pitanje u vezi religije i obicaja (smrtni slucaj, Uskrs)

IllyriaDuncan

Obećava
Poruka
64
Postovani,
veoma mi je potreban odgovor na ovo pitanje i izvinjavam se unapred ako ga postavljam na pogresnom mestu...nazalost, nisam sigurna kojem forumu bi ovo trebalo da pripada, a posto su ovakve stvari ipak deo svakodnevnog zivota, onda se nadam da je ovo pravo mesto.
Veoma bliska osoba je imala smrtni slucaj pre nekoliko dana (u pitaju je prijateljica koja je izgubila majku). Ona je pravoslavne vere i sledi crkvena pravila, u razumnim granicama (bez fanatizma).
Sada se postavilo pitanje Uskrsa, koji nailazi.
U njihovoj kuci se Uskrs u normalnim okolnostima uvek slavio posebno veselo i bogato, kako tom prazniku i prilici. Sada je pitanje kako ga dostojno obeleziti, a ne povrediti obicaje vezane za smrtne slucajeve i posebno: da li farbati jaja?
Farbanje jaja je naravno izraz srece i radosti zbog Hristovog vaskrsenja...da li se ovaj obicaj primenjuje i u ovakvim situacijama? Cula sam da u nekim krajevima u ovakvim situacijama jaja farbaju samo u jednu boju (plavu, koliko znam), a opet u drugim, samo u crvenu. Kazu mi da u nekim drugim zemljama u ovakvom slucaju jaja farbaju u crno i da postoji posebna boja...ali sve je to previse nepotvrdenih prica, a mojoj prijateljici je stalo da se drzi obicaja vezanih za podrucje u kojem zivi, a to je Vojvodina, u okviru pravoslavne vere.
Ako neko zna i moze da nam kaze vise o tome, ovo joj je (naravno) veoma vazno i treba nam sto hitnije obavestenje.
Hvala svakom ko bude odgovorio...
 
Postoji neki običaj da se dva ili tri dana kasnije farbaju jaja i nose na grob. Ja sada baš lupam, ali mislim da je to deo nekog običaja kada neko nedavno premine. Taj dan ima i neki naziv u kalendaru.

Ja sam iz Vojvodine i mojoj majci je nedavno umrla majka koja je živela sa nama, pravoslavka je i drži se tih nekih običaja uglavnom. I nisam primetila da pravi pitanje oko Uskrsa.

Jaja se i inače valjda farbaju u crveno, ovo šarenilo je pomodarstvo. Ali ne vidim nijedan razlog da ne farba jaja kao i do sada što je. Eventualno ako pravi neku terevenku mogla bi da potiša muziku, ili da je izbegne u potpunosti. Svako okupljanje je prilično normalna stvar.

A ono za crnu farbu..... nekako mi morbidno :?

Ne znam, možda neko zna bolje.....
 
Pa ne znam, nisam bas strucnjak za religiju, ali ti mogu preneti kako razmisljam o ovome sto si napisala:
Uskrs je jedan od najradosnijih hriscanskih praznika. Upravo slavi ono o cemu tvoja prijateljica trenutno razmislja - zivot posle fizicke smrti.
Jaja su u pocetku farbana crvenom bojom, koja je simbolizovala zivot, a naknadno su uvedeni obicaji farbanja i saranja ostalim bojama.
Dakle, u takvoj situaciji, najbesmislenije sto bih mogao da zamislim je da se jaja farbaja u crno - jer bi to, u neku ruku, bilo negiranje onoga sto se slavi i u sta se veruje.
Da sam na mestu tvoje prijateljice i da imam odnos prema religiji i obicajima koji ona ima, te da u toj situaciji imam potrebu da obelezim Uskrs, obelezio bih ga skromno, ali onako kako treba da se obelezava. Crvena jaja i treba da predstavljaju nadu i veru u vecni zivot, kako Hrista, tako i njene majke.
 
Postovani,
veoma mi je potreban odgovor na ovo pitanje i izvinjavam se unapred ako ga postavljam na pogresnom mestu...nazalost, nisam sigurna kojem forumu bi ovo trebalo da pripada, a posto su ovakve stvari ipak deo svakodnevnog zivota, onda se nadam da je ovo pravo mesto.
Veoma bliska osoba je imala smrtni slucaj pre nekoliko dana (u pitaju je prijateljica koja je izgubila majku). Ona je pravoslavne vere i sledi crkvena pravila, u razumnim granicama (bez fanatizma).
Sada se postavilo pitanje Uskrsa, koji nailazi.
U njihovoj kuci se Uskrs u normalnim okolnostima uvek slavio posebno veselo i bogato, kako tom prazniku i prilici. Sada je pitanje kako ga dostojno obeleziti, a ne povrediti obicaje vezane za smrtne slucajeve i posebno: da li farbati jaja?
Farbanje jaja je naravno izraz srece i radosti zbog Hristovog vaskrsenja...da li se ovaj obicaj primenjuje i u ovakvim situacijama? Cula sam da u nekim krajevima u ovakvim situacijama jaja farbaju samo u jednu boju (plavu, koliko znam), a opet u drugim, samo u crvenu. Kazu mi da u nekim drugim zemljama u ovakvom slucaju jaja farbaju u crno i da postoji posebna boja...ali sve je to previse nepotvrdenih prica, a mojoj prijateljici je stalo da se drzi obicaja vezanih za podrucje u kojem zivi, a to je Vojvodina, u okviru pravoslavne vere.
Ako neko zna i moze da nam kaze vise o tome, ovo joj je (naravno) veoma vazno i treba nam sto hitnije obavestenje.
Hvala svakom ko bude odgovorio...

Ne znam da li ima pravila, ali mislim da se slave , Uskrs i sve ostalo proslavlja normalno. Naravno, nećeš praviti pijanku, ako je praviš, ali ne treba ignorisati blagdan. A što ne biste pitali nekog sveštenika? Ipak, kod nas svaki kraj ima svoj običaj.
 
ide ovako...........farbaju se jaja i to uvek na veliki petak..........boja u koja se farba jaja je crvena.....šarena jaja su iz alise u zemlji čooda...a aootor je protestant i i tamo nisu jaja u religioznom kontekstu.....a možda i jesu....to je sad jedna slojevita bajka...pitanje je...i oni zečevi koga predstavljaju...jedna psihodelična bajka...
uskrs je sooštinski hrišćanski religijski paznik jer je vaskrsnooće osnovna ideja vere.........porodica čiji je član te kalendarske godine preminuo takođe slavi uskrs...taj praznik se ne preskače......izlazi se na pobusani ponedeljak....i pitanje je skroz ateističko i ne znam sad čemu sve to...ako se samo tek tako poštooje forma ...a nije običaj...al dobro..i da dodm još samo to...da se običak j izlaska na groblje nakon uskrsa razlikooje od kraja.....negde se izlazi odmah prvog ponedeljka...znatči sootradan nakon uskrsa..u pomorovlju i soomadiji se izlazi na poboosani.....
 
ide ovako...........farbaju se jaja i to uvek na veliki petak..........boja u koja se farba jaja je crvena.....šarena jaja su iz alise u zemlji čooda...a aootor je protestant i i tamo nisu jaja u religioznom kontekstu.....a možda i jesu....to je sad jedna slojevita bajka...pitanje je...i oni zečevi koga predstavljaju...jedna psihodelična bajka...
i pitanje je skroz ateističko i ne znam sad čemu sve to
Pitanje nije skroz ateisticko, pitanje je od nekoga ko nikada u zivotu nije doziveo smrtni slucaj, do sada i nema nikakvog iskustva sa tim...a hteo bi da odrzi obicaj.
Jaja u boji i zecevi dolaze iz jedne druge religije, oba pripadaju boginji Ester, boginji plodnosti i nisu suprotni hriscanstvu...upleteni su u hriscansku veru na zapadu, kao sto smo mi na tkz. "istoku" upleli npr. badnjak u Bozic. Ali ovo nije tema za to.
Za "mrka" jaja sam cula, da ih u nekim krajevima koriste u ovakvim slucajevima...slazem se u potpunosti da je to mracno i da je najbolje sve (posebno u ovakvom slucaju) farbati u crveno.
U svakom slucaju, zahvalna sam svima na odgovoru, prenecu mojoj prijateljici sve sto je receno i sigurna sam da ce vam i ona svima biti zahvalna na pomoci.
Hvala.
 
Postovani,
veoma mi je potreban odgovor na ovo pitanje i izvinjavam se unapred ako ga postavljam na pogresnom mestu...nazalost, nisam sigurna kojem forumu bi ovo trebalo da pripada, a posto su ovakve stvari ipak deo svakodnevnog zivota, onda se nadam da je ovo pravo mesto.
Veoma bliska osoba je imala smrtni slucaj pre nekoliko dana (u pitaju je prijateljica koja je izgubila majku). Ona je pravoslavne vere i sledi crkvena pravila, u razumnim granicama (bez fanatizma).
Sada se postavilo pitanje Uskrsa, koji nailazi.
U njihovoj kuci se Uskrs u normalnim okolnostima uvek slavio posebno veselo i bogato, kako tom prazniku i prilici. Sada je pitanje kako ga dostojno obeleziti, a ne povrediti obicaje vezane za smrtne slucajeve i posebno: da li farbati jaja?
Farbanje jaja je naravno izraz srece i radosti zbog Hristovog vaskrsenja...da li se ovaj obicaj primenjuje i u ovakvim situacijama? Cula sam da u nekim krajevima u ovakvim situacijama jaja farbaju samo u jednu boju (plavu, koliko znam), a opet u drugim, samo u crvenu. Kazu mi da u nekim drugim zemljama u ovakvom slucaju jaja farbaju u crno i da postoji posebna boja...ali sve je to previse nepotvrdenih prica, a mojoj prijateljici je stalo da se drzi obicaja vezanih za podrucje u kojem zivi, a to je Vojvodina, u okviru pravoslavne vere.
Ako neko zna i moze da nam kaze vise o tome, ovo joj je (naravno) veoma vazno i treba nam sto hitnije obavestenje.
Hvala svakom ko bude odgovorio...

U mom mjestu je obicaj da se te godine(kad vam neko umre u porodici) uopste ne farbaju jaja vec se samo kuvaju.(Republika Srpska- Doboj) Moj skromni doprinos!!!
 
Običaji nemaju veze sa crkvom i pravoslavljem,njih su obicno nametnuli ljudi u proslosti svojim sujevjerjem ili nekim losim slucajnostima.
Vaskrs treba proslaviti kao i do sada jer je to praznik kada je pobjedjena smrt i tome treba da se radujemo svi koji vjerujemo a posebno ljudi koji su tako nedavno izgubili blisku osobu.
U nekim mjestima se jaja boje u crno i sl.To je bespotrebno,crkva to ne preporucuje ali ako ce se oni osjecati lose sto se "ponasaju kao da nije nista bilo" predlazem da na jaja ne lijepe slicice niti boje jaja u plavu,zelenu vec samo da oboje u crveno bez sara i naljepnica.Sve drugo treba potpuno ispostovati.
 
ja imam jedno pitanje vezano za Uskrs, i molim pomoć..moja porodica slavi katolički Uskrs, ali imamo mnogo dragih prijatelja pravoslavaca,i pozvani smo u nedelju kod njih na druženje i slavljenje Uskrsa..dosad sam još znala običaje, ali sada su i ona i mi dobili bebicu sa danom razlika(mada to nema veze)...u suštini želim da znam,koji je to poklon, koja vrsta poklona koju bismo mogli da odnesemo da pokažemo poštovanje i prijateljstvo prema njima, a naravno pošto se i naše bebice druže da nekako istaknemo i tu prijateljsku vezu...ovo je sad sasvim nova situacija za mene, i htela bih da uradim pravu stvar...unapred hvala na sugestijama!!!!!!!!!
 
Postovani,
veoma mi je potreban odgovor na ovo pitanje i izvinjavam se unapred ako ga postavljam na pogresnom mestu...nazalost, nisam sigurna kojem forumu bi ovo trebalo da pripada, a posto su ovakve stvari ipak deo svakodnevnog zivota, onda se nadam da je ovo pravo mesto.
Veoma bliska osoba je imala smrtni slucaj pre nekoliko dana (u pitaju je prijateljica koja je izgubila majku). Ona je pravoslavne vere i sledi crkvena pravila, u razumnim granicama (bez fanatizma).
Sada se postavilo pitanje Uskrsa, koji nailazi.
U njihovoj kuci se Uskrs u normalnim okolnostima uvek slavio posebno veselo i bogato, kako tom prazniku i prilici. Sada je pitanje kako ga dostojno obeleziti, a ne povrediti obicaje vezane za smrtne slucajeve i posebno: da li farbati jaja?
Farbanje jaja je naravno izraz srece i radosti zbog Hristovog vaskrsenja...da li se ovaj obicaj primenjuje i u ovakvim situacijama? Cula sam da u nekim krajevima u ovakvim situacijama jaja farbaju samo u jednu boju (plavu, koliko znam), a opet u drugim, samo u crvenu. Kazu mi da u nekim drugim zemljama u ovakvom slucaju jaja farbaju u crno i da postoji posebna boja...ali sve je to previse nepotvrdenih prica, a mojoj prijateljici je stalo da se drzi obicaja vezanih za podrucje u kojem zivi, a to je Vojvodina, u okviru pravoslavne vere.
Ako neko zna i moze da nam kaze vise o tome, ovo joj je (naravno) veoma vazno i treba nam sto hitnije obavestenje.
Hvala svakom ko bude odgovorio...
ako je drugarica religiozna i sledi crkvena pravila za sve nedoumice vezane za obicaje i veru treba da se obrati svom parohijskom popu.

ja ne znam da se ne farbaju jaja u kuci ozaloscenih. takodje neko spomenu pobusani ponedeljak kada se nose jaja na groblje. to se ne radi samo prve godine po smrti vec svake. inace nisam znala da se za njega posebno farbaju jaja.
 
za sve nedoumice vezane za obicaje i veru treba da se obrati svom parohijskom popu.

Poslushaj Alal...ipak sveshtenici znaju najbolje....Skoro kad sam kumovala,svako bi mi rekao nesto sta i kako treba...onda kao ne ovako nego onako...i ja lijepo pitala popa...tako cu i ubuduce...najlakse i uvijek najednostavnije...
Inace moja majka radi u manastiru,licno znam igumana...ako zelis mogu da pitam njega...
 
Ne bi trebalo da se na ovakva pitanja daju nebulozni komentari tipa mislim da je ovako ili onako.Samo se ljudi jos vise zbunjuju.Vaskrs se proslavlja bas kao uvek i pre smrtnog slucaja,samo bez muzike i pesme ako domacin smatra da moze zapevati neka i zapeva sa prijateljima nikakav greh to nije,srce zali i to je a sta ce ljudi reci to nije vazno.Naravno da se farbaju jaja u crveno i naravno da se spremi gozba za taj dan za svoju porodicu a i za ljude koji dodju da cestitaju posluziti, dati jaje.Isto vazi i za slavu ako domacin hoce da zapeva moze ko moze da spreci,glupo bi bilo mi kao gosti da pocnemo da pevamo u toj kuci ali ako domacin pocne treba ga i podrzati. Vlada veliko sujeverje u narodu sto je veoma strasno.Jaja se farbaju obavezno u crveno a radi raznolikosti i sarenila i drugim bojam.
 

Back
Top