Konzervatizam

vasilej

Početnik
Poruka
7
Zanima me šta posetioci foruma misle o konzervatizmu kao političkoj ideologiji, sa svim što uz nju ide. Dakle, antiliberalizam, antisocijalizam i antikomunizam, antinacionalizam, etatizam, odanost državi, crkvi, hrišćanskim i patrijarhalnim vrednostima, očuvanje tradicionalne porodice, poštovanje društvene i profesionalne hijerarhije, očuvanje vojske kao jedne od institucija na kojima počiva država, podržavanje privatne svojine i vladavine najboljih, te konačno i uvođenje Gornjeg doma parlamenta, kao ''konzervativne citadele''.
 
Постоје три идеологије.Социјализам који је заснован на револуцији,либерализам који је заснован на анархији и конзервативизам који је заснован на опрезу!
 
Kako antinacionalizam, a sve gore pobrojano? Konzervativne partije, kako ih ja razumem, su baš nacionalističke i to prilično desničarske, netrpeljive prema bilo čemu što nije konvencija u datom društvu. Meni je svaka krajnost loša. I krajnji liberalizam i konzervativizam. Ne valja biti uskogrud. Ako se zalažeš za sve ono gore napomenuto, onda takvo društvo ne omogućava napredak običnom čoveku koji ima intelekt, a nema poreklo. Isto tako, debil sa poreklom može da ti vodi državu. Opet i liberalizam može dozvoliti debilu da vodi državu, pod izgovorom da svi moraju imati jednaka prava.
Najbolje je biti nešto između.
Demokratska republika je najbolja, od postojećih, uređenja. Ali da bi to funkcionisalo kako valja, treba svako da bude samosvestan i odgovoran. Tada bi samo oni najpametniji bili na najvišim pozicijama, a ne najsposobniji i oni koji potiču iz određenih porodica i bilo kakvim vezama su dobili mesto na kome su. Ali pošto tako nešto nigde ne postoji, onda je to utopija i bilo bi zgodno, makar gledati da se greška umanji.
Ima previše alavog, bezobzirnog, nevaspitanog, glupog i zlog sveta. Ali njih najčešće smatraju sposobnima, pošto lako izguraju one druge koji svesni svega oko sebe i svojih nedostataka i onoga na čemu treba da rade, ne guraju nos gde im nije mesto, po (svemu sudeći) utopijskom pravu.
 
aplauz7gk.jpg
Kako antinacionalizam, a sve gore pobrojano? Konzervativne partije, kako ih ja razumem, su baš ncionalističke i to prilično desničarske, netrpeljive prema bilo čemu što nije konvencija u datom društvu. Meni je svaka krajnost loša. I krajnji liberalizam i konzervativizam. Ne valja biti uskogrud. Ako se zalažeš za sve ono gore napomenuto, onda takvo društvo ne omogućava napredak običnom čoveku koji ima intelet, a nema poreklo. Isto tako, debil sa poreklom može da ti vodi državu. Opet i liberalizam može dozvoliti debilu da vodi državu, pod izgovorom da svi moraju imati jednaka prava.
Najbolje je biti nešto između. Demokratska republika je najbolja, od postojećih, uređenja. Ali da bi to funkcionisalo kako valja, treba svako da bude samosvestan i odgovoran. Tada bi samo oni najpametniji bili na najvišim pozicijama, a ne najsposobniji i oni koji potiču iz nekih porodica i bilo kakvim vezama su dobili mesto na kome su. Ali pošto tako nešto nigde ne postoji, onda je to utopija i bilo bi zgodno, makar gledati da se greška umanji. Ima previše alavog, bezobzirnog, nevaspitanog, glupog i zlog sveta. Ali njih najčešće smatraju sposobnima, pošto lako izguraju one druge koji svesni svega oko sebe i svojih nedostataka i onoga na čemu treba da rade, ne guraju nos gde im nije mesto, po (svemu sudeći) utopijskom pravu.
 
Konzervi mi imamo jako puno u Srbija i ne mora biti sve sto je postavljac teme naveo. Konzervativci svakako nisu zasluzni sto je drustvo tu gde je. Mali procenat liberala uvek vuce napred celu ljudsku civilizaciju. Bogati biznismeni su obicno konzervativci, odnosno republikanci u Americi i obicno su halapljivi. Mislim da se iza konzervativizma kriju neke druge namere.
 
Sirovi konzervatizam sprečava društvo da napreduje, totalni liberalizam od naroda napravi raspušteno stado ovaca koje bleji po planini dok ih vukovi ne rastrgnu, nedozirani socijalizam neminovno vuče društvo u komunističku diktaturu, a po nekad i u fašizam.

Znači, umereni mix je najbolje rešenje.
 
Zanima me šta posetioci foruma misle o konzervatizmu kao političkoj ideologiji, sa svim što uz nju ide. Dakle, antiliberalizam, antisocijalizam i antikomunizam, antinacionalizam, etatizam, odanost državi, crkvi, hrišćanskim i patrijarhalnim vrednostima, očuvanje tradicionalne porodice, poštovanje društvene i profesionalne hijerarhije, očuvanje vojske kao jedne od institucija na kojima počiva država, podržavanje privatne svojine i vladavine najboljih, te konačno i uvođenje Gornjeg doma parlamenta, kao ''konzervativne citadele''.
Хмммм....
доста компликовано пошто су комунисти данас у највећој мери- конзервативни и подржавају све вредности које си навео.
На пример све ком партије у Европи су подржале Србију, чак су Чешки комунисти и Хришћанске домократе захтевали да се донесе закон о забрани признавања Косова.

Невреоватно, али испада да се анти комунисти и комунисти налазе данас на истој линоји- одбрани традиционалних вредности а разликују се само по економским питањима.
 
Izvorni konzervatizam nema veze sa nacionalizmom. Liberalizam, sa svojim načelom narodnog suvereniteta, ideologija je koja je porodila nacionalizam. Konzervatizam se drži hrišćanskih načela, među kojima nema mesta nacionalnoj isključivosti (''...jer ne bi više ni Jevreja ni Jelina, već su svi jedno u Hristu Isusu.'' Rimlj.1). Konzervatizam više naginje imperijalizmu višenacionalnih monarhija (Otomanska Turska, carska Rusija, Habsburška monarhija). Dakle, na prvom mestu su država, crkva i vojska, pa tek onda narod i narodnost (tj. nacija). Svi potonji autoritarni režimi koji se smatraju desničarskim (Hitler, Musolini, Franko) samo su devijacija posrnule demokratije. Tako su ustvrdili još Platon i Polibije: demokratija se izvitoperi u ohlokratiju (vladavinu mase, rulje), pa iz takvog haosa narod izvuče jedan čovek, koji uspostavi monarhiju, ali se ubrzo njegova vlast pretvori u tiraniju.
Sad, teško da komunisti drže do crkve, ali jeste tačno da su čak i oni stali u odbranu nekih tradicionalnih vrednosti koje liberalizam nastoji da relativizuje i odbaci.
 
...Od kojih je prva "globalizacija"...
Sto smo "blizi" Evropi, to vise primecujem...
A ranije sam se "klela" u liberalni kapitalizam!:!:
Немој погрешно да ме схватиш, али кад гледам ону серију Тито- црвено и црно, испада да је Тито био фаца...
Али на страну, гледао сам како су објашњавали да су се Српски комунисти свађали са њим...
А данс српски политичари пузе- пред странцима.

Него на страну све то,
Јасно је да праве слободе човека не може да дође пре рушења капитализма у земљи.
Права слобода и демократија, изборног типа, могу постојати само када се уклоне велики богаташи и корпорације.
Човек не може бити слободан и да има слободну вољу ако је роб мале плате, постанарств, или нема посао у опште. макор и у независној земљи- такоав човек је роб.
А са друге стране целе земље су покорене и подређене страним компанијама, попут Србије које управљају преко својих гаулајтера...

Негде су ту комунисти били у праву...
 

Back
Top