenoj kulturi kao "humanitarnu" pomoc od Amerike seme soje koje su pre toga neke africke zemlje odbile da prime...ima o tome na sajtu greenpeace

A sta ako tvoj stric (lupam!) recimo napravi genetski modifikovanu, posto se on bavi sa tim (lupam!), hranu koja ce dati plodnost neplodnima, dal ce i u tom slucaju genetski inzenjering biti nemoralan?
 
Nemoralni su ti ljudi, a moralni bi bili oni koji naprave takvu hranu kakvu si ti navela, ali kazu da ona uzima plodnost, pa je podele recimo starima koji ne planiraju decu, ali nemaju cime da se prehrane, zar ti stari ljudi nebi oberucke to docekali ako su gladni?
 
...genetski izmenjena hrana ne moze da se poredi sa prirodnim kulturama...seme koje je pronadjeno u egipatskim piramidama moze i danas da da plod a kulture genetski izmenjenog semena ne daju seme - mozes ga zasaditi samo jednom a onda opet kupiti od onih koji ga proizvode - proizvodjace takvog semena interesuje samo profit i monopol... neplodnost nije jedina posledica konzumiranja genetski izmenjenih kultura - ima ih jos mnogo i nijedna nije za dobrobit covecanstva... mrzi me da pisem ali ako te interesuje informisi se na net-u koliko je to napredna tehnologija :)
 

Back
Top