RIBА I SVE IZ VODE

u lonac sipati ulja onako,naseckati sitno crnoga luka i sangarepe i sve to dinstati dok se luk ne istopi (luk moze da se samelje pre lonca).
sipati vode 3L. i paradajiz kuvani iz flase oko 0.3L po ukusu.kad sve to provri staviti ribu u tome i kuvati 0.5h.(treba staviti sto vise vrsta ribe som, saran,deverika smudj, bandar...).Tada u corbu staviti FANT ili sl. i kuvati jos oko 10 min GOTOVO :wink:
 
Anonymous:
Moze li neki dobar recept za spremanje morskog psa.
Hvala!
Pošto meso ima dosta "jak ukus" gotovo nikad se ne kuva, znači žar ili plotna. Da bi kultivisao ukus, sečeš ga na debele šnicle (bar dva prsta), staviš u dublju posudu, poprskaš dobro limunom i "vorčester" sosom, lagano dodaš biber i origano, DOBRO preliješ maslinovim uljem i ostaviš najmanje 24 sata u frižider (usput ga nekoliko puta okreneš). Za vreme pečenja maži ga što češće prelivom od (50 : 50 )dobro umućenog belog vina i maslinovog ulja. Isprobano više puta- mrak! Umalo da zaboravim, ne bodi nikako meso kod okretanja, lopatica i nježno! Hvataj stalno vezu između morske kuce i devojčeta.
 
Espanol:
Anonymous:
Moze li neki dobar recept za spremanje morskog psa.
Hvala!
Pošto meso ima dosta "jak ukus" gotovo nikad se ne kuva, znači žar ili plotna. Da bi kultivisao ukus, sečeš ga na debele šnicle (bar dva prsta), staviš u dublju posudu, poprskaš dobro limunom i "vorčester" sosom, lagano dodaš biber i origano, DOBRO preliješ maslinovim uljem i ostaviš najmanje 24 sata u frižider (usput ga nekoliko puta okreneš). Za vreme pečenja maži ga što češće prelivom od (50 : 50 )dobro umućenog belog vina i maslinovog ulja. Isprobano više puta- mrak! Umalo da zaboravim, ne bodi nikako meso kod okretanja, lopatica i nježno! Hvataj stalno vezu između morske kuce i devojčeta.
AMA TI SI SVEZNALICA .Gde si ovo uspeo da probas
 
rajlovac88:
Espanol:
Anonymous:
Moze li neki dobar recept za spremanje morskog psa.
Hvala!
Pošto meso ima dosta "jak ukus" gotovo nikad se ne kuva, znači žar ili plotna. Da bi kultivisao ukus, sečeš ga na debele šnicle (bar dva prsta), staviš u dublju posudu, poprskaš dobro limunom i "vorčester" sosom, lagano dodaš biber i origano, DOBRO preliješ maslinovim uljem i ostaviš najmanje 24 sata u frižider (usput ga nekoliko puta okreneš). Za vreme pečenja maži ga što češće prelivom od (50 : 50 )dobro umućenog belog vina i maslinovog ulja. Isprobano više puta- mrak! Umalo da zaboravim, ne bodi nikako meso kod okretanja, lopatica i nježno! Hvataj stalno vezu između morske kuce i devojčeta.
AMA TI SI SVEZNALICA .Gde si ovo uspeo da probas
Imam odličnu ribarnicu gde mi komšija uvek javi kada se pojavi ono što naši ljudi najmanje vole ili znaju da spremaju, morski pas i "grdoba ili grdobina" (znaš koja je to riba), slede one veće hobotnice i nažalost vrlo retko ugor. A recept mi je svojevremeno "provalio" dobar drugar u Italiji. Za uzvrat sam morao da ga naučim kako se lepo peče njegova omiljena klopa, "agnelo" ili "anjelo" ili prosto jagnjetina, što je bilo strašno teško. Ha- ha... Pa nismo ni mi od juče, ne?
 
Espanol:
rajlovac88:
Espanol:
Anonymous:
Moze li neki dobar recept za spremanje morskog psa.
Hvala!
Pošto meso ima dosta "jak ukus" gotovo nikad se ne kuva, znači žar ili plotna. Da bi kultivisao ukus, sečeš ga na debele šnicle (bar dva prsta), staviš u dublju posudu, poprskaš dobro limunom i "vorčester" sosom, lagano dodaš biber i origano, DOBRO preliješ maslinovim uljem i ostaviš najmanje 24 sata u frižider (usput ga nekoliko puta okreneš). Za vreme pečenja maži ga što češće prelivom od (50 : 50 )dobro umućenog belog vina i maslinovog ulja. Isprobano više puta- mrak! Umalo da zaboravim, ne bodi nikako meso kod okretanja, lopatica i nježno! Hvataj stalno vezu između morske kuce i devojčeta.
AMA TI SI SVEZNALICA .Gde si ovo uspeo da probas
Imam odličnu ribarnicu gde mi komšija uvek javi kada se pojavi ono što naši ljudi najmanje vole ili znaju da spremaju, morski pas i "grdoba ili grdobina" (znaš koja je to riba), slede one veće hobotnice i nažalost vrlo retko ugor. A recept mi je svojevremeno "provalio" dobar drugar u Italiji. Za uzvrat sam morao da ga naučim kako se lepo peče njegova omiljena klopa, "agnelo" ili "anjelo" ili prosto jagnjetina, što je bilo strašno teško. Ha- ha... Pa nismo ni mi od juče, ne?
Onda da cujemo jos po neki dobar recept iz ovog sto si gore nebrojao.
 
rajlovac88:
Espanol:
rajlovac88:
Espanol:
Anonymous:
Moze li neki dobar recept za spremanje morskog psa.
Hvala!
Pošto meso ima dosta "jak ukus" gotovo nikad se ne kuva, znači žar ili plotna. Da bi kultivisao ukus, sečeš ga na debele šnicle (bar dva prsta), staviš u dublju posudu, poprskaš dobro limunom i "vorčester" sosom, lagano dodaš biber i origano, DOBRO preliješ maslinovim uljem i ostaviš najmanje 24 sata u frižider (usput ga nekoliko puta okreneš). Za vreme pečenja maži ga što češće prelivom od (50 : 50 )dobro umućenog belog vina i maslinovog ulja. Isprobano više puta- mrak! Umalo da zaboravim, ne bodi nikako meso kod okretanja, lopatica i nježno! Hvataj stalno vezu između morske kuce i devojčeta.
AMA TI SI SVEZNALICA .Gde si ovo uspeo da probas
Imam odličnu ribarnicu gde mi komšija uvek javi kada se pojavi ono što naši ljudi najmanje vole ili znaju da spremaju, morski pas i "grdoba ili grdobina" (znaš koja je to riba), slede one veće hobotnice i nažalost vrlo retko ugor. A recept mi je svojevremeno "provalio" dobar drugar u Italiji. Za uzvrat sam morao da ga naučim kako se lepo peče njegova omiljena klopa, "agnelo" ili "anjelo" ili prosto jagnjetina, što je bilo strašno teško. Ha- ha... Pa nismo ni mi od juče, ne?
Onda da cujemo jos po neki dobar recept iz ovog sto si gore nebrojao.
Zašto ne mogu da odbijem ovog Rajlovca?
Evo šta radim sa "jadnom" hobotnicama težine 1- 1,5 kg. Prvo se odere kožica, koja se zareže ispod glave i bukvalno prevrne kao čarapa i svuče. Dalje koristim stari ribarski štos, uhvatim je za glavu i dobro "omlatim" kao kada se trese tepihče o neki grublji beton. Može i tučkom,ali uvek postoji opasnost da se meso pokida. Ovo je vrlo važna operacija da se pokidaju tetive, jer u protivnom meso ostaje tvrdo.
U (obavezno ) veći glineni sud na maslinovom ulju prodinstam lako 4-5 krupno sečena crna luka, dodam 2-3 blanširana i oguljena paradajza, nekoliko listova lovora, dosta bibera u zrnu, začin ili 2 kocke za supu, nekoliko listova (najbolje) svežeg bosiljka, može i suvi, i na vrh prstiju ruzmarin. Hobotnica i sav sadržaj preliju se vodom koliko da "ogreznu", sud pokrijem sa dva lista debljeg papira (najbolji je onaj pak papir za sveske) i okolo zavežem kanapom. Na tihoj vatri, cela ova skalamerija koja je primitivni "ekspers lonac" krčka 2-3 sata. Po završenom kuvanju, hobotnica se seče na sitnije komade, sadržaj još malo propasira, procedi i prelije preko mesa, i pred služenje s vrha dobaci sitno sečeni peršun, malo ceđenog ili još bolje najsitnije sečenog belog luka i lako prelije maslinovim uljem. Uh, pa ovo i nije bilo kratko, ali je finale... Neki moji drugari (i još više drugarice) tvrde da "mračniji" afrodizijak nisu probali. Pojma nemam o čemu pričaju, ja samo skuvam, a posle klope zgrabim nešto žensko. Da li je to u vezi sa tim afro...
Za prave gurmane! Gorepomenuti primitivni "ekspres lonac" je idealan za kuvanje kolenica, butkica i ostale "robe" koja se kasnije mlati sa renom...


Hobotnica.jpg
 
Zašto ne mogu da odbijem ovog Rajlovca?
Evo šta radim sa "jadnim" hobotnicama težine 1- 1,5 kg. Prvo se odere kožica, koja se zareže ispod glave i bukvalno prevrne kao čarapa i svuče. Dalje koristim stari ribarski štos, uhvatim je za glavu i dobro "omlatim" kao kada se trese tepihče o neki grublji beton. Može i tučkom,ali uvek postoji opasnost da se meso pokida. Ovo je vrlo važna operacija da se pokidaju tetive, jer u protivnom meso ostaje tvrdo.
U (obavezno ) veći glineni sud na maslinovom ulju prodinstam lako 4-5 krupno sečena crna luka, dodam 2-3 blanširana i oguljena paradajza, nekoliko listova lovora, dosta bibera u zrnu, začin ili 2 kocke za supu, nekoliko listova (najbolje) svežeg bosiljka, može i suvi, i na vrh prstiju ruzmarin. Hobotnica i sav sadržaj preliju se vodom koliko da "ogreznu", sud pokrijem sa dva lista debljeg papira (najbolji je onaj pak papir za sveske) i okolo zavežem kanapom. Na tihoj vatri, cela ova skalamerija koja je primitivni "ekspers lonac" krčka 2-3 sata. Po završenom kuvanju, hobotnica se seče na sitnije komade, sadržaj još malo propasira, procedi i prelije preko mesa, i pred služenje s vrha dobaci sitno sečeni peršun, malo ceđenog ili još bolje najsitnije sečenog belog luka i lako prelije maslinovim uljem. Uh, pa ovo i nije bilo kratko, ali je finale... Neki moji drugari (i još više drugarice) tvrde da "mračniji" afrodizijak nisu probali. Pojma nemam o čemu pričaju, ja samo skuvam, a posle klope zgrabim nešto žensko. Da li je to u vezi sa tim afro...
Za prave gurmane! Gorepomenuti primitivni "ekspres lonac" je idealan za kuvanje kolenica, butkica i ostale "robe" koja se kasnije mlati sa renom...
[/quote]
Meni uglavnom ne treba afro... a i zensko sam pa ne mogu da "uhatim nesto zensko" ali mi recept zvuci super tako da cu ga obavezno i uskoro probati.Aje izvlaci iz rukava jos po nesto tako zanimljivo.
 
rajlovac88:
Zašto ne mogu da odbijem ovog Rajlovca?
Evo šta radim sa "jadnim" hobotnicama težine 1- 1,5 kg. Prvo se odere kožica, koja se zareže ispod glave i bukvalno prevrne kao čarapa i svuče. Dalje koristim stari ribarski štos, uhvatim je za glavu i dobro "omlatim" kao kada se trese tepihče o neki grublji beton. Može i tučkom,ali uvek postoji opasnost da se meso pokida. Ovo je vrlo važna operacija da se pokidaju tetive, jer u protivnom meso ostaje tvrdo.
U (obavezno ) veći glineni sud na maslinovom ulju prodinstam lako 4-5 krupno sečena crna luka, dodam 2-3 blanširana i oguljena paradajza, nekoliko listova lovora, dosta bibera u zrnu, začin ili 2 kocke za supu, nekoliko listova (najbolje) svežeg bosiljka, može i suvi, i na vrh prstiju ruzmarin. Hobotnica i sav sadržaj preliju se vodom koliko da "ogreznu", sud pokrijem sa dva lista debljeg papira (najbolji je onaj pak papir za sveske) i okolo zavežem kanapom. Na tihoj vatri, cela ova skalamerija koja je primitivni "ekspers lonac" krčka 2-3 sata. Po završenom kuvanju, hobotnica se seče na sitnije komade, sadržaj još malo propasira, procedi i prelije preko mesa, i pred služenje s vrha dobaci sitno sečeni peršun, malo ceđenog ili još bolje najsitnije sečenog belog luka i lako prelije maslinovim uljem. Uh, pa ovo i nije bilo kratko, ali je finale... Neki moji drugari (i još više drugarice) tvrde da "mračniji" afrodizijak nisu probali. Pojma nemam o čemu pričaju, ja samo skuvam, a posle klope zgrabim nešto žensko. Da li je to u vezi sa tim afro...
Za prave gurmane! Gorepomenuti primitivni "ekspres lonac" je idealan za kuvanje kolenica, butkica i ostale "robe" koja se kasnije mlati sa renom...
Meni uglavnom ne treba afro... a i zensko sam pa ne mogu da "uhatim nesto zensko" ali mi recept zvuci super tako da cu ga obavezno i uskoro probati.Aje izvlaci iz rukava jos po nesto tako zanimljivo.[/quote]Taj afro... nikad ne dođe loše. I ne treba, naravno, da hvataš žensko, nego da budeš najbrža i "mazneš" glavnog kuvara. Kapiraš? Dobro, evo sad za poučenog Rajlovca recept za grdobu "a la Espanol".
Pošto nisam siguran da li znaš o kojoj ribi se radi i kako se tamo zove, evo kratkog opisa. Radi se o jednoj od najružnijih riba, čija ogromna ružna glavurda zauzima gotovo pola tela. Iz te ružne gavurde kada je odsečeš pravi se TVRDIM najukusnija riblja čorba na svetu, i to ovako:
-Naseckaš sitno (najbolje) crveni luk u težini 2/3 glave (kapiraš da je ovo inženjerski recept), i "ucakliš" ga na maslinovom ulju (stvar je odlična i na ulju od susama). Odvojeno i tiho prodinstaš nekoliko oljuštenih paradajza sa sitno naseckanim bosiljkom, vrlo malo ruzmarina i nekim začinom (ja koristim neki koji se kao zove BIO i prodaje u prodavnicama "manigase" zdrave hrane). Sve to spojiš, dobaciš vodu, nekoliko listova lovora, crni ili još bolje "kajenski" biber u zrnu i pustiš da istiha krčka oko sat. Zatim dobaciš tu ružnu glavurdu i kuvaš još oko pola sata. U finalu dolazi laka zaprška od malo brašna, slatke i malo tucane paprike, i na litar svega jedna velika kašika pavlake dobro umućene u malo mleka. Pred samo služenje pospe se sitno seckanim peršunom. Ja volim da u sve dodam i malo jabukovog sirćeta, ali to je već stvar ukusa. Ostatak grdobe spremamo u sledećem nastavku. Pozdrav .
 
rajlovac88:
MMMM :P
Ovo zvuci super .Cekam nastavak
Postoji puno recepata za spremanje ostatka (ustvari glavnog dela) grdobe, ali je njeno meso toliko fino i plemenitog ukusa da ga je šteta maltretirati sa previše začina, sosova i sl. Ja ga najviše volim ovako. Važno je da se prvo malo zaseče koža od mesa, dobro pritisne o sto i "odere". Ceo komad poprskam limunom i sa malo Vorčester sosa i pečem na žaru. Često ga mažem mešavinom belog vina i maslinovog ulja. Soli se POSLE pečenja ( ovo inače važi za većinu riba). Za preliv koristim filipinski sos koji se pravi ovako:
u manjoj posudi se na tihoj vatri kuva sitno sečeni beli i crni luk i oljušćeni paradajz sa dodatkom soli i bibera po ukusu. Kada je gotovo, sve se propasira, procedi doda aleva paprika i razmućeno jaje i još malo dokuva (uz obavezno mešanje) dok se smesa ne zgusne. Prijatno.
 
Pajper:
Kupila sam 250 grama plodova mora + pola kile lignji. I u subotu bih da napravim romanticnu vecericu. Ima li neko ideju kako da ih najukusnije spremim?
Pošto je u pitanju romantika, ne mogu da se ne umešam! Od plodova predlažem da napraviš ovakvu salatu. Lagano ih obari dok ne omekšaju, ohladi, stavi u lepu posudu i dobaci:
-jedan najsitnije iseckan crveni luk
-dva čena takođe najsitnije seckanog belog luka
-narendaj jedno tvrdo kuvano jaje
-sitno naseckaj na kockice jedan bareni krompir
-biber i so po želji
-sve preliješ sa malo maslinovog ulja i vinskog sirćeta i lepo promešaš
-s vrha ukrasi tačkicama majoneza i svežim peršunom
Od lignji napravi punjene prema receptu koji sam dao ranije.
P.S. Nemoj da zaboraviš sveće i dobro vino i neka ljubav puca.Srećno.
 
Hvala na predlogu :D .
Jela sam u restoranu "Na dnu mora" rizoto od plodova mora.
Da li znas tacan recept?
Otprilike mislim da ide ovako:
izdinsta se luk, stavi se pirinac i supa, doda se paradajz sos, i napravi se rizoto. Da li se plodovi mora kuvaju sa rizotom ili se kuvaju odvojeno, pa se na kraju dodaju?! To mi je nedoumica... I ako sam nesto zaboravila.. Pomagaj!
Mnogo mi se svidelo jelo i ko nije probao preporucujem ga.
Da li neko zna i kako se u kineskom restoranu spremaju plodovi mora?
 
Pajper:
Hvala na predlogu :D .
Jela sam u restoranu "Na dnu mora" rizoto od plodova mora.
Da li znas tacan recept?
Otprilike mislim da ide ovako:
izdinsta se luk, stavi se pirinac i supa, doda se paradajz sos, i napravi se rizoto. Da li se plodovi mora kuvaju sa rizotom ili se kuvaju odvojeno, pa se na kraju dodaju?! To mi je nedoumica... I ako sam nesto zaboravila.. Pomagaj!
Mnogo mi se svidelo jelo i ko nije probao preporucujem ga.
Da li neko zna i kako se u kineskom restoranu spremaju plodovi mora?
Redosled je sledeći:
Na prodinstan luk dobaciš plodove i dinstaš još nekoliko minuta, zatim dodaš pirinač i mešaš dok ne upije ulje (vrlo važno da bi ostao "al dente"). Doliješ domaću supu ili vodu i kockicu za supu. Vodi računa o količini tečnosti, idealan odnos je recimo na šolju pirinča 2,5 šolja vode. Sos od paradajza ne preporučujem jer ubija ukus plodova. Bolja varijanta je kari. Kuva se na tihoj vatri sa povremenim i što nežnijim mešanjem. Kada voda gotovo ispari sud staviš u rernu zagrejanu na 170 stepeni da se pirinač lepo prosuši i rastrese. NE MEŠATI više, samo povremeno protresti sud. S vrha odlično ide parmezan i sveži peršun.
 
Juce sam pravila rizoto sa plodovima mora i to napamet onako, od oka...
Izdinstala sam na maslinovom ulju beli i crni luk i dodala pirinac i prelila ga vodom. To se onako fino dinstalo dok pirinac nije upio skoro svu vodu. Iseckala sam plodove (krupnije komade tipa dagnji na pola) onako smrznute i ubacila ih u pirinac. Brzo su se otopili i krckali se. Dodala sam sok od paradajza i malo kecapa. Onda sam dodala mirodjije, origana, ruzmarina... soli i bibera. Sve je tako fantasticno mirisalo. Brzo su se plodovi skuvali u pirincu.
Odusevila sam se sama sobom! :D
 
Princeza:
Juce sam pravila rizoto sa plodovima mora i to napamet onako, od oka...
Izdinstala sam na maslinovom ulju beli i crni luk i dodala pirinac i prelila ga vodom. To se onako fino dinstalo dok pirinac nije upio skoro svu vodu. Iseckala sam plodove (krupnije komade tipa dagnji na pola) onako smrznute i ubacila ih u pirinac. Brzo su se otopili i krckali se. Dodala sam sok od paradajza i malo kecapa. Onda sam dodala mirodjije, origana, ruzmarina... soli i bibera. Sve je tako fantasticno mirisalo. Brzo su se plodovi skuvali u pirincu.
Odusevila sam se sama sobom! :D

Pih, upropastiti kecapom plodove mora... :evil:
 
Nisam stavila tonu kecapa vec samo malo, zbog zacina koji su u njemu da da malo jacine... Veruj mi kecap ko kecap se ne oseca na tu kolicinu koju sam spremila... Uostalom, ko bude spremao ovaj recept slobodno neka izbaci kecap ako mu se ne dopada.
 
Sturmgeist:
Princeza:
Juce sam pravila rizoto sa plodovima mora i to napamet onako, od oka...
Izdinstala sam na maslinovom ulju beli i crni luk i dodala pirinac i prelila ga vodom. To se onako fino dinstalo dok pirinac nije upio skoro svu vodu. Iseckala sam plodove (krupnije komade tipa dagnji na pola) onako smrznute i ubacila ih u pirinac. Brzo su se otopili i krckali se. Dodala sam sok od paradajza i malo kecapa. Onda sam dodala mirodjije, origana, ruzmarina... soli i bibera. Sve je tako fantasticno mirisalo. Brzo su se plodovi skuvali u pirincu.
Odusevila sam se sama sobom! :D

Pih, upropastiti kecapom plodove mora... :evil:
Saglasan! A lepo sam savetovao (vidi gore) nikako kečap! :twisted:
 
Koristi lepo ruzmarin, basilikum, beli luk, maslinovo ulje, avizhu ako nadjes...napravi blitvu na dalmatinski nacin kao prilog...ide super uz morske plodove...ne mora se trpati sve i svasta tek da bi mirisalo na nesto... :evil:
iseckaj sitno persun, a imas i gotove mesavine zacina, koje ce sigurno napraviti caroliju od tvog jela pre nego kecap... :evil:
 

Back
Top