Drugo dete

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784
Kod mene izgleda sve ide naopačke.:-| Prvu trudnoću sam dočekala (i ispratila:)) bez ikakve panike i straha; bila sam bezgranično srećna i ispunjena. naravno i dalje sam sa našim švrćkom:)
U poslednje vreme pokreće se pitanje drugog deteta, čega se ja sad odjednom tako plašim...
Volela bih da imamo još dece, i ne bih volela da napravimo veliku razliku; ali strahujem - i da neću tom drugom moći da pružim onoliko koliko pružam prvom od prvog dana njegovog života, a i kako ću prvom objasniti da nemam sad baš svu pažnju ovog sveta samo za njega. Već me hvata panika da mu kažem - ne mogu da te podignem, ne smem da dižem teško. Ili, dok budem bila u bolnici, pa tih prvih mesec dana...
Suze mi kreću, jao nisam normalna :(

Kako ste vi odlučili da imate drugo dete; da li ste uopšte razmišljali na ovaj način i kako ste se izborili sa tim...
 
Mackica ns, koliko ima tvoj svcko? Moj sin ima 19meseci, i ja sam nekako "isplanirala" da cu biti u drugom stanju posle njegovih 15meseci(15+9=24meseci=2godine);), shvatas da razlika bude 2godine ili veca. E pa jos nisam u drugom stanju:lol:, kod mene to ide uglavnom kilovo, al nije to tema. Kada smo poceli da radimo na drugom bila sam preplasena, uprvo isti strahovi kao i tvoji, al u medjuvremenu su se porodile neke moje drugarice kojima su prva deca slicno godiste kao i moj sin(razlike izmedju dece im je 15-16meseci), i kazu da se ok snalaze, u pocetku je malo frka, al deca se vrlo brzo naviknu:-P. I tako i ja sad nekako jedva cekam to drugo(mada nisam ni trudna), al sustina je ta da sam u ta 4-5meseca pokusavanja pocela strasno da zelim drugo dete(kao i prvo), i pocela da osecam neku sigurnost da cu ipak moci sve da izguram:lol:
 
Sad će napuniti dve godine. Znači, mogao bi da ima blizu tri kad dobije batu ili seku.
I znam da ću JA uspeti sve da izguram, samo imam neki glup osećaj da ću stalno imati neku grižu savesti; ili da sam prvom posvećivala više pažnje (u tom uzrastu); ili da će tada drugi biti malo zapostavljeniji :( Da će stalno biti - ne možeš ti, daj njemu/njoj, on/a je mali/a :(
 
Ja to ovako posmatram, sto se drugo dete ranije rodi, velika je verovatnoca (ako razlika nije mnogo veca od tri godine) da se prvo dete i ne seca vremena kada nije imalo brata ili sestru:-P, znaci da svet od pocetka posmatra kao neko ko ima brata ili sestru(u smislu da mora sve da deli pa i paznju). Ja imam sestru, 8,5godina mladju i odlicno se secam i kada sam bila jedinica i kada sam smarala mamuda mi rodi brata ili sestru da imam sa kim da se igram:lol:. Naravno razlika je prevelika, nikad se nismo igrale zajedno:-(, al ipak sad kad smo odrasle imam sestru, nekako je lepse, nikad ne bi volela da sam ostala jedinica...I tako i ja mom sinu ne zelim da ostane jedinac, a ne bi ni dapravim veliku razliku upravo iz svog iskustava:lol:
 
Da, padalo mi je na pamet isto to, baš tako!
Volela bih da razlika izmedju njih bude dve, tri godinice - da izvučemo iz pelena prvo ove trenutne bebe pa da se pozabavimo novim onda, taman dok budu toliko zrele da nam malko pripomognu oko njih
 
Pa i nece moci da pruzi drugom detetu isto kao i prvom. Logicno. Manje dobiju dvoje kad podele, nego jedno kad dobije sve.


d028.gif
d028.gif
d028.gif
d028.gif
 
Pa i nece moci da pruzi drugom detetu isto kao i prvom. Logicno. Manje dobiju dvoje kad podele, nego jedno kad dobije sve.

Значи, онај ко има петоро деце једну количину љубави дели на пет делова?

Глупости!

Мачкице, није љубав јабука па да страхујеш да ће, ако је будеш делила на два дела, свако добити мање него да је сам.
Знам да су се многе мајке бринуле као што се ти сада бринеш (додуше ја нисам), али после су увиделе да је било беспотребно.
Тек кад смо добили друго дете, тек тад смо постали породица у правом смислу. А нема веће среће него када их чујем како певају заједно док се играју или како се смеју и ћућоре увече када им угаси светло.
:D:D
 
Kod mene izgleda sve ide naopačke.:-| Prvu trudnoću sam dočekala (i ispratila:)) bez ikakve panike i straha; bila sam bezgranično srećna i ispunjena. naravno i dalje sam sa našim švrćkom:)
U poslednje vreme pokreće se pitanje drugog deteta, čega se ja sad odjednom tako plašim...
Volela bih da imamo još dece, i ne bih volela da napravimo veliku razliku; ali strahujem - i da neću tom drugom moći da pružim onoliko koliko pružam prvom od prvog dana njegovog života, a i kako ću prvom objasniti da nemam sad baš svu pažnju ovog sveta samo za njega. Već me hvata panika da mu kažem - ne mogu da te podignem, ne smem da dižem teško. Ili, dok budem bila u bolnici, pa tih prvih mesec dana...
Suze mi kreću, jao nisam normalna :(

Kako ste vi odlučili da imate drugo dete; da li ste uopšte razmišljali na ovaj način i kako ste se izborili sa tim...

Ja sam napravila razliku 8 godina...mnogima je to kao uzas...ali meni je super,nije moglo idealnije...prvenstveno zatrudnela sam kad smo ja i suprug to zeleli obostrano,drugo...maksimalno sam se posvetila i cerci, kao i sinu...a da ne govorim koliko mi je sin pomagao,prvo sto nije bilo ljubomore,a znao je pricuvati kao veliki....tako da sam sve stizala bez problema...
Opet svaka prica je za sebe....
A strah je uvijek veci za drugu trudnocu...ja sam se jedva usudila,ali mi je drago sto jesam....:D
 
Kako ste vi odlučili da imate drugo dete; da li ste uopšte razmišljali na ovaj način i kako ste se izborili sa tim...
Уф.. Једва сам се одлучила.
Заправо... Размишљала сам баш тако како ти сада размишљаш...
Ма пола трудноће сам преплакала...:lol:
Говорила сам... ''Ја ово дете никада нећу волети''.. ''Јадно имаће маму која га не воли''...
И нико није успео да ме убеди да грешим...:roll:
Све док се нисам породила и док га нисам први пут узела у руке. :-)
Ваљда из гриже савести, што га унапред нисам волела, заволела сам га из момента...:mrgreen:

Када бих одлучила да родим треће дете, овај проблем не бих имала. ;-)
 
Prosto nisam verovala da postoje parovi koji idu logikom da je bolje imati jedno dete, kako se nsledstvo ne bi delilo ili kako bi roditelji svu svoju pažnju da fokusiraju ka jednom detetu. Svašta...
t2631.gif
 
Nisam baš jedva odlučila za dete, želela sam.. I jedva čekam da se porodim..
Ali što se drugog tiče, to je već diskutabilno.. Prvo da vidim kako ću se snaći i sa ovim kad se rodi ;)
Mada je izvesnije da će biti jedinica..
 
Da će stalno biti - ne možeš ti, daj njemu/njoj, on/a je mali/a

E, a ово никад немој да радиш! То, да говориш:''Ти си сад велики'', или ''Дај њему, он је мали''...!!!
Немој да тераш стрије дете да пупушта малађем и да му повлађује само зато што је овај мали, нити да га почнеш одједном да га третираш као ''старијег''.
Обично, рођењем другог детета старије дете регресира, тачније, пожели да и њега третирају као бебу, почне поново да тражи флашицу, пелене, понекад чак и пишки у гаће... Ја нисам имала тај случај јер је код мене јако мала разлика, па старија није ни знала за себе пре него што се млађа родила...али код мојих сестрића је тако било...
Психолози кажу да тада треба старијем детету удовољити па му дати флашицу, чак му и ставити пелене ако инсистира, али све кроз игру... И никако му се не ругати због тих потреба. Брзо ће се заситити улоге бебе.
 

Back
Top