Odlazak u Australiju-opšta diskusija

Pozdrav svima,

planiram da se sa porodicom preselim u Sidnej, pa me, za pocetak, zanima sledece :

- Dete od 3 godine bi krenulo u vrtic u Sidneju ( u Srbiji nije islo u vrtic ). Da li se neko selio sa ovako malom decom i kakva su iskustva sa navikavanjem na vrtic, pogotovu kada dete, jos uvek ne prica engleski? Da li u prvo vreme i koliko, roditelj boravi sa detetom dok traje proces adaptacije i dok dete ne bude sposobno za osnovnu komunikaciju na engleskom?

- Troclana porodica. Dete ide u vrtic. Iznajmljivanje namestenog stana u nekom od predgradja u zapadnom delu Sidneja ( do sat vremena od centra, prevozom ). Auto - neki porodican gradski SUV za do posla i vikend izlete van grada. Hrana, uglavnom kupovina zdrvih organskih namirnica i spremanje kod kuce ( dakle, kao u Srbiji nabavka na pijaci ). Osecaj - ne sastavljam kraj sa krajem, nego mi ipak nesto i ostane na kraju meseca. Koliko mi, okvirno, neto novca mesecno treba za gore opisano. Znam da je nezahvalno i prilicno individualno davati ovakve procene i savete, ali dajte nesto za pocetak - okvirno.

Hvala unapred,
Igor
 
Ja cu da ti odgovorim samo za dete posto ne zivimo u Sidneju nego u Pertu,a stvari su ipak razlicite izmedju ta dva grada po pitanju troskova itd.. elem,mi smo se preselili ovde kad je cerka imala nepune 4 god. U kindy je krenula sad u februaru. Engleski, do preseljenja ovde, nije pricala a u kuci i dalje komuniciramo na srpskom.
E sada day care i kindy su 2 razlicite stvari. Day care morate vi da platite,kindy je besplatan. U zavisnosti kada je dete rodjeno,u kindy moze da krene i pre nego sto napuni 4 god. Ne ide se svaki dan vec obicno ,jedne nedelje 2 dana,druge nedelje 3 dana,odnosno 5 dana na fortnight.
Nasa malecka obozava kindy. Iako je prilicno vezana za mene apsolutno joj nije bio problem da vec prvi dan ostane sama tamo full time.
Nije bilo ni plakanja ni trazenja mame.
Engleski je “pokupila” nevidjenom brzinom i vec sada vise komunicira na engleskom nego na srpskom,cak i u kuci (veruj mi,vise ces imati problem da ti dete ne zaboravi srpski nego kako ce se snaci na engleskom :) )
Naravno,puno zavisi i od toga kakvo je dete,da li je otvoreno,druzeljubivo (nasa jeste) ili je povuceno. naravno,zavisi i kako cete mu vi sve to predstavitu.
Srecno :)

P.S. zaboravila sam da napomenem da smo mi ovde svega 6 meseci i zato razumem tvoje “strepnje” po pitanju toga kako ce se dete snaci..ali veruj mi,ako joj/mu vi to predstavite kao pozitivnu stvar,mesto gde ce imati drugare,gde ce se igrati,verujem da nece biti problema.
Kod moje cerke u grupi ima dosta dece koja nisu pricala engleski (uglavnom iz Brazila) i svi su se jako lepo snasli.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

planiram da se sa porodicom preselim u Sidnej, pa me, za pocetak, zanima sledece :

- Dete od 3 godine bi krenulo u vrtic u Sidneju ( u Srbiji nije islo u vrtic ). Da li se neko selio sa ovako malom decom i kakva su iskustva sa navikavanjem na vrtic, pogotovu kada dete, jos uvek ne prica engleski? Da li u prvo vreme i koliko, roditelj boravi sa detetom dok traje proces adaptacije i dok dete ne bude sposobno za osnovnu komunikaciju na engleskom?

- Troclana porodica. Dete ide u vrtic. Iznajmljivanje namestenog stana u nekom od predgradja u zapadnom delu Sidneja ( do sat vremena od centra, prevozom ). Auto - neki porodican gradski SUV za do posla i vikend izlete van grada. Hrana, uglavnom kupovina zdrvih organskih namirnica i spremanje kod kuce ( dakle, kao u Srbiji nabavka na pijaci ). Osecaj - ne sastavljam kraj sa krajem, nego mi ipak nesto i ostane na kraju meseca. Koliko mi, okvirno, neto novca mesecno treba za gore opisano. Znam da je nezahvalno i prilicno individualno davati ovakve procene i savete, ali dajte nesto za pocetak - okvirno.

Hvala unapred,
Igor

Slušaj, vrtić plaćaš i nije ti to u interesu. Centrelink ti nešto vrati ali žena će ti raditi samo za vrtić. Bolje da ostane kod kuće i čuva dete ili aplicirajte babi za vizu od godinu dana, tako će žena moći da radi a da ne razmišlja. U pozivnom pismu napišite da baka treba da čuva dete, tražite 12 meseci. U startu ćete imati pomoć od države za iznajmljivanje u iznosu od oko 300$ mesečno i dečiji od bar 400. Nije puno, ali makar je nešto. Što se tiče kirija, najbolje da kontaktiraš Šomija (Shomi), on je u Sidneju. Cene auta su od 5000$ pristojan, pa to 15000$ malo bolji. Svi preporučuju da ako kupuješ polovan auto kao i svi mi, kupiš japanca jer su jako izdržljivi. Naš mehaničar kaže da folsvagen ovde nije isto kao u Evropi i da ih ne uzimamo.

Sve zavisi od deteta do deteta. I ako ti žena ne bude radila, neka ide dete 1 dan u vrtić čisto da pokupi jezik i rutinu. Moj nije išao, pa je vriska i kuknjava , evo od početka godine muž i ja dežuramo u vrtiću jer urla kada hoćemo da ga ostavimo. Svako od nas ima smene od 3 sata , da poludiš. Počeli smo polako sa odvajanjem, nadam se da sledeće tromesečje neću morati tamo da sedim. Oni su hladnijeg temperamenta nego mi, pa šta kad plače, prestaće. Po mom mišljenu, greše, jer dete prestane da plače ali šta pohrani kao emociju i koje to posledice može da ostavi, to je drugi padež. Iz mene progovara psiholog, istina je verovatno negde na sredini.
Hrana je slična kao i u Srbiji, kirija računaj bar 450 nedeljno (Sidnej je skup). Za početak neki stančić, ne townhouse, možda prođeš i sa 400. Ukucaj predgrađe koje te interesuje i videćeš sve. Realestate Australia. E sad, biće ti zeznuto da iznajmiš prvi stan bez istorije iznajmljivanja, tako da budu spreman da prvu godinu platiš malo više. Za organsku hranu koja je skuplja, uključujući i organsko meso koje je baš skupo trebaće vam bar 1000$ mesečno. Sa 1 platom od nekih 5000$ i pomoći od Centrelinka, trebalo bi da možete da izgurate. Sve cene hrane pogledaj Coles i Woolworths, Aldi. Mi u ZA imamo Spudshed, gde je povrće i voće jeftinije, nije organsko ali je zdravile jer je od lokalnih farmera. Nije sve pod konac, nego prirodno , ima i zakržljalog, sigurno i u Sidneju ima nešto slično. Inače, ovde ima uvek sniženja u pola cene, tako da možeš kupiti sve osim mesa i mleka na dobrom popustu. Mi tako kupujemo sve, pa imamo zalihe, svake nedelje je nešto drugo.
Kada se selite ?
 
Poslednja izmena:
NAATI T&I, hvala na detaljnom odgovoru.

Ideja sa detetom i vrticem je zbog toga sto smatramo da bi za njega bilo dobro da pocne sa socijalizacijom.Ne mora da ide svaki dan, ali par dana nedeljno u pocetku bi bilo dobro. Supruga planira da nadje posao i radi dok smo tamo,Naravno, bake su i dalje u opciji da dodju na po par meseci da pomognu - ali mislimo da bi bilo lose da dete stigne do predskolkog ili skolskog uzrasta a da nije iskusilo druzenje sa decom u vrticu. Sa aspekta psihologije, slazem se u potpunosti sa tobom da nije poenta samo sacekati da dete prestane da place, ali isto tako smatram i da je pretarana zastita samo medvedja usluga. Najteze je naci balans :)

Sto se tice ovih beneficija, ne znam sta cemo dobiti, obzirom da je i nasa prica slicna ako ne i ista kao i daeb_21....Firma nas, tj mene salje na odrdjeni period na rad u Sidnej. Dakle, radi se o TSS vizi ( predpostavljam ta 482 ). Okvirni plan je da nase angazovanje traje 1-1,5 god.Konkretnu ponudu, za razliku od Daeb_21 jos nismo dobili, a planirano preseljenje je tokom jeseni.

Pozdrav,
Igor
 
NAATI T&I, hvala na detaljnom odgovoru.

Ideja sa detetom i vrticem je zbog toga sto smatramo da bi za njega bilo dobro da pocne sa socijalizacijom.Ne mora da ide svaki dan, ali par dana nedeljno u pocetku bi bilo dobro. Supruga planira da nadje posao i radi dok smo tamo,Naravno, bake su i dalje u opciji da dodju na po par meseci da pomognu - ali mislimo da bi bilo lose da dete stigne do predskolkog ili skolskog uzrasta a da nije iskusilo druzenje sa decom u vrticu. Sa aspekta psihologije, slazem se u potpunosti sa tobom da nije poenta samo sacekati da dete prestane da place, ali isto tako smatram i da je pretarana zastita samo medvedja usluga. Najteze je naci balans :)

Sto se tice ovih beneficija, ne znam sta cemo dobiti, obzirom da je i nasa prica slicna ako ne i ista kao i daeb_21....Firma nas, tj mene salje na odrdjeni period na rad u Sidnej. Dakle, radi se o TSS vizi ( predpostavljam ta 482 ). Okvirni plan je da nase angazovanje traje 1-1,5 god.Konkretnu ponudu, za razliku od Daeb_21 jos nismo dobili, a planirano preseljenje je tokom jeseni.

Pozdrav,
Igor

Sa tom vizom plaćate sve i ni na šta nećete imati pravo, tako da Centrelink otpada.
Jaslice su minimum 150$ po danu, i pitanje je hoće li imati mesta i slično. Ako želite socijalizaciju, jedan dan će biti sasvim dovoljan. Uzmi u obzir da je ta socijalizacija na njemu nepoznatom jeziku i da će to za njega biti poprilično stresno. Mi smo se preselili kad je mali imao nepune tri godine, to je za njega bio šok, nema njegove kuće, sobe, sve drugačije, nismo hteli da ga dodatno opteretimo. Naravno, imali smo baka servis :) Super je ideja da vam dolaze bake na smenu, jer i vi ćete želeti da izađete negde uveče, a bebi siterke naplaćuju 20$ po satu.
Što se tiče ženinog rada na toj vizi, potrebno je puno sreće. Poslodavci često ne žele da angažuju ljude na privremenim vizama, jer im treba neko ko će da ostane. Tako da, ako ona uspe da nađe posao, super, ali spremite se na to da ćeš verovatno jedino ti raditi. Osim ako ne želiš da bude izuzetno malo plaćena i da je neko koristi. Australija je puna ljudi na studentskim vizama, privremenim i slično, i poslodavci koriste priliku.
Moja poznanica je sa suprugom došla na 457 vizu, to je viza na 4 godine privremenog rada, ukinuli su je nedavno. Elem, nigde posao nije mogla da nađe jer svi kad vide koja joj je viza odustanu od toga da je zaposle. Našla je posao kod nekog našeg koji ju je toliko izrabljivao da je dala otkaz.
 
Braco i sestre
Da napisem i ja nesto ponovo nakon nesto malo vise od 2 godine...a toliko ima kako smo se preselili za au na 457 vizi
Ova objava je za radnicku klasu,ne hirurge,inzinjere,naucnike i ostale...za njih neznam ali za varioce(ja),vozace,stolare...za njih ovo pisem!

Nemojte da pitate posto hleb mleko posto jaja,kinder jaja cokolade i ostalo
Znaci radis ceo dan svaki dan,zena mora da radi
Moras da dovedes mam tatu tasta tastu
Ako samo ti radis,brzo ce ti presesti dolazk
Ja sam ovde procitao pre dolaska objave jed og coveka i bilo je ono sta ovaj nasao da palam..lako je njemu tamo,zivi ti u srbiji
Ali sada posle 2 godine zivota u au,definitivno je covek sve rekao tacno!
Ljudi ako dolazite ovde spremite se na to da vam zena bude komsinica,da nema mora planine 1maja,slave preslave...molim vas nemojete me pogresno shvatiti
Moja zena i ja smo dosli sa namerom da zaradimo pare a ne da kupimo kycu u australiji,jer ko dodje videce KUCA,jesi kupuo kucu,KUCA KUCA KUCA
tolika opterecenost kucom ..to nemozete da shvatite dok nedodjete ovde..
Sve u svemu braco i sestre
mi smo dosli sa bebom 3meseca i 2godine detetom,nista sve to ide normalno svojim tokom nemojte da se opterecujete
Ako ste spremni da se odreknete nekih stvari zarad para ..para ima da se zaradi,da molite za odmor
Naravno ne odma dok se nesmstite,pokupujete ave sto treba od televizora i masine do auta,preko duseka i jastucnice...jer mi nismo poneli tanjire,kasike i viljuske
Pa onda dovedete mamu ili tastu ...tatu,tasta mozda oni cuvaju decu neznam
E tek tad kad oboje krenete da rokate sate e tek tad pocinjete da stajete na noge...nekomentarisem ljude koji dodju sa lovom,opet kazem mi smo dosli prvenstveno zbog para i da zaradimo a ne da trosimo ovde
Tako da eto toliko od mene za sljakere
 
Braco i sestre
Da napisem i ja nesto ponovo nakon nesto malo vise od 2 godine...a toliko ima kako smo se preselili za au na 457 vizi
Ova objava je za radnicku klasu,ne hirurge,inzinjere,naucnike i ostale...za njih neznam ali za varioce(ja),vozace,stolare...za njih ovo pisem!

Nemojte da pitate posto hleb mleko posto jaja,kinder jaja cokolade i ostalo
Znaci radis ceo dan svaki dan,zena mora da radi
Moras da dovedes mam tatu tasta tastu
Ako samo ti radis,brzo ce ti presesti dolazk
Ja sam ovde procitao pre dolaska objave jed og coveka i bilo je ono sta ovaj nasao da palam..lako je njemu tamo,zivi ti u srbiji
Ali sada posle 2 godine zivota u au,definitivno je covek sve rekao tacno!
Ljudi ako dolazite ovde spremite se na to da vam zena bude komsinica,da nema mora planine 1maja,slave preslave...molim vas nemojete me pogresno shvatiti
Moja zena i ja smo dosli sa namerom da zaradimo pare a ne da kupimo kycu u australiji,jer ko dodje videce KUCA,jesi kupuo kucu,KUCA KUCA KUCA
tolika opterecenost kucom ..to nemozete da shvatite dok nedodjete ovde..
Sve u svemu braco i sestre
mi smo dosli sa bebom 3meseca i 2godine detetom,nista sve to ide normalno svojim tokom nemojte da se opterecujete
Ako ste spremni da se odreknete nekih stvari zarad para ..para ima da se zaradi,da molite za odmor
Naravno ne odma dok se nesmstite,pokupujete ave sto treba od televizora i masine do auta,preko duseka i jastucnice...jer mi nismo poneli tanjire,kasike i viljuske
Pa onda dovedete mamu ili tastu ...tatu,tasta mozda oni cuvaju decu neznam
E tek tad kad oboje krenete da rokate sate e tek tad pocinjete da stajete na noge...nekomentarisem ljude koji dodju sa lovom,opet kazem mi smo dosli prvenstveno zbog para i da zaradimo a ne da trosimo ovde
Tako da eto toliko od mene za sljakere
Mene zanima na koji tip si vize dosao i da li je sve islo kao sto kapiram da mora tipa polaganje testa engleskog, pronalazenje poslodavca itd?
 
Moja zena i Ja , imamo zelju da odemo za Austaliju posto ovde nevidimo neki napredak . Sledece nedelje planiram da odem u ambasadu da se raspitam ali me interesuje kolike su sanse kad ides sa bracnim parom i malim detetom.
Jako bi bio zahvalan ako bi neko podelio svoje iskustvo s nama

HVALA UNAPRED
Najveće sanse su upravo za mlade parove sa decom.
Takve oni žele. a ne neke koji bi samo da rade, zarade. pa se vrate.

Ja, 1997 dobio vizu (ja programer. žena med. sestra)
pa odustao.

Svakako, idi u ambasadu.
Oni imaju, izmedju ostaog, i listu traženih zanimanja,
tj. zanimanja koja su im deficitarna na tržištu rada.

A Australija je, svakako, neko od boljih mesta za život.
PS: New Zealand je još bolji, mada sa nešto manjim standardom
 
Cao svima!Planiramo sa decom da se preselimo na Gold Coast,pa bi mi svaka informacija o zivotu u tom delu Australije dobro dosla.Ako je neko bio tamo ili ziveo bila bih mu zahvalna da nam prenese svoje iskustvo.
Gold Coast je vrh mesto za odmor (tj vise je za mladju ekipu jer ima dosta zurki) i tamo je dobar surfing. Blizu je Brisbane koji me je vrlo prijatno iznenadio kao grad. Ne znam kakva je situacija na trzistu rada, mislim da sam pogledao jednom, recimo za moju struku je u Syd bilo 400 oglasa, u Mel 350, u Brissy 200 a Gold Coast mozda 50. Dajem okvirne odnose.
 
Is
NAATI T&I, hvala na detaljnom odgovoru.

Ideja sa detetom i vrticem je zbog toga sto smatramo da bi za njega bilo dobro da pocne sa socijalizacijom.Ne mora da ide svaki dan, ali par dana nedeljno u pocetku bi bilo dobro. Supruga planira da nadje posao i radi dok smo tamo,Naravno, bake su i dalje u opciji da dodju na po par meseci da pomognu - ali mislimo da bi bilo lose da dete stigne do predskolkog ili skolskog uzrasta a da nije iskusilo druzenje sa decom u vrticu. Sa aspekta psihologije, slazem se u potpunosti sa tobom da nije poenta samo sacekati da dete prestane da place, ali isto tako smatram i da je pretarana zastita samo medvedja usluga. Najteze je naci balans :)

Sto se tice ovih beneficija, ne znam sta cemo dobiti, obzirom da je i nasa prica slicna ako ne i ista kao i daeb_21....Firma nas, tj mene salje na odrdjeni period na rad u Sidnej. Dakle, radi se o TSS vizi ( predpostavljam ta 482 ). Okvirni plan je da nase angazovanje traje 1-1,5 god.Konkretnu ponudu, za razliku od Daeb_21 jos nismo dobili, a planirano preseljenje je tokom jeseni.

Pozdrav,
Igor


Isto razmisljam u vezi sa decom. Stariji é ici, u srednju skolu, srednji krece u osnovnu, ali malecka mora u vrtic. Prosto mislim da je to neophodno, a i ja necu da sedim tamo kuci i budem domacica. Ja sam osmislila plan da nju upisemo u vrtic tri dana nedeljno, od utorka do ;etvrtka, a da ima produzeni vikend. To je u pocetku dovoljno da ja poobavlajm sve potrebno i da trazim posao. Malo me obeshrabrilo sad ovo sto je NAATI napisala, da sa vizom 482 tesko da mozemo da nadjemo posao, ali necu odustati. Ako nista, spremila sam se da ponesem svoj hobi sa sobom pa cu da slikam i radim decoupage i probam nesto da prodam. To mi je krajnja solucija.

E sad, sto se tice kuca, mi vec dva meseca pregledamo oglase. Morali smo da odaberemo kraj koji je blizu muzevljevom poslu, da ne trosi vreme i novac na put, a da u blizini ima srednja skola, sto je za nas prioritet, jer nema ih mnogo public, a da su mesovite. Moje je utisak da u Sydney-u ne moze da se nadje pristojna smestajna jedinica sa 2 ili 3 spavace sobe bez minimalno 650-1000$ nedeljno. U delovima blizim centru i vise. Nasa je odluka da se ogranicimo do 700$ nedeljno i da to ne predjemo, jer je vrtic jako skup, a njega ne mozemo da se odreknemo.

Igore, kad vi putujete? Mi letimo sad 29-og. Ako dolazite skoro mozemo stupiti u kontakt, pa da nam se deca druze. Nasi su 14,5 god, 5,5 god i 2,5 god. I svi ce da slave rodjuse bez drugara :/
 
Is



Isto razmisljam u vezi sa decom. Stariji é ici, u srednju skolu, srednji krece u osnovnu, ali malecka mora u vrtic. Prosto mislim da je to neophodno, a i ja necu da sedim tamo kuci i budem domacica. Ja sam osmislila plan da nju upisemo u vrtic tri dana nedeljno, od utorka do ;etvrtka, a da ima produzeni vikend. To je u pocetku dovoljno da ja poobavlajm sve potrebno i da trazim posao. Malo me obeshrabrilo sad ovo sto je NAATI napisala, da sa vizom 482 tesko da mozemo da nadjemo posao, ali necu odustati. Ako nista, spremila sam se da ponesem svoj hobi sa sobom pa cu da slikam i radim decoupage i probam nesto da prodam. To mi je krajnja solucija.

E sad, sto se tice kuca, mi vec dva meseca pregledamo oglase. Morali smo da odaberemo kraj koji je blizu muzevljevom poslu, da ne trosi vreme i novac na put, a da u blizini ima srednja skola, sto je za nas prioritet, jer nema ih mnogo public, a da su mesovite. Moje je utisak da u Sydney-u ne moze da se nadje pristojna smestajna jedinica sa 2 ili 3 spavace sobe bez minimalno 650-1000$ nedeljno. U delovima blizim centru i vise. Nasa je odluka da se ogranicimo do 700$ nedeljno i da to ne predjemo, jer je vrtic jako skup, a njega ne mozemo da se odreknemo.

Igore, kad vi putujete? Mi letimo sad 29-og. Ako dolazite skoro mozemo stupiti u kontakt, pa da nam se deca druze. Nasi su 14,5 god, 5,5 god i 2,5 god. I svi ce da slave rodjuse bez drugara :/
O, sve nam je to poznato, rođendani bez drugara :(
Što se tiče posla, nemoj da te obeshrabri to što sam napisala. Iskustva ljudi koje ja poznajem su takva da su mnogi želeli da ih iskoriste, i da su morali da rade za male $. Možda će tebi biti sasvim obrnuta situacija.
Sećam se, kada smo mi došli, nama je okolina mogla da preporuči samo čišćenje, krpu u ruke i to je to. Za mene to nikada nije bila opcija, ali to je bila njihova realnost.
Na kraju se ispostavilo da ono što sam ja smatrala hobijem (prevođenje) može da me izdržava sasvim lepo plus se odlično uklapa u moje studiranje. Ni u najluđim snovima nisam mogla da zamislim da ću sa par sati rada dnevno uspeti da zaradim nečiji minimalac. Možda ćeš i ti imati sreće :)
 

Back
Top