Takmicarski ribolov

Prošao ko bos po trnju. Spremao sam se za pecanje na štek, a niko nije imao ni ribu na isti. Pecalo se na bolonjez, a pošto je dubina ogromna morali smo da mašemo "sedmicama" po jakom vetru. Samo deveričice i po koja krupna bodorka. U prvom krugu sam iščupao 4. mesto, a u drugom se padnem u sektor gde su samo dvojica upecali po 300 i neki gram ribe, a ostali bez i jednog udarca !? Pošto sam u sektoru imao najviši startni broj od ovih bez ribe opet budem 4. ha, ha, ha. E sad zamisli da će na toj i takvoj stazi (koja je vrlo realna jer u sektoru svima isto-niko ne hvata) da se peca republičko prvenstvo. Čovek koji je u prvom krugu imao odličnih 3 kg, morao je da strepi 3 sata da li će uopšte nešto upecati u drugom !? Nisam ni malo sujetan i priznajem da mi pecanje 7-icom na toj daljini i dubini nije omiljena disciplina pa stoga nisam ni imao neke velike šanse da prođem. Naravno da kompletan ribolovac mora podjednako da barata svim tehnikama.
 
Poslednja izmena:
I ja sam pukao,prvi krug 3 a i drugi .oba kruga sam pecao na krajnjem sektoru ali na pocetnim mestima do prethodnog sektora.tukli su me ljudi na krajnjim pozicijama gde su pecali sa stapovima od 3 do 5 m ,a ja naravno pecao na stek,da bi drugi krug bio u istom sektoru a na mestu gde je covek bio zadnji, ja sam bio 3 i morao sam prebacivati travu sa 13 a oni su pecali na 11m.da li verujes da je pobedio covek koji ima dva stapa 3 i 5m,naravno da je izvukao zadnju poziciju!sta ce on da radi na dtd?!za uspeh je potrebna i sreca!koja je potrebna (ne) sreca da dva puta vucem krajnji sektor a da se pomeram samo za jedan broj!
 
Vrlo čudna voda. Tu i najbolji puknu. Na treningu pred Master ligu prošle godine imao sam oko 4,5 kg bodorke, deverike i po koje najlonke ili coble kako li je zovu. Na takmičenju ko nije hvatao cverglana nije mogao da očekuje iole bolji plasman. Mi smo forsirali hranu i taktiku za deveriku i katastrofalno prošli. Hrana naravno Gold Pro + TTX i popareni crvi nije dala neki rezultat. Druga ekipa iz Jagodine je imala dosta bolje rezultate baš na Maros Mix i to ako se ne varam 2 kg XXL i 1 kg XXL Dever uz 1 TTX i 3 zapušača Sensas-ovog aditiva Brasem (za deveriku).Ne znam koliko su zemlje stavili. U svakom slučaju ti treba po par sistema za pecanje deverike i bodorke i za pecanje cverglana. Cverglan često nije na samom dnu nego se diže na dohranu koja mora da bude učestala ako riba dobro radi i to rukom, a ne kupicom. E sad ovo su neka julska iskustva-sumnjam da će i u maju da bude isto.Možda se cverglan i ne peca. Opet trening naravno. Mislim da tu i fiksni štapovi od 5-7 m ili 9-ke i 10-ke imaju dobre šanse, ali ti bolonjezi i meč štapovi neće trebati. Ako uopšte riba ne radi probaj uz obalu u kamenu da iščupaš po koju sunčanicu ili bodorku-čak i to može da napravi rezultat.
 
Ja sam i mislio da radim sa XXl i XXL dever ttx i brasem .Nemam vremena da odem na trening ,e to me ubija.Hranu cu da bacam iz ruke a fuj cu da tucem iz kupice.Moji sad idu u Lalic pa cu da vidim sa njima da i tamo rade sa maros mix,ja naravno ne mogu da idem moram na Fax.kakve ste plovke forsirali koje gramaze?
 
Plovci od 0.75 g do 2 g u zavisnosti kako i koja riba radi. Oblik je mahom ragbi lopta Colmic i Trabucco. Ako voda dosta vuče i ima jačeg strujanja možda prođe i neki Cralusso Bubble ili Torpedo do 2-3 g.
 
Da, na bagrdanskom jezeru, ali to je komercijalna šaranska voda. Mada se sad tamo peca samo babuška, a šaran je za nas plovkaroše predaleko. Pre 10-ak dana je jedan moj poznanik iz Batočine imao na šaranskom takmičenju preko 100 kg ribe. Babuška se peca na bolonjez ili meč i može da se uhvati po 7-8 kg i na takmičenju. "Otkrili" smo jednu komercijalnu vodu kod Sisevca za pecanje šarana (400 din. dnevna dozvola). Vesa uhvatio 22 kg prošlog utorka na štek za 4 sata.
 
Pa već smo o tome raspravljali. Jednu novinu fuja "razbijem" sa jednom kesom lake Čigrine zemlje (oko 2,5 kg). Ako mi treba teži mix umesto lake stavljam tešku zemlju ili dodajem Bentonit (ultra fina siva suva glina) u laku zemlju sa fujem. Ako je fuj u lošijem stanju prvo ga razbijem Decollixom pa dodajem zemlju. Razbijen fuj treba pofajtati prskalicom (pumpicom) dok ne počnu da se stvaraju grudvice. Postoje i ovde slučajevi da ti treba više ili manje koncentrovan mix fuja i zemlje pa se u zavisnosti od situacije fuj razbija odvojeno. Recimo pola fuja sa više zemlje, a pola sa manje. Takođe jedna novina nije litar, već max. pola litra fuja, a često i manje.
 
Poslednja izmena:
Pa nije neko takmičenje već ova druga polovina Srbije (Jug) peca Regionalno prvenstvo za seniore. Biće 80 i kusur takmičara. Voda dosta zahtevna i kako stvari stoje pecaće se na mašinicu i samo na par mesta na štek.
 
Pardon bilo 46 takmičara jer je Srbija podeljena na zone SEVER i JUG. Organizacija za 0 (nulu) suđenje isto, staza za pecanje srednje žalosna-neujednačena. Pojedinci u jednom kolu imali 2 kg u drugom ni upis... Ko gubi ima prava da se ljuti, ali nije umeće ako te onaj odozgo pogleda pa sa 4-5 ribica budeš prvak sektora, a mnogi se i ne upišu !?
 
Nisam se plasirao na regionalno prvenstvo jer je zonsko održano na istoj vodi. Iz istih razloga u ligu šampiona nisu prošli (ma ni blizu nisu bili) jedan Sale Zekavičić, Darijević, Cici ili Skobalj-strašno neujednačena staza. Na pojedinim delovima te riba napadne, a u drugim kupaš larvu i gledaš.
 
Drugari,zbog hronicnog nedostatka slobodnog vremena i zaista velikih obaveza cak i vikendima nemam vremena da ove godine idem nesto cesto na pecanje,a i tereni na kojima pecam su obicno strmi i obrasli,tako da sam resio da prodam stek da mi ne stoji dzabe a nekom ce vec trebati,sezona je tek pocela,pa koga zanima jedan odlican Triana stek nek pogleda oglase za Sport/Lov/Ribolov i ako mu se svidi... vidimo se u Jagodini! ;)
Pozdrav 8)
 
Na kanlu u subotu i nedelju pecanje je bilo j.... ga!Riba je slabo radila,voda je dolayila po 10 cm za 3 sata,jako jako tesko pecanje.Prvi dan peti u sektoru takodje i drugi krug! treba videti rezultate i pogledati da je jedan zolt koji poznaje tu vodu 28 ili 29.Moje misljenje je da seam preterao sa jacinom hrane,trebalo je jos zemlje.Naravno prvi krug sam se zeznuo i pri izboru gramaze plovka kao i vecina.
 
Ne znam šta si stavljao od plovaka, a u vezi hrane smo već pričali da prejaka hrana može da ti upropasti pecanje. Na sajtu Matchangler-a sam prošle godine pronašao neke belgijske mixeve gde na 8 kg zemlje stave 1 kg hrane uz dodatak puno tečnog aditiva !? Ma DTD je jako čudna i zahtevna voda, ali je staza dosta ujednačena sektorski. Nema mesta koja uopšte ne daju ribu ili mesta na kojima moraš da pecaš bolonjezom, a onaj do tebe razbija ribu na štek. Za plovke sam siguran da ti osim veličina od 0,75 g do 2 g ne treba ništa više. Ali kad se menja vodostaj u toku takmičenja, tu je jako teško pecati. Možda ti je riba prilazila obali ako je voda toliko rasla, ali je najverovatnije prestala da uzima hranu u tim trenucima, pa je dohrana bila totalni fijasko.
 

Back
Top