KAMBODŽA
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: KAMBODŽA

Početnik Sirkepa (avatar)
    Učlanjen
    01.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano KAMBODŽA

Pre nego što krenete na ovu destinaciju ja bih vas posavetovao da još jednom razmislite da li ste sigurni da zaista želite jedno ovakvo iskustvo. 99% onih koji posćuju Kambodžu to čine u sklopu obilaska Tajlanda pa ću ja svoje viđenje izneti sa ovog gledišta. Oni koji su došli da vide Thai i da uživaju u toplom moru i rajskim plažama, živopisnom Bangkoku... i sve to uz neki očekivani konfor koji se podrazumeva za odmor, oni definitivno trebu da zaborave na Kambodžu. Ali ja ću deo mojih iskustava podeliti sa onom drugom grupom koja poseduje malo više avanturističkog duha i koja želi jedno ovakvo iskustvo. Na mnogobrojnim forumima se o ovoj destinaciji ispisuju prilično kontradiktorne stvari koje su mene u više navrata dovele u nedoumicu pa ću ja pokušati da to malo pojednostavim. Za početak kako stići do Siam Repa. Ima nekoliko načina i svaki je po malo avantura za sebe. Uprkos tome što sam ja veliki protivnik aranžmana koje nude lokalne agencije, za ovu varijantu je to najsrećnija opcija pod uslovom da se dobro pripremite. Ako idete redovnom bus linijom do Aranyapratheta, pa onda taksi do graničnog prelaza, pa bus do Pipeta, pa taxi do Siam Repa... to na kraju košta deleko više nego da u Bkk platite nekoj agenciji za prevoz smeštaj, a i olakšaćete sebi život jer ćete se na ovom putu svakako bar jednom zapitati „Šta mi je ovo trebalo?“ Ako nemate neke arheološke afinitete za obilazak Siam Repa i kompleksa Angkor-a je sasvim dovoljan jedan dan. Znači, uzmete trodnevni aranžman, po jedan dan za odlazak i povratak i jedan za obiliaske... Za tri dana vam bude dovoljno Kambdže za ovaj život. Realno najveći problem je sam put jer je vožnja kroz Kambodžu noćna mora. Ali dok ne stignete do ovog dela imajte na umu nekoliko stvari. Prvo prevoz i smeštaj agenciji platite maximalno 40€ po osobi i naglasite da kroz Kambodžu želite da vas vozi taxi a ne mini bus! Drga stvar, viza se u Bkk završava za jedan dan, ne retkoi za pola sata i košta 20$. Ovo je najbolje da odradite u samoj ambasadi ali ako iz nekog razloga to niste stigli ostaje opcija na granici. E ako ste krenuli preko agencije onda će to izgledati ovako : u nekom restoranu 10-tak km ispred granice se staje da bi se promenio prevoz i da se popune formulari za izdavanje vize ukoliko je već nemate. Naravno uz pasoš i popunjen formular traže i 1300 baht-a po pasošu, što je oko 45$, mislim... sta reći?... nasmešite se i recite da ćete vi to sami obaviti, te da vam njihova pomoć nije potrebna. Na par km ispred granice je Kambodžanski konzulat. Tu će se stati da se reše vize za ove nesrećnike što su naseli na foru, a vi lepo sami uđite i završite sebi vizu za 25$. Ako bi se desilo da iz nekog razloga ne stanu ovde – bez panike... uzećete vizu na samom prelazu. Granica ne funkcioniše za putnički saobraćaj tako da se prelazi pešaka. Kada obavite sve brojne administrativne formalnosti sa druge strane će vas sačekati vodiči iz Kambodže. Idete besplatnim busom par km do taxi stanice u Poipetu i nastavljate dalje Toyotom Camri ka Sijam Repu. Ako dovde dođete na neki drugi način računajte da će vas taxi do Siam Repa koštati 45$, više-možda, manje-nikako! Granični prelaz jeste potresan ali nije to nešto za padanje u nesvest, na kraju krajeva ulazite u jednu jako siromašnu zemlju pa onda ovo i ne iznenađuje toliko. Hrpa ljudi koja na čudnim kolicima prevozi ogromne tovare robe, prosjaci, deca, psi lutalice, raznorazni miomirisi ali nije smak sveta... Put do Siam Repa nije asfaltiran, postoji nekoliko kratkih deonica presvučenih asfaltom ali je to zanemarivo. Doduše, celom dužinom ovog puta su građevinske mašine, rade se i svi mostovi pa se stiče utisak da će u dogledno vreme u nekoj bliskoj budućnosti ovaj put postati normalan a onda će cela ova priča biti daleko jednostavnija. Za sada računajte na minimum 4 sata vožnje kroz nedođiju. A već posle jednog sata vožnje će vam sve biti jasno – gde ste i kako se ovde „živi“! Benzinske pumpe ne postoje pa se benzin kupuje iz flaša pokraj puta, najveći deo stanovništva nema električnu energiju i žive u primitivnim objektima od bambusa i trske, o nekoj higijeni je svaki komentar suvišan. I pored toga videćete da se kambodžanci razlikuju od tajlanđana i to u pozitivnom smislu. Življi su, temperamentniji, čak se i fizički drugačiji... nešto tamnijeg tena, za nijansu krupniji a žene sa izraženijim oblinama i stiče se utisak da su dobronamerniji i srdačniji od tajlanđana pa se i pored ovog surovog okruženja nećete osećati nelagodno. U samom Sijam Repu su svi smeštajni kapaciteti više nego pristojni. Cena prenoćišta sa doručkom za dve osobe je između 5 i 10$. Obilazak Angkor kompleksa i ostalih znametisti i zanimljivoisti je najednostavniji kambodžanskom verzijom tuk-tuka. Ovaj tuk-tuk je zapravo neki oblik prikolice koju vuče motor i u nju može da se smesti 4 osobe. Zakup tuk tuka za ceo dan je 5$ po osobi ali ako vas je samo dvoje platićete 15$ što je opet podnošljivo. Kompleks hramova je nedaleko od grada i za razliku od svega ostalog je jako lepo uređen. Dnevna ulaznica za kompleks je 20$ po osobi, a za jedan dan ima dovoljno vremena da se vide svi veći i bolje očuvani hramovi iole vredni pažnje. Moram reći da su ove građevine zaista veličanstvene i onog trenutka kada ovde kročite zaboravljate svu muku koju ste prošli da bi stigli do Siam Repa. Sam Angkor Wat ostavlja bez daha i može se reći da ovi hramovi izazivaju jedan vizuelni šok koji baca u senku Egipatske piramide ili možda neke druge slične građevine koje su više publikovane. U ovom danu za obilaske će vam ostati još vremena i za selo na vodi. Za ovaj obilazak će vam tražiti 20$ po osobi što je previše. Tražite od vozača tuk-tuka da vas vozi na obalu jezera, tj u pristanište. On će svakako još jednom pokušati na prilazu jezeru da vas ubedi da „morate“ da kupite „ulaznice“ ali vi samo insistirajte da vas odveze na obalu! Kada tamo stignete naći ćete prevoz za 10-tak dolara... dok budete stigli do same obale postavlja se pitanje da li ćete još uvek želeti da vidite ovo „selo“... ko ima slab želudac ovaj deo neka bez razmišljanja preskoči jer ovo mesto na prilazu jezeru i na samoj obali deluje kao da su pejzaži iz pakla. Voda je boje blata, ljudi žive u najstrašnijoj prljavštini a smradovi koji se šire sa svih strana su nešto što će vam dugo ostati u sećanju. Ni selo na vodi nije puno bolje ali.. hajde da pokusam da razumem da je nesvakidašnje da se vide ljudi koji žive na improvizovanim plutajućim objektima, tu je i plutajuća škola, crkva, fiskulturna sala, prodavnice, restoran... mislim ok... sat vremena i što dalje odavde. U Siam Repu se nema šta videti, asfaltirano je par centralnih ulica, lep je Night Market i tu se može provesti veče i prelepom kafiću koji je kao i sam market izgradjen u nekom etno stilu... Sugerisaće vam da promenite novac na granici... „bolji“ je kurs ovaj savet iskulirajte, u Kambodži je dolar regularno i najisplativije sredstvo plaćanja a čak i sa Tajlandskim baht-ima sve možete da platite. Za razliku od Tajlanda ovde ćete na svakom koraku moći da kupite lepi ukusan francuski hleb, dosta hrane u punudi je prilagođeno turistima pa je izbor evropskih jela veliki a prodavnice su pune kako evropske tako i američke robe i to po bitno nižim cenama nego na Tajlandu. Ovo je dobro mesto da se pušači „naoružaju“ sa cigaretama koje im trebaku za ostatak vremena na Tajlandu jer je ovde najskuplji Marlboro 1$ pakla što je preko 3 puta jeftinije nego u Tajlandu. Od interesantnih stvari ovde možete kupiti domaći „specijalitet“ – wisky sa kobrom i škorpionom u boci... autentican suvenir i jedinstven poklon. Cena garderobe je nešto niža nego na Thai ali i kvalitet nešto lošiji. Najinteresantnije za kupovinu je ovde je prvorazredno srebro i razno drago kamenje. Srebro je izuzetno, komadi nakita su mala remek dela a cene su mizerne... Posle dana provedenog u obilascima i večeri u šopingu dobro će vam doći masaža (5$) pre spavanja jer sutra treba izdržati povratak u civilizaciju... Sve u svemu bez obzira na trenutna raspoloženja i utiske kada prođe neko vreme bićete srećni što ste odvojili ova 3 dana za Kambodžu!!!

Nov član
    Učlanjen
    21.04.2008.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: KAMBODŽA

Ja zivim u Saigonu(Ho Chi Minh City),mislim svi koji dodju u Kambodzu dodju i ovde,pa ako se odlucite na ovo putovanje ni slucajno nemojte da zaobidjete Vjetnam
    pozz za Sirkepan,jaooooo nemam vremena da procitam celi tvoj text,ali vidim da je ok.
    I jos nesto IZBEGAVAJTE turicticke agencije i njihove ture okolo,njima placaju gaze odredjenih restorana,prodavnija,marketa da vas setaju okolo da bi nesto potrosili i tako to....to je stvarno glupost!

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •