Strudla sa ....

imam, iz sveske stare... 30 godina
Dakle, porodicni recept:
Pise
Strudla sa makom (Nadina)

za testo:
oko kilogram brasna,
svez kvasac,
pola litre mleka,
3 dobre kasike masti,
3 zumanca,
300 gr secera.
naribana kora 1 limuna
fil:
500gr maka skuvati u mleku (tu narednih pola l mleka), dodati 200 gr secera. Dodati suvog grozdja po zelji. Ohladiti.

Staviti kavasac da nadodje (oduzeto od onih pola L mleka).

U vangli (:) ) umutiti mast, 100 gr secera i zumanca, dodati koricu limuna, kvasac i ostatak mleka. Sad dodavati brasno i umesiti srednje meko testo (opet savet koji dobih davno, od iskusne domacice - meko kao resica uva!)
Prekriti krpom i ostaviti da se podigne. Izvaditi na radnu povrsinu, premesiti dok se ne pojave plikovi, onad podeliti na tri dela, i svaki jos malo premesiti. Ostaviti da se odmori desetak minuta, razviti na kuhinjskoj krpi , premazati sa malo masti, ravnomerno staviti trecinu fila, i podignuti krpu da s estrudla urola. Strudle staviti u pleh, izbusiti viljuskom i ostaviti 20 minuta prekrivene da nadoju. U rernu zagrejanu na 220 stepeni C staviti strudlu i peci.

E, to toliko naraste da jedete strudlu nekoliko dana, ne racunajuci ono sto ste odneli komsijama, da probaju dok je topla :)

(Sad, posto se strudla obilno posipa secerom u prahu, ona je slatka, a ko voli vise slatko, moze da doda vise secera u testo, fil... Ali ne previse. Nama je mera iz recepta ona prava :) )

I sad ima jedna caka. Ukoliko je fil previse redak doda se kasika griza pa se tako jos malo kuva :)
 
Po recepturi moje Mariskice ( ovo je mazno, zvali smo je "Maca", a bila je divna baka koja je imala svoje razloge da je zovemo po imenu ;)) kada se kuva fil za strudlu sa makom, ide "kol'ko maka, tol'ko šećera" (zapreminski), mleka se stavi toliko da sve može da se ukuva. I ja tako i radim, nikad nije bilo da ne valja... niko se nije žalio ;).
Testo se pravi "odokativno", mislim da je recept koji je dala zorab OK.
Slično se pravi i fil za štrudlu sa orasima, s tim što u "savremeniju" verziju može da ide i malo ruma (dodaje se na kraju) - ko voli.
Inače, pošto ja obožavam višnje, a ispostavilo se da same (pošećerene) višnje nisu najbolji izbor za štrudlu, Mariškica je smislila da sa sokom od višanja (bilo da su zamrznute ili iz tegli) skuva griz (isto kao i griz u mleku - samo ide sok umesto mleka), dobro zasladi (kod nje je sve bilo baš slatko!) doda malo putera i na kraju umeša višnje pa time filije štrudle. Odlično je.
Moja mama voli kombinaciju pekmez od kajsija - orasi, pa premaže testo pekmezom i pospe orasima (može se dodati i šećer ko voli slađe).
Ako se setim još nečega - dobaciću. :D
 

Back
Top