Kultni dan - Sudnji Dan

onisifor

Ističe se
Poruka
2.275
’’A kad dođe sin čovečiji u slavi svojoj i svi sveti anđeli s njime, onda će sesti na prestolu slave svoje.
I sabraće se pred njim svi narodi, i razlučiće ih između sebe kao pastir što razlučuje ovce od jaraca.
I postaviće ovce s desne strane sebi, a jarce s leve.
Tada će reći car onima što mu stoje s desne strane: hodite blagosloveni oca mojega; primite carstvo koje vam je pripravljeno od postanja sveta.
Jer ogladneh, i daste mi da jedem; ožedneh, i napojiste me; gost bijah, i primiste me;
Go bijah, i odenuste me; bolestan bijah, i obiđoste me; u tamnici bijah, i dođoste k meni.
Tada će mu odgovoriti pravednici govoreći: Gospode! kad te videsmo gladna, i nahranismo? ili žedna, i napojismo?
Kad li te videsmo gosta, i primismo? ili gola, i odenusmo?
Kad li te videsmo bolesna, ili u tamnici, i dođosmo k tebi?
I odgovarajući car reći će im: zaista vam kažem: kad učiniste jednome od ove moje najmanje braće (ljudi koji su u očima ovog sveta mali, bezvredni i prezreni) meni učiniste.
Tada će reći i onima što mu stoje s leve strane: idite od mene prokleti u oganj večni pripravljeni đavolu i anđelima njegovim.
Jer ogladneh, i ne dadoste mi da jedem; ožedneh, i ne napojiste me;
Gost bijah, i ne primiste me; go bijah, i ne odenuste me; bolestan i u tamnici bijah, i ne obiđoste me.
Tada će mu odgovoriti i oni govoreći: Gospode! kad te videsmo gladna ili žedna, ili gosta ili gola, ili bolesna ili u tamnici, i ne poslužismo te?
Tada đe im odgovoriti govoreći: zaista vam kažem: kad ne učiniste jednome od ove moje najmanje braće, ni meni ne učiniste.
I ovi će otići u muku večnu, a pravednici u život večni.’’ (Jevanđelje po Mateju 25, 31-46)

Kako na vas utiču ove reči? Kakav utisak ostavljaju na vas?
 
Ovo me podseca na osnovnu skolu kad uciteljica kaze prvacicima..hajde sad, devojcice na jednu a decaci na drugu stranu , pa u red...rasporedite se po visini...
Onda oni najvisi u razredu zauzmu onaj poznati stav..ja sam glavni ili glavna i sve cu da vas...:D
Salu na stranu , mislim da je taj tekst zzzz...niti ce ko da sidje sa neba,niti ce ko ista traziti ...uostalom, po toj logici niko nije gresan,svi ljudi su (bar jednom) ucinili neko dobro delo,nahranili,napojili nepoznatog i ostalo...e sad ,moze da postoji greska u izboru,mozda nismo ugostili pravog...;)
 
Da, ali nije stvar u tome da li smo jednom ili više puta učinili neko dobro delo, nego da li je naš život posvećen pomaganju drugim ljudima ili ne.

Posvecenost je relativna jer niko ne moze celog zivota biti posvecen vec samo drugim delom istog...a sto se pomaganja tice,razmisli,zar nije svaki posao na ovom svetu indirektno povezan sa pomaganjem drugima...znaci, ako pekar celu noc pece hleb on direktno cini dobro delo,ako zidar zida,ako lekar leci...:)
 
Ovo me podseca na osnovnu skolu kad uciteljica kaze prvacicima..hajde sad, devojcice na jednu a decaci na drugu stranu , pa u red...rasporedite se po visini...
Onda oni najvisi u razredu zauzmu onaj poznati stav..ja sam glavni ili glavna i sve cu da vas...:D


Sumnjam da će tad iko zauzeti takav stav. U tekstu vidimo da i oni sa desne strane nisu svesni svoje dobrote. Taj Dan nije slučajno nazvan Strašnim Sudom.
 
Posvecenost je relativna jer niko ne moze celog zivota biti posvecen vec samo drugim delom istog...a sto se pomaganja tice,razmisli,zar nije svaki posao na ovom svetu indirektno povezan sa pomaganjem drugima...znaci, ako pekar celu noc pece hleb on direktno cini dobro delo,ako zidar zida,ako lekar leci...:)


Naravno, svaka čast i pekaru i zidaru i lekaru, ali bitne su pobude (neko može te poslove da obavlja samo radi plate). Bitno je da li stvarno volimo svog bližnjeg kao samoga sebe.
 
Kada bi Isus sisao sa neba i on bi radio nasto radi necega(to nesto mozes nazvati i platom ako hoces).
Sto se ljubavi tice...mislim da je covekovo bice usko vezano za pojam ljubav i naravno da samim tim voli svog bliznjeg a i ostale...neko moze da se folira i kaze da mu ljubav nije bitna ali ja takvog ili takve nisam srela...:)
Sto znaci da smo svi zasluzili desnu stranu od trona...ili levu,kako bese?;)
 
Kada bi Isus sisao sa neba i on bi radio nasto radi necega(to nesto mozes nazvati i platom ako hoces).
Sto se ljubavi tice...mislim da je covekovo bice usko vezano za pojam ljubav i naravno da samim tim voli svog bliznjeg a i ostale...neko moze da se folira i kaze da mu ljubav nije bitna ali ja takvog ili takve nisam srela...:)
Sto znaci da smo svi zasluzili desnu stranu od trona...ili levu,kako bese?;)


On, dok je bio na zemlji, i jeste radio sasvim običan posao - bio je tesar - i naravno, radio je za platu, u tome nema ničega lošeg. Ljudi moraju od nečega da žive.
Što se ljubavi tiče, ne možeš me ubediti da svi ljudi vole svog bližnjeg kao sebe same. Da je tako zamlja bi bila raj. Ja, naprotiv, mislim da vrlo malo ljudi poseduje tu vrstu ljubavi.
 

Back
Top