Diskriminacija

rdeki

Elita
Poruka
17.948
Kakav stav mi imamo, i kako po tom pitanju vaspitavamo decu?
Da li smo i u kojoj meri spremni da prihvatimo razlike u shvatanjima, opredeljenjima, načinu života, boji kože, seksualnom opredeljenju i slično?
Da li postoje društveni slojevi i ljudi sa kojima ne bismo želeli da se mešamo, i sa kojima ne bismo želeli da se mešaju i druže naša deca?
 
ne sa ubicama, lopovima, silovateljima etc
a nih ima nezavisno od koze, nacionalnosti etc.
eto, to bi ih ucila

mada, cak se ni ovo ubica + lopov ne moze odrediti po crno-bijelo sistemu vrijednosti
 
Kakva bi bila, na primer, vaša reakcija ako bi se vaše dete pojavilo na vratima u društvu sa detetom štrokavim, odrpanim i reklo: "Ovo je moj nabolji drug."? Da li bi se neki deo u vama možda uplašio da vaše dete ne zaradi vaške ili neku drugu boleštinu? Da li bi ste se možda uplašili lošeg uticaja koje bi to dete moglo da ima na vaše dete?
Ili biste tako nešto prihvatili kao sasvim normalnu pojavu?
 
prosula bih se od smijeha pod jedan :lol:
ne vjerujem da su "vaske ili neka druga bolestina" nesto sto se ne moze dobiti u autobusu ili skoli

a los uticaj...
ako ne budem podrska djetetu kao malom, ono ne razvije zdrav karakter,
pitanje tzv skretanja sa dobrog puta je samo pitanje vremena a ne drustva

naravno, zabrinula bh se za to drugo dijete - ima li roditelje, u kakvim uslovima zivi?
a opet, sto ako su se vratili nakon neke malo slobodnije igre, potukli u blatu, odrpano i prljavo je normalna posledica istog
 
Kakav stav mi imamo, i kako po tom pitanju vaspitavamo decu?
Da li smo i u kojoj meri spremni da prihvatimo razlike u shvatanjima, opredeljenjima, načinu života, boji kože, seksualnom opredeljenju i slično?
Da li postoje društveni slojevi i ljudi sa kojima ne bismo želeli da se mešamo, i sa kojima ne bismo želeli da se mešaju i druže naša deca?

Ucim ih prvenstveno da budu dobri i vrijedni ljudi,da postuju druge bez obzira na boju koze i veroispovjest....o svemu pricam sa sinom,on je stariji.
Diskriminacija uvijek postoji,ma koliko mi mislili da nije tako i u najblazoj formi.
Ne bi mi bilo drago da moja djeca sutra imaju vezu,brak sa osobama druge veroispovjesti ili boji koze...ali trudim se da sada sputam svoju svijest o tome jer najbitnije mi je da su moja djeca zdrava i sretna....neke tokove u zivotu ne mozemo mjenjati,samo se trudim da ih pravim vaspitanjem usmjerim...uvijek kazem da ne namecem misljenje iako to indirektno radim kao i vecina roditelja....Zelim samo da znaju da sam uvijek tu da razumijem i pomognem...a vec sada sebe moram pripremiti da nece mozda biti sve kako ja ocekujem...tesko je prihvatiti drugacije....ali izbor je.....ili cu razumjeti i biti uz njih,ili necu i oni ce se udaljiti od mene...uvijek kazem bez obzira na njihov izbor sutra...najvise bi me boljelo da mene skroz odbace...sta ako nesto krene lose,a nisam tu da pomognem,toga me strah....
 
Животно искуство ме је научило, да је за дружење, брак, озбиљније дуготрајније везе,... јако битно да особе
потичу из истог или сличног социјалног и културног миљеа. Из разлога што такве особе везују још од најраније
младости, иста интересовања, слушање сличне музике, гледање истих филмова, занимање за сличне културне
и уметничке догађаје, слични погледи на свет и друштвена збивања... А то се после у зајдничком дружењу, вези
или браку, показује као битна спона за опстанак такве заједнице.
Прљавштина сваке врсте у мени изазива нелагоду и мучнину, тако да не бих могла ни на кратко, на пример у
трамвају, да будем крај такве особе, а камоли да ми такав неко уђе у кућу, о дружењу да не причамо...
 
Strokavo dete...uuuuh..stresoh se jer si upotrebio najruzniju mogucu rec da opises prljavo dete! Ali 'ajde!

Vaske!!! Pa koje dete nikada nije dobilo vaske ? "Strokavo" ili "ne strokavo"...dete ce dobiti vaske! Ako ne u skoli onda ce na igralistu ili bazenu...

A kakav to los uticaj moze imati "strokavo" dete na nasu decu?!

P.S. Izvinjavam se na previse upotrebljene reci "strokavo" u mom odgovoru!
:lol:

Па сад, плашећи се да не испаднем ''дискриминатор'' нисам се побунила када је у болесничку собу у којој сам била са својим болесним дететом примљена једна Ромкиња са својим дететом.
Прво, имала је толико блата на ципелама, а опомињали су је да их опере, но ништа, то блато се стално крунило по целој соби.
Затим, и њој и детету је коса била сва бела од гњида. Дали су јој шампон да се оперу...али то вашке није спречило да пређу и на мене и на моје дете. :x
Затим, мали је био пун зелених слинаца које је брисао рукама, а стално је долазио и дирао наше пешкире, пењао се по нашим креветима...да ти се смучи живот!
Ја сам изигравала толеранцију, али више никад нећу!
Шта ме брига да ли је Ром или белац, ако је штрокав, вашљив и слинав - не желим га у својој близини!

Не бити ''штрокав'' је ствар културе, а не сиромаштва!
 
Kakva bi bila, na primer, vaša reakcija ako bi se vaše dete pojavilo na vratima u društvu sa detetom štrokavim, odrpanim i reklo: "Ovo je moj nabolji drug."? Da li bi se neki deo u vama možda uplašio da vaše dete ne zaradi vaške ili neku drugu boleštinu? Da li bi ste se možda uplašili lošeg uticaja koje bi to dete moglo da ima na vaše dete?
Ili biste tako nešto prihvatili kao sasvim normalnu pojavu?
Зависи да ли дете има 7 или 17 година.
Када је дете од 7 година штрокаво и одрпано, за то су криви искључиво родитељи..
Касније би могло, кроз дружење са децом у школи и учење, да само предузме нешто по питању личне хигијене.
Када би моје дете, успело и поред тога што друг потиче из лоше прородице, да у њему препозна неки квалитет, ја бих била поносна на њега. :D

Не бити ''штрокав'' је ствар културе, а не сиромаштва!
Тачно. ;-)

За остало што си написала те потпуно разумем. :(
И ја сам два пута по десетак дана преживела исти ужас...
А трећи пут сам, јер смо постали редовни гости, успела да се пребацим у ''луксузну'' собу...:lol:
 
Kakav stav mi imamo, i kako po tom pitanju vaspitavamo decu?
Da li smo i u kojoj meri spremni da prihvatimo razlike u shvatanjima, opredeljenjima, načinu života, boji kože, seksualnom opredeljenju i slično?
Da li postoje društveni slojevi i ljudi sa kojima ne bismo želeli da se mešamo, i sa kojima ne bismo želeli da se mešaju i druže naša deca?

Postoji jedan sloj: kriminalci i nasilnici, a oni sasvim često vrlo lepo izgledaju, niko ne bi rekao ... A čini mi se da je reč štrokav samo zamena za naziv jedne manjine - ne bih dalje. Kad vidim štrokavo dete, poželim da ga okupam i presvučem. A svoje dete prvo pitam (u svim situacijama kada osetim potrebu da se umešam) prvo šta je razlog tom druženju, pa onda procenim šta ći dalje.
 
Животно искуство ме је научило, да је за дружење, брак, озбиљније дуготрајније везе,... јако битно да особе
потичу из истог или сличног социјалног и културног миљеа. Из разлога што такве особе везују још од најраније
младости, иста интересовања, слушање сличне музике, гледање истих филмова, занимање за сличне културне
и уметничке догађаје, слични погледи на свет и друштвена збивања... А то се после у зајдничком дружењу, вези
или браку, показује као битна спона за опстанак такве заједнице.
Прљавштина сваке врсте у мени изазива нелагоду и мучнину, тако да не бих могла ни на кратко, на пример у
трамвају, да будем крај такве особе, а камоли да ми такав неко уђе у кућу, о дружењу да не причамо...

To je istina, za brak je stvarno važno da su ljudi iz približno istog društvenig "miljea", ali mislim da dečje druženje samo sa sebi sličnima kasnije može da rezultira nedostatkom tolerancije za sve koji se razlikuju od nas... Potrebno je u detinjstvu i mladosti (jer se tada greške lakše prevazilaze nego u zrelim godinama) upoznati što je više moguće različirih ljudi, pojava i sl. radi kasnije bolje procene ljudi i događaja i lakšeg donošenja žuvotnih odluka. Ako dete odraste u čoveka koji ne poznaje ništa izvan svog "kruga", može da se desi da mu baš sasvim neodgovarajuće osobe i situacije izgledaju primamljive, jer njemu su"nešto novo". A, i ja, zaista, bežim po javnom prevozu od raznih... ali najviše mi smetaju oni koji smrde na alkohol, znoj i duvan pomešano. Vaške smo dobili i ja i moje dete u boskopu, ne znamo ko je sedeo iza nas. I u obdaništu, među čistom i "finom" decom.
 
Па сад, плашећи се да не испаднем ''дискриминатор'' нисам се побунила када је у болесничку собу у којој сам била са својим болесним дететом примљена једна Ромкиња са својим дететом.
Прво, имала је толико блата на ципелама, а опомињали су је да их опере, но ништа, то блато се стално крунило по целој соби.
Затим, и њој и детету је коса била сва бела од гњида. Дали су јој шампон да се оперу...али то вашке није спречило да пређу и на мене и на моје дете. :x
Затим, мали је био пун зелених слинаца које је брисао рукама, а стално је долазио и дирао наше пешкире, пењао се по нашим креветима...да ти се смучи живот!
Ја сам изигравала толеранцију, али више никад нећу!
Шта ме брига да ли је Ром или белац, ако је штрокав, вашљив и слинав - не желим га у својој близини!

Не бити ''штрокав'' је ствар културе, а не сиромаштва!


Amen.
 
Па сад, плашећи се да не испаднем ''дискриминатор'' нисам се побунила када је у болесничку собу у којој сам била са својим болесним дететом примљена једна Ромкиња са својим дететом.
Прво, имала је толико блата на ципелама, а опомињали су је да их опере, но ништа, то блато се стално крунило по целој соби.
Затим, и њој и детету је коса била сва бела од гњида. Дали су јој шампон да се оперу...али то вашке није спречило да пређу и на мене и на моје дете. :x
Затим, мали је био пун зелених слинаца које је брисао рукама, а стално је долазио и дирао наше пешкире, пењао се по нашим креветима...да ти се смучи живот!
Ја сам изигравала толеранцију, али више никад нећу!
Шта ме брига да ли је Ром или белац, ако је штрокав, вашљив и слинав - не желим га у својој близини!

Не бити ''штрокав'' је ствар културе, а не сиромаштва!

Stvarno si se našla u nezavidnoj situaciji, ali nisi trebala da trpiš to. Ako je ta osoba već takva, ti zaista ne možeš da je prevaspitavaš, ali si trebala da zahtevaš od medicinskog osoblja da obezbede higijenu u, zaboga, bolnici! A medicinske sestre ne bi smele da budu gadljive, i samo da daju šmpon, čija isparenja, uzgred budi rečeno, mogu da budu otrovna, nego su morale (i to je njihov posao) da okupaju to dete - njegova majka je verovatno nepismena, pa je pitanje i da li bi pravilno upotrebila taj šampon - a majku da nateraju (i pri tom joj pomognu u tome, jer da ona nešto zna o higijeni i bolničkom redu ne bi ni bila takva) da se okupa i očisti svoju obuću a, bogami i odeću. Prljavština jeste u najvećem broju slučajeva stvar (ne)kulture, ali koliko npr. romskih "naselja" imaju kupatila, vodovod, ili bar bunar? I gde i od koga ta deca, kasnije roditelji, mogu da nauče osnovna pravila higijene kad žive u getu gde su svi isti takvi? A nas ostale viđaju samo na ulici gde se sklanjamo od njih. I kakav utisak (kasnije stav) oni stiču o svetu oko sebe stasavajući u neprijateljski nastrojenom okruženju? Ali to je već za neki drugi PDF.
 
Pazim s kim se druže moja djeca jer sam mnogo puta imala za primjer vidjeti kako se sav dugogodišnji trud roditelja da vaspitaju dijete poništava za par mjeseci koje dijete provede u lošem društvu.Htjeli mi to priznati ili ne u nekom uzrastu djeci je društvo bitnije i uglavnom se trude živjeti i ponašati po pravilima tog društva.U tom periodu porodica je manje bitna za njih. Ne zabranjujem direktno neka prijateljstva ali se baš potrudim da ih zainteresuje nešto ili neko drugi. Do sada mi je polazilo za rukom.
Što se tiče nacionalnosti ovdje u RS je jako teško uopšte imati priliku da djeca upoznaju nekog druge nacionalnosti.Skoro sve škole su od 98-100% jednonacionalne.Mislim da je još uvijek bolje da se ovdje ne druže.Kad smo na putovanju ili odmoru volim da upoznaju druge i drugačije.
 
To je istina, za brak je stvarno važno da su ljudi iz približno istog društvenig "miljea", ali mislim da dečje druženje samo sa sebi sličnima kasnije može da rezultira nedostatkom tolerancije za sve koji se razlikuju od nas... Potrebno je u detinjstvu i mladosti (jer se tada greške lakše prevazilaze nego u zrelim godinama) upoznati što je više moguće različirih ljudi, pojava i sl. radi kasnije bolje procene ljudi i događaja i lakšeg donošenja žuvotnih odluka. Ako dete odraste u čoveka koji ne poznaje ništa izvan svog "kruga", može da se desi da mu baš sasvim neodgovarajuće osobe i situacije izgledaju primamljive, jer njemu su"nešto novo". A, i ja, zaista, bežim po javnom prevozu od raznih... ali najviše mi smetaju oni koji smrde na alkohol, znoj i duvan pomešano. Vaške smo dobili i ja i moje dete u boskopu, ne znamo ko je sedeo iza nas. I u obdaništu, među čistom i "finom" decom.

Обданиште и основна школа су места на којима је дете у прилици да оствари најшире друштвене контакте,
односно комуникацију са готово свим друштвеним слојевима, наравно то је везано и за саму локацију становања.
Опште је позанато, барем у великом граду какав је Београд, да нису све локације исте по структури
становништва, тако да ће негде на периферији дете бити у прилици да иде у обданиште и основну школу са
децом из, условно речено, нижих социјалних слојева, док је у центру и на Дедињу ситуација дијаметрално
супротна.
Те ствари су у осталом на западу одавно познате, и зна се да није исто живети и одгајати дете на Бронксу и на
Менхетну.
У средњој школи већ долази до одвајања деце по социјалним, културним и интелектуалним капацитетима и
афинитетима, тако да је ту већ битно сужена могућност додира различитих светова, а на факултету се још
више сужава и ту се сусрећу млади људи, истих или сличних афинитета и потенцијала.
Тако да желео то родитељ или не, његово дете ће барем до средње школе одрастати са свим социјалним
слојевима и имати довољно времена да их упозна и да сам направи селекцију...
А иначе, с овим се у потпуности слажем:
"Potrebno je u detinjstvu i mladosti (jer se tada greške lakše prevazilaze nego u zrelim godinama) upoznati što je više
moguće različirih ljudi, pojava i sl. radi kasnije bolje procene ljudi i događaja i lakšeg donošenja žuvotnih odluka."
 
I kod nas, a i na zapadu (koji se ne sastoji samo od Amerike, koja se ne satoji samo od Njujorka) postoje ljudi koji su potpuno, rođenjem, na sramotu svojih država, lišeni bilo kakve mogućnosti da se i približe zgradi neke dečje ustanove, a kamoli da u njoj borave, jer se to ipak plaća, pa makar i na periferiji. Ne slažem se sa tim da deca sa periferije (ili iz provincije, npr.) već u ranom dobu treba da budu deljena po materijalnom statusu roditelja, koji je, uostalom, vrlo nestalna kategorija, pa se vrlo lako može desiti da dete iz "elitnog" vrtića, iznenada treba da se nađe u sredini na koju ne da nije naviklo, već nije znali ni da postoji. Stvar vaspitanja, jer o tome se radi, zar ne, mora biti, bar u najranijem dobu isto za sve, zbog socijalizacije deteta, a u elitne škole, kasnije, morala bi da idu elitna deca, a ne deca elitnih roditelja, jer to što je neko došao do novaca ne znači i da je sposoban vaspitač svojoj deci, a još manje da je genetski pedisponiran za pripadanje eliti. To ipak mora da se zasluži ozbiljnim radom u i učenjem, talentom, naravno i inteligencijom, a svakoj državi su potrebni sposobni i inteligentni građani, jer šta su u stanju polupismeni ljudi da rade dobro i odgovorno, danas, u veku razvijene tehnologije? Ako bi se stvarno od rođenja delili po mestu i materijalnom nivou rođenja, onda čemu je služila buržoaska revolucija i pojava kapitalizma, kad ovakav način razmišljanja vraća društvo pravo u feudalizam, iz koga nas je kapitalizam teškom mukom iščupao?
 
Није ми најјасније, да ли је овај коментар упућен мени?

Ако је упућен мени, морам да кажем да је упућен на погрешну адресу, јер у мом претходном посту је само
опис стања на терену, нигде нисам написала да такво стање одобравам или подржавам.

Ako bi se stvarno od rođenja delili po mestu i materijalnom nivou rođenja, onda čemu je služila buržoaska revolucija i pojava kapitalizma,

И ја често постављам исто питање у последње време!
 
Није ми најјасније, да ли је овај коментар упућен мени?

Ако је упућен мени, морам да кажем да је упућен на погрешну адресу, јер у мом претходном посту је само
опис стања на терену, нигде нисам написала да такво стање одобравам или подржавам.



И ја често постављам исто питање у последње време!

Izvini, učinilo mi se da je to tvoj stav. Ali i nije upućeno samo tebi, nikako. Ima tu začuđujuće netrpeljivih postova.
 
Hm, pa i fini ljudi su diskriminisani. Ispade da su samo Romi, ili siromasni, ili hendikepirani diskriminisani... sto i jeste najstrasnije, jer su nemocni. Ali koliko ima slucajeva u kojima je neko diskriminisan zato sto je obrazovan i fin? Takodje mnogo... ali o tome ne sme da se prica jer covek - ni kriv ni duzan - ispadne snob :lol:
 
:confused::confused::confused:

Буди конкретнија, па реци који и чији постови су нетрпељиви?! И шта под тим подразумеваш?

Previše ih je za nabrajanje, ko shvati, shvati, ko ne shvati ni ne vredi da objašnjavam. Neću valjda ja da se pravdam zbog toleramcije i razumevanja za teškoće pojedinih grupa ljudi, koji su na bilo koji način diskriminisani?
 
Hm, pa i fini ljudi su diskriminisani. Ispade da su samo Romi, ili siromasni, ili hendikepirani diskriminisani... sto i jeste najstrasnije, jer su nemocni. Ali koliko ima slucajeva u kojima je neko diskriminisan zato sto je obrazovan i fin? Takodje mnogo... ali o tome ne sme da se prica jer covek - ni kriv ni duzan - ispadne snob :lol:

Pa, jeste, grupe koje si spomenula su u stanju hitne potrebe, a i bodu oči, po se o njima raspravlja, a kulturni i obrazovani ljudi su u poslednjim vremenima isto tako diskriminisani, samo još nemaju ni pavo da se žale, jer niko ne razume u kojoj meri je takva diskriminacija uzela maha. "Nisu gladni, nisu bolesni, imaju krov nad glavom, pa šta još hoće"? Oni drugi i ne znaju da čovek može imati i druge potrebe osim da se najede i nakupuje statusnih simbola. Ovi novi, koji su došli prebrzo do značajno boljeg materijalnog statusa, pa nisu stigli da taj status prate i ličnim razvojem su najteži za trpljenje, jer imaju moć i sredstva, bahati su, a i zaziru od obrazovanijih i kulturnijih od sebe.
 
Izvini, učinilo mi se da je to tvoj stav. Ali i nije upućeno samo tebi, nikako. Ima tu začuđujuće netrpeljivih postova.

:confused::confused::confused:

Буди конкретнија, па реци који и чији постови су нетрпељиви?! И шта под тим подразумеваш?

Previše ih je za nabrajanje, ko shvati, shvati, ko ne shvati ni ne vredi da objašnjavam. Neću valjda ja da se pravdam zbog toleramcije i razumevanja za teškoće pojedinih grupa ljudi, koji su na bilo koji način diskriminisani?


Ако си већ на форуму и желиш с нечијим ставом да полемишеш, онда буди конкретна и јасна,
овако је најлакше, а и тотално је бесмислено, паушално и уопштено опљунути, уз
опаску: ко схвати, схвати....
 
Ucim ih prvenstveno da budu dobri i vrijedni ljudi,da postuju druge bez obzira na boju koze i veroispovjest....
Diskriminacija uvijek postoji,ma koliko mi mislili da nije tako i u najblazoj formi.
Ne bi mi bilo drago da moja djeca sutra imaju vezu,brak sa osobama druge veroispovjesti ili boji koze...ali trudim se da sada sputam svoju svijest o tome jer najbitnije mi je da su moja djeca zdrava i sretnana ...tesko je prihvatiti drugacije

Sad me teraš da vadim rečenice iz tekstova koji služe kao "šareni papir sa mašnicama", pa zvuče sasvim nevino, dok malo pažljivije ne pročitaš baš svaku reč, i dok se ne osvrneš na opšti ton, koji i ne možeš dokazati kao netrpeljiv, a lepo se oseća...
Ja ne shvatam da li ti misliš da imaš razloga da se osećaš prozvana, ili ustaješ u odbranu ostalih, koje smatraš da su "očepljeni", a oni i ne nalaze razloga da se bune. Kao i svi, i ja uzimam sebi pravo da imam mišljenje i zauzmem stav, a sve dok ne kršim pravila foruma, ne vidim razloga da budem prozivana i da se pravdam zbog toga.
 

Back
Top