Reiner Werner Fassbinder

ArnoldLayne

Iskusan
Poruka
5.103
Rainer_Werner_Fassbinder.jpg


1945 - 1982

daklem?
zamislite mešavinu Van Goga i Džimi Hendriksa kako je uzela kameru u ruke, i poučena mladost-ludost iskustvom i napaćenošću (izmislio možda reč) svoje zemlje objavila rat svima. jedan od osnivača tzv 'novog nemačkog filma' (a i vreme je bilo, ništa maestralno nije vidjeno još od 'ekspresionizma' 20ih i preteče 'noar'-a 30ih), tu su još Hercog, Venders i ekipa ali slabo slabo slabije.
nekako je iz te napete, sterilne, konfuzne, uplašene od bilo kakvog kontakta i podosta šablonske posleratne Nemačke i morao da izadje jedan ovakav lik koji baš i ne mari ni za šta. boem, otvoreno homoseksualac, ali se i ženio, optuživan da je sve, anti-komunista, profašista, pa onda obrnuto, pa hiljadu nekih mini zakeranja sa strane, o koja bi se svaki čovek sem njega okliznuo i posustao. ali ne i on, snimio je preko 40 filmova za oko 15 godina profesionalne karijere. najpoznatiji su brak Marije Braun, američki vojnik, beware of a holy whore, gods of the plague, treća generacija itd itd... umro od overdose-a

čuli? videli? gledali? zaspali tokom filma? hteli da spalite tv? ili ga gotivite :)
 
elem da osvežim temu. možda prekasno, ali već tri dana se u Goethe institutu u Beogradu puštaju njegovi filmovi. još samo sutra.

18:00
Čežnja Veronike Fos
1981. c/b, 104 min.
Uloge: Rozel Ceh, Hilmar Tate, Kornelia Frobes…

Inspirisan sudbinom zvezde Ufa-e Sibile Šmic, Fasbinder nam pripoveda sumornu posleratnu priču: glumica Veronika Fos koja je zavisna od droge, ne uspeva da nastavi soju dotada uspešnu karijeru; ona je očajna i dok na radiju traje Papina uskršnja molitva ona pokušava da izvrši samoubistvo. U ovom centralnom komadu trilogije o 50-im godinama Fasbinder suvereno koristi stilska sredstva stare Ufine melodrame.


20:00
Lola
1981. u boji, 113 min.
Uloge: Barbara Sukova, Armin Miler-Štal, Mario Adorf…

Gradić u Nemačkoj, 1957. Visoka konjunktura, privredno čudo, optimizam. U kući zabave "Via Fink" Lola (Barbara Sukova), kraljica noći, oduševljava muškarce. Njen favorit je uticajni preduzetnik Šukert (Mario Adorf) koji u društvu važnih ličnosti gradskog saveta provodi ležerne momente.
Poznavanje građevinskih poslova Šukert u potpunosti drži u malom prstu. Međutim, jednog dana na dužnost stupa novi upravnik za urbanizam fon Bom (Armin Miler-Štal), nepotkupljiv, energičan čovek. On se zaljubljuje u Lolu, o čijim noćnim aktivnostima ne zna ništa. Šukert odmah shvata da uz Lolinu pomoć može da izbegne preteći sukob sa takmacem…


22:00

Neću ja da vi mene samo volite…
1992. u boji, 103 min.
Režija: Hans Ginter Flaum

Dokumentarni film o Rajneru Verneru Fasbinderu, nastao povodom desetogodišnjice od smrti sineaste koji je preminuo 10. juna 1982. Hans Ginter Flaum preduzima potragu u tri nivoa: u prvom nivou svoje mišljenje o ličnosti, specifičnom načinu rada i značaju režisera daju mnogobrojni Fasbinderovi saradnici. Na drugom nivou – uz arhivski materijal - reč uzima sam Fasbinder. Na trećem nivou isečci iz Fasbinderovih ostvarenja pojašnjavaju i dopunjuju njegove stavove. Dokumentacija je rasčlanjena u deset epizoda čija je središnja tema jednim delom život režisera od detinjstva do smrti a drugim delom umetničke teme, kao što su kamera, glumci ili muzika.


ja gledao juče dva i danas jedan, al ovaj danas Satansbraten (Djavolje vrenje) je apsolutno remek delo u svakom segmentu. to je ono što sam ja, najozbiljnije, hteo da snimim čim (i ako) diplomiram. kako bi se ljudi ponašali da kao deca prazne nagomilane napetosti. dakle, bez kontrole i totalno klinački. gledam i ne verujem. ista ideja potpuno, samo kod njega razradjena i dotiče se još nekih tema.

izmedju ostalih ima i scena kad glavni lik lupa na vrata šefu i traži honorar. lupa nogama i rukama, dodje sekretarica uzme kredu i na zidu krene da piše platili smo ti '35.000' dosad. on uzime kredu od nje histerično i piše 'aaali to je preeEEEMALO!!!'. prosto ne mogu da verujem da smo na istu stvar mislili. remek remek delo. nije normalan
 
E znam da nije mesto i tema ali progledace Madona kroz prste...;)
Imam drugara koji je kao i ja poznavalac filmova mozda i najbolji uz mene u mom gradu od nasih vrsnjaka...
Ali nikako ne mozemo da skontamo film 8 1/2 od Felinija...
U cemu je stos...???
Sta predstavlja taj film...
ako moze jedno pametno objasnjenje...
 
E znam da nije mesto i tema ali progledace Madona kroz prste...;)
Imam drugara koji je kao i ja poznavalac filmova mozda i najbolji uz mene u mom gradu od nasih vrsnjaka...
Ali nikako ne mozemo da skontamo film 8 1/2 od Felinija...
U cemu je stos...???
Sta predstavlja taj film...
ako moze jedno pametno objasnjenje...

Ako iko moze da ti odgovori onda je to Arnold.
 
E znam da nije mesto i tema ali progledace Madona kroz prste...;)
Imam drugara koji je kao i ja poznavalac filmova mozda i najbolji uz mene u mom gradu od nasih vrsnjaka...
Ali nikako ne mozemo da skontamo film 8 1/2 od Felinija...
U cemu je stos...???
Sta predstavlja taj film...
ako moze jedno pametno objasnjenje...

Prvo boldovano: :D . Ne zato što se ne slažem, nego mi konstrukcija baš smešna...

Huh, sad kad dobiješ disertaciju od Arnolda.:klap:

Ako je mogu malo da pomognem, odličan sajt:

http://www.mrqe.com/movies/m100009063

edit: Izvinjenje Arnoldu na skrnavljenju teme.
 
Poslednja izmena:
E znam da nije mesto i tema ali progledace Madona kroz prste...;)
Imam drugara koji je kao i ja poznavalac filmova mozda i najbolji uz mene u mom gradu od nasih vrsnjaka...
Ali nikako ne mozemo da skontamo film 8 1/2 od Felinija...
U cemu je stos...???
Sta predstavlja taj film...
ako moze jedno pametno objasnjenje...

generalno, film predstavlja Felinijeve probleme u poslu kojim se bavi. to je sada sve povezano i sa intimnijim problemima, familijarnim odnosima, besmislu, pritisku sa svih strana.. ali u suštini trenuci kada inspiracija za snimanje presuši.

naziv 8 1/2 predstavlja broj filmova koje je Felini režirao do tog filma (8 + pola (taj film je radio zajedno sa još jednim režiserom pa zato 'pola'). ja kad sam to pročitao, oduševio sam se, jer to je poenta. taj trenutak kada shvatiš da možeš, da sve ide tako lako, držiš sve u malom prstu i sve oko tebe je potpuno kontrolisano. iznenadni boost snage, svi ti trče u krug (idealna figura), možeš sve. IIIDEMO!!!

Mastrojani glumi prenapetog i preforsiranog umetnika koji nema vremena za sebe, ne otvara se nikome, i haosi iz prošlosti se gomilaju. majka, otac, žena, ljubavnica, Klaudija, film, kolege, glumci, prijatelji, gosti ... svi (obrati pažnju na scene snova i ''poslovnih'' večera gde se kao nešto dogovara ')! jednostavno nije od čelika i ponekad mora da mu se izmakne tlo pod nogama. pada, kolabira, beži u svoj svet.
ali ono što mene tu fascinira su ti obrti, kada se vraća sa više snage nego ikad. otkud to? kako uspeva?

i tako dolazimo do scene na kraju, kao svakako jedne od najvećih scena svih vremena, možda i najveća. pogledaj je sad. od trenutka kada završava razgovor sa Klaudijom i kad kaže ''neće biti filma'' i dolaze po njega pa do samog kraja.
 
Hvala ti na odgovoru.
Znao sam zbog cega je naziv 8 1/2
to si mi ranije rekao i sad znam poentu filma...
Ali opet to ne menja moj stav o njemu kao dosadnom filmu
ali ga i dalje svrstava u kultne...Mozda je malo apsurdno ali tako je...

Felini je takodje bio pod pritiskom posle velikog uspeha La Doce Vita-e, tacnije u nekoj vrsti kreativne krize ... nisam znala coveka, mogu da kazem samo sta sam citala :)
Znaci, posle tako velikog filma gledao je sta ce dalje i onda snimio film o sebi na neki nacin :)
Jer 8 1/2 bas i jeste, kao sto je to Arnold objasnio, veoma licna prica iz ugla jednog stvaraoca s osvrtom na njegov kreativni i licni zivot.
Mnogi reditelji i filmski radnici uopste se lako pronalaze u tom filmu, pogotovu reditelji, jer svi manje-vise tokom karijere prolaze kroz iste probleme.
Zato je na neki nacin 8 1/2 omaz svim rediteljima da tako kazem, omaz toj profesiji. Tako ga bar ja razumem.
To je po meni jedan od najbitnijih razloga zasto film ima kultni status, to je za mene njegov najveci znacaj.

I da ... mnogo volim prvu scenu :)
A ni ja, kao i ti u ostalom, ne mislim da je film zanimljiv ;)
Mislim, nije ti to tip filma koji treba da bude zanimljiv .... mozda ova recenica zvuci glupo, ali sad ne mogu da nadjem bolje reci da je objasnim kako bi zvucala manje apsurdno :)
Da je sve sto je zeleo da prikaze i pokaze ucinio interesantnim, zabavnim za gledanje, kako god... mislim da bi to upropastilo smisao filma ... kao kad bi se originali Pikasovih slika mogli kupiti u trafici :) Ne znam kako da objasnim bolje zasto mislim da je film bas i trebalo da izgleda tako :)
 
Poslednja izmena:
Kapiram sve sto kazes i tako i ja mislim...
Znaci slozili smo se dosada i kult u jednom...:)
Posmatrano iz mog ugla kao obicnog posmatraca, a
dabome da film za ljude koji se bave takvom ili slicnom profesijom
ovaj film predstavlja vise od obicnog filma...
 
Гледала сам одавно неке његове филмове и једно време сам на неки чудан начин била фасцинирана њиме...
Морала бих поново нешто да погледам, да видим, како је и да ли је његово стваралаштво издржало пробу
времена. Занимљив је као појава у сваком случају.
 

Back
Top