SINDROM VELIKOG BRATA

raphael

Početnik
Poruka
3
Sednem za kompjuter da kao i obicno uz prvu jutarnju kaficu prelistam dnevnu stampu. Otvorim PRESS kad ono tekst "Ziv je Stazi umro nije". Zaintrigira me, pa ga i procitam...i ostadoh bez teksta. Velike firme u Nemackoj spijuniraju svoje radnike. Procitam komentare i shvatim da se to desava i u Srbiji, ali u malim privatnim preduzecima!:confused: Pregledam po internetu, kad ono isti dogadjaj i u Institutu za kardiologiju u Sremskoj Kamenici!:shock:Pa se zapitam: da li je to zakonski dozvoljeno, a ako nije koji zakon stiti radnike od toga?Ko moze da odluci da postavi audio i video uredjaje koji ce beleziti svaki pokret ili rec radnika? Da li je to neka vrsta mobinga?
 
:)
to se zove NADZOR i svaki od tih "špijuniranih" radnika to ZNA vrlo dobro. U slučaju da nisu upoznati sa tim da im se eMail ili prostorije nadziru (zamislivo u Srbiji :roll: ) to je VRLO ozbiljan prekršaj. Ali - tek tada, tj, tek ako ne znaju da postoji nadzor.
Što se mene tiče,jedino mi je u Grčkoj OK što nema nadzora (volim te ljude, mnogo :D ) ali, opet, da se ja pitam, ni beogradske ulice ne bi smele bez toga da prođu.
Zašto?
Nekoliko razloga:
1. Kinez što je mačetom odsekao noseve (seća li se neko, Knez Mihajlova)
2. D. Anastasijević i bombe na prozoru (Vračar, centar)
3. svi oni što pljuju, psuju, prose i ostalo. ....
4. saobraćajni i ostali prekšaji (obijanja i sl i kad nema "mitinga za Kosovo")

jel treba dalje :)
 
Slazem se za NADZOR, ali dozvoljen je samo video, a ne i audio. Ako su radnici prethodno obavesteni to je u redu, ali ja sam mislila na tajno postavljene kamere u firmama. Inace, volela bih da postoji kamera na svakom semaforu, kamere koje kontrolisu situaciju u skolama, obdanistima, domovima zdravlja, bolnicama,...To bi, valjda, povecalo efikasnost policije i smanjilo stopu kriminala! Nije los VELIKI BRAT samo kada se upotrebi u prave svrhe! ;)
 
U jednom slucaju americki apelacioni sud presudio je da neprekidni video nadzor zaposlenog u poslovnom okruzenju NE predstavlja protivustavno zadiranje u privatnost. Ipak nakon sto su ulozili tuzbu drzavnom sudu, petoro zaposlenih je dobilo odstetu vecu od 200.000 $ od bostonskog poslodavca koji je sprovodio video nadzor u svlacionici za zaposlene.

Da bi se osigurali, poslodavci od zaposlenih traze da potpisu IZJAVE koje potvrdjuju da su upoznati sa cinjenicama da se njihovi emailovi i tel.pozivi proveravaju i koriste iskljucivo u poslovne svrhe.
Jedan od razloga je sto postoji rizik da ce poslodavci biti odgovorni pred zakonom za nezakonita dela koja su njihovi zaposleni ucinili putem emaila.

KRSENJE PRIVATNOSTI, po G. Dessleru (Menadzment ljudskih resursa)

1. uznemiravanje (nadgledanje svlacionice i kupatila)
2. objavljivanje priv, podataka
3. razotkrivanje med.izvestaja
4. koriscenje imena ili licnosti zaposlenog u privatne svrhe

Krsenje privatnosti je uzrokovano najcesce proverom podataka iz CV-ja, nadgledanjem nj. ponasanja i zivotnog stila kada nije na duznosti, testiranje na narkotike, pretresanje na radnom mestu, i nadgledanje u toku radnog vremena.

Oko 57 % odsto kompanija u USA nadgleda upotrebu telefona i interneta.
 
Ko moze da odluci da postavi audio i video uredjaje koji ce beleziti svaki pokret ili rec radnika? Da li je to neka vrsta mobinga?

1. moze menadzer, sta vise - snimci snimani u tajnosti su validni na sudu od pre neku godinu.
2. diskutablino. S obzirom da nema zakonske regulative za mobing (psihoteror na poslu), ne znam za Zakon o radu, mozda nesto o zastiti podataka, privatnosti i to...
 
Krsenje privatnosti je uzrokovano najcesce proverom podataka iz CV-ja, nadgledanjem nj. ponasanja i zivotnog stila kada nije na duznosti, testiranje na narkotike, pretresanje na radnom mestu, i nadgledanje u toku radnog vremena.

Oko 57 % odsto kompanija u USA nadgleda upotrebu telefona i interneta.

provera podataka iz CVa NIJE krsenje privatnosti.
ostalo jeste.
samo sto za ostalo firme zabole dupe, njih zanima sta si, ko si i sta radis na radnom mestu.......tj. da li radis.
 
To snimanje i praćenje na poslu je legalno ako zaposleni znaju za to medjutim uveliko se radi i tajno praćenje tj. bez znanja i odobrenja zaposlenog. I sad ja oba mogu da razumem a ono drugo opravdavam samo delimično. Priznajem ja kad bi bio poslodavac ja bi svud redom postavio kamere i bubice po firmi jer poslodavac ipak mora da zna šta mu zaposleni rade na poslu, da li i koliko rade, koliko su angažovani, koliko su ljubazni sa klijentima koliko se zalažu za tu firmu itd. jer će klijent za bilo koji neprijatan dogadjaj ili neljubaznost osuditi poslodavca i firmu a ne samo zaposlenog. A drugo i ovo za kraduckanje ste u pravu ali se kod nas krade na sve strane. Država krade poslodavce i radnike kroz visoke poreze, namete i dažbine, poslodavac (govorim o privatnicima pre svega) krade državu kroz neprijavljivanje poreza, PDV-a i sličnih gluposti, nekucanje računa itd., poslodavac krade radnike kroz bedne plate, kašnjenje zarada, nelegalne i neadekvatne kazne tj. odbitke 10-20% od plate a u celoj toj priči radnici samo "kraduckaju" poslodavce kroz sistem "leva ruka-desni džep". E za to služe kamere, bubice i ostali prislušni uredjaji, da bi evidentirali "kraduckanje" na poslu i potkradanje jadnih i siromašnih poslodavaca-privatnika a ovo sve ostalo je u redu. :)
 
Snimajte ih pre nego sto oni pokradu vas.
Moraju ljudi da postavljaju kamere da ne dodje do "kraduckanja" (posto su u pitanju obicni radnici onda je termin "kraduckanje" potpuno adekvatan).

Ccc....ja nikada ne bih radila sa onima kojima ne mogu da verujem.


Ivane, i slazem se da je drzava najveci lopov, dushman, secikesa, i folirant :mrgreen:
 
To snimanje i praćenje na poslu je legalno ako zaposleni znaju za to medjutim uveliko se radi i tajno praćenje tj. bez znanja i odobrenja zaposlenog. I sad ja oba mogu da razumem a ono drugo opravdavam samo delimično. Priznajem ja kad bi bio poslodavac ja bi svud redom postavio kamere i bubice po firmi jer poslodavac ipak mora da zna šta mu zaposleni rade na poslu, da li i koliko rade, koliko su angažovani, koliko su ljubazni sa klijentima koliko se zalažu za tu firmu itd. jer će klijent za bilo koji neprijatan dogadjaj ili neljubaznost osuditi poslodavca i firmu a ne samo zaposlenog. A drugo i ovo za kraduckanje ste u pravu ali se kod nas krade na sve strane. Država krade poslodavce i radnike kroz visoke poreze, namete i dažbine, poslodavac (govorim o privatnicima pre svega) krade državu kroz neprijavljivanje poreza, PDV-a i sličnih gluposti, nekucanje računa itd., poslodavac krade radnike kroz bedne plate, kašnjenje zarada, nelegalne i neadekvatne kazne tj. odbitke 10-20% od plate a u celoj toj priči radnici samo "kraduckaju" poslodavce kroz sistem "leva ruka-desni džep". E za to služe kamere, bubice i ostali prislušni uredjaji, da bi evidentirali "kraduckanje" na poslu i potkradanje jadnih i siromašnih poslodavaca-privatnika a ovo sve ostalo je u redu. :)

Svaka ti cast, dobro si to srocio.
 
Jedno je vidjenje radnika,a drugo poslodavca.....da sam radnik sigurno je da bi mi smetale kamere,osjecaj nesigurnosti i sl....pricalo se za wc i svlacionice,da su i tu postavljane sto je krajnje odvratno.......da sam poslodavac...mozda bi bila "prinudjena" da postavim...sve zavisi od djelatnosti,sto bi bilo zakonski regulisano....
 
Svaka ti cast, dobro si to srocio.

Ma pametan sam za celo selo (a i šire) ! :rotf:

Što se tiče kamera u WC-u (tajnih naravno, za koje niko ne zna (niko osim poslodavca i krtice :D)) to je diskutabilno jer s moralne (a i finansijske) tačke gledišta nije u redu da ti se dvoje zaposlenih, da ne kažem, krešu u radno vreme a da im ti to......hm plaćaš kao poslodavac. :p Jer znate da poslodavac kao Veliki Brat ipak mora sve da vidi, čuje, zna, oseti...

Kad sam ja radio na bivšem radnom mestu imali smo 1 kameru iznad pulta i ja sam toj kameri redovno mahao :bye: pa sam mislio da se poslodavac čudio i krstio dok je gledao "live" prenos u kancelariji ali sam posle čuo da ta kamera ne radi tako da....džaba ste krečili. :)

Inače jedna od prvih stvari koje uradim kad odem negde da radim je da pogledam i proverim radno mesto da nema tajnih bubica ispod stola, kamerica, i ostalih prislušnih uredjaja (što i vama toplo preporučujem) da bi znao da li i koliko da "kraduckam" dok radim. Hehehe. Moramo da budemo na oprezu jer ipak Veliki Brat je svuda oko nas. :lol:

Tako isto i kad odem u kafić i kad počnem da pričam o nekim poverljivim stvarima (droga, oružje, trgovina belim, crnim robljem, šverc-komerc, trange-frange :p) obavezno pogledam da li okolo a najčešće ispod stola ima bubica a one bubice uklesane u sto ne računamo. Hehe.

E samo da znate da kamerica može da se napravi u obliku i veličini dugmeta, da postoje prislušni uredjaji koji su kao šraf itd. Inače prislušni uredjaji sad mogu da budu toliko mali tako da mogu da se stave bilo gde a najvažniji im je izvor napajanja ili baterija tako da je najbolje da se stave u priključnicu ili prekidač, luster, televizor, ili drugi električni uredjaj da bi imali stalno i sigurno napajanje strujom. Zanimljiv je i podatak da se prisluškivanjem i prismotrom u BIA-i bavi 7. uprava. Tako da ako ste važna faca ili velika riba kad odete porodično na godišnji odmor napišite na vrata stana "Zabranjen ulaz za BIA" da vam ovi iz 7. uprave ne bi "operativno obradili" stan. Hehe. Inače kad smo već kod BIA da iskoristim ovu priliku i da pozdravim kolege iz BIA-e. :bye::lol:
 
Sednem za kompjuter da kao i obicno uz prvu jutarnju kaficu prelistam dnevnu stampu. Otvorim PRESS kad ono tekst "Ziv je Stazi umro nije". Zaintrigira me, pa ga i procitam...i ostadoh bez teksta. Velike firme u Nemackoj spijuniraju svoje radnike. Procitam komentare i shvatim da se to desava i u Srbiji, ali u malim privatnim preduzecima!:confused: Pregledam po internetu, kad ono isti dogadjaj i u Institutu za kardiologiju u Sremskoj Kamenici!:shock:Pa se zapitam: da li je to zakonski dozvoljeno, a ako nije koji zakon stiti radnike od toga?Ko moze da odluci da postavi audio i video uredjaje koji ce beleziti svaki pokret ili rec radnika? Da li je to neka vrsta mobinga?

da to je normalno ali mora da se zna na ima nadzor normalno sve to zavise opet od prirode posla
 

Back
Top