LCD ili obican monitor?????
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: LCD ili obican monitor?????

Domaćin zoranpetrovic84 (avatar)
    Učlanjen
    25.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

Podrazumevano LCD ili obican monitor?????

Cuo sam od prijatelja da LCD monitori mnogo vise zamaraju oci i da mnogo vise ostecuju vid od obicnih da li je to tacno?I jos jedno pitanje imam 15" CRT,pa bi hteo da ga menjam.Sta bi ste mi vi preporucili?
    Hvala
    Zoran

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano Re: LCD ili obican monitor?????

Polovicno tacno... Osrednje los (budget klasa) LCD monitor je gori od najgoreg CRT monitora.

Evo ti nekih prednosti LCD monitora u odnosu na CRT:

- nema EM zracenja
    - geometrija na istima je savrsena (savrseno ravna povrsina)
    - nema moire efekta
    - trose neuporedivo manje struje
    - laksi su i zauzimaju dosta manje prostora
    - lakse se kontrolise osvetljenje
    - jeftiniji je proizvodni proces (objasnicu kasnije)

A sad mane istih u odnosu na CRT:

- izrazito zrnastija struktura (dobar CRT ima dot pich od 0.20mm, dobar TFT 0.27mm) - ovo je stavka koja smeta vidu
    - dead pixel-i (pre ili kasnije ce se pojaviti zbog nesavrsenstva TFT tehnologije)
    - boje su manje uverljive (u proseku... recimo crna je retko CRNA na TFT monitoru)
    - 'ghost' efekat (duhovi u pokretnim slikama)
    - ugao gledanja - kod TFT monitora ni uz pomoc trikova H/V ugao ne moze biti veci od 160°
    - imaju slabije osvetljenje (u proseku)
    - izrazito su skuplji

Eto, to su ti prednosti i mane... Vidu smeta naprezanje da bi se razaznali jako sitni detalji (visoke rezolucije) zbog velicine tacke. Takodje, da bi video 'savrsenu' sliku moras gledati u monitor pod H/V uglom od 90°, sto takodje smeta ocima (fokusiras ih u jednu tacku). Inace, generalno, nece ti smetati vidu vise od CRT monitora.

Sta bih ja ovde najvise gledao je cena. I ako TFT monitori kostaju daleko jeftinije da se proizvedu, oni su visestruko skuplji od CRT monitora, i to iz dva razloga: jako visok procenat skarta i odplacivanje investicija u razvitak TFT tehnologije. Za nekih 5 godina cene ce se izjednaciti, ali do tada...

Ako imas mesta na stolu, uzmi lepo CRT profesionalne klase (recimo NEC FP750+), jer isti ce kostati manje nego TFT monitor iste velicine u ekonomskoj klasi, a slike na ova dva se ne mogu ni porediti. TFT monitori koji mogu parirati jakim pandanima na CRT polju kostaju vise hiljada evra, i zaista nisu vredni toga.

Dakle, moja topla preporuka, CRT... TFT-u jos nije doslo vreme i jos uvek boluje od decijih bolesti...

Sto se samih modela tice, moje simpatije su pobrali:

CRT - NEC MultiSync FP750+, Samsung SyncMaster 757DFX ili Samsung SyncMaster 757NF (zavisi za sta ti je koji potreban)
    TFT - LG Flatron 17" (iz fabrike u Velsu, ne ona Korejska #$^#%^ koja se obicno kod nas nalaze) i Sony SDM-X73

Poz.

Neproveren član
    Učlanjen
    26.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Al' si objasnio, svaka čast!

Ja bih na ovo dodao još samo Philips 107P ili 109P.

Obećava
    Učlanjen
    24.02.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Zoki čekaj pojavu tzv. OLED displeja, to bi trebalo da bude ok! Videćemo, to i ja čekam. Iste karakteristike kao i CRT samo je u stvari polimerska folija, tj. ultra tanko! Ko čeka taj dočeka, a neko i izvisi!

Poznat rastamann (avatar)
    Učlanjen
    01.08.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    140

Podrazumevano

Ej momci, zaboravili ste da napomenete da su TFT monitori 10x lepshi, 5x funkcionalniji, a ni kvalitet slike ne zaostaje bash poono...
    Ako nisi designer, moja topla preporuka je TFT...

Primećen član
    Učlanjen
    17.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Podrazumevano

LG 710 PH !!!! Mislite o tome. Monitor je zaista odlican nije ni cudo sto Lg osvaja nagrade gde god se pojavi. Probaj da nadjes i neki iz belineine ponude prave zaista odlicne monitore ali su malo skuplji nego ostali. zbog toga i nisu nesto zastupljeni kod nas. U svakom slucaju izbegavaj samsung i neces pogresiti.

Slične teme

1. Odlican sex ili obican dugogodisnji sex?
    Autor zoki_nbgd u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 86
    Poslednja poruka: 12.08.2007., 15:58

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •