Ljajić: Žene i dalje u podređenom položaju

Kako ja mogu dati izvinjenje za nesto sto je neko drugi uradio..glupost..ne zanima me zasto su zene u manjini sto se tice polozaja..verovatno im je potrebno obrazovanje i usavrsavanje..samo znam da po prodavnicama..buticima..kaficima..apotekama..pekarama..kancerarijski poslovi..itd itd..sve rade zene..tako da mi to vise bode oci.
 
Pa od izvinjenja nemam ništa i mislim da je samo predizborna izjava. A da je loše jeste. Žene imaju manje plate od muškaraca (govorim o situaciji kada obavljaju isti posao), pre će muškarac dobiti rukovodeći položaj, bez obzira na stručnost. I veliki problem zapošljavanja postoji. Žena se posmatra kao buduća majka, ona će rađati, pa će biti porodiljskih i kasnije raznih bolovanja, daj da zaposlimo muškarca.
Što se obrazovanja tiče, ne mogu da verujem da je toliki procenat, ali opet i mogu. U sredinama gde je niska stopa obrazovanja verovatno se školuju (osnovna škola) samo muškarci. Neravnopravnost je velika. U svom poslu je itekako uviđam. A prema priči drugih žena, iz drugih profesija, vidim da je slično. Žena na visokom položaju je još uvek izuzetak. A u politici... Pa šta da se kaže kada jedan od političara izjavljuje da ne može da razgovara sa ženom, pošto ona treba da peče palačinke, a ne da se bavi politikom.
 
Kako ja mogu dati izvinjenje za nesto sto je neko drugi uradio..glupost..ne zanima me zasto su zene u manjini sto se tice polozaja..verovatno im je potrebno obrazovanje i usavrsavanje..samo znam da po prodavnicama..buticima..kaficima..apotekama..pekarama..kancerarijski poslovi..itd itd..sve rade zene..tako da mi to vise bode oci.

znaci, povratit cu od ovog tvog komentara...

sto se same "vijesti" tice to bas i nije neka vijest
izvinit ce se, a onda pravac kafana na medjupartijske dogovore/sklapanje poslova...
tako to ide...

jel postoji makar jedna zena u srpskoj politici koja u jednom trenutku nije proglasena za npr. kurvu?
jel postoji takva na celu neke vece kompanije? (osim Milke Forcan...)
koliko zena imamo npr. u vojsci, policiji...slicnim poslovima...?

kako "odgajamo" svoje kceri - kazemo im ;
"sine, da mozes da budes...pilot ako zelis..." ili im kazemo "ne sreco, nije to za tebe, kupice ti tata/mama lutku..."...
:roll:

djevojcice od rodjenja odgajamo za trostruki zivot;
1. kad porastes ti ces se udati,
2. biti mama,
3. a ne bi skodilo ni da koju paru zaradis za kucni budzet
i jos im objasnjavamo kako je to "prirodna potreba svake zene"
a ako to i "popustimo uraditi" drustvo ce se potruditi da to...korigira
jer ce npr. djevojcica koja sanja da bude pilot vrlo brzo udariti glavom o zid...

aj nek dignu ruku sve uspjesne (pod uspjesne podrazumijevam makar zaposlene u struci...) elektrotehnicarke, gradjevinarke, programerke, brodograditeljke, matematicarke, fizicarke... medju nama ovdje na forumu?

nije to slucaj samo kod nas, i zapadni svijet se jos s ovim bori
koliko zena Premijera ima u svijetu?
razlika u placama (i ovdje i vani, ali to je "poslovna" tajna...) - isto radno mjesto zena/muskarac...

da ne pominjem cinjenicu da ozbiljne ucjene/primjedbe/zlostavljanja seksualne prirode pocinju jos na fakultetu
za koliko slucajeva ove vrste u vlastitoj okolini znate?
sta se dogadja kasnije npr. konkursi za posao/napredovanje...
zasto?
ne zasto se dogadja vec zasto zene "pristaju" na to;
racuna se i cutanje/okretanje glave od kolegice koja se nasla u ovakvoj situaciji...

u odgoju je kljuc
stvari se moraju mijenjati jos u kuci preko vrtica pa do fakulteta
cisto sumnjam da cu imati djecu,
ali ako se to ipak desi postupicu kao i moji roditelji;
reci cu svojoj kceri ; " da sine mozes igrati fudbal/postati astronaut/predsednik/automehanicar..."
a onda cemo, ako se ipak nista ne promijeni, zajedno lupati glavom o zid
neka!

btw akonto izvinjenja - ha ha ha...
 
Vest

Voleo bih da cujem misljenja o onome o cemu se u clanku govori, o navedenim podacima i vidjenju razloga koji su doveli do iznesenih brojki.
Ali od svega bih najvise voleo da cujem razmisljanja o zanimljivoj ideji Dragoljuba Micunovica.
Мис'им , кад су беше избори!?
Па што нису ништа урадили последњих 8 година да се жене запосле више и на више позиције?
Узгед, лично сам гледала како дотични Драгољуб Мићуновић млати своју жену у колима, стали смо паралелно на семафору, и тако...и сад он о неким извињењима! Лицемер комуњарски!
Хулијане, дај неки озбиљнији текст и неке озбиљније људе, па да дискутујемо!:cool:
 
Slazem se sa tim sto je napisala vragana.Zene za muskarce mogu biti svetice ili *****,a ta podela je vidljiva u mojim godinama.Sve je do vaspitanja.Devojke treba podsticati da se bore za svoje ciljeve,snove makar oni bili deo tkz."muske sfere".Svaka zena koja zeli karijeru odmah je frigidna kucka,dok muskarci rade sta im se prohte. I da,treba da nam se izvine,kao znak tolerancije i saglasnosti da smo u pravu...
 
Slazem se sa tim sto je napisala vragana.Zene za muskarce mogu biti svetice ili *****,a ta podela je vidljiva u mojim godinama.Sve je do vaspitanja.Devojke treba podsticati da se bore za svoje ciljeve,snove makar oni bili deo tkz."muske sfere".Svaka zena koja zeli karijeru odmah je frigidna kucka,dok muskarci rade sta im se prohte. I da,treba da nam se izvine,kao znak tolerancije i saglasnosti da smo u pravu...
Ајд' сад реално, свако ко хоће да гради ''јаку'' каријеру мора бити веома усмерен на себе, јер каријера подразумева рад на себи. Самим тим такви људи ( каријери, више, окренути) углавном имају мање наглашене жеље за неким другим животним потребама....таквих жена се мушки плаше :lol:, па онда из страха лану такву синтагму.;)...иначе би радо били ''оне''.:lol:
 
u odgoju je kljuc
stvari se moraju mijenjati jos u kuci preko vrtica pa do fakulteta
cisto sumnjam da cu imati djecu,
ali ako se to ipak desi postupicu kao i moji roditelji;
reci cu svojoj kceri ; " da sine mozes igrati fudbal/postati astronaut/predsednik/automehanicar..."
a onda cemo, ako se ipak nista ne promijeni, zajedno lupati glavom o zid
neka!

btw akonto izvinjenja - ha ha ha...

Evo Vragane, zene ass-tronauta
 
Tako je sevilja..neka se svaki otac izvini kcerci posto je zeleo sina vojnika..neka se izvini sto je tukao majku pred njom..pre svega sto je tako vaspitao..da se po defoltu treba dokazivati..mozda joj se treba izvinuti sto nije naucila kuvati..sto je postala sponzorusa koja ne zeli raditi..vec samo 'zrtvotati karijeru' radi muza sportiste..ali i ona ce sutra traziti izvinjenje.
 
Slazem se sa tim sto je napisala vragana.Zene za muskarce mogu biti svetice ili *****,a ta podela je vidljiva u mojim godinama.Sve je do vaspitanja.Devojke treba podsticati da se bore za svoje ciljeve,snove makar oni bili deo tkz."muske sfere".Svaka zena koja zeli karijeru odmah je frigidna kucka,dok muskarci rade sta im se prohte. I da,treba da nam se izvine,kao znak tolerancije i saglasnosti da smo u pravu...

Evo odmah ti se najdublje izvinjavam.
Ne znam samo za sta tacno.
Mogu da se izvinim za ono sto sam ja licno, nekoj zeni uradio.
Koncept kolektivne krivice, posebno polne je toliko besmislen sam po sebi, da ga ne vredi ni komentarisati.
Neka se deda Micun izvinjava, ako ga pece savest i smatra da ima za sta.
Nemoj mene da uvlaci u svoje gerijatrisjko-komunisticke fazone tipa: "hajde sada neka se drugovi izvinu drugaricama"
Polozaj zena nije dobar i podrzavam akcije u tom smislu.
Mora biti vise zena u parlamentu i u svim ostalim organima vlasti, jer to je normalno.
Licno nemam nikakav problem da mi sef bude zena, da autobusom u kome se vozim upravja zena, da me leci zena, da mi sudi sudinica, da me brani advokatica, da citam sta pise novinarka, itd itd.
A sto se Delte tice, pored Milke, bar pola direktora su im zene.
I nailazim na ne mali broj firmi gde je situacija slicna.
 
Mislim da mi ove price zene ovo muski ono idu sve vise na onu stvar. :twisted: Pogotovo me nervira kad zene sloze neku pricu o nekoj njihovoj podredjenosti, manjim pravima i da ih neko fizicki zlostavlja. Ebote pomisli covek da ih prolaznici samaraju po ulicama. :lol: *****ju na kvadrat.

A samim tim sto se neki ministar mora u predizbornoj kampanji ulizivati zenama je dokaz da su muskarci u podredjenom polozaju.
 
Ne znam sta je tako problematicno u ovoj statistici. Evo idemo redom, kaze 54% nezaposlenih su zene, ako uzmemo u obzir da je zena taman toliko vise u Srbiji, onda je to taman pola pola.
27% mendzeri i rukovodioci - treba malo uzeti u obzir i interesovanja i strucnost koja su definitivno malo drugacija, znam vise slucajeva da su zene koje poznajem odbile visa mesta, jer je u njihovoj situaciji to znacilo uplitanje u politiku. Takodje cini mi se da zene vise izbegavaju direktno ucesce u politici - bilo bi dobro reci koliki je procenat zena u jednoj stranci, pa onda praviti tu statistiku da bi se dobila prava slika. Sve u svemu dobili smo neke brojke, ali one nista ne znace ako se ne napravi jos jedna statistika - koliko ima zena koje su kvalifikovane za date poslove. Npr. ovaj sto je radio ovu statistiku ili nije kvalifikovan ili racuna na to da drugi nisu, a hoce da dize tenziju. I na kraju zasto - tako ispada, omalovazavati "nize" polozaje.

Sto se mene tice polozaje treba dobijati po zasluzi, pa ako to znaci veci broj muskaraca, nema problema. A guranje zena samo radi neke "korektnosti", se prosto ne isplati, da ne idem dalje koliko je to nefer. Ako se smatra da mahom muskarci bolje podnose pritisak te vrste, u smislu vece odgovornosti i svega sto to nosi - a to i jeste tako ,cesce, opet nema problema.
Sto se tice tretiranja zena na odredjen nacin, pa zar mislite da se i muskarci ne tretiraju ponizavajuce? Ne zato sto su muskarci, to je tacno, nego sto su takvi kakvi su? Nije li ni to nista manje odvratno i primitivno? I sta s tim?

Ovo pominjane sexualnih uznemiravanja, ja i dalje samo cujem kao price. Ne kazem da toga nema uopste, ali je malo cudno da tako nesto nisam dozivela, niti sam cula od nekog drugog iz moje okoline. A zivim ovde, nemoguce je da imam toliku srecu u koju ne verujem. Samo 2 puta sam dozivela neprijatan tretman samo zato sto sam zensko i evo me ziva sam. Malo mi je dao manju ocenu, a zato mi je drugi kome sam bila simpaticna dao vecu - odnosno nije me ponizavao kao sto je to radio muskim kolegama, a to bi me sigurno poremetilo da odgovaram normalno. Zar treba od svega praviti dreku?

Jedini je strasno ono sto se tice nepismenosti. Zaista velika razlika za koju ne vidim nikakvo normalno opravdanje, na to bi trebalo reagovati.

I zaista ne znam ko vise odgaja zene da treba da se udaju i budu masine za kuvanje i radjanje. Nikad cula da je otac, ma kakav sovinista bio, to pozeleo svom detetu koje je velikim delom njegov slika. Ima primera nekih verovatno.

Da se razumemo, ovaj svet nikako nije pravedno mesto, ali nemojmo ga praviti nepravednijim nego sto jeste, jer upravo neosnovane bune doprinose situaciji da se ne reaguje onda kada jeste.
 
Jesu, u podređenom su položaju... al ni ja to nisam shvatala ranije, nego tek kad sam ostala u drugom stanju... Kao da se svet promenio od tada...

Evo, da ti kažem u čemu je moj problem trenutno - nemam prava da upišem malu u taj hebeni vrtić, jer su prioriteti i ovi i oni i ovi i oni.... a meni je pradeda rođen ovde i ja nemam to pravo... Elem, čuva je ovaj i onaj i sve se svodi na to da ja moram da trčim s posla kući i nemam vremena nizašta. A dobro znaš da se sve bitne stvari vezane za posao, dogovor i razgovori o istom, obično dešavaju posle radnog vremena u lokalnom kafiću, kafani, poslastičarnici.....

Dobro me je i posao dočekao, ženu od mog brata su otpustili u 8. mesecu trudnoće - istekao ugovor - to ranije nije moglo ali sada može. I to je radila u Ministarstvu poljoprivrede. Dok te prime na neodređeno, obnavljaju ti sto puta ugovor na tri meseca, na godinu i sl.... pa ti radiš 5 godina na jednom mestu, i tako te odhebu zato što čekaš bebu.... strašno. Biro joj daje neku pomoć, al to je malo i neredovno...
Dok mene na poslu ispod oka gledaju i direktno mi kažu da ne mogu da se oslone na mene kao ranije jer imam bebu kući i ne mogu oni da misle na to da li će da se razboli ili ne, da li ću kasniti na posao ili ne, da li ću uopšte doći ili otvoriti bolovanje... ili ću nedaj bože uzeti još jedno porodiljsko odsustvo.......

I te njegove žene o kojima priča, nisu žene nego babe.
 
Мис'им , кад су беше избори!?
Па што нису ништа урадили последњих 8 година да се жене запосле више и на више позиције?
Узгед, лично сам гледала како дотични Драгољуб Мићуновић млати своју жену у колима, стали смо паралелно на семафору, и тако...и сад он о неким извињењима! Лицемер комуњарски!
Хулијане, дај неки озбиљнији текст и неке озбиљније људе, па да дискутујемо!:cool:

Кад је могао да јаше попа, зашто не би млатио жену.
 
Sve u svemu dobili smo neke brojke, ali one nista ne znace ako se ne napravi jos jedna statistika - koliko ima zena koje su kvalifikovane za date poslove. Npr. ovaj sto je radio ovu statistiku ili nije kvalifikovan ili racuna na to da drugi nisu, a hoce da dize tenziju. I na kraju zasto - tako ispada, omalovazavati "nize" polozaje.

Па управо о томе и јесте реч. Зашто жене имају у просеку толико нижу квалификацију од мушкараца? ''Сина ћемо школовати - а ћерку ћемо удати!'' Тако се и дан данас размишља у многим крајевима.

I zaista ne znam ko vise odgaja zene da treba da se udaju i budu masine za kuvanje i radjanje. Nikad cula da je otac, ma kakav sovinista bio, to pozeleo svom detetu koje je velikim delom njegov slika. Ima primera nekih verovatno.

Нико нигде није споемнуо да су искључиво мушкарци ти који врше дискриминацију. Врши га ДРУШТВО. То што ће трудну жену отпустити с посла друга жена - и даље је потврда да дискриминација постоји и да жене нису равноправне ни у свести жена ни у свести мушкараца.
 

Back
Top