Kafa

Ines1864

Ističe se
Poruka
2.278
Poštovane WW i dr,

Molim vas, da li mi možete reći nešto o uticaju kafe na zdravlje čoveka?
Ja nikad nisam pila kafu do pre par meseci, kada sam zbog užasne glavobolje popila prvu šoljicu u životu, i osetila neopisivo brzo popuštanje glavobolje, kao da su mi se opustili vratni mišići i proširili krvni sudovi u vratu i glavi. Od tada, svaki put kad me boli glava, a to je skoro svakog dana u popodnevnim časovima, ja popijem šolju kafe.

E sad, bez obzira na ove pozitivne efekte, koje nisam nikad mogla postići ni na koji drugi način, ja imam neku odbojnost prema kafi. Prvo, ponekad se osećam kao da pijem neku prljavu tečnost koja mi se lepi za creva (ne znam da li je to na podsvesnoj bazi, pošto znam kako ponekad zbog kafe ume da se zapuši sudopera :roll:;-)). Drugo, nakon kafe nikako ne mogu da utolim žeđ, iako pijem redovno 2-3l vode dnevno. Treće, polako ali sigurno osetim simptome blage fizičke zavisnosti.

Nadam se da vas nisam udavila. Molim vas, ukoliko znate nešto o uticaju kafe, razloge za i protiv, i da li je bolje piti ili ne piti, ja ću vam biti veoma zahvalna jer mi je zdravlje veoma bitno i trudim se da se ponašam u skladu sa tim. Nije fazon da rešim jedan problem, a da napravim 5 drugih ;-).

Veliki pozdrav i hvala unapred!
 
OK, ok....al' ovo sam i sama do sad zaključila. :-|
A da li ste za ili protiv kafe?
Koja strana ima prevagu?
I da li se na crevnim resicama mogu skupljati naslage kafe i samim tim onemogućavati apsorpcija vitamina iz hrane, ili je to samo moj "trip"?
 
OK, ok....al' ovo sam i sama do sad zaključila. :-|
A da li ste za ili protiv kafe?
Koja strana ima prevagu?
I da li se na crevnim resicama mogu skupljati naslage kafe i samim tim onemogućavati apsorpcija vitamina iz hrane, ili je to samo moj "trip"?

Ljudi moji, sta vama sve nece pasti na pamet.
Ucila anatomiju, patofizu,patologiju...i nikada mi stvari koje procitam na ovom forumu nisu padale na pamet.
Ako ti se ne pije kafa nemoj da je pijes, ako ti se pije, konzuimraj je granicama normale i ne opterecuj se glupostima.
 
Mislim da je Balzak pio preko 30 šoljica kafe dnevno i kad su ga upozorili da je kafa otrov hladno je odgovorio:"Vjerujem da jeste ali u mom slučaju djeluje jako sporo" Tada je vec bio prilično star.
 
dr:
Ljudi moji, sta vama sve nece pasti na pamet.
Ucila anatomiju, patofizu,patologiju...i nikada mi stvari koje procitam na ovom forumu nisu padale na pamet.
Ako ti se ne pije kafa nemoj da je pijes, ako ti se pije, konzuimraj je granicama normale i ne opterecuj se glupostima.
Ne smatram da je glupo što neko razmišlja, pita se i želi da vodi računa o svom zdravlju. Neki od nas su manje radoznali, a neki više.
Isto sam sigurna da biste se i Vi na polju prava 1000x mogli upitati nešto što bi se meni moglo učiniti "glupim" pitanjem.
Ali, ja znam da glupa pitanja ne postoje, već samo glupi odgovori.
 
Ines: stvarno mislim da preterujes oko kafe - nista ti nece biti od solje kafe dnevno, kao i za sve ostale namirnice i za nju vazi pravilo 'sve sa merom, i mera u svemu'. Ako budes pila pola litra kafe dnevno, naravno da mozes ostetiti zeludac i dovesti sebe u stanje razdrazenja. Dakle, od kafe u merenoj kolicini nikakva posebna steta, nista veca od na primer sokova, koka kole, kisele vode, rafinisanih secera, rafinisanog ulja.......Stvarno ne znam sta bih ti drugo rekla. Ako mozes bez nje - super, nemoj je piti (isto vazi za secer, ulje, kiselu vodu, sokove, kecap, belo brasno...). Ako je pijes - uzimaj je u umerenoj kolicini. Kada te boli glava pre nego sto posegnes za kafom, proveri kakav ti je pritisak - mozda te boli od niskog ili visokog pritiska. Ako ti pomaze soljica kafe umesto Kafetina - super. Ako ti pomaze kafetin - opet super, neces piti kafu.....

Inace, kontra tvojoj fantaziji o efektima kafe, kafa je vazokonstriktor, dakle ne dovodi do opustanja misica vrata niti sirenja krvnih sudova glave, naprotiv, vrsi konstrikciju krvnih sudova i podize pritisak kratkotrajno i u manjoj meri.

Nema razloga da toliko razmisljas o kafi, zaista. Jer onda bi valjalo da se zamislis nad svakom pojedinacnom namirnicom koju dnevno uneses u organizam. A ne znam cemu to vodi. Treba voditi razumno zdrav nacin zivota, u domenu onoga sto je za nas civilizacijski moguce, i imati meru u svemu.
 
WW, hvala puno na odgovoru.

Imam izuzetno nizak pritisak genetski, 90/60, mislim da mi kafa zato tako pomogne u trenutku.

Postavila sam temu, jer me mama ubeđuje da je šolja kafe dnevno zdrava, dok me neki ubeđuju da je "premasna" i da otežava varenje, i da koža bude od nje "prljavija" (pa čak i od te jedne kafe dnevno). Ja bih volela da mogu da je zamenim nečim zdravijim, a da to na isti način deluje. Al' ne znam postoji li išta?
neutral.gif


I ja se ne opterećujem ishranom previše, u smislu da brojim kalorije, da gledam svaki sastojak namirnice i sl. jer sam to naučila još pre 3-4 godine, kao pravilo broj 1 kod psihologa kad sam se lečila od poremećaja ishrane. Ali, baš zbog toga što sam u jednom značajnom periodu za razvoj uskraćivala svoje telo brojnih važnih sastojaka namirnica, trudim se da sad to ne činim ako ne moram.
 
Evo, sad sam malo guglala i nađoh jedan sajt o kafi, ima tu svašta pa i tema Kafa-za i protiv ;)

Koga interesuje, evo ga link....http://kafa.kreni.com/

Ima nekih nepreciznih članaka, u smislu: "....kafa povećava opasnost od pojave raka bešike, bubrega, pankreasa... I to i onda kad uzimanje kafe ne prati pušenje cigareta........Upotrebom kafe sprečava se usvajanje vitamina i minerala u organizmu, znatno otežava proces varenja hrane, ali i inicira razvoj oboljenja vezanih za nedostatak vitamina i minerala. Kafa negativno utiče na nervni sistem, zato što je kofein snažna psihoaktivna supstanca koja stvara blagu zavisnost, a može uticati i na pojavu nesanice, izazvati gorušicu, dijareju, kod nekih žena i pojavu tumora dojke....", ali nigde ne kažu koliko kafe dnevno dovede do toga :roll:.... Al' ako WW kaže da od jedne dnevno ne može ništa biti, ja joj verujem, pogotovo zato što onda ne moram da se zamajavam sa traženjem zamene :lol: ;)
 
Mislim da je Balzak pio preko 30 šoljica kafe dnevno i kad su ga upozorili da je kafa otrov hladno je odgovorio:"Vjerujem da jeste ali u mom slučaju djeluje jako sporo" Tada je vec bio prilično star.
Tačno je da je pio dosta kafe, ali nije tačno da je doživeo da bude ''poprilično star''. Umro je u 51. :-(
 
Mozda te glava boli od niskog pritiska,pij dosta tecnosti,Zeleni ,Indijski i Crni caj imaju kofeina,mogu da ti zamene kafu.
Probaj filter kafu,nes,ona ne daje osecaj kao da si popila "prljavu tecnost"
 
Evo, sad sam malo guglala i nađoh jedan sajt o kafi, ima tu svašta pa i tema Kafa-za i protiv ;)

Koga interesuje, evo ga link....http://kafa.kreni.com/

Ima nekih nepreciznih članaka, u smislu: "....kafa povećava opasnost od pojave raka bešike, bubrega, pankreasa... I to i onda kad uzimanje kafe ne prati pušenje cigareta........Upotrebom kafe sprečava se usvajanje vitamina i minerala u organizmu, znatno otežava proces varenja hrane, ali i inicira razvoj oboljenja vezanih za nedostatak vitamina i minerala. Kafa negativno utiče na nervni sistem, zato što je kofein snažna psihoaktivna supstanca koja stvara blagu zavisnost, a može uticati i na pojavu nesanice, izazvati gorušicu, dijareju, kod nekih žena i pojavu tumora dojke....", ali nigde ne kažu koliko kafe dnevno dovede do toga :roll:.... Al' ako WW kaže da od jedne dnevno ne može ništa biti, ja joj verujem, pogotovo zato što onda ne moram da se zamajavam sa traženjem zamene :lol: ;)
Glupost.
Ovo moze da se desi jedino nekome ko je kao Balzak ljubitelj kafe.
Kafa moze da ometa resorbciju gvozdja pa se ne preporucuje anemicnim osobama ali opet u velikim kolicinama.
Mislim da bi trebala da se opustis i uzivas u toj jednoj kafi dnevno ;)
 
Znaš šta mila, ja mislim da treba pre da se pozabaviš ovim problemom umesto što se previše opterećuješ uticajem malo kafe na tvoje resice.

Pa, pretpostavljam da je zbog pritiska, jer je prenizak :(. A poslepodne me već uhvati i umor i taaaako.

Glupost.
Ovo moze da se desi jedino nekome ko je kao Balzak ljubitelj kafe.
Kafa moze da ometa resorbciju gvozdja pa se ne preporucuje anemicnim osobama ali opet u velikim kolicinama.
Mislim da bi trebala da se opustis i uzivas u toj jednoj kafi dnevno ;)

Hvala ti Nina. I hoću :D
 
Nije to samo on rekao. Svugde mozes da procitas da je kafa u vecim kolicinama stetna.

Nisam to mislila...Čovjek je pio preko 30 šoljica kafe od rane mladosti i doživio opet starost ( umro je u 51. godini ali u to vrijeme i bez kafe su samo rijetki živjeli mnogo duže) pa je zbog toga na svoj nacin ismijavao one koji su tvrdili da je kafa otrov.
Mislim da svačiji organizam drugačije podnosi kafu ali da se ne bi smjelo pretjerati nikako.
 
.
Mislim da svačiji organizam drugačije podnosi kafu ali da se ne bi smjelo pretjerati nikako.
Da , svacije telo drugacije reaguje. Moje misljenje je da svako ko voli kafu i ako mu ne smeta da moze slobodno da popije 1-2 soljice dnevno, ali nikako ne preporucujem da se ujutru na prazan zeludac popije kafa , jer moze da utice mnogo na apetit i osoba posle toga slabo jede , dobro nije mozda ovo kod svakoga ali dokazano je da kofein smanjuje apetit, moj cale pije oko 15 soljica kafe dnevno i cak mu smeta jer ima cir na zelucu ali nikako ne moze da prestane verovatno zavisnost , on ujutru cim ustane kokne 3 sljice kafe pa posle uzme sodu bikarbonu pa ranisan pa jede tek u podne :lol: , a moja strina isto pije negde oko 10 soljica ali kako ona kaze ne smeta joj a konzumira vec dugo godina, a moja baba je srcani blesnik ima srcanu aritmiju i kaze da kada popije kafu smeta joj , sad verovatno zbog srca , ja licno konzumiram 1 do 2 soljice kafe i to mahom sa mlekom

pozdrav Marko
 

Back
Top