Macici-hrana, hitna pomoc potrebna!!!

IllyriaDuncan

Obećava
Poruka
64
Imam veci problem...cetiri krupna, zdrava maceta od pet nedelja starosti, odvojena su naprasno od majke (idiot cija je macka je odveo i ostavio macice :mad:). Do sada su normalno sisali, a od kako je macka otisla (pre cetiri dana) ja ih hranim kozijim mlekom (preporuka veterinara) i to ide sjajno (sami jedu vec od prvog dana i pokazuju dobar apetit). Problem je u tome sto nam polako nestaje kozijeg mleka...a za kravlje mleko veterinar kaze da nije dovoljno. Ranije sam u slicnim situacijama hranila macice mlevenim plazma keksom i kravljim mlekom (preporuka istog veterinara, da se mleko nutritivno dopuni) i to je u osnovi sjajna prva hrana (imam generacije macaka odraslih na njoj :D)...
Ali jedan prijatelj mi je pomenuo da u prodavnici ima neka Whiskas hrana za macice -3 (po njemu, to znaci da je za macice ispod tri meseca). Da li ovi moji smeju da jedu tu hranu i da li bi to bila bolja alternativa od kravljeg mleka i keksa?
Nekako nisam za vestacke hrane, sve moje macke jedu iskljucivo "pravu" pazljivo odabranu hranu (meso, ribu, mleko, pirinac, povrce), ali ako bi ovo bilo od koristi, bila bih itekako spremna da probam.
Zato me zanima sta drugi ljubitelji macaka misle...znam da ovde ima dosta ljubitelja zivotinja sa duzim iskustvom od mene, pa vas molim, pomozite.
Hvala unapred :)
 
ja stvarno ne znam za mace ali za stence ima nesto tipa mleka (u prahu predpostavljam) i royal canin ga proizvodi, mozda ima i za mace. potrazi na netu njihov sajt imas tu i tel istributera pa se raspitaj. ja sam stencima posto su malo ranije odvojeni odmah davala granule za stence...
 
to je papreno skupo taj royal canine....
ali mislim da ako machici imaju vec 5 nedelja,da ce moci da jedu samo hranu za machice iz konzerve....nece im nista faliti,bitno je da su do 5 nedelje pili mleko....a kao dopunu za tu hranicu,mozes da im dajes kravlje mleko,samo mora da se doda nesto u to,ne mogu da se setim recepta....ajde ako neko zna neka napise recept za mleko za machice....
 
Mozda zumance? Gledala sam svojevremeno kako judi odgajaju 3 mala leoparda na kravljem mleku sa dodatkom neutralne pavlake. Mozda i formula za bebe, takodje sa dodatkom pavlake, mada mislim da ne mora jer je i nase, ljudsko mleko prilicno masno. Mada mislim da je vise od mesec dana taman onoliko koliko bi ih i mama pustila da sisaju, eventualno do dva meseca. Mozda mozes da im uzmes formulu cisto kao dopunu uz granule i pastetice.

I da, Whiskas je djubre od hrane a + izaziva zavisnost. Neka je RC i skuplja, koliko mogu da pojedu male, malecke mace?! Eukanubu i Hill's ti ne bih preporucila iako su odlicne jer se testiraju na istim takvim jadnim macama. DM svoje proizvode ne testiraju na zivotinjama a cini mi se da su im pastetice za mace kvalitetne, zovu se Dein Bestes i cak ih i moj pas obozava. Pogledaj malo i na temi Ishrana, verovatno ces naci jos neki koristan savet.
 
Проверен Срђанов рецепт, о томе смо писали више пута и многима је помогло, чак и мени да отхраним три легла.

Једно жуманце, чаша млека и кашика шећера. Мада, пошто имају 5 недеља, без проблема могу да крену да једу ону мачју храну у конзервама. Има та Whishas храна у кесицама, Јуниор, то сам и ја давала мојим мацама и ништа им није фалило.
 
Moja maca je odrasla na krvljem mleku,bila je stara isto oko mesec dana,i naravno klopala je i drugu hranu jer je vec imala zubice.Vazno je samo da mleko nebude hladno jer moze da dobije parazite.U svakom slucaju jos malo pa ces morati i od napasti da ih cistis:)

Nemoj da se ljutis ali ovo bas i nema veze sa mozgom. Macici se inficiraju larvama toxocare jos intrauterino tako da kod njih do entero-hepato-pulmo-enteralne migracije dolazi tek kasnije a svakako ih treba ocistiti pre vakcinacije. To bi ipak trebalo da ti je sveze, bar ako si pazila na casovima. A to sa mlekom i glistama, pretpostavljam da si cula od iste one veterinarke koja ti je macka kastrirala kad je imao 4 meseca?
 
Veterinarka koja je macka kastrirala sa 4 meseca jedna je od najboljih vet.i jako dobra sa profesorom Jugoslavom koji je takodje odlican vet.i zna koliko je zena fenomenalna i trazena je u nekoliko zemalja sveta i jednostavno nije bitno da li macor ima 2 ili 5 meseci ako vet.zna posao se je ok.I cvrsto se drzim toga da hladno mleko izaziva gliste.
 
Ок, али пошто је ово прилично озбиљна тврдња (хладно млеко=глисте), не би било лоше да се изјасниш поводом тога, да аргументујеш. Тиме доводите у забуну све нас остале који пажљиво пратимо овакве тврдње, а не разумемо се добро у исте. Ако није проблем?
 
Imam veci problem...cetiri krupna, zdrava maceta od pet nedelja starosti...

Najmladji koje sam imala bili su stari oko mesec, daj Boze mesec i po dana. U pocetku sam im davala mleko na spric, ali sam brzo shvatila da nisu nesnalazljivi. Dobijali su sve sto dajem i odraslim macama, samo sitno seckano, konzervirano, ali gnjeceno pa mesano sa malo granula, sitne granulice, kuvano, sveze mleveno meso.... Vrlo brzo su bili kao bumbari i lepo napredovali. U mleko se mogu dodavati i uljane AD kapi. Mleko jedino nisam davala cisto, vec 1/2 mleko. 1/2 voda (zbog moguce dijareje). Srednje toplo, tj. mlako. Moze i kuvano meso, sitno iseckano, pomesano sa malo supice. To recimo praktikuje jedan od veterinara koje znam.
 
našla sam tek rođeno mače
ako neko zna šta i kako,hrana,nega.hvala

Mlako mlekce (ja mesam sa vodom pola-pola) + AD uljane kapi, na spric, vise puta dnevno, tj. svakih par sati. Sa oko mesec dana vec je lakse jer pocinju bolje da se snalaze sa klopom sto ti daje i veci izbor (post iznad).

Brzo se navikavaju na posip za mace. Pokazes 1-2 x i to je to. Ekstremno brzo pamte svoje ime. Kad se ufljiskaju od svega i svacega (mali su), mozes ih obrisati vlaznom (mlakom) magicnom krpom ili vlaznom higijenskom maramicom za bebe. Posle toga treba da budu na toplom, naravno :).

Dok su jako mali, nocu im znaci flasa sa toplom (ali ne prevrucom) vodom, koja im, valjda, glumi mamu koja ih greje i ne osecaju se usamljeno. Pokusavam da razmisljam kao mace :D.
 
Poslednja izmena:
Ja ostajem pri Naan (Nestle) formuli za bebe i mlakoj vodi, najbolje Rosa ili neka druga izvorska, ne-mineralna, makar u početku. Sastav mleka mačke i žene je relativno sličan tako da tu ipak nema neke velike zabune. Jako brzo mogu da krenu da jedu čak i granulice za mačiće, još dok imaju mlečne zubiće. Neka međufaza bi bile supica sa izblendiranim mesom i povrćem, možda i malo pirinča, sosići i konzervice za mačiće isl. I sve ono što je Tanja napisala za toplu flašu, blago navlaženu mikrofiber krpu...
 
ljudi imam 5 mala maceta imaju 7 dana mamu su im rastrgli kucici ...vec 4 dana ih ja hranim na spric,brisem ih vlaznim maracima,nekad ih cak susim i fenom ako su bas mokri... :D ali oni i dalje smrde ja ne znam sta vise da radim cula sam da na svaka dva sata treba da jedu i dajem im tako ali onda se oni nocu probude oko 3,4 i mjaucu,posto zivim u zgradi cuvam ih u kutiji ispred vrata komsije su vec pocele da se zale...posto stvarno nemam uslova da ih cuvam zelim da ih poklonim nekom! ako neko zeli da ih uzme nek mi se javi...
 

Back
Top