Политичка коректност и именовање ромског/циганског народа

Bogart

Poznat
Poruka
9.747
Занима ме да ли неко зна када је цигански народ у Србији почео да бива називан ромским именом, која је основа за то у самом циганском језику, какве везе има са међународним термином "Roma", и када је у српском језику реч "Циганин" која је вековима коришћена да означи припаднике једног народа, проглашена за националну увреду?

Признајем да не познајем ниједног високообразованог Циганина, већ су ми једина познанства из нижих слојева и из војске. Сви до једног себе су називали Циганима, и нису се љутили на такву квалификацију, а тако и сви свакодневно говоримо, а речи Циганин, Цига, Циганка, цигански итд. део су наше поезије и уметничког израза, од Змајевог "Циганин хвали свога коња", па до новокомпонованих бисера "Циганин је, ал најлепши". Ниједном се та реч (пази мене, "та реч") не користи у увредљивом или дискриминаторском значењу, а опет је створено такво јавно мнење да човек више не може да је изговори јавно, а да не црвени или се осећа непријатно. Ево, и мени самом је непријатно док је пишем, иако понављам да имам познанике међу Циганима, и да се и пред њима и мимо њих реч "Циган" употребљава на исти начин као и "Мађар", "Румун", "Србин" итд. Опет, школовани и образовани Цигани, као и њихови политички представници, од тог имена беже као ђаво од крста, и користе искључиво ромско.

Као да на неки вештачки начин постаје пресликан амерички израз nigger на српском, иако са њим нема никакве паралеле у настанку.

А питање теме је: да ли имате познанике и пријатеље међу Циганима, и на који начин их ви именујете у свакодневном животу, а на који у јавном изражавању, и да ли у изразима "Циганин" и "Циганка" видите националне увреде на рачун њиховог народа, или не?
 
Немам пријатеље међу Циганима, мада о њима као о народу немам лоше мишљење. Што се тиче назива Ром или Циганин, заиста не знам генезу ни једног ни другог, мада већина људи које знам користи овај други назив. Мислим да је проблем у томе што се реч Циганин користи у српском језику и као пежоративни термин.
 
Не могу рећи да имам пријатеље међу Циганима - али познаника имам доста. Те глупости око њиховог имена које би требало данас да се сматра као увреда су, бар по мени испод сваког нивоа. Са измишљеним називом Ром-Роми кренула је прво нека њихова светска асоцијација тј.организација, а затим по обичају се све то исполитизовало. Мислим да је све то кренуло негде после 2000.године. Мени не пада на памет да их зовем Роми него Цигани због чега се они које познајем уопште не љуте - напротив.

Тачно је да изрази "цигањски" или "цигањштура" значе нешто пежоративно у понашању - али то није измишљено случајно, него због начина живота неких Цигана што је и дан-данас актуелно бар судећи по количини просјака на улицама и групама Циганчића који на разне начине моле и "циганче" који динар од пролазника.

Отприлике у исто време су се помамили и Шиптари и почели да измишљају да је реч Шиптар (што значи:орлово крило) за њих увредљиво, иако се они међусобно тако ословљавају и почели су да захтевају да их називамо Албанци, што такође уопште не могу да прихватим. Код Шиптара је у питању и политичка позадина стварања Велике Албаније.
 
Знам да се на језицима свих балканских и околних народа, и словенским (српски, македонски, бугарски) и несловенским (албански, мађарски, румунски, грчки), Цигани зову баш тим именом. У принципу не бих имао ништа против да се тај назив стави ван употребе, ако за то постоји ваљан разлог. На пример, да Цигани сами за себе одбаце тај назив. Али они то не чине, док многи, и то махом људи који са Циганима нису имали никаквог додира, тај израз проглашавају за пежоративан, па имамо једну шизофрену ситуацију да сами Цигани себе зову Циганима, и да их други народи пред њима самима исто тако зову, а кад се упале камере, или говори у јавности, сви сакривају то име као нешто стидно. :|

То је по мени глупо. Ако је народно, циганско, име попримило неке негативне конотације, онда је ситуација зрела за његову реафирмацију, а не да се мења име целог народа. Још поготово речју "Ром", која на језику Цигана уопште не означава националност, а у Вуковом речнику је описана под значењем "Онај који 'рамље (шепа) у једну ногу".
 
Ja imam drugara Ciganina, školovanog čoveka, i baš sam ga pre par godina pitao u vezi toga.

Reč ROM, odnosno ROMALE, na Ciganskom znači ČOVEK/LJUDI.
Koristeći izraz ROMI mi tako njih nazivamo ljudima, što bi istovremeno značilo da mi ostali nismo ljudi, već nešto drugo.

Niko od njih ne smatra za uvredu da u srpskom jeziku ga nazoveš CIGANIN, ali im je uvredljiv oblik te reči kao CIGA ili CIGO. Takođe im je uvredljivo kada se u srpskom jeziku koristi nemački naziv CIGOJNER, dok im u nemačkom jeziku to ne zvuči uvredljivo.

Znači ROM=ČOVEK.

CIGANIN = Naziv za pripadnika bivšeg nomadskog naroda koji se u Evropu doselio iz Indije.
 
Pa normalno je da ih u svakodnevnom govoru zovemo ciganima i to se nece promeniti kakva god da bude propaganda ,mada ako oni sami sebe zovu romima i taj naziv je i zvanicno prihvacen pa ga treba koristiti u takvim(zvanicnim) situacijama.Jeste da to sve deluje kao usiljena politicka korektnost ali ako oni hoce da se tako zovu i ako ih onaj drugi naziv u javnoj upotrebi vredja onda treba koristiti naziv Romi u zvanicoj korespodenciji.Recimo meni se desilo da sam u SAD potpuno slucajno bez zadnjih namera rekao za crnce -niggers i svi su se zgranuli i upozorili me da je to jako uvredljivo za crnce i da ih sada svi zovu afro-americans sto je sada zvanicno opste prihvacen izraz iako su ih i oni ranije isto zvali niggers i blacks .Meni je u pocetku sve to bilo smesno i debilno pogotovo kako se svi pridrzavaju toga kao da je zakon,al yebiga kasnije skontas nek se zovu kako hoce i cigani i crnci sve jedno.
 
Pa normalno je da ih u svakodnevnom govoru zovemo ciganima i to se nece promeniti kakva god da bude propaganda ,mada ako oni sami sebe zovu romima i taj naziv je i zvanicno prihvacen pa ga treba koristiti u takvim(zvanicnim) situacijama.Jeste da to sve deluje kao usiljena politicka korektnost ali ako oni hoce da se tako zovu i ako ih onaj drugi naziv u javnoj upotrebi vredja onda treba koristiti naziv Romi u zvanicoj korespodenciji.Recimo meni se desilo da sam u SAD potpuno slucajno bez zadnjih namera rekao za crnce -niggers i svi su se zgranuli i upozorili me da je to jako uvredljivo za crnce i da ih sada svi zovu afro-americans sto je sada zvanicno opste prihvacen izraz iako su ih i oni ranije isto zvali niggers i blacks .Meni je u pocetku sve to bilo smesno i debilno pogotovo kako se svi pridrzavaju toga kao da je zakon,al yebiga kasnije skontas nek se zovu kako hoce i cigani i crnci sve jedno.

A, najsmešnije je što se američki crnci jedan drugom obraćaju sa nigger, a kada ih mi tako nazovemo to je uvreda. Ja sam u školi u predmetu engleski jezik učio da se crnac kaže nigger kada se misli na rasu.
Kako da zovem crnca koji nije iz Amerike? Ne mogu nekoga u Namibiji da zovem afroamerican. Ne mogu ni da ga zovem ni african, jer ima dosta belaca koji su afrikanci.
Znači samo crnci u Americi nisu crnci, već afroamerikanci, a svi ostali su crnci. Budalaština novog doba.
 
Занима ме да ли неко зна када је цигански народ у Србији почео да бива називан ромским именом, која је основа за то у самом циганском језику, какве везе има са међународним термином "Roma", и када је у српском језику реч "Циганин" која је вековима коришћена да означи припаднике једног народа, проглашена за националну увреду?

Признајем да не познајем ниједног високообразованог Циганина, већ су ми једина познанства из нижих слојева и из војске. Сви до једног себе су називали Циганима, и нису се љутили на такву квалификацију, а тако и сви свакодневно говоримо, а речи Циганин, Цига, Циганка, цигански итд. део су наше поезије и уметничког израза, од Змајевог "Циганин хвали свога коња", па до новокомпонованих бисера "Циганин је, ал најлепши". Ниједном се та реч (пази мене, "та реч") не користи у увредљивом или дискриминаторском значењу, а опет је створено такво јавно мнење да човек више не може да је изговори јавно, а да не црвени или се осећа непријатно. Ево, и мени самом је непријатно док је пишем, иако понављам да имам познанике међу Циганима, и да се и пред њима и мимо њих реч "Циган" употребљава на исти начин као и "Мађар", "Румун", "Србин" итд. Опет, школовани и образовани Цигани, као и њихови политички представници, од тог имена беже као ђаво од крста, и користе искључиво ромско.

Као да на неки вештачки начин постаје пресликан амерички израз nigger на српском, иако са њим нема никакве паралеле у настанку.

А питање теме је: да ли имате познанике и пријатеље међу Циганима, и на који начин их ви именујете у свакодневном животу, а на који у јавном изражавању, и да ли у изразима "Циганин" и "Циганка" видите националне увреде на рачун њиховог народа, или не?

Nemam prijatelje, drugare Cigane. Na fakultetu je bio jedan i oslovljavala sam ga imenom kao i ostale, a da me neko pita šta je rekla bih Srbin, Ciganin da se precizira. Ja ih smatram Srbima, a kada kažem Ciganin to mi ja kada kažem Moravac, Vojvođanin, i sl. Dakle, bliža odrednica. Ne mislim da je to uvreda. Čini mi se da je pre uvreda Rom, ako im to znači čovek. Da li oni to ističu da su ljudi, pošto ih drugi tretiraju kao stoku? Da li sami sebe podsećaju? Ne razumem.
A ne razumem ovo sa međunarodnim terminom Roma? O čemu to govoriš? Nije mi poznato.
 
Немам пријатеље међу Циганима, мада о њима као о народу немам лоше мишљење. Што се тиче назива Ром или Циганин, заиста не знам генезу ни једног ни другог, мада већина људи које знам користи овај други назив. Мислим да је проблем у томе што се реч Циганин користи у српском језику и као пежоративни термин.

Slažem se. Problem oko naziva njihovog naroda datira od pre 2000. godine. Sećam se da su nas kao klince u drugom ili trećem razredu osnovne škole popisivali i da smo se izjašnjavali po pitanju nacionalnosti. Tada je korišćen termin Rom, a ne Ciganin.

Sigurna sam da im ne bi smetalo da ih neko naziva Ciganima, kada u srpskom jeziku ne bi postojale uvredljive "doskočice" tipa: "Ciganska posla" i slično, odnosno nešto što u najružnijem smislu karakteriše ceo narod.

Da sam na njihovom mestu, verovatno bih se i ja ljutila. Mada sam čula više puta da sami sebe nazivaju Ciganima, a s druge strane se ljute kada ih neko tako naziva. Čudno. Verovatno misle da oni sami imaju pravo na to, ali ne i neko ko ne pripada njihovom narodu. Kao kad vi o nekoj sebi bliskoj osobi kažete nešto loše, to može da se tumači kao dobronamerna kritika, zato što volite tu osobu, a kad to kaže neko ko nije vama blizak, ljutite se. To je otprilike tako, bar mislim.

A i preterano je ispolitizovana ta "problematika", kako neko pametno reče.

Mislim da ih ne bi vređalo to kako ih neko naziva, kad bi bili socijalizovani i kad realno ne bi bili građani drugog reda, što u Srbiji, a i u Evropi, zaista i jesu.
 
ne kaze se "nigger", nego "nigga" :)

Ovo je bilo napisano u originalu. Ne kaže se ni nigga. Kaže se, po Vuku, nigar. Glas a se guta i jedva je čujan, dok se glas r izgovara na kraju u mekanoj engleskoj verziji.

Hajde ti Svabov napiši nešto na neku temu, a ne samo da češljaš sve teme redom kako bi tražio bilo čije navodne greške i ispravljao ih da bi nam pokazao kako si ti pametan.
Mislim, često puta imaš pravo, ali počinješ da nerviraš.
 
Rec "Ciganin" sama po sebi nije uvredljiva, i tacno je da se usiljeni liberali medju nama zgrazavaju nad njom iskljucivo zbog njenog pezorativnog koriscenja u srpskom jeziku. Samo, to sto ce rec "Rom" za 10, 20, 50 godina biti opsteprihvacena, ne znaci da nece biti koriscena na isti nacin.

Nije bitno kako ih zovemo, bitno je da ih zaposlimo, integrisemo u drustvo i zastitimo od idiota koji ih biju kad god im se digne qara.
 
Немам пријатеље међу Циганима, мада о њима као о народу немам лоше мишљење. Што се тиче назива Ром или Циганин, заиста не знам генезу ни једног ни другог, мада већина људи које знам користи овај други назив. Мислим да је проблем у томе што се реч Циганин користи у српском језику и као пежоративни термин.

Ovo boldovano je resenje, tacno.
 
A, najsmešnije je što se američki crnci jedan drugom obraćaju sa nigger, a kada ih mi tako nazovemo to je uvreda. Ja sam u školi u predmetu engleski jezik učio da se crnac kaže nigger kada se misli na rasu.
Kako da zovem crnca koji nije iz Amerike? Ne mogu nekoga u Namibiji da zovem afroamerican. Ne mogu ni da ga zovem ni african, jer ima dosta belaca koji su afrikanci.
Znači samo crnci u Americi nisu crnci, već afroamerikanci, a svi ostali su crnci. Budalaština novog doba.


Nastavnik/ca ti je bio/la debil na kvadrat. Ne kaze se nigger (sto je pogrdan naziv i mogao bi se prevesti kao "camuga") vec Negro.

http://en.wikipedia.org/wiki/Negro (vise info o tome)

p.s. moguce je da je ona predavala i Latinski (niger - crn) pa je tako ucila i Engleski :)
 
Имам ја двојицу у одељењу, обојица су приглупи и не воле кад их називамо циганима, вређају се, иако се види на километар да су чисти цигани. Ал` колико су глупи... А какве ово везе има са политиком?
 

Back
Top