Kulturno i istorijsko nasleđe kosovskih Albanaca na Kosovu i Metohiji

nesha t.

Veoma poznat
Banovan
Poruka
12.885
Kao što i sam naslov kaže, na ovoj temi kosovski Albanci mogu i treba da predstave svoje kulturno i istorijsko nasleđe. Molim diskutante s ''druge strane'' da temu ne spamuju i da ne bude provokacija. Ovde ću sopstvenom inicijativom ili na zahtev korisnika prebaciti i poruke s drugih tema koje se tiču ove. Zato se nemojte čuditi ako se bude ispred ove pojavilo nekoliko poruka, jer se one uvek slažu hronološkim redom. Izvolite ...
 
@nesha taxista......., otvorio si slicnu temu. SRPSKU......

Jer Srbi su stariji na Kosovu i Metohiji, a ja profesor mogu da pisem o Albancima mesec dana, o obicajima, naravi (kulturi ako je imaju)...., meni su taxisto ostale dve hiljada strana na Alabanloskom fakultetu napisanih rucno......

te stranice zavrzile su zajedno sa svim srpskim knjigama i pisanijema na smetlistu...........
Elem, pre godinu dana sam kupio knjigu za sto dinara na Trgu Republike, na prvoj strani moj potpis i datum kada sam je kupiuo.........., a sada je ne bi prodao ni za celu ovu "Krstaricu" i vas sve zajedno koliko vas ima.........

A vi gospodine taxisto, malo razmislite........
 
@nesha taxista......., otvorio si slicnu temu. SRPSKU......

Jer Srbi su stariji na Kosovu i Metohiji, a ja profesor mogu da pisem o Albancima mesec dana, o obicajima, naravi (kulturi ako je imaju)...., meni su taxisto ostale dve hiljada strana na Alabanloskom fakultetu napisanih rucno......

te stranice zavrzile su zajedno sa svim srpskim knjigama i pisanijema na smetlistu...........
Elem, pre godinu dana sam kupio knjigu za sto dinara na Trgu Republike, na prvoj strani moj potpis i datum kada sam je kupiuo.........., a sada je ne bi prodao ni za celu ovu "Krstaricu" i vas sve zajedno koliko vas ima.........

A vi gospodine taxisto, malo razmislite........

hajde Conte ne pricaj svasta kada su paljene knjige na Albanoloskom fakultetu.ili mi bolje reci adresu Albanoloskog fakulteta jer ja ne znam da postoji institucija sa tim imenom na kosovu.mozda si nesto pobrkao a kao covek koji je tu bio strucnjak trebao bi barem da znas tacno ime.
 
@nesha taxista......., otvorio si slicnu temu. SRPSKU......

Jer Srbi su stariji na Kosovu i Metohiji, a ja profesor mogu da pisem o Albancima mesec dana, o obicajima, naravi (kulturi ako je imaju)...., meni su taxisto ostale dve hiljada strana na Alabanloskom fakultetu napisanih rucno......

te stranice zavrzile su zajedno sa svim srpskim knjigama i pisanijema na smetlistu...........
Elem, pre godinu dana sam kupio knjigu za sto dinara na Trgu Republike, na prvoj strani moj potpis i datum kada sam je kupiuo.........., a sada je ne bi prodao ni za celu ovu "Krstaricu" i vas sve zajedno koliko vas ima.........

A vi gospodine taxisto, malo razmislite........

E jes profesore :mrgreen: Istorija Gazimestana i zlatno doba za vreme Slobe ... A sto se trpas tamo dje ti veze nemas to mi nije jasno ?Nego imas tamo temu oko nasledja Srba na Kosovu pa se tamo dokazi profesore :)))
 
E jes profesore :mrgreen: Istorija Gazimestana i zlatno doba za vreme Slobe ... A sto se trpas tamo dje ti veze nemas to mi nije jasno ?Nego imas tamo temu oko nasledja Srba na Kosovu pa se tamo dokazi profesore :)))
@Vintage me ne shvata ali je inteligentan........@Vintage je pravi ....PRISHTINLIJA.....

najvise mrzim skore Srbe i skore Albance........

A KOSOVO............,je i Albansko i Srpsko!

Moje i tvoje...........
 
@nesha taxista......., otvorio si slicnu temu. SRPSKU......

Jer Srbi su stariji na Kosovu i Metohiji, a ja profesor mogu da pisem o Albancima mesec dana, o obicajima, naravi (kulturi ako je imaju)...., meni su taxisto ostale dve hiljada strana na Alabanloskom fakultetu napisanih rucno......

te stranice zavrzile su zajedno sa svim srpskim knjigama i pisanijema na smetlistu...........
Elem, pre godinu dana sam kupio knjigu za sto dinara na Trgu Republike, na prvoj strani moj potpis i datum kada sam je kupiuo.........., a sada je ne bi prodao ni za celu ovu "Krstaricu" i vas sve zajedno koliko vas ima.........

A vi gospodine taxisto, malo razmislite........
Oba naroda imaju svoje kulturno nasleđe, uopšte se nisam bavio time čije je starije. Uzgred, kako se zapravo zove taj fakultet?
 
Dobro, sad znamo da zapravo nisi bio tamo. Ostale komentare koji nisu vezani za temu sam izbrisao, a tako ću činiti i dalje.

Dugo veq kako nisam tamo. Vishe od 20 godina. Ali pamtim dosta toga. Bilo je sjajnih ljudi i sa jedne i sa druge strane, kao shto je uostalom bilo i gadova. Ali njih smo se klonili jer su bili mnogo bajati (logichno). Taj neki krug u kome sam se onda kretao je imao svoj neki shmek, svojih jedinstvenih kulturnih odlika; dinamichna meshavina ljudi, obichaja, energije kakvu sam retko vidjao po svetu ..

Naravno, bila su to ugodna vremena stare SFRJ kada je atmosfera bila drugachija - vishe naklonjena medjusobnom razumevanju, a manje nekom romanticharskom nacionalnom samounishtenju (put koji nazhalost mnogi na kraju odabrashe). Glupost je mnogo gadna stvar, sa koje god strane da dodje ..

Kulturno nasledje kosovskih Albanaca? Mogli bismo sada da cepidlachimo ko je shta kada uradio ili kazao, ali u sushtini zhivoti i kultura Srba i Albanaca na Kosovu su bili veoma usko isprepletani .. I na kraju ispade kao neki brachni par koji nikako nije mogao da se slozhi: prepucavanja, medjusobe optuzhbe, suze, ponos, prljavshtine itd => razvod.

"A moglo je bolje ..." Brega jednom reche u pesmi koju smo svi toliko voleli ... "I chime od sveta da se branim, kao ruzha, sa dva smeshna trna ili snom ..."
 
Dugo veq kako nisam tamo. Vishe od 20 godina. Ali pamtim dosta toga. Bilo je sjajnih ljudi i sa jedne i sa druge strane, kao shto je uostalom bilo i gadova. Ali njih smo se klonili jer su bili mnogo bajati (logichno). Taj neki krug u kome sam se onda kretao je imao svoj neki shmek, svojih jedinstvenih kulturnih odlika; dinamichna meshavina ljudi, obichaja, energije kakvu sam retko vidjao po svetu ..

Naravno, bila su to ugodna vremena stare SFRJ kada je atmosfera bila drugachija - vishe naklonjena medjusobnom razumevanju, a manje nekom romanticharskom nacionalnom samounishtenju (put koji nazhalost mnogi na kraju odabrashe). Glupost je mnogo gadna stvar, sa koje god strane da dodje ..

Kulturno nasledje kosovskih Albanaca? Mogli bismo sada da cepidlachimo ko je shta kada uradio ili kazao, ali u sushtini zhivoti i kultura Srba i Albanaca na Kosovu su bili veoma usko isprepletani .. I na kraju ispade kao neki brachni par koji nikako nije mogao da se slozhi: prepucavanja, medjusobe optuzhbe, suze, ponos, prljavshtine itd => razvod.

"A moglo je bolje ..." Brega jednom reche u pesmi koju smo svi toliko voleli ... "I chime od sveta da se branim, kao ruzha, sa dva smeshna trna ili snom ..."

:worth:NE MOGU DA VERUJEM, ČITAM VEĆ DUŽE VREMENA TEKSTOVE ČINI MI SE SAMO SRPSKE STRANE I SVI PATE ZA NEKIM I NEKADAŠNJIM VREMENOM NA KOSOVU, KAO DA SVE ZLO KOJE JE DOŠLO I KOJE SE NALAZI NA KOSOVU NISU PROIZVELI SADAŠNJI KOSOVARI, NEGO SU SE SPUSTILI SA MARSA ILI JUPITERA I NAPRAŠILI LJUDE NA KOSOVU.
ČITAM KAKO PONOSNO LAŽIRAJU I PREKRAJAJU ISTORIJU JER SVOJE NEMAJU, KAKO SU KOSOVARI UZDANICE KULTUROLOŠKE EVROPE ( A OVO ŠTO SE DEŠAVA TRENUTNO DA NEMA TE OSOBE NA SVETU KOJA BI OTIŠLA NA KOSOVO A DA SE ŽIVOTNO NE OSIGURA NA MILION EURA), KAKO NEMA KRIMINALA ILI SAMO U MALOM PROCENTU VIŠE NEGO U ZEMLJAMA ZAPADNE EVROPE .... I JEDNOSTAVNO NE MOGU DA VJERUJEM DA NE SHVATATE DA KAD NEKO UDJE JEDANPUT U LAŽ BILO ZA ISTORIJU ILI DOGADJAJE KOJI SU SE DESILI DA IH TA ISTA LAŽ TERA DA IDU SVE DUBLJE U BLATO!
JA SE NE NALAZIM NI NA KOSOVU NI U SRBIJI, ALI SVETAN SAM DA NI MOJE UNUCE NECE MOCI DA OTIDJE NA KOSOVO DA VIDI GDE JE NASTALA NJEGOVA ZEMLJA ZBOG SRPSKIH DEBELOKOŽACA I JEDNOG DJELA SRBA SA KOSOVA KOJI SU SPREMNI SVE DA ZABORAVE RADI JEDNOG TRAKTORA I MANJE!
ČITAM TEKSTOVE OD XHEKI-a I NEMOGU SE ČUDU NAČUDITI KOLIKO BEZOBZIRNO LAŽU U VEZI SVIH DOGADJAJA NA KOSOVU
 
Poslednja izmena od moderatora:
Hoćeš reći da albanska kultura ne postoji? Ovo je blago rečeno nekorektno. Poštuj druge da bi poštovali tebe.

Ne postoji na Kosovu i Metohiji !
Celokupnu priču o svom ilirskom poreklu pokušali su da utemelje u arheološkim principima , izuzev jednog para mindjuša ništa ni u tom pogledu nije dokazano kao trag vekovnog arnautskog postojanja na prostoru KiM .
 
Hoćeš reći da albanska kultura ne postoji? Ovo je blago rečeno nekorektno. Poštuj druge da bi poštovali tebe.

Pa evo, vise od cetiri meseca kako je postavljena tema, a oni nikako da "pokazu" nesto od svoje kulture :eek: ili je mozda bas to, sto ne pokazuju nista, deo te svoje kulture :think:
Za ovih cetiri meseca mogli su da skupe od svake nacije po nesto od kulture pa da postave kao svoju...:dontunderstand:
 
ja retko svracam na albanske forume. glavni razlog je relativna slaba posecenost tih foruma. a za mene je "slaba posecensot" ako ja kazem nesto i onda treba da sacekam par dana da neko odgovori na taj post. ili recimo nakon nedelju dana kada odem na taj sajt tema u kojoj sam ucestvovao je spala na sesto ili sedmo mesto. za to vreme na krsti bi se tema potpuno zaboravila.
sta hocu reci??? recimo ako se ode na "forumi shqiptar" mozete citati o bilo cemu, ali glavne postove daju moderatori, i tu se pise o istoriji, o arheoloskim otkricima, o tragovima koje su ostavili albanci na ovim prostorima itd. itd.
i sve to [ustvari deo toga] sam pokusao par puta da prenesem na ovom forumu, ali rezultata nikada nije bilo. jedan od forumasa koga cenim, sto se te istorije tice je slaven 777 [valjda nisam pogresio nick] decko barata sa puno cinjenica, i mislim da je toliko fer da nikako ne mogu da zakljucim sta je po nacionalnosti, srbin, hrvat, mozda bosanac ili crnogorac...sve to samo dokazuje da ne navodi vodu na svoj mlin vec govori istinu.
znaci, posto moje znanje nije na nekom zavidnom nivou [koje je potrebno da bi neke neverne tome ubedio] a mrzi me da bas prevodim zaista dugacke postove, onda i izbegavam ovakve ozbiljne teme kao sto je ova.
postoji i drugi problem, sva kulturna bastina koja postoji u albaniji se mahom pripisuje grcima, mislim na forumima koji nisu naklonjeni istini [da ne kazem nama], svaki tekst koji je ostavio neki albanac je zavrsio u italiji i na latinskom je, a takvih ima dosta. i ponovo dolazi do toga da to nije nas dokumenat vec nekog katolickog redovnika, biskupa i sl. ili recimo ima dosta podataka da je puno velikih ljudi iz tih vremena poreklom sa nasih prostora, i kao sto i sada biva, oni talentovaniji su odlazili mahom u italiji i tamo stizali do najvecih polozaja, ali svetu su poznati kao italijani a ne kao albanci tj. iliri. cak sam citao da neki egipatski [arapski, zaboravio sam im i imena]seici vode poreklo od nasih ljudi, tj.da su direktni potomci albanaca.
i ne vidim razloga da gubim vreme na uveravanju nekih forumasa da su to albanci, ili da su neke crkve u albaniji nasa nacionalna bastina, a ne nekih srba ili grka. a dokumenti postoje, nije ih previse, sto je pomeni sasvim razumljivo, ipak je to bio narod kojim su dugo vremena dominirali drugi, manje ili vise, ali ubedjivati sada grofa ili nekog drugog da je to nas "rad" meni zaista nije potrebno.
ne volim dugacke postove, ali posto ni jedan moj zemljak nije ucestvovao na ovoj temi, a ni ja, rekoh razlog, zavrsit cu sa ovim. ako budem nasao vremena mozda prenesem neki post sa onog foruma koji se tice nase kulturne bastine.
 
Sto se tice "vase" bastine, odgovor je jednostavan - nemate je - i tu prestaje svaka prica. Falsifikovanje istorije i istorijskih dokumenata i cinjenica uopste vam nije strano, a to sam i ja dokazao nekoliko puta na ovim forumima. A sto se tice vasih nekih foruma - nekoliko puta sam probao da udjem tamo i jednostavno mi je onemogucen pristup...toliko o spremnosti da razgovaramo o cinjenicama. Tako je oduvek i bilo - zatvoreni ste oduvek bili za ostali svet, a u novije vreme pokusavate, a i ti izmedju ostalih, da opravdate to "tlacenjem" od strane Srba i Grka. Jednostavno, pisani dokazi na necijem maternjem jeziku su dokaz za postojanje necijeg kulturnog i nacionalnog identiteta na nekom prostoru. Pisanih dokumenata, na albanskom jeziku, starih nekoliko stotina godina - NEMA!!! - a opravdanje da je neki albanac ostavio pisani tekst na latinskom jeziku jednako je tome kada bih ja rekao da hijeroglifi u stvari vode poreklo od Srpske cirilice.

`ajt mori nemoj da zajebavas!!!
 
Sto se tice "vase" bastine, odgovor je jednostavan - nemate je - i tu prestaje svaka prica. Falsifikovanje istorije i istorijskih dokumenata i cinjenica uopste vam nije strano, a to sam i ja dokazao nekoliko puta na ovim forumima. A sto se tice vasih nekih foruma - nekoliko puta sam probao da udjem tamo i jednostavno mi je onemogucen pristup...toliko o spremnosti da razgovaramo o cinjenicama. Tako je oduvek i bilo - zatvoreni ste oduvek bili za ostali svet, a u novije vreme pokusavate, a i ti izmedju ostalih, da opravdate to "tlacenjem" od strane Srba i Grka. Jednostavno, pisani dokazi na necijem maternjem jeziku su dokaz za postojanje necijeg kulturnog i nacionalnog identiteta na nekom prostoru. Pisanih dokumenata, na albanskom jeziku, starih nekoliko stotina godina - NEMA!!! - a opravdanje da je neki albanac ostavio pisani tekst na latinskom jeziku jednako je tome kada bih ja rekao da hijeroglifi u stvari vode poreklo od Srpske cirilice.

`ajt mori nemoj da zajebavas!!!


kao sto rekoh,zasto bih ja gubio vreme sa tobom u dokazivanju bilo cega kada je tvoja glava prezauzeta od podataka koje vam je servirao SANU, deretic i sl. znaci...
ali interesuje me jedna druga sitnica, zasto te ne prihvataju na albanskom forumu? ako znas koliko toliko albaski, onda mi reci na kojem forumu postujes i ja cu pokusati da kontaktiram moderatora i da ga zamolim da ti dozvoli da postujes svoje vidjenje istine, ili cu ja to postovati [ tvoj post] pod svojim nickom i ti vidi kako ce oni reagovati.
ali ako postujes na srpskom, onda je to vec mozda opravdana reakcija.
 
kao sto rekoh,zasto bih ja gubio vreme sa tobom u dokazivanju bilo cega kada je tvoja glava prezauzeta od podataka koje vam je servirao SANU, deretic i sl. znaci...
ali interesuje me jedna druga sitnica, zasto te ne prihvataju na albanskom forumu? ako znas koliko toliko albaski, onda mi reci na kojem forumu postujes i ja cu pokusati da kontaktiram moderatora i da ga zamolim da ti dozvoli da postujes svoje vidjenje istine, ili cu ja to postovati [ tvoj post] pod svojim nickom i ti vidi kako ce oni reagovati.
ali ako postujes na srpskom, onda je to vec mozda opravdana reakcija.

Merhaba Ademe , :)
pa ja sam bila na vasem forumu i banuju me u tri minuta , i to mod kaze ostalim clanovima " evo ga Srbin , nemojte razgovarati sa njim " :roll:
I nemoj da blatis SANU , srpska kulura a pre svega istorija proucava se na svim svetskim Univerzitetima .
Gde se o vama govori , ima vas u bg - u na filoloskom i to samo jezik koji se proucava !
Sto rece Iskander ne postoji pisani dokument o vama koji je star nekoliko stotina godina , o cemu pricamo ?
Divlje arnautsko pleme i to ti je .
Hej u poverenju pocinjem da gotivim ovog supermoda nesu taksistu , potpuno vas je zeznuo sa ovom temom , a cvrsto sam bila resila da postujem samo na siptarskom sajtu . :D
 
kao sto rekoh,zasto bih ja gubio vreme sa tobom u dokazivanju bilo cega kada je tvoja glava prezauzeta od podataka koje vam je servirao SANU, deretic i sl. znaci...
ali interesuje me jedna druga sitnica, zasto te ne prihvataju na albanskom forumu? ako znas koliko toliko albaski, onda mi reci na kojem forumu postujes i ja cu pokusati da kontaktiram moderatora i da ga zamolim da ti dozvoli da postujes svoje vidjenje istine, ili cu ja to postovati [ tvoj post] pod svojim nickom i ti vidi kako ce oni reagovati.
ali ako postujes na srpskom, onda je to vec mozda opravdana reakcija.

Znaci, toliko su tolerantni na tim forumima da mi treba veza da bih izneo svoje misljenje :eek: OK ako je tamo to opste vidjenje "tolerancije" i "demokratski" nacin komunikacije - onda i ne zelim da ucestvujem u svemu tome. Koliko vidim, ti imas sa ovim tvojim nikom preko 12000 postova samo na krstarici, mozes da iznosis svoje misljenje, moze i neko da se ne slaze sa tobom, cak i da te vredja, ali to je deo svega toga, medjutim ne vidim da te je neko banovao zauvek (po IP adresi) i da ti je potpuno onemogucen pristup. A to je veeeeeeelika razlika.
I, da, sto se tice SANU to je u Srbiji bila,sada je i bice najtolerantnija institucija prema svima i svakome, postujuci druge nacije, vere i rase, tudje obicaje, kulturnu tradiciju itd, ali naravno ne zaboravljajuci i negujuci , pre svega, Srpsku tradiciju, kulturu, istoriju i obicaje. A ja to znam - deda mi je akademik, pa se u dosta stvari ne slazemo, znas...
 
Znaci, toliko su tolerantni na tim forumima da mi treba veza da bih izneo svoje misljenje :eek: OK ako je tamo to opste vidjenje "tolerancije" i "demokratski" nacin komunikacije - onda i ne zelim da ucestvujem u svemu tome. Koliko vidim, ti imas sa ovim tvojim nikom preko 12000 postova samo na krstarici, mozes da iznosis svoje misljenje, moze i neko da se ne slaze sa tobom, cak i da te vredja, ali to je deo svega toga, medjutim ne vidim da te je neko banovao zauvek (po IP adresi) i da ti je potpuno onemogucen pristup. A to je veeeeeeelika razlika.
I, da, sto se tice SANU to je u Srbiji bila,sada je i bice najtolerantnija institucija prema svima i svakome, postujuci druge nacije, vere i rase, tudje obicaje, kulturnu tradiciju itd, ali naravno ne zaboravljajuci i negujuci , pre svega, Srpsku tradiciju, kulturu, istoriju i obicaje. A ja to znam - deda mi je akademik, pa se u dosta stvari ne slazemo, znas...

i pored svega nisi mi odgovorio na pitanje, zasto su te banovali, tj.na kojem jeziku si pisao.
ako kazes da si pisao na albanskom daj mi sajt sa kojeg su te banovali.
mislim da je nesha fer moderator, ali ako bih ja poceo pisati na albanskom, uz poneku psovku na srpskom ili samo neko vredjanje [ a to su prve reci koje svako nauci [, ne bih dogurao do sto postova.
 
Merhaba Ademe , :)
pa ja sam bila na vasem forumu i banuju me u tri minuta , i to mod kaze ostalim clanovima " evo ga Srbin , nemojte razgovarati sa njim " :roll:

o ovome smo davno razgovarali, cak sam ti i pomogao koliko sam mogao, ako si to trazila. ali iskreno receno, meni je razumljivo da te banuju na bilo kom albanskom forumu. pa tebe su na srpskom banovali milion puta a ne na albanskom. da bi postovala na albanskom forumu, prvo moras postovati na albanskom jeziku, i makar neko vreme biti malo pristojnija, dok forumasi ne vide sa kim imaju posla, kasnije je vec dozvoljeno malo vise "privatnosti".
terate me da se registrujem sa nekim srpskim imenom i da postujem na "prostom" [gramaticki] jeziku i da vidim da li ce me banovati.
ps.nadam se da se ne ljutis sto sam rekao da razumem sto te banuju, ti znas sta ja mislim o tebi.
 

Back
Top