Poražavajuće :(

Reg

Elita
Poruka
24.712
Beograd -- Gotovo polovina stanovnika Srbije ima završenu samo osnovnu školu dok je po broju fakultetski obrazovanih ljudi na dnu te liste u Evropi.
Potpredsednik vlade Božidar Đelić zaključio je da je aktuelni obrazovni sistem nedovoljno efikasan i da ga treba menjati. Sa tim se saglasio i ministar prosvete Zoran Lončar. Za poslednjih osam godina, prosveta je čak četiri puta menjala ministra, i isto toliko puta menjala i koncept reforme obrazovanja u Srbiji.

Ukidali smo Darvina, strani jezik i na kraju na Pizinom istraživanju od 41 zemlje zauzeli 37 mesto, podsetio je Đelić.
"Gde smo, iskreno nije sjajno - posle 50 godina 22 odsto starijih od petnaest godina nema osnovno obrazovanje, pola naše zemlje nema osnovnu školu i po tome smo na dnu Evrope", kazao je Đelić.
Sa većinom podataka koje je potpredsednik vlade izneo složio se i resorni ministar Zoran Lončar.

"Objektivnio, to je posledica onoga što smo radili, zbog toga treba da se pogledamo u oči i objektivno razgovaramo o problemima koji postoje", rekao je Lončar.

Zaposleni u prosveti za ministra Lončara imali su mnogo pitanja. On međutim nije ostao na debati zbog kako je rekao drugih obaveza.

Savez učitelja Srbije interesovalo je šta će biti sa sa finansiranjem edukativnih projekata za učitelje.

"Uredno smo podneli izveštaje novom ministru i očekivali da se uplate ostale dve rate od oko osam miliona dinara kako bi još 2.500 kolega mogli da pohađaju željene seminare. Međutim nismo imali razumevanja, novo ministrastvo ne prihvata ugovor starog, tako da ćemo morati očigledno da sačekamo neko novo ministarstvo", rekla je Gordana Josimov iz Saveza učitelja Srbije.

Od koncepta reformame osnovnog obrazovanja koji je postavljen 2001 godine, danas gotovo da se ništa ne primenjuje.

Već osam godina Srbija ne uspeva da usvoji ni nacionalnu strategiju za obrazovanje. A da bez toga nema pomeranja na evropskoj lestvici obrazovanja složili su se i ministar Lončar i potpredsednik vlade Đelić.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=04&dd=17&nav_category=12&nav_id=294483


Ja sam frapirana. Da li je ovo moguće?:confused::(
 
jao uzela mi temu iz usta ,bas sam sad video na vestima ,tuga,cemer i jad :( jedino sto su trebali to da stave kao prvu vest i da je vrte jedno dve nedelje i posle jos neki nasi politicari pricaju kako "narod najbolje zna " poserem se na njih i na takav narod
 
Ja sam stvarno frapirana, ne znam šta drugo da kažem. Mislila sam da je taj procenat negde oko 20. Ovo je.. nepojmljivo. Ne mogu da nađem adekvatan izraz. Tuga, tuga, tuga. Sramota. Mi smo, ljudi moji, nepismen narod. Eto, to smo mi. :-x
 
Da.Trebalo bi omogućiti svima da završe srednju.A za više bih uveo testove inteligencije i zabranu da se ljudi koje neka materija ne interesuje i nemaju afiniteta za nju upisuju,a pogotovo da završe određene fakultete.Mediokriteti na važnim mestima takođe unazađuju državu i društvo.
 
ne znam meni ovo izgleda neverovatno . eto u odeljenju osnovne skole koju sam ja pohadjao , barem 80% je zavrsilo srednju skolu a 20% fakultet tako da ne znam odakle ovaj podatak da 50% gradjana srbije ima tek osnovnu skolu.

mozda ako uzmemo u obzir stare generacije tj ljude starije od 50tak godina....
 
Za to su sve krive demokrate,otkad su oni dosli na vlast,...znate vec

pa prijatelju nekad je bilo bolje, postojalo je nesto sto se zvalo besplatno skolovanje, tacnije mnogo veci broj ljudi je mogao da se skoluje o trosku drzave dok to danas nije slucaj.

danas jednu porodicu jedan student kosta minimum 300 eura mesecno ili oko 4000 godisnje.

ako uzmes da je prosek studiranja u srbiji 7-8 godina ispadne da porodica za studenta mora da izdvoji nekih 30.000 eura . za te se pare u vecini gradova srbije moze kupiti jedan solidan stan ili lokal....
 
to je stanje koje zele oni koji vladaju ovom zemljom,shto se iscudjavate..lako je ispirati mozak neobrazovanima,oni razumeju samo jezik emocija..zato je retorika agresivna i puna mrznje kako u politici tako i na ovom forumu..josh se cudite shto se ubijaju po ulicama..koliko porodica moze da finansira skolovanje svoje dece?ko je doneo zakone koji diskriminishu siromashne?svi znamo,samo nishta ne preduzimamo..
 
Ja sam frapirana. Da li je ovo moguće?:confused::(


Tekst kao i svaki drugi.

Ništa čudno.
Za jedno mesec-dva napisaće da je samo 60% završilo osnovono obrazovanje.I tako dalje.Već viđeno.

Na kraju će biti da smo svi nepismeni.

Ko tome uopšte više veruje?
Da li su to samo naivi ili ima i drugih?

Bolje da su napisali tekst zašto u americi ima 30% sasvim nepismenih koji nisu nikada ni seli u školsku kupu.
 
Tragično ! Nisam znala da je ovako loše ...

optimizam.nije sve tako crno.istina je druga.sve sto skupi 200 evra za put u inostranstvo tamo odlazi na toboze studije tako da je srbija prva zemlja u svet po broj upisanih studenata u inostranstvo.niko od njih ne uvati ni drugi semestar al svaki uvati nemicu il talijana za brak.iz moje selo otislo nekoliko jer samo tako moz da dobiju vizu
 
Već osam godina Srbija ne uspeva da usvoji ni nacionalnu strategiju za obrazovanje. A da bez toga nema pomeranja na evropskoj lestvici obrazovanja složili su se i ministar Lončar i potpredsednik vlade Đelić.

...a zasto "ne uspeva" i ko je za to odgovoran...oni kao da su s Marsa pali....znamo mi da imamo mnogo problema i da se ti problemi ne resavaju...valjda su veci problem desetine hiljade fakultetski obrazovanih ljudi su bez posla - uostalom sve veca potreba za poluobrazovanim ljudima koji rade u npr. usluznim delatnostima, za cinovnicima i nizim sluzbenicima zahteva upravo ljude sa ovakvim povrsnim znanjem...i sta se onda zale
 
pa ionako ste protiv europe...
izmedju vas, rusa i kineza vi bi ste bili najobrazovaniji narod
i to je nešto :mrgreen:

Vas nisu jos uzeli u obzir.Cekaju da zavrsite izredbu(sta vec) hrvatskog jezika.Znas vec tisucljetnja kulutra a hrvatski jos na tuningu.Kod vas je jezik bukvalno ziv.Pimp my Croatiens.Kako ono bese "stara"hrvatska rijec za ekran-monitor, prijedocnik?
 

Back
Top