Legalni internet
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Legalni internet

Ističe se turcin (avatar)
    Učlanjen
    19.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Podrazumevano Legalni internet

Imam na umu da postavim sopstvenu mrezu,naravno bez ikakvih dozvola,bilo bi to kao underground internet,vec sam dosta opreme pripremio,pa se nadam da ce u skorijoj buducnosti da proradi,zanima me vase misljenje, samo u smislu da li nam je to potrebno ili ne,naravno sav download i upload kao i reklamiranje ce biti besplatno,naravno i sve ostalo sto jedna mreza moze da pruzi.

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano Re: Legalni internet

Ne znam sta si tacno naumio, ali u principu to lako moze da se izvede (lako, ukoliko si vec odradio posao oko kupovine i postavljanja opreme).

Da bih ti nesto vise rekao, prvo daj malo vise informacija: koliko ljudi planiras da nakacis na mrezu, koja brzina, ko ce ti biti nadprovajder, u kom mestu (tj. kakav je teren).

Ako planiras na bilo koji nacin da se legalno ubacis i sve to, RATEL (Republicka agencija za telekomunikacije) ne mozes zaobici, a u tom slucaju u startu moras podneti zahtev za odobrenje pruzanja internet usluga (obrazac INT1) za koji u startu moras platiti 10.000din. Posto je frekvencija 2.4GHz besplatna, licencu za frekvenciju ne placas. Dalje, sav softver mora biti legalan jer si se prijavio kao provajder dobio dozvolu za rad i kao takav si evidentiran kod Agencije za privredne registre (APR), tako da ces biti na meti inspekcije svaki put kad bude obilazila taj kraj, a kazne za nelegalni softver su prilicno velike (cak postoji mogucnost i oduzimanja dozvole za rad).

Drugi nacin je da prijavis organizaciju, udruzenje ili kako se vec zove za osnivanje wireless comunity-ja kao neprofitnu organizaciju koja ima za cilj povezivanje ljudi....bla, bla, truc, truc (tu mozes pisati sta god hoces i o ljudskim pravima, zelji za razmenom dobara....), gde se clanarina placa na mesecnom nivou radi odrzavanja mreze.
    Sto se ove solucije tice, ne znam kako tacno ide postupak registrovanja jer me nije ni zanimalo (to se mozes obratiti ljudima iz bgwireless-a i slicnim organizacijama kojih ima nekoliko u Srbiji).
    I treci nacin (potpuna ilegala) je da od nekog lokalnog provajdera (dakle, ne preko iznajmljenih vodova od Telekoma i placanja paketa za preprodaju interneta, vec najobicnijih bussines paketa sa zagarantovanom brzinom) zakupis neku vecu brzinu, kuci dignes server, a antene, APove i ostalo postavljaj po volji i zelji. Za server mozes uzeti i Windows server 2008 koji je prilicno unapredjen u odnosu na 2003 i ukoliko se radi o malom broju korisnika, nikakav dodatni softver ti nece trebati jer ima veoma jaku zastitu.
    U ovom slucaju (posto ces dobiti jednu staticnu IP adresu) ces mrezu podesavati preko proxy-ja, ali ce cena interneta biti mnogo manja nego da ides preko iznajmljenih linija, te ti preporucujem da za tu veliku razliku u ceni uplatis rapidshare i slicne naloge i da pustis ljudima da skidaju do mile volje sta im je zelja (jer torenti i P2P nece raditi) i jos ce ti ostati prilicno novaca.
    Mozes takodje dici i neki game server, a i omoguciti lokalni P2P.
    Hy everybody

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano Re: Legalni internet

Ovo bi bilo nesto ukratko sto je meni poznato, jer i ja imam na umu da postavim neku mrezu u narednih mesec-dva, pa sad smisljam sta i kako.
    Hy everybody

Slične teme

1. Da li su spijunski programi legalni?
    Autor Unnamed u forumu Softver
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 17.02.2009., 16:18
  2. Legalni Windows
    Autor najsnp u forumu Softver
    Odgovora: 133
    Poslednja poruka: 02.04.2008., 19:47
  3. Legalni Softver
    Autor Sale-Bgd u forumu Softver